Šta je novo?

Asus P5E ne sacuvava BIOS podesavanja nakon gubtka struje

spawn1301

Slavan
Učlanjen(a)
18.05.2008
Poruke
25
Poena
304
Problem je u tome sto nakon gubitka struje dobijam poruku

CMOS cheksum bad
CMOS date/time not set
Press F1 to run setup
Pres F2 to load default values and continue

Ovo nisam primecivao do skorasnjih nestanaka struje a nisam ni imao potrebu da cesto otvaram kuciste i tako primetim.

Dok je racunar ukljucen na napajanje (valjda onih 0.5V koje kruze maticnom) sve je ok odnosno BIOs setovanja se zadrzavaju a nisam ni primetio neke probleme sa plocom. Kako nestane struja ili iskljucim racunar iz strujne mreze sva podesavanja gubim.

Inace imama najnoviji BIOS, menjao bateriju, vadio plocu iz kucista i tako pustao i nista ne pomaze.

Moja dilema i pitanja su:

- Da li i koliko je ovo zabrinjavajuce (svestan sam toga da definitivno ploca nije u redu ali koliko je to indikator za neke ozbiljnije probleme) posto mi se ne mili da dajem plocu na reklamaciju (jos uvek je u garantnom roku) i cekam sigurno 45 dana do dobijanja nove a racunar mi je potreban za svakodnevni rad. Za sad ovaj problem resavam sacuvavanjem profila u biosu tako da mi ostaje samo podesavanje datuma i vremena.

- Koliko sam gledao gotovo da nema vise ovih ploca u ponudi, pa u slucaju da mi ponude zamenu uz ili bez doplate na koju plocu da idem (razmisljao sam o ASUS P5Q Premium) za konfiguraciju iz potpisa.
 
To se meni deshavalo na jednoj MSI plochi... Baterija je bila naopako okrenuta (neverovatno)... Kada sam okrenuo bateriju kako treba sve je bilo ok...
 
Teoriju znas i sam. Napjanje daje 5Vsb (Standby) napona koji omogucava da pritiskom na Power dugme ukljuci komp izmedju ostalog. Takodje, omogucava da se cuvaju BIOS podesavanja.

Time sto si menjao bateriju, pokusao si ono najociglednije i najverovatnije. Najcesce je tu problem.

Ja bih plocu odneo na reklamaciju. Oni moraju da ti zamene za istu ili bolju bez naknade ili da ti vrate novac.
 
Najverovatnije cu to i da uradim, odnosno odnecu plocu na reklamaciju.

Sad idem malo u offtopic ali koje je najbolje resenje kada se radi o ciscenju procesora i kulera radi ponovnog nanosenja termalne paste? Pasta koju sam stavio je ona koja ide uz kuler (CM Hyper 212).
 
Ali napisao je da je menjao bateriju?
Ja bih probao i sa trecom baterijom pre nego sto reklamiram. Moze da te postedi eventualnih muka sa reklamacijom...
 
Moja greska, nisam primetio da je menjao bateriju :)

Inace kad je racunar iskljucen ploca ima napon od 5V (na 5V SB), a ne 0.5V...
 
:d
Bolje da idem da spavam, sutra cu da vidim sta sam jos lupao po forumu :)
 
nije dovoljno samo da se promeni baterija, moras da resetujes CMOS promenon dzampera na ploci i sacekas 10-ak sec. Pogledaj u uputstvu za plocu.

Sto se ovog tice:
Press F1 to run setup
Pres F2 to load default values and continue

to je potpuno normalno da ispise svaki put kad nestane struja ili se resetuje racunar u toku podizanja sistema.

Mada sta ja znam, mozda je ipak ploca neispravna
 
Ja sam imao slican problem koji je nestao promenom napajanja.Isto sve sem reseta vremena u biosu.Konfiguracija ista kao u potpisu sem grafike.Ako imas mogucnost da probas sa drugim napajanjem vredi pokusati.
 
nije dovoljno samo da se promeni baterija, moras da resetujes CMOS promenon dzampera na ploci i sacekas 10-ak sec. Pogledaj u uputstvu za plocu.

Sto se ovog tice:
Press F1 to run setup
Pres F2 to load default values and continue

to je potpuno normalno da ispise svaki put kad nestane struja ili se resetuje racunar u toku podizanja sistema.

Mada sta ja znam, mozda je ipak ploca neispravna

Nista od ovoga nije tacno, on ne zeli da obrise bios, a ovo "automatsko" brisanje biosa naravno da nije normalno ;)

Ja sam imao slican problem koji je nestao promenom napajanja.Isto sve sem reseta vremena u biosu.Konfiguracija ista kao u potpisu sem grafike.Ako imas mogucnost da probas sa drugim napajanjem vredi pokusati.

Kakvo god da je napajanje uvek isto rade kad nema struje, a on nema problema kad struje ima :)
 
Poslednja izmena:
Dok sam pretrazivao internet naisao sam na ovo:

"As noted by others, this board fails to retain bios settings after the loss of power. Even with brand new batteries, tested with a meter, the cmos will not retain any bios settings after power loss. Asus has to be aware of this issue as it shipped a second cmos battery in the box."

Doduse ja se ne secam da sam dobio drugu bateriju sa plocom ali se ovakvo ponasanje ipak vezuje za ovaj model tako da mi ne gine cekanje na utvrdjivanje kvara i zamenu ploce od 45 dana (koliko god da je kvar bio evidentan ne secam se kad sam zadnji put ostvario reklamaciju pre isteka ovih famoznih 45 dana).

Ajde da jos jednom pitam, koji je po vama najbolji nacin za skidanje termalne paste sa procesora i coolera pre nanosenja novog sloja iste?
 
@ zevs
Onda i nema problem:D
Mozda sam trebao preciznije da obrazlozim.Ni ja nisam imao problem kad struje ima,nego kad u toku rada racunara nestane struje, uvek posle toga je trazio F1 i vracao setap biosa na def. vrednosti.Napajanje je bilo CM RP 430W,sa ovim napajanjem iz potpisa toga vise nema.Nista drugo nije menjano osim grafike.Zasto je tako bilo neznam i nisam strucan da kazem,mozda sam imao srece.:)Ovo je samo moje zapazanje i nista vise.
:wave:
 
Nista od ovoga nije tacno, on ne zeli da obrise bios, a ovo "automatsko" brisanje biosa naravno da nije normalno ;)

U pravi si, pobrkao sam stvari:wall:, jer mi toliko puta nestaje struja a i ne retko mi sistem puca zbog undervoltinga, pa nekad ne znam da li je kratki pad napona ili OC failed.
izvinjavam se jos jednom
 
Uzmi brate alkohol 100% obrisi i vozi.Zasto bi bilo potrebe za bilo kakvim egzibicijama?
 
Ajde da jos jednom pitam, koji je po vama najbolji nacin za skidanje termalne paste sa procesora i coolera pre nanosenja novog sloja iste?

Koristim malo 100% alkohola na vatu, posle na stapic za usi i za kraj imam neku krpicu za naocare. Naravno, ovo poslednje nije obavezno. U mladosti sam koristio toalet papir za pocetak :). Kao sto je spaad napisao, nije to nikakva nauka :wave:
 
@spaad
Nije problem kada u toku rada racunara nestane struja (mada sam u pocetku isao na tu varijantu posto ostavljam racunar da radi i dok nisam kuci tako da sam ovaj problem pripisivao bas tome: ostavljen racunar da radi, u toku rada doslo do nestanka struje i zato se sve ovo desava). Medjutim ovo se desava i kad racunar regularno ugasim pa onda mu iskljucim napajanje na ON/OFF za sta je dovoljno samo par sekundi da bi izbrisao sva setovanja iz BIOSa. Inace napajanje je Corsair HX620W.

A sad jedno krajnje debilno pitanje: Gde nabavljate 100% alkohol. Po apotekama ga ne prodaju, prodaje se samo onaj za dezinfekciju rana 70%?
 
Mozda je i 70%, nemam pojma jer ne pise na bochici, kupujem u apoteci. Prepisivao sam od spaada to za 100% :)
 
Mozda je i 70%, nemam pojma jer ne pise na bochici, kupujem u apoteci. Prepisivao sam od spaada to za 100% :)

Hvala. Sve ovo sam pitao zato sto sam nalazio po stranim forumima da koriste izopropil alkohol 100% (ranije se koristio za ciscenje glava video rekordera itd., ali gde da ga nadjem:)), ali ako i ovo funkcionise onda je O.K. Jos jednom hvala:wave:
 
Isto je bilo i kod mene.Nebitno da li nestane struje ili cistim racunar pa ga iskljucim na prekidacu na napajanju.Promenio napajanje(ne zbog toga) i vise se to ne desava.Zasto neznam?Ako mozes da je zamenis ok,mada je moje misljenje da je P5E kvalitetnija ploca od P5Q Premium koja je isto dobra ploca.Samo moje misljenje, mozda gresim.
Bios je 1102 ako ista znaci?

P.S. Neznam da li ima veze sto je ploca sad na 8pin+12CPU konektoru i da li napajanje ista znaci u vezi ovakvog problema?
:wave:
 
@spaad
Meni je nelogicno da sve to ima veze sa napajanjem. Mozda je kod tebe ploca pravila neki kontakt sa kucistem pa da si to sredio prilikom menjanja napajanja (ne pitaj me kako;)) i da si time resio problem.

Posto vidim da koristis CM Hyper TX 2, reci mi da li ti ploca ocitava postojanje kulera i broj obrtaja kroz BIOS posto kod mene nece. Znacilo bi mi da znam da li je ovo jos jedan problem koji se javlja samo kod mene ili je i to "normalno" za ovu plocu (posto sam dobio objasnjenje od prodavca da zbog malog broja ortaja ploca nije u stanju da registruje cooler:trust:).

Mislis da je bolji X38 u odnosu na p45 cipset pa u tom smislu i P5E bolja od P5Q?
 
Poslednja izmena:
Neznam sa cime ima veze, ali kod mene radi ok.
Sto se tice TX2 ja sam tu malo budzio pa sam stavio ovaj vent http://www.coolermaster.com/products/product.php?language=en&act=detail&tbcate=36&id=2523,posto Original naTX2 3-pinski pa nema regulaciju broja obrtaja.inace i sa jednim i drugim ploca je ocitavala broj obrtaja u biosu.Nesto tu nije kako treba menjaj je ako je tako.Nemislim da postoji neka velika razlika kod ove dve ploce.P5Q je noviji model,ali moje misljenje je da je P5E kvalitetnije odradjen i da se u kutiji vise dobija.P5E je u stvari MaximusFormula.U svakom slucaju bolje je da zamenis plocu kad je pod garancijom.
:wave:

http://www.youtube.com/watch?v=N1YLR73j-Nc

http://www.youtube.com/watch?v=3hOLvozkA5o&feature=related
 
Nazad
Vrh Dno