Šta je novo?

Asus n73sv ili Hp pavilion dv7-4030?

ckvrlj

Slavan
Učlanjen(a)
10.01.2010
Poruke
961
Poena
235
Potrebna mi je pomoc oko izbora izmedju ova 2 laptopa:
http://www.laptopovi.rs/proizvodi/asus/n73sv-tz121v-6041
http://itsvet.com/proizvod/hewlett-...17.3''-led-hd-win7hp/comp_comp_laptop/15/4707

Budzet je do 120.000 di. Oba se uklapaju u cenu.
Masina treba da sluzi u najmanje sledece 3 godine, za posao pre svega, ponekad neka igrica(nije previse bitno).
Asus ima najnoviju Intel platformu, jace komponente, ali me vuce Hp.
Ne znam kakvog su kvaliteta, nemam mogucnost da ih i fizicki vidim pre kupovine.

Voleo bih komentar nekog ko je imao priliku da koristi obe masine.

Hvala unapred.
 
Imao sam priliku da probam obe mašine, budžet mi je recimo sličan i nijedan me nije privukla da je kupim.

Meni je HP mnogo lepše dizajnirana mašina, Asus-ov dizajn je na prvi pogled OK, ali vrlo brzo dosadi i ostavlja utisak neke dečije igračke. Ta Pavilion serija ima veoma elegantan & timeless dizajn koji neće izgledati umorno i/ili prevaziđeno ni za 5 godina. Kod Asusa mi je posebno odvratna ta siva rupičasta plastika ispod koje su zvučnici, a koja ostavlja utisak nekog komada tehnike sa pijace. :)

Asus opet ima nešto jači HW. Imaj u vidu da oba računara imaju ne tako sjajne glare displeje. Ako ti treba za bilo kakav grafički posao gde je reprodukcija boja od značaja, nećeš se usrećiti sa ovim mašinama, takođe je rad outdoor skoro pa nemoguć (mada ko bi i nosao ovolike mašine unaokolo).

Asus ti je praktično ova mašina, samo sa Sandy Bridge procesorom, dok ovaj opis dv6 računara možete da ti posluži da stekneš dojam o kvalitetu izrade, ekrana i ostalog za dv7. Računaj da se taj dv7 verovatno malo više greje, da je malo bučniji i da mu baterija kraće traje od dv6 iz opisa, a sve zbog jačeg hardvera.

Mislim da bih pre uzeo Asusa, ali samo zbog veće rezolucije ekrana jer mi je to dosta značajno u radu, ostale razlike u HW sumnjam da bih primećivao nakon što posle 2 dana i "zaboravim" šta je uopšte ispod haube. :)
 
Poslednja izmena:
marko_n,

i meni je HP dizajn mnogo lepsi, bas kako po meni jedan dobar laptop treba da izgleda. Medjutim, Asusov HW je bilji, nova platforma, kao sto kazes HD ekran. Zanima me i kakav je kvalitet izrade Asusa, da li ti je ostavio utisak dugovecnosti ili ne (na stranu sam dizajn koji i po meni nije sjajan).

Najvise bih voleo Asusov HW u kucistu HP-a :)

Kazes da te nijedan nije privukao da ga kupis, reci mi zasta si se ti odlucio (kazes da ti je budzet slican).
 
Poslednja izmena:
HP Pavilion je odrađen u nekom, hajde da kažemo, Apple fazonu. Minimalistički dizajn, a pri tom elegantan, čist i neopterećen nepotrebnim detaljima.

ASUS je u nekom multimedijalnom fazonu, ne želi da ostavi utisak elegancije, nego pre svega snage i izdržljivosti.

Po pitanju dugotrajnosti, teško je reći ovako napamet dok ne prođe neko vreme pa da vidimo kako će se pokazati. Ako me pitaš za procenu, mislim da je Asus izdržljivija mašina, ima izuzetno dobro rešeno hlađenje, GPU i CPU čip su bakarnim heatpipe-ovima spojeni na jedan hladnjak koji hladi jedan ventilator koji uopšte nije glasan, čak se prilikom neke light upotrebe i potpuno isključuje, a prilikom full loada ima zvuk koji se može opisati kao neutralan, dakle nema nekih iritirajućih zujanja, čuje se samo strujanje vazduha. Sa te strane ASUS je bolje odrađen, ne kažem ni da je HP loš, ali je ASUS vrhunski odradio taj deo.

Deo ispred tastature na kojem se drže ruke je skoro potpuno hladan kod ASUSa, ali se gornji levi deo same tastature konstantno greje već pri light upotrebi, ali opet ništa strašno. Ipak, bilo bi daleko bolje da su tu ubacili neku termo izolaciju pa da toplota sa kulera ne prelazi tako brzo na tastaturu!

Zvuk na ASUS je kao nešto bolji, kažem namerno "kao" jer je po mom mišljenju to čist EPP, tj. zvuk mu je kanta za bilo šta osim za Skype pozive, čak i YT klipovi traže bolji zvučnik od toga. Naravno HP je još gori po ovom pitanju, ali ne očekuj od ASUS nikakav "Sonic Master Premium Sound". :D

Tastatura na ASUS je po mom mišljenju dosta loša, što se vidi i sa onog YT klipa, pored toga što se ugiba cela, dosta mi je neudobna za kucanje (ali to je moj subjektivni osećaj, možda se tebi svidi).

ASUS je čvrst, ni uvija se i ne krivi se, ali celo kućište mi je nekako prebudženo i predizajnirano (ako razumeš šta hoću da kažem...) u odnosu na HP.

Rad na ASUSu, generalno gledano, mi nije prijao. Prvo užasno me nervira glare ekran odnosno njegova refleksija (ovo važi i za HP), drugo kucanje na ASUS tastaturi mi je zamoran i imam osećaj kao da kucam na tastaturi od 5e, a ne na uređaju koji košta preko hiljadu evra (ovde HP jeste osetno bolji) i treće je high pitched noise koji se konstantno čuje iz unutrašnjosti ASUS laptopa. Iskreno nisam provalio odakle se tačno čuje taj zvuk, ali recimo kada je Chrome aktivan i surfuje se, prisutan je non-stop. Ako se pusti muzika ili postoji neka druga ambijentalna buka, taj zvuk se ne primećuje, ali ako je u sobi potpuna tišina, zvuk prosto toliki iritira da ga posle par sati možeš čuti u glavi iako je laptop isključen. :D Inače, ovaj problem je dosta čest danas, a nekim ljudima uopšte ne smeta, dok neki lude od toga. :)

Autonomija na ovim laptopovima skoro da ne postoji, baterija im dođe više kao UPS. 6 cell bateriju će pojesti za manje od 2 sata šta god da radio. Ako ih malo opteretiš, baterija će trajati oko sat vremena (recimo 1080p film), dok će igranje neke zahtevnije igre pojesti bateriju za 35-40 minuta. Možeš da računaš da recimo imaš 1 sat i 20 minuta za neku poslovnu upotrebu.

Tako da sam malo promenio kriterijume i trenutno sam u novoj potrazi. :D Imaš moj temu u ovom podforumu "Biznis mašina" pa pogledaj neke predloge.
 
Poslednja izmena:
marko_n,
hvala ti na ovako iscrpnom i detaljnom odgovoru, mnogo si mi pomogao.
Posto ne planiram kupovinu jos nekih 20 dana, praticu i tvoju temu, mozda iskrsne i nesto bolje i privlacnije.

Hvala ti u svakom slucaju na vremenu utrosenom na ovako detaljan odgovor.
Pozdrav!
 
Sto se zvuka na ASUS-u tice, tog pozadinskog, ima na nekim temama i na ovom forumu kako se taj problem brzo resava, sve je u drajverima.

Sto se ostalih karakteristika tice, cuo sam vec da se nekima tastatura na ASUS-u ne svidja. Generalno ima meksi osecaj, i tako je na svim njihovim modelima (podloga tastature je od neke posebne plastike, i odvojena je od ostatka kucista malo zbog boljeg protoka vazduha tj. hladjenja). E sad, meni je to recimo super, dok eto neki to ne vole... Dakle, stvar je subjektivne prirode. U svakom slucaju bih ti preporucio da odes do radnje (neke koja vec ima ta dva modela) i malo stanes pred oba modela, stavis ruke na tastaturu, bacis oko ako su ukljuceni racunari (sto se redje dogadja doduse, tj. da uopste imaju OS) i slicno...

Generalno, kao sto si verovatno i primetio, meni bio izbor bio ASUS. Poznato je da su oni odlicni proizvodjaci ploca, i svoje znanje prebacise posle ovih par godina u tom poslu i na laptopove. Stoga, njihova funkcionalnost je odlicna, a mnogo su poradili i na kvalitetu izrade (znam to jer sam se sretao i sa modelima od pre 5 godina cak, koji i pored nekih krckanja i slicnih momenata i dalje rade kao satovi, znam ljude koji ih koriste). S druge strane, HP je vodeci svetski brend, i to govori samo za sebe. Ipak, znam ljude koji su imali bas opasne i kontinuirane probleme sa HP-ovima... Uostalom, poznato je da HP, Dell, Lenovo i Toshiba nekad znaju manje paznje da posvete jeftinijim modelima dok one skuplje odradjuju maximalno. E sad, kako je model koji tebe zanima ipak blizi skupljoj klasi, sve bi trebalo da ti je jasno.

Jos jednom, moj izbor bio bi ASUS (i neki ASUS N53 ce i biti moj uskoro, ako Bog da) ali svakako savetujem da vise slusas sebe jer se u oba slucaja radi o dobrim modelima.

Srecno s kupovinom i neka te racunar dobro sluzi... ;)
 
Sto se zvuka na ASUS-u tice, tog pozadinskog, ima na nekim temama i na ovom forumu kako se taj problem brzo resava, sve je u drajverima.

Čitao sam po stranim forumima, probao sve, od drajvera, do ručnog čačkanja po registry-ju, ali je N61JQ i dalje cvileo samo tako, pa sam ga vratio. :( Nešto mi se čini da da je to slučaj sa svim Asusovim N modelima i da ima neke veze sa idle stanjem procesora u određenim okolnostima.


E sad, kako je model koji tebe zanima ipak blizi skupljoj klasi, sve bi trebalo da ti je jasno.

To je sad diskutabilno jer ovaj Pavilion konkretno je skup zbog i7 procesora i ostalog malo jačeg hardvera, dok je osnova laptopa ista/slična kao i kod onih koji koštaju uplola manje tj. 60-70 hiljada dinara.

Još jednom da ponovim, ASUS ima veliku prednost zbog veće rezolucije ekrana, što je meni izuzetno značajno, samo da se reši pitanje tog cviljenja/pištanja. :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno