Šta je novo?

Bešumni 80mm ventilatori

magick

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
12.01.2001
Poruke
5,202
Poena
770
Zna li neko gde bih mogao da nabavim tako nešto. Trebaju mi oni veliki ( 80mm ) fan-ovi za provetravanje kućišta, ali da su bešumni, tj što tiši. Trenutno imam samo jedan, valjda Cooler Master ili tako nešto ne sećam se više, i on je prilično bučan iako se vrti na smešnih 2-3 iljade obrtaja. Ima li neko neko bolje rešenje i gde se može nabaviti? Pod boljim podrazumevam da jako duva i da je bešuman.

Edit: Samo da dodam, da je buka koju proizvodi ovaj moj ventilator više visokofrekventni šum nego neko tandrkanje ili režanje kao što to ume da bude. Čisto da ne bude zabune.
 
magick je napisao(la):
Zna li neko gde bih mogao da nabavim tako nešto. Trebaju mi oni veliki ( 80mm ) fan-ovi za provetravanje kućišta, ali da su bešumni, tj što tiši. Trenutno imam samo jedan, valjda Cooler Master ili tako nešto ne sećam se više, i on je prilično bučan iako se vrti na smešnih 2-3 iljade obrtaja. Ima li neko neko bolje rešenje i gde se može nabaviti? Pod boljim podrazumevam da jako duva i da je bešuman.

Edit: Samo da dodam, da je buka koju proizvodi ovaj moj ventilator više visokofrekventni šum nego neko tandrkanje ili režanje kao što to ume da bude. Čisto da ne bude zabune.
Imam ja 4 komada viska.Ako hoces mozes da dodjes i da probas dali ti odgovara nivo buke.To su mi sve zalihe iz perioda AMD-a:D :D
 
Treba ti nesto od firmi Papst, Vantec, EnerMax ili YS-Tech (Delta je preskupa). Uglavnom 80x80x20/25, kuglicni. 3000 rpm je stvarno dosta za 80x80 fan -> tu bi trebao stvarno da bude dobar cfm. Normalni inteval obrtaljke bi trebao da bude 2200-2800rpm, jer tu ovi kvalitetniji kuglicni mogu jos da se drze u rasponu 19-24dB (radi uporedjivanja, P4 box cooler je negde oko 24db ako se ne varam). Ja sam skoro uzeo Papstove na 19db (cetiri komada necujni) i jedan EnerMaxov sa regulatorom obrtaljke koji ide do 3000rpm za na procesor; regulator se sprovede na front panel i regulise se obrtaljka/buka prema potrebi.
 
Re: Re: Bešumni 80mm ventilatori

simpson H je napisao(la):
Imam ja 4 komada viska.Ako hoces mozes da dodjes i da probas dali ti odgovara nivo buke.To su mi sve zalihe iz perioda AMD-a:D :D

Evo i ja sam zainteresovan. 2 meni, a 2 magick-u i svi srecni i zadovoljni :).
 
Resenje je Acer Killer-Noise serija.
BM Computers, prekoputa americke ambasade.
Cena do besvesti, tisina do beskonacnosti.
Ala sam ovo lepo srocio :)
 
silverglider je napisao(la):
Treba ti nesto od firmi Papst, Vantec, EnerMax ili YS-Tech (Delta je preskupa). Uglavnom 80x80x20/25, kuglicni. 3000 rpm je stvarno dosta za 80x80 fan -> tu bi trebao stvarno da bude dobar cfm. Normalni inteval obrtaljke bi trebao da bude 2200-2800rpm, jer tu ovi kvalitetniji kuglicni mogu jos da se drze u rasponu 19-24dB (radi uporedjivanja, P4 box cooler je negde oko 24db ako se ne varam). Ja sam skoro uzeo Papstove na 19db (cetiri komada necujni) i jedan EnerMaxov sa regulatorom obrtaljke koji ide do 3000rpm za na procesor; regulator se sprovede na front panel i regulise se obrtaljka/buka prema potrebi.

Broj obrtaja mozes da kontrolises i softverski, bez preteranog budzenja.
http://www.almico.com/speedfan.php
 
Ne i pod linuxom.
Neka hvala;i posto sam programer, imam vise poverenja u srafciger :D
 
silverglider je napisao(la):
Ne i pod linuxom.
Neka hvala;i posto sam programer, imam vise poverenja u srafciger :D

Ih, dobro nisi napisao ne pod DR-DOS-om, ili Novell 3.42 :)
 
laxduke je napisao(la):
Ih, dobro nisi napisao ne pod DR-DOS-om, ili Novell 3.42 :)

Pod linuxom provodim dosta vremena, pod dr-dosom i novellom ne. A regulator vec dolazi sa fanom, pa zasto da ne (budzenja skoro da i nema), tako da ipak vise volim da imam to hw way.
 
laxduke je napisao(la):
Resenje je Acer Killer-Noise serija.
BM Computers, prekoputa americke ambasade.
Cena do besvesti, tisina do beskonacnosti.
Ala sam ovo lepo srocio :)

Nema ga u cenovniku. Koliko kosta i koliko se cuje?
 
Moj PAPST se vrti na svega 2150 obrtaja sto je dovoljno da iz kucista izvuce 45 kubnih metara vazduha na sat. (protok je 26.5 CFM). Radi na naizmenicnu struju i trosi svega 6 vati. Buka 29 dB; dimenzije 92x92x25.

PAPST je definitivno najkvalitetniji ventilator za PC koji sam ikada video. Zivotni vek je 70.000 sati na 40 stepeni i citavih 27.500 sati na 80 stepeni celzijusa.

Steta sto ih niko ne uvozi...
 
Ima mnogo stavki koje uticu na nivo buke. Ventilator moze da bude skoro necujan, ali kada ga montiras cuje se buka npr. zato sto je zastitna resetka blizu i sl. Evercool slave je necujan, a cena mu je 4-5 eura, a Globalwin je 2xball je oko oko 7-8 eura i najbolje sto se moze naci kod nas.
 
Geek_master je napisao(la):
Nema ga u cenovniku. Koliko kosta i koliko se cuje?

Onda ne znam gde ima ako kod njih nema :(
Mozda da pokusas preko neta?
 
laxduke je napisao(la):
Onda ne znam gde ima ako kod njih nema :(
Mozda da pokusas preko neta?

Pa skinuo sam cenovnik sa njihovog sajta...

U svakom slucaju ako neko nadje ovde neke kvalitetne i tihe ventilatore neka kaze gde je nasao...

Gedzo, gde si nasao taj evercool i globalwin?
 
Geek_master je napisao(la):
Pa skinuo sam cenovnik sa njihovog sajta...

U svakom slucaju ako neko nadje ovde neke kvalitetne i tihe ventilatore neka kaze gde je nasao...

Gedzo, gde si nasao taj evercool i globalwin?

Mmm, nisam mislio na njihov cenovnik sa neta, nego na sajtovima nekih stranih firmi preko.
 
Nazad
Vrh Dno