Šta je novo?

Hardver B660-B760 Intel vs AMD

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

CaptainCrash

Slavan
Učlanjen(a)
06.08.2012
Poruke
2,115
Poena
275
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Da ne bi bilo opomena,otvorih temu pa me zanimaju razmišljanja vezano za modele za Intel i7 12700f procesor.
Koju ploču predlažete do 150e i da li prelaziti sa R 5 5600x i b550?
Procesor mi je na vazdušnom kuleru.a temperature su u full load oko 70c procesora,da li će biti više temperature na Intelu.
Što se tiče modela ploča,ima ih zilion pa ne znam ni šta gledati.
Ukoliko bi to odradio i prešao,to je svakako za duži period za kasnije.
Napajanje je EVGA 750W,32GB RAM,kuler ID COOLING SE 225 XT a grafika RTX 3080.

Da li se isplqti ili ne,prednosti i mane,šta da očekujem itd...

Hvala.
 
Zavisi za šta ti treba, ako je samo gaming u pitanju, nećeš dobiti bogzna šta, max 15ak procenata u1080p (i to ne u svim igrama), u 1440p još manje (negde i uopšte nema razlike)
Ako izlaziš iz okvira igranja, onda je situacija drugačija, naravno, jer je za produktivnost svakako bolji procesor taj koji ciljaš
 
Ne mogu da verujem da je neznatna razlikq u gamingu između ta dva procesora...
Kakvi su sa temperaturama?Gledao sam negde na YT i7 12th baca 90+c....pa to nije normalno za mene,meni ivoih 65-70c previše...

MSI MAG B660M Bazooka

Calja li ova ploča za taj proc?Našao sam i Asus Tuf Gaming WiFi msm b660 za 140e,bazooka je jeftinija.
Samo mi je trip jer su "mikro" tj manje su od sadasnje i prethodnih mojih.
Kao kutija "cigareta* 🙄
Sve u svemu bio bi komp za sve namene bez cimanja,sve bi lepo trebalo da radi sa pomenutim komponentama?
 
Poslednja izmena:
Razlika jeste 10-15%.. a pristojnu plocu B660/760 ( sa dobrim VRM-om) , tesko ces naci za 150E.
Ako se odlucis za promenu , moja je preporuka MSI PRO B660M-A , MSI PRO B760-P.. spadaju u jeftinije
 
Mozes da ides i na B760 plocu,nije neka razlika u ceni.
Ja sam pre nekih mesec dana pazario Asus Tuf Gaming B760M-Plus D4 i i5 13400.
Sve je proradilo iz prve,nikakvih problema za sada.
Samo hladjenje VRM-a je odradjeno odlicno.
Sto se tice zvuka tu nisam kompetentan jer nemam skolovan sluh da bih primetio razliku. :)
Sve u svemu neces pogresiti sa ovom plocom.
 
Nee 😐
Jedba više nego dovoljna.Pa šta znam,imam nju u ponudi po pristupačnoj ceni i msm ASUS TUF GAMING B660M-E D4 120e
kao i model
Asus Tuf Gaming B760M -Plus WiFi D4 144e
.ostale su dosta skuplje.
 
Da ne bi bilo opomena,otvorih temu pa me zanimaju razmišljanja vezano za modele za Intel i7 12700f procesor.
Koju ploču predlažete do 150e i da li prelaziti sa R 5 5600x i b550?
Procesor mi je na vazdušnom kuleru.a temperature su u full load oko 70c procesora,da li će biti više temperature na Intelu.
Što se tiče modela ploča,ima ih zilion pa ne znam ni šta gledati.
Ukoliko bi to odradio i prešao,to je svakako za duži period za kasnije.
Napajanje je EVGA 750W,32GB RAM,kuler ID COOLING SE 225 XT a grafika RTX 3080.

Da li se isplqti ili ne,prednosti i mane,šta da očekujem itd...

Hvala.
Zabodi 5800x3d samo ako je zbog igrica
 
Razlika jeste 10-15%.. a pristojnu plocu B660/760 ( sa dobrim VRM-om) , tesko ces naci za 150E.
Ako se odlucis za promenu , moja je preporuka MSI PRO B660M-A , MSI PRO B760-P.. spadaju u jeftinije
Verujem da nisi mislio na ovu ploču sa dodatkom "M" 😐

MSI PRO B760M-P DDR4

Ona je vrlo prihvatljiva sa cenom 🙂
Mada iskreno gomila ploča istog proizvođača a oznake K,M,P...za prosečnog korisnika zbunjujuće i zaista treba vremena da se vidi kakve su razlike.
 
@CaptainCrash
Ploca je bas MSI PRO B660M-A ( dve rade min 16h dnevno vec dve godine ) samo nisam siguran za dostupnost kod nas.
Mislio sam na MSI PRO B760-P ... bez M , ovu sa M nisam ni video.
Kuciste koje si naveo ( MSI .. ) bice ok , jedino ventilatori sumnjam da su nesto .. ali za pocetak 😎
 
Evo ovako,ploča je spala na 2 izbora...
1) Asus Tuf Gaming B660M-E D4 120e
2) MSI Pro B760-P WIFI DDR4 160e

Procesor sam gledao i5 13th ali....skuplji je oko 70e od ovog i7 12700k koji imam polovan u garanciji 250e,otud i minimalna doplata jer @Uger za svoju ploču i procesor verujem da ću dobiti 320e-350e. 🙂
Što se tiče ove 2 ploče,da li je razlika ogromna u kvalitetu i svemu ostalom spram 40e i šta da radim tj uzmem?
Hvala.


Ono najvažnije ste mi prećutali...kolike temperature da očekujem u stand by i igrama sa ovim procesorom sa vazdušnim kulerom jer nešto mi se ne uzima vodeno?

Još jedna stvar me zanima...razlike između

R 5 5600x
i5 13400F
i5 13600KF
Naravno u opticaju je i i7 12700k za 250 ali msm da su ovi sa nizim temperaturama i5 ali opet razlikq kod njih u ceni,za prosečnog korisnika i ponekad gejmingnda li je i5 13400F dobar izbor za prelazak sa r5 5600x i 3080 kartom?
Vidim da je na 1.8Ghz i da je u proseku bar 70e jeftiji od novog i5 13600 i polovnog i7 12700.
Ako ima napretka i ako bi služio bilje od ovog Ryzena koji je i stariji,sto da ne predjem?🙄
 
Poslednja izmena:
13400 je otprilike egal sa 5600x, jedino bi 1300K bio neki apgrejd ali nikako ne opravdava ulaganje ako te zanimaju igre a ne neki rad.

Ako te baš zanimaju ploče, Asus TUF B760(M) DDR4 je imao dobru cenu kod Mađara, treba proveriti.

A ja imam osećaj da može Intel da ti da golden sample procesor i da ti patrijarh lično osvešta mašinu, svejedno bi otvorio novu temu sa problemom ovde...
 
Pošto sam doneo odluku i ipak prelazim ALI na i5 12600k 🙂 uz novu ploču,imam ovo kućište..
MS ARMOR V710
kao i kuler
ID COOLING SE 225 XT BLACK ver.2
e sad,pitanje je da li taj kuler ipak može da se koristi na 1700 socketu jer piše nešto ,dodatak baš za 1700?
Ako ne,može ima li preporuka do 50e vazdušnog da je dobar ili vodenog do 10-11k...mada iskreno nešto nisam za vodeno,ne verujem da je ovo zver od procesora i da bi bila neka bitnija razlika u temperaturi od 10+c...moje mišljenje.
I pitanje svih pitanja koje dimenzije može tu da se stavi vodeno.
Mada opet kažem,pre sam za vazduh..
Još se dvoumim između
ASUS TUF Gaming B760M-PLUS D4 144e
MSI PRO B760-P WIFI DDR4 160e
Asus Tuf Gaming B760M WIFI 150e
a od vodenog...ovo sam našao nekako od jeftinijih...ima i CoolerMaster neke modele sa 1-2 fanna.do nekih 80-90e a ostale marke slabo poznajem,vidim da ih ima brdo od po 50e+

THERMALTAKE TH360 ARGB Sync - 109e
THERMALTAKE TH360 ARGB Sync Snow Edition - 109e

Monitor ide kad ovo izmenjam 🙂

Hvala.
 
Nazad
Vrh Dno