Šta je novo?

Banka Intesa

Ima ih nekoliko ali se ne sećam tačno, ovako iz glave znam samo za Braintree da ima podršku za RSD a što se tiče duple konverzije, ona je kod većine stranih payment procesora neizbežna ali iz perspektive tebe kao krajnjeg potrošača je sve u dinarima - plaćaš u dinarima, kartica ti se zadužuje u dinarima a kako payment procesor dalje radi kliring i obračun na račun prodavca generalno nije tvoja stvar. Konkretno, Braintree ima nekoliko varijanti kako to možeš da rešiš, verovatno je slično i kod drugih
 
Problem je i do nasih banaka. Kod Intese i KB mi se uvek radilo preko EUR, iako je u dinarima naplata (Wolt, Glovo)...
Dok je RF oduvek u dinarima naplacivala (povezana kartica sa EUR racunom), isti procesor znaci.
 
Iz prve ruke znam da je Wolt imao problem sa naplatom, jer nisu imali "lokalizovan" procesor. Bez obzira na banku, imali smo probleme te vrste.
Tek promenom procesora za Srbiju je to krenulo drugačije - da nisi možda upao u različito vreme sa porudžbinama?

Jer se sećam primera i iz bliskog okruženja gde je Intesa skidala evre prvo, pa posle toga RSD kada smo promenili procesor.

Btw, vrlo je lepo videti te opet na forumu :)
 
Siguran sam da nisam upadao u razno vreme, imam preklopljeno pogresne naplate u EUR i dobre u RSD.

Hbg, sick leave 3 meseca, nothing to do :D
 
Ja sam plaćao Google storage i Premium nakon što sam se pretplatio direktno preko weba. Način plaćanja mi je Visa Insipire vezana za tekući račun. Transakcije su mi uvek stizale u RSD i baš sam juče, čitajući ovu temu, hteo da odgovorim kako sam 100% siguran da je svaka transakcija bila u RSD. Međutim, ušao sam da pogledam izvod računa i ustanovio da pored transakcije stoji opis po kom kursu je prevedeno iz EUR u RSD što indikuje da Google ipak ne naplaćuje u RSD?

Kako stvari inače funkcionišu jeste da kad npr kupim nešto na Ali Expressu, običan SMS koji dobijem uvek pokazuje USD odn originalnu valutu u kojoj sam naplaćen, a notifikacija od aplikacije pokazuje RSD. Kod Google-ovih transakcija nije bilo tako, dakle, i SMS i notifikacija od aplikacije su pokazivale transakciju u RSD, što me navelo da pomislim da Google, iako strani payment processor, koristi RSD, ali, po svemu sudeći, to ipak nije slučaj.
 
Ima ih nekoliko ali se ne sećam tačno, ovako iz glave znam samo za Braintree da ima podršku za RSD a što se tiče duple konverzije, ona je kod većine stranih payment procesora neizbežna ali iz perspektive tebe kao krajnjeg potrošača je sve u dinarima - plaćaš u dinarima, kartica ti se zadužuje u dinarima a kako payment procesor dalje radi kliring i obračun na račun prodavca generalno nije tvoja stvar. Konkretno, Braintree ima nekoliko varijanti kako to možeš da rešiš, verovatno je slično i kod drugih
I checkout.com podržava

 
Ja sam plaćao Google storage i Premium nakon što sam se pretplatio direktno preko weba. Način plaćanja mi je Visa Insipire vezana za tekući račun. Transakcije su mi uvek stizale u RSD i baš sam juče, čitajući ovu temu, hteo da odgovorim kako sam 100% siguran da je svaka transakcija bila u RSD. Međutim, ušao sam da pogledam izvod računa i ustanovio da pored transakcije stoji opis po kom kursu je prevedeno iz EUR u RSD što indikuje da Google ipak ne naplaćuje u RSD?

Kako stvari inače funkcionišu jeste da kad npr kupim nešto na Ali Expressu, običan SMS koji dobijem uvek pokazuje USD odn originalnu valutu u kojoj sam naplaćen, a notifikacija od aplikacije pokazuje RSD. Kod Google-ovih transakcija nije bilo tako, dakle, i SMS i notifikacija od aplikacije su pokazivale transakciju u RSD, što me navelo da pomislim da Google, iako strani payment processor, koristi RSD, ali, po svemu sudeći, to ipak nije slučaj.
To što piše da je valuta RSD ne mora nužno da znači da će ti biti naplaćeno u RSD već to može da bude samo indikativan kurs. Fora je što za digitalne usluge koje se isporučuju preko Neta naša NBS dozvoljava da se ista naplati u stranoj valuti čak i ako je možda kupuješ od domaćeg pravnog lica, tako da Google ne krši nikakve propise u ovom slučaju iako bih i ja više voleo da me zadužuju u RSD.

S druge strane, Wolt, Glovo i Yandex pružaju sasvim drugu vrstu usluge i tu je zaduživanje u stranoj valuti problematično i protiv pravila NBS koja nije imala problem ranije da interveniše kad se ukaže potreba za time. Yandex mi je posebno simptomatičan zato što znam pouzdano da sam do pre par meseci imao RSD zaduženja regularno na MC Gold kartici a to trenutno nije slučaj, znači nešto se promenilo kod njih, možda su menjali payment procesor, možda je i nešto drugo u pitanju, ostaje da se raščivija kako i šta
 
Razumem skroz taj deo oko naplate digitalnih usluga, samo mi nije onda jasno zašto za transakcije od Google i SMS banke i push notifikacija pokazuju RSD transakciju, a npr AliExpress u SMS ima USD, a push pokazuje RSD. Oba su strani payment procesori.
Google i u transakcijama na svojoj stranici pokazuje cenu pretplate u RSD, koju i naplati u RSD, a onda na izvodu računa stoji konverzija EUR>RSD, što po nekoj mojoj logici, ne bi trebalo biti tako (ne toliko možda zbog iznosa navedenog u SMS poruci koji je RSD nego zato što i kad se pretplaćuješ, cena pretplate je navedena u RSD).
Možda je to kao ono kod WizzAir-a gde imaš valutu RSD, ali ti se na kraju ipak naplati u valuti Wizz-a koja je forinta.
 
Ja sam skoro uzeo NBA league pass i cena mi je bila u dinarima prilikom pretplate i transakcija izvršena u dinarima iako je plaćeno karticom koja je vezana za devizni račun. Tako da nema pravila, zavisi od od slučaja do slučaja.
 
Je l' ovaj maks iznos koji se definiše pri kreiranju virtuelne kartice predstavlja maksimalno iznos jedne transakcije ili ukupan iznos za definisani period?
 
Uf kako glupo, definises kad kreiras karticu i vise nikad ne mozes da promenis ili da vidis koliko je potroseno od te definisane cifre..
 
Možeš da vidiš odlive na povezanoj kartici, nije neki problem.
Ja ih sve češće pravim, i sa sve kraćim rokovima
 
mozes da vidis odliv sa glavne kartice/racuna, ali ne mozes da vidis koliko ti je ostalo od limita na virtuelnoj...
ja pravim virtuelnu za pretplate, npr, istek za 6m i ako mi je mesecna pretplata 10e ja stavim limit na tu virtuelnu karticu 65-70e
a virtuelne za jednokratno placanje (kupovinu online) stavim limit uvek koji % vise od cifre koju placam, sto svakako nije bitno, jer ti se ona gasi cim je jednom iskoristis...
meni je to super...
jedino me smara sto ne mogu da vidim cvv visekratne kartice i taj limit, ali ni to mi nije deal breaker... svakako bitniji mi je security :)
 
Problem je ako hoćeš da koristiš jednu karticu za plaćanje računa npr(infostan, EPS) i posle 2 meseca nemaš pojma koliko si skinuo od limita.
Znači moram da odvalim limit fazon 50k da budem siguran
 
pa da, moras da vidis prosecnu mescecnu potrosnju i stavis dovoljno da pokrijes placanja do exp date...
da li u banci mogu da vide koja je kartica koriscena za placanje? da li vide da je virtuelna i koja virtuelna? u slucaju zloupotrebe da mozes da znas gde je procurelo? Verovatno mogu... :unsure:
 
Da li neko zna, od trenutka kada se kartice pojave u aplikaciji (nove kartice, koje tek trebaju da budu isporučene), koliko prođe dok ne stignu u poslovnicu?

Otvorih račun pre neki dan, danas mi iskočile kartice u aplikaciji (vidim zadnje 4 cifre), računam da će do petka biti gotove valjda
 
Jel do mene ili jos neko zaboravlja karticu u bankomatu?\\
ovo je 3. ili 4. put da mi ostane kartica, vece odredjeno vreme(mozda godinu dana)retko podisem pare uglavnom placam karticom. Juce mi za nesto trebalo 1000 din kesa, normalno izadje novac, stampa izvestaj i tek kartica, uzeo novac, i kartica nije ni izasla a ni bankomat se zvucnim signalom oglasio dok sam izlazio iz prostorija banke(nove prostorije na Vizantijskom bulevaru u Nisu).
Imam jos nekoliko kartica sa kojih podizem novac (kevi i zeni) u drugim bankama i sam imam jos u Sperb i Direktnoj i nikad ami s enije desilo da zaboravim kartice jer kartica izadje vrlo brzo.
 
Ja u Raiffeisen banci i za podizanje para sa ATM-a koristim RaiPay. Ne znam može li nešto slično da se uradi u Intesi?
Pozdrav
 
Meni se do sada nije desilo da zaboravim karticu, ali uvek sam se pitao, zašto bankomat da novac pre kartice. S obzirom da se često dešava da ljudi zaborave karticu, jednostavno rešenje bi bilo da izbaci karticu, pa tek kada je uzmeš, izbaci novac. Ajde da vidim tog cara koji će da uzme karticu, a da zaboravi novac.
 
Meni se to, bar do sada, nije desilo ali slažem se da je glupo. Trebalo bi prvo da izlazi kartica pa tek onda novac.
Još jedna gluposto kod intesinih bankomata, predodređene sume za podizanje keša su male. Najveća suma 10.000 din. Na ostalim koje koristim ide i do 50.000.
 
Provjeri da nisi drljao limite u aplikaciji, uvijek sam mogao barem 30k odjednom da dignem.
 
Pa to je zamisljeno da nekome ,od tebi bliskih, trebaju hitno neke pare pa da mozes da mi das tj da sami podignu.
 
Aha... e onda je mnogo, treba max 2000 da bude. 🤣 Šalim se, nedavno mi se prvi put desilo da mi je ranac sa novčanikom ostao u gepeku a trebao mi je keš, telefon je naravno sastavni deo ruke i uvek je tu 😄 pa mi je withcash opcija bila od pomoći baš, inače mislim da je daleko sigurnije podizati tako pa s tim u vezi bi limit mogao biti i veći, lakše će mi neko karticu ukrasti nego otključati telefon i aplikaciju banke u telefonu jer su oba otključavanja fingerprint, mislim da je prilično nemoguće da to sve neko izvede.
 
Vrh Dno