Šta je novo?

Auto sijalice (LED)

I u istoj toj specifikaciji isti ti proizvođači jasno kažu da te sijalice nisu street legalne i da mogu da se koriste samo off-road.

Nije legalno voziti ni bez DP filtera pa pola ljudi vozi po istoj toj EU, a kod nas da ne pricam.

Moraju se ograditi sa tom recenicom. Pa na tehnickom ne gledaju koji je tip sijalice vec samo snop da li zadovoljava, i kod nas i u Evropi. Imas slucajeva gdje ljudi prolaze tehnicki sa ovim LEDom u halogen faru (MOT inspekcija), jer su sijalice kvalitetne.

Mnogi mijesaju ove sijalice sa onim jeftinim kinezima koje stavlja 99% nase populacije.

Kazem najveca mana cijena, papreno skupe.

Imas sad i Osram led night breaker koji ima sve te dozvole za koriscenje u obicnom faru.
 
Poslednja izmena:
Nigde u Evropi ne prolaziš tehički pregled sa LED sijalicom na mestu halogene kao glavnog svetla u faru. U kojem MOT-u bilo gde u EU to piše?!?
Do 2021 to nije bilo definisano, pa je moglo da prođe po nahođenju određenog tehničkog pregleda. 2021 su jasno rekli da ne može.
Prolaze pozicije, žmigavci, svetla na tablicama... Far ne. Proveri to pažljivije.

In 2021, the MOT inspection manual was updated to include the wording: “Existing halogen headlamp units should not be converted to be used with high intensity discharge (HID) or light emitting diode (LED) bulbs. If such a conversion has been done, you must fail the headlamp.”1. 12. 2022.

Postoji jedna serija Osram-a koja u određenom faru određenog modela vozila prolazi jer ima homologaciju. I važi samo za to vozilo, i to samo u nekim zemljama (Nemačka je pokrenula tu priču). A i tamo ti za to treba neka potvrda i smatra se modifikacijom vozila.

Pokrenuto je pitanje pred EU parlamentom o tome, i čeka se regulativa: https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2021-002870_EN.html
Verovatno hoće biti regulisano. Ali najverovatnije će samo određene sijalice biti odobrene u određenim vozilima. To će biti homologirano na jednom mestu te će važiti širom EU.
Naši preslikavaju te EU norme i ono što odobre tamo važiće i kod nas.
Tada ćemo znati koja sijalica će odgovarati našem vozilu i moći ćeš da legalno koristiš samo tu LED sijalicu.

Ne može se napraviti pouzdano univerzalna LED sijalica za inače halogeni far, jer se reflektori u halogenim farovima rešavaju na različite načine (što kod halogene sijalice nije bitno, ona svetli omnidirekcionalno).

Night brakere imam i ja u kolima, i to je obična halogena sijalica sa nešto većim brojem lux-a i nešto višom kelvinažom, jer "više žare" sijalicu.
Kao penal, plaća se nešto kraći životni vek te sijalice. Neupotrebljive su ko nema dnevna svetla već mora da drži stalno uključena oborena. Njima night-braker jako brzo crkne.
 
Hehe, evo je zapravo jedina legalna LED sijalica. Osram Night Braker LED. I to samo za određene modele vozila i određene farove:

Ispisana je i procedura, kako se dolazi do dokumenta koji vam povrđuje da jeste legalno na loklanim tehničkim pregledima.
Nije baš jednostavno. :(

Mog vozila nema na ovom spisku... Šmrc! :(
Među prvima ću to ugraditi kada dođe do nas. I kada moj auto bude na spisku.
 
Na kraju narucio ovo jer je najpovoljnije, 60$. Kontam da ce zavrsiti posao. Hvale Philips i vise nego Osram.

2x-h7-philips-ultinon-essential-gen2-led-lamp-for-lighting-before-11.jpg


Bitno da dobro osvjetli i da ne smeta drugima. Kakva legalnost, tehnicki pregledi i sl. kakvi bakraci.😶

Negdje sam bas na amazonu naletio na pozitivan komentar covjeka sa kao istim modelom auta. Rece isti mu cut off kao halogena, samo treba pravilno podesiti sijalicu u faru (valjda ugao). I ne treba nikakav adapter niti canbus.

I da, ovi osram iz bugarske sto prodaju po ebayu, su meni refundirali kupovinu, kao ima neki zastoj prema mojoj drzavi. Ko zna sta je.
 
Poslednja izmena:
Javi kada stigne i kada ugradiš kakvi su utisci :)
 
Izmenjao sam nekoliko različitih kvalitetnih halogenih Filips i Osram sijalica, ali uopšte nisam zadovoljan. Skoro sam uzeo Osram cool blue intense next gen (šatro 5000k), niti su bele niti jače svetle. Sad razmišljam o ovoj opciji LEDriving HL, piše na sajtu da je podržano H11 grlo (za Korolu 2018). Video sam na KP se prodaju za 11.000. Da li neko ima iskustva s njima ovde iz prve ruke?
 
Tesko da ces dobiti iskustvo iz prve ruke, ner nemamo svi iste farove i auta. Trebalo bi da su mnogo bolje i od najboljih halogenih po svim paramterima.

Ja sam narucio Philipsove jer sam nasao svoje auto u njihovoj 'compatibility list' pa sam donekle siguran da ce biti sve OK, jer je vjerovatno testirano na tim autima. Tamo pise da ne treba dodatni adapter niti canbus.

H11 grlo je obicno za maglenke?! 🤔
 
Na kraju narucio ovo jer je najpovoljnije, 60$. Kontam da ce zavrsiti posao. Hvale Philips i vise nego Osram.

2x-h7-philips-ultinon-essential-gen2-led-lamp-for-lighting-before-11.jpg


Bitno da dobro osvjetli i da ne smeta drugima. Kakva legalnost, tehnicki pregledi i sl. kakvi bakraci.😶

Negdje sam bas na amazonu naletio na pozitivan komentar covjeka sa kao istim modelom auta. Rece isti mu cut off kao halogena, samo treba pravilno podesiti sijalicu u faru (valjda ugao). I ne treba nikakav adapter niti canbus.

I da, ovi osram iz bugarske sto prodaju po ebayu, su meni refundirali kupovinu, kao ima neki zastoj prema mojoj drzavi. Ko zna sta je.
Pa te ispadnu najslabije moguće
1677750243831.png
 
Pa jeste najjeftinija serija njihova, sto ne znaci da su lose. Pa duplo su jeftinije od tih najboljih modela. 'slabe' nisu, ako mislis na osvjetljenje (a mislim da ne mislis), 1700 lm, najbolje halogene nemaju toliko.
 
LED rasveta se stavlja samo u najvise pakete opreme u 2023-oj godini. Tehnologija stara 20 godina i dalje nije standard u novim automobilima - znaci sijalica koja kosta 50e! Auto industrija namerno to radi jer zna da drzave nece da se mlate standardizacijom after market resenja. I sad moram da se drndam po forumima, trazim uputstva i savete. A realno mi treba jace svetlo, nije samo stvar estetike.
 
Poslednja izmena:
Daleko od toga da je samo estetika u pitanju, jednostavno halogene sijalice su lose osvjetljenje, vise energije potrosi na toplotu nego svjetlo. A i ova bijela svjetlost je oku ugodnija uvece za voznju, daje veci efekat osvjetljenja.

Probaj krastavac, drugacije ne mozes znati, neces propasti za 50ak eura. Samo pogledaj da li odgovara zbog prostora/dimenzija. Eventualno ti canbus moze zatrebati.

Iskustva su uglavnom pozitivna, rijetki su kojima je halogena bolja od ove.

Najbolje da nadjes i neki review nekoga sa tim modelom auta. Ja sam naletio na review na amazonu sa istim autom sa ovom sijalicom.
 
Uzeo upravo Osramove da probam jel pasu uopste 😃
 
LED rasveta se stavlja samo u najvise pakete opreme u 2023-oj godini. Tehnologija stara 20 godina i dalje nije standard u novim automobilima - znaci sijalica koja kosta 50e! Auto industrija namerno to radi jer zna da drzave nece da se mlate standardizacijom after market resenja. I sad moram da se drndam po forumima, trazim uputstva i savete. A realno mi treba jace svetlo, nije samo stvar estetike.

Fabrički LED farovi za vozila nisu samo ubačene LED sijalice u inače običan far. Ceo sklop je drugačiji i čini set LED dioda i namenski profilisanih reflektora. Kada nešto crkne, menja se ceo taj sklop. Ponekad i ceo far.

After market rešenja moraju imati homologaciju usklađenosti konkretne LED sijalice i konkretnog fara. Ima toga, ima i link malo gore, ali takva homologacija važi samo za tu kombinaciju vozila, fara i sijalice.

Svetlo ne sme biti previše jako, preko neke granice, jer zaslepljuje vozače u susretu čak i ako ga snop ne gađa direktno. Sa još jačom sijalicom, formiranje snopa svetla i rasipanja sa strane moraju biti još strože profilisana.

Ni halogenu nije bilo problem praviti 100W umesto 50-60, ali to nije bilo dozvoljeno iz opravdanih razloga.
 
Montirao sam sve ok radi,ostale utiske javljam posle malo voznje.
 
Montirao sam sve ok radi,ostale utiske javljam posle malo voznje.
Daj malo utisaka ovo ono, koje sijalice, par slika. Cekamo nocne slike...

Ako su one Osram HL Gen2, mislim da su bolje od ovih Philips Essentials.

Kako ti se cini na prvu?
 
Na prvu lepo izgleda a za noćno videcu javljam utiske.
 

Prilozi

  • D149C94D-2B98-4BFA-AA86-70E17873DBD1.jpeg
    D149C94D-2B98-4BFA-AA86-70E17873DBD1.jpeg
    216.7 KB · Pregleda: 96
Gde si uzimao? Deluje mi da bi se lagano uklopile i kod mene, bez budzenja.
 
Kitkomerc radnja za delove. Ima i na KP koliko vidim
 
Sve je to lepo, ali retko ko pominje da se sa led sijalicama kada je mokar asfalt ne vidi skoro nista.
 
Nisam nesto impresioniran za sada po noci. Osecaj je kao da su prljavi farovi, gledanje kroz maglu… Kada sniman sa telefonom kao da je dan a okom uzas slabo. Na Heli pokazuje da vislje bacaju od obicnih sijalica a zapravo krace bacaju, ispred auta… Kao da sam maglenke upalio. Da postavim snimak rekli bi ovaj lud pa ovo ubija kako sija 😃
 
Poslednja izmena:
Evo si snimka po mraku. Al kao sto sam naveo na snimku to prelepo izgleda dok gledajuci okom se jako slabo vidi.

 

Prilozi

  • 29F1A535-6AC7-4234-B096-814CBDFF9203.jpeg
    29F1A535-6AC7-4234-B096-814CBDFF9203.jpeg
    160.1 KB · Pregleda: 84
Poslednja izmena:
Evo snimka sa obicnim Osram sijalicama i slika na istom mestu pa poredjenje obicne i led sijalice. Leva slika su obicne sijalice a desna slike su led Osram.

 

Prilozi

  • 723E395A-143D-4039-9D02-4F3E7562539A.jpeg
    723E395A-143D-4039-9D02-4F3E7562539A.jpeg
    94.2 KB · Pregleda: 45
  • D1F059C5-0672-4BFD-844E-D8DA7355260F.jpeg
    D1F059C5-0672-4BFD-844E-D8DA7355260F.jpeg
    160.1 KB · Pregleda: 45
Deluje dosta rasut snop i slabiji u odnosu na halogenu. Led bi morala da bije i ne pita, gledajući da je mnogo jača po specifikacijama.
Očigledno bez probe ne može da se zna da li je bolja ili ne, što nije jeftina zanimacija.
Ne znam da li su dobre za duga svetla, jer bi možda uzeo tako nešto za njih, više zbog boje, jer su kratka xenon 4300K, pa mi duga kvare "styling" :p
 
Pa razmisljao sam i ja da stavim na dugacka al nekako sam se ohladio. Btw kontam da bi se ove led bolje pokazale na nekim farovima gde nema onog limcica ispred sijalice kao sto je slucaj kod mene…
 
Bas lose, vidi se na snimku, da snop nije skupljen. Vidjecu kako ce biti kod mene kad stigne Philips. Imam i ja taj limic, uglavnom sam vidjao auta sa tim i mislim da on ne igra ovde neku ulogu, vise je za halogenu. Mada, sudeci po review-u navedene sijalice na mom autu, ne bi trebalo biti lose, ali...

Tesko je bas znati dok se ne proba, zato nisam htio bas neke vece pare davati, jbt 50 eura. Ako bude bolje dobro i jest', ako ne, moze i na oglase.

Duga se dosta rjedje koriste, nekako mi nema efekta mnogo...

Da, pade mi na pamet da li si dobro podesio? One mogu da se rotiraju?! I svjetlosni flux na tom Osramu HL H7 Gen2 je mozda i manji od halogene, ali doduse nije mnogo bitno u ovom slucaju, jer se vise radi o snopu nego nivou osvjetljenja. I za mene su inace mozda i bolje Philips sijalice od Osrama, obicno su i skuplje.
 
Poslednja izmena:
Ja bas nasao za svoje auto (C4 II je ali potpuno isti far) od Philipsa zvanicni link, pa kontam da ce pasovati. Treba malo istraziti, cini mi se da je to Philips malo bolje pojasnio (kako/gdje/sta) od Osrama. Npr. ja za duga H1 socket ne bih kupovao jer nije na Philips-ovoj compatibility listi.

Capture.JPG
 
Mojeg auta nigde na tim listama 😃
 
Mojeg auta nigde na tim listama 😃
Ja drugacije ne bih kupovao. Compatibility list znaci da je testirano na tim vozilima.

I ona kapica u faru, moze biti korisna a ne da smeta, sluzi da sijalica ne bljesti na sve strane, vec da se odbija na reflektor.

Mislim zato i da boje one vrhove (kapice) na halogenim sijalicama, jer mozda neki farovi nemaju kapice.

Problem veci bi bio da nemas kapice, a da je LED sijalica otvorena gore, kao ova moja Philips. Dakle sve je bitno uzeti u razmatranje.

Uglavnom, ako nije zvanicno testirano od strane Osrama i Philipsa za odredjena vozila ja ne bih kupovao. I fino ti pise da li treba neki drugi adapter, canbus i tezina montiranja (meni je 'easy').
 
Nazad
Vrh Dno