Šta je novo?

ATI+VIA=ludilo, ili klasicno riknjavanje, HELP!!!

vazquez

Slavan
Učlanjen(a)
03.01.2006
Poruke
43
Poena
309
Moja oprema  
Mobilni telefon
85726694846
Steam
magEdikeVE
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Kablovski internet
  3. ADSL
  4. Mobilni internet
  5. Wireless provajder
  6. ISDN
  7. Modemska 56k veza
Ehm, iako se iz samog naslova moze mnogo toga zakljuciti, da preciziram problem. Naime, komp mi bez ikakvih problema perfektno radi poslednje 2-3 godine. Nikakve nestabilnosti, padanja sistema, BSOD i slicno nikad nisam imao (mozda par puta, a razlog nikad nisam utvrdio, BSOD za 'page fault in non-paged area'), sve do veceras...

U sred partije PES-a 2009, komp je zakovao (sve sa facom Drogbe na ekranu, upravo sam u nadoknadi vremena izjednacio na 4:4 protiv ortaka koji igra sa ManUTD), i ende!!! Esc, Ctrl+Alt+Del, Win taster, zvuk ide ali prozor od PES-a crn kao noc. OK, pomislih, pukao drajver za grafu, restart, kad ono - vise ni Win nece da podigne! Posle par sekundi mraka, ili desetina sekundi, ako ne restartujem manuelno, izbaci BSOD sa ati2dvag infinite loop greskom!

Znajuci da je to poprilicno cest problem sa ATI karticama, deinstaliram is Safe moda (posto Win ne mogu da podignem) drajvere za graficku, sve lepo prodje, odradim i ciscenje sa DriverCleanerPro, ponovna instalacija drajvera i opet isto!?!?!?!?! Ili nema slike uopste, ili je ati2dvag infinite loop BSOD!!!

Ok, ajd da pokusam poslednju varijantu, DEinstaliram i MMC, RemoteWonder, sve vezano za ATI, podignem Win, ovog puta samo, radi testa, instaliram jedino ATI display driver, opet par sekundi, & opet isti BSOD. Ehm, znavi vrisnula graficka, JBM ti Built by ATI, kad ni 3 godine nece da potraje.

Nadalje, u ocaju, ajd rekoh da pokusam bilo sta drugo. X puta sam citao na razlicitim forumima, sto nasim (SK, Bench, ES...), sto stranim, da je ati2dvag toliko cest problem da je to bolesno (iako nigde nisam video slucaj da ni Win nece da startuje zbog istog, uglavnom se to desava kod zahtevnijih igara). Kao resenje skoro svugde se navodi da se umesto CPU to AGP controller u Device manageru izabere PCI-to-PCI, i onda, valjda, sve radi perfektno. Svojevremeno sam citajuci jedan takav tutorial namerno odradio gore-pomenuto, i kod mene je izazavalo sledeci efekat: od standardnih i ocekivanih 10.500-11.000 poena u 3D Marku2003, kad izaberem pomenuti PCI-to-PCI bridge, skor padne na nekih 7.000-7.500, dakle oko 30% usporenja. Ma daj...

LM, probao sam i poslednju mogucu opciju, barem sto se tice direktnog izbora, dakle, PCI-to-PCI bridge mi je experimentalno donosio oko 30% i vise usporenja, CPU to AGP 2.0/3.0 jednostavno vise ne radi, DAKLE aktiviram VIA (ne Microsoft) CPU to AGP controller, restart, drajveri, kad ono - podize se Win!!! DxDiag, tamo-ovamo, one kocke u DxDiagu se samo tako vrte, i dalje nema BSOD-a!!!

Dok je sve tako, i pitam za savet. Kroz koji minut cu da startujem PES ili bilo sta drugo zahtevnije da vidim sta ce da se desi. Mada, ja licno sumnjam na riknjavanje graficke, ali daj Boze da sam u zabludi. A ako sam u zabludi, kako je 2-3 godine perfekto radila sa VIA CPU to AGP 2.0/3.0, a sada odjednom nece???

Svaki savet je vise nego dobrodosao... Inace, komp je u maximalno perfektnom stanju - NOD32, RegCheckUp, RegistryFix7, MalwareBytes, Kerio Personal Firewall, mst Defrag, pre par dana ociscen od prasine, temperature procesora i grafe su u granicama normalnih... A cudo koje mi pravi problem je ATI X800XT AIW, MSI ploca K8MM3 sa VIA K800 cipsetom, ostalo je nebitno! Hvala svima unapred, samo se nadam da saveti nece biti tipa - ATI riknjava, kupi novu grafu, jer em se nema kesa, em AIW vremenom priraste srcu samo tako...
 
Kolko si lupao glavu mogao si komotno format da odradiš i da digneš win sa poslednjim drajverima kako bi eliminisao softverski problem.

RegCheckUp, RegistryFix7 - a ovakve programe ne bih stavljao ni u ludilu.
 
Nadalje, u ocaju, ajd rekoh da
LM, probao sam i poslednju mogucu opciju, barem sto se tice direktnog izbora, dakle, PCI-to-PCI bridge mi je experimentalno donosio oko 30% i vise usporenja, CPU to AGP 2.0/3.0 jednostavno vise ne radi, DAKLE aktiviram VIA (ne Microsoft) CPU to AGP controller, restart, drajveri, kad ono - podize se Win!!! DxDiag, tamo-ovamo, one kocke u DxDiagu se samo tako vrte, i dalje nema BSOD-a!!!

Dok je sve tako, i pitam za savet. Kroz koji minut cu da startujem PES ili bilo sta drugo zahtevnije da vidim sta ce da se desi. Mada, ja licno sumnjam na riknjavanje graficke, ali daj Boze da sam u zabludi. A ako sam u zabludi, kako je 2-3 godine perfekto radila sa VIA CPU to AGP 2.0/3.0, a sada odjednom nece???

Proveri kondenzatore oko AGP slota, ta ploča ima 3-4 godine, zahtevne igre ćeraš na zastareloj karti iz koje vučeš maksimum te je logično da se ploča tu greje te kondenzatori stradaju. Takođe proveri napajanje, i očisti komp od prašine (one fine na samoj ploči - srednje tvrda četkica i apotekarski benzin).
 
Vrh Dno