Šta je novo?

Asus Xonar Essence One

gvlada

Čuven
Učlanjen(a)
08.10.2006
Poruke
6,035
Poena
585
http://hardware.benchmark.rs/mishevi_tastature_web_i_ip_kamere/test_asus_xonar_essence_one

Wow.... hehe... ne, ne mogu da pohvalim ovaj opis jer je najblaze receno amaterski! Za pocetak ext dac smesten u periferije (misevi, tastature i web cam) a posle nije uredjen test sa coax kablom, nisu nabavljene slusalice (4audio, Player bi izasli u susret). Sto se tice usb konekcije, to je najtrazeniji vid povezivanja sa PC jer daje najbolje rezultate. Moguce da Asus nije sredio drivere. Sto se tice uporedjivanja sa gramofonom....
Vrlo verovatno će vam zapasti za oko prva stavka - gramofon. Njega smo koristili kao reper prilikom poređenja kako bismo mogli da kažemo da li zvuk posle obrade DAC-a ima barem približno sličan kvalitet zvuka, kao izvorna ploča. Bez da zalazimo u detalje - nema! Zvuk i sa ovog, prosečnog gramofona je daleko ispred druge kombinacije koju smo danas opisivali. Razloga može biti gomilu, od loše konverzije izvornog fajla u Mp3 pa nadalje.
Pustali ste mp3 na ovakvom dacu-u i hifi sistemu?? Jel ovo neka sala? I onda kazete da se ploca mnogo bolja.... ovo je pravljeno za hi res format! Nabavite sve sto je potrebno pa se tek onda upustajte u pricu! Gde je spisak pesama, gde je kako koja pesma zvuci, sta je bolje, kako se cuje koji deo zvucnog spektra i sl... Poredjenje audio cd, flac 44/6, flac 96/24, pa i mp3 pa sa nekog playera (cd, dvd, bd) preko coax i opt, pa npr D3 ili IPTV box na spdif i sl.... Nema pomenutih ni kablova koji su korisceni u svemu tome (interkonekt, zvucnicki, digitalni, usb).
Naravno, cena je minus a nigde ne pise kolika je cena! Kada nema cene moze se porediti sve sa svacim ali gramofonu od oko 1200GBP (Pink Triangle PT Too nov oko 690GBP + Audio Technica AT-OC9ML/III MC oko 500GBP) protiv dac od 335GBP? Znaci, 3.5x skuplji gramofon? Sto ne test sa Young dac koji je slicne cene ili jos bolje Naim dac koji je duplo skuplji?
Ako samo opisujete uredjaj ok, mozete i da prepisete ali test audio komponente je vrlo zahtevan i ovo je bruka za sajt poput Benchmarka.
 
Poslednja izmena:
"Dakle, ni ne pokušavajte ovog Asusa da uparite sa bilo čim nekvalitetnim jer nećete dobiti željene rezultate. Poznata je činjenica da kompletan audio sistem zvuči onoliko loše koliko zvuči najlošija komponenta."
Cemu onda mp3 fajlovi?
A i nije cudo sto je izgubio od gramofon kombinacije s kojom ipak ne moze ni da se poredi, sta god pustali od fajlova.
Naravno, ovo jeste amaterski test, i najmanje se pisalo o zvuku, ali to je sto je. Ovo je ipak Benchmark forum, nije specijalizovan za takve stvari, kao sto su i rekli na samom pocetku. Dakle, ovo je cisto informativno stivo o samom uredjaju, a onog kog zanima ovaj Asus, svakako zna vec dosta vise o njemu nego sto je mogao ovde da procita.
 
Mene je takodje dosta iznenadio test. Ali sta je tu je.
 
Prosto smesno da se niko nije na dalje javio u ovoj temi. Propusta u testu koliko hoces ali nije bitno. Naredni put pozovite nekog vodoinstalatera da istestira nove procesore, uradice bolji posao nego ovde.
 
Dobro, nemaju svi ista interesovanja, vecinu njih ovo ne zanima iako je recimo tebi jako vazno...obilazis li ti teme o stampacima na primer, nemoguce je da svakog sve zanima na ovom forumu.
 
Ne kapiras poentu, nisam mislio da se svi sa foruma jave ali ima dovoljno "dezurnih" na polju zvuka. AKo vec nesto testiras, trebas uraditi kako valja. Npr stampac opisati kako izgleda, pobrojati osobine iz uputstva, reci istampali smo jednu stranu i vide se slova a onda ga uporediti sa drugim uredjajem (npr kopir masina) nekoliko puta skupljim i reci da ipak nije to to.
 
Koliko sam primetio Bench se polako preseljava na domen mlatimudije. Sve ucestaliji testovi telefona sa cenama od kojih se vrti u glavi, kao i televizora (3d). Izgleda slabo ko hoce da cita o zvuku ili stampacima, pa se tome i ne pridaje znacaj.
 
Onda bolje da se i ne radi nego da se radi na pogresan nacin.
 
Jesu i oni pustali mp3 i poredili sa 5x skupljim gramofonom pa dosli do revolucionarnog zaklucka kako je ploca neprevazidjena? :p
 
Nije ovaj prikaz nesto gori od dobrog dela prikaza softvera i hardvera namenjenog audiju. Sta sam sve do sada procitao... Jednom tako, citam ja u tek izaslom PC Pressu prikaz Audition v1 ili mozda 2 i vidim da mi reci zvuce poznato. Prikaz na nekoliko strana a ja shvatim da je to samo prevod sa sajta proizvodjaca koji sam nedavno posetio. Clanak potpisan kao da je autorski. Verovatno isto tako i naplacen.

Uobicajeno je (kod nas) da takve stvari testiraju ljudi koji u rad sa zvukom nisu upuceni. Zasto je to tako, mozda je stednja u pitanju a ja bih pre rekao da je nesto drugo. Ima tu jos mnogo toga da se kaze, upucen sam u to sta se sve desavalo pa nesto i znam. Pretpostavljam da je i nacin razmisljanja onih koji o tome odlucuju takav da se prvenstvo daje maticnim plocama, grafickim karticama i mlatimudijalnim igrackama a neke ozbiljnije price sa drugom tematikom tu nemaju sta da traze.

Sto se ovog testa tice, vidi se neznanje ali kao sto sam na pocetku rekao, ovakav nivo je ocekivan i sasvim kod nas uobicajen pa mi ne smeta previse.

Cisto da sto zbog citalaca a sto zbog autora (kako on ne bi ponavljao greske) primetim neke stvari.

Bit rate postoji kao pojam, naravno, ali kada se spominje u kombinaciji sa sample rate-om, kada se na primer radi o vrednostima od 16 ili 24 bita, tada je to bit depth ili word length ili rezolucija ili narodski "bitaza". Recimo, dvokanalni (stereo) audio ciji je bit depth 16 bita a sample rate 44.100 Hz ima bit rate od 1.411 kbps. Tako da su bit rate i bit depth dve potpuno razlicite stvari. Bit depth se u prikazu nigde ne spominje.

MP3 se tesko moze poboljsati a upsampling-om pri reprodukciji skoro pa nikako. Moze se "na uvo" malo poboljsati nekom naknadnom obradom, najcesce eksajterom. Rec je ipak o lossy formatu odnosno o data kompresiji sa (nenadoknadivim) gubicima.

U tabeli pise: "Analog Playback Sample Rate and Resolution". Ne znam ko je to napisao, mozda i ASUS ali "analog playback" NEMA I NE MOZE IMATI sample rate i rezoluciju. Analogni signal to ne poseduje.

Moze se testirati sa slusalicama od oko 150-200 evra a verovatno ih ima u Mitrosu, Artistu, 4audio i sl.

Ukoliko je autor i primetio bitnu razliku izmedju USB i opticke veze, to navodi na zakljucak da je USB lose implementiran.

Strogo tehnicki uzev, NIKADA ne moze isto zvucati ono sto smo snimili na racunar sa gramofona i ono sto dolazi direktno iz gramofona (ili iz boilo kojeg drugog izvora analognog signala). Tu su dve konverzije (ADC i DAC) a da i ne govorimo o kompresiji u format sa gubicima (mp3). Porediti to dvoje i ocekivati da zvuce isto je, najblaze receno, preterivanje. Ukoliko je autor hteo da testira kvalitet konverzije onda je to trebao da uporedi sa drugim eksternim DAC-ovima ili boljim studijskim zvucnim kartama tako sto ce reprodukovati isti materijal.

Taj nas obicaj da ne navodimo cene onoga o cemu pisemo me izuzetno nervira. Moze se, u krajnjem slucaju, navesti cena u nekoj drugoj drzavi. Ovde kao da se svi stide da kazu koliko sta kosta.
 
Nazad
Vrh Dno