Šta je novo?

Asus Maximus VI Formula - pitanje u vezi PCIe slotova

q3railer

Slavan
Učlanjen(a)
21.06.2004
Poruke
503
Poena
330
Pozdrav! Nedavno sam pazario novu grafičku kartu (GTX780 6GB) za komp iz potpisa koja će biti korišćena uglavnom za GPU 3D renderovanje. Kada sam je trebao povezati sa pločom, izabrao sam PCIe slot 2 za instalaciju, s obzirom da je CPU kuler Noctua NH-D14 suviše glomazan i grafička bi došla na gotovo 1-2 milimetra od njega ukoliko bi bila u PCIe 1 slotu. Sada vidim da grafička u PCIe slotu 2 radi u x8 rezimu - proverio sam u BIOSu i GPU-z (dok PCIe 1 slot radi u x16 modu). Interesuje me da li bih trebao da prebacim grafičku u slot 1 zarad brže veze između CPU i VGA i uopšte kolika je realna razlika između x16 i x8 moda u radu s obzirom da se radi o PCIe 3.0 slotovima? S obzirom da grafičku još uvek ne koristim za 3D render, da bih je testirao kako radi pod opterećenjem, propustio sam je kroz par novijih igračkih naslova (tipa Crysis 3, BF4, NFS Rivals, i GTA IV kao nešto stariju igru) i nisam primetio nikakve probleme u performansama. Iako se tu ne pokazuju problemi, mogli bi da se jave prilikom 3D renderovanja i 3D simulacija, pa me zanima realna razlika u brzini između x16 i x8 PCIe 3.0 režima rada.
 
Lično nemam iskustvo sa dotičnom pločom.
Prvo što sam pogledao na samom sajtu Asusa je sledeće i on kaže ovu matematiku 3 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 or dual x8 or x8/x4/x4) *1
Što znači da kada je jedna karta u PCIe 3.0 slotu trebala bi da radi u x16 modu. Nezavisno u kom je slotu na ploči.
Kada su dve grafe radile bi u x8.

Za početak bi uradio Clear cmos-a da otkloniš da nije do biosa ili čak i sam update.
Probaj i samo vadjenje grafe i ponovno ubacivanje može možda da reši problem.

Samo podešavanje u Biosu možda ima nešto al nek se neko javi ko ima istu ploču. Kolko sam gugno na brzinu pominjani su i neki prekidači na ploči ???

Što se tiče same brzine grafe u x8 modu smešna je razlika. Da baci i Gpu-z Screen shot.
 
Poslednja izmena:
Pogledaj ovu sliku, to je raspored komponenti na ploci. Slot 1 x16/x8, slot 2 x8/x4... Evo i sa GPU-z 2 slike.

PIfAUFt.jpg
Screenshot.gifScreenshot2.gif

Bilo bi dobro da neko ko koristi istu ploču da svoje viđenje... I meni je logično da prva 2 slota rade u x16 režimu kada je jedna karta u sistemu, ali izgleda da nije tako... i GPU-z pokazuje da je PCIe 3.0 x16 @ x8 trenutno.
 
Poslednja izmena:
Hm bacivsi pogled na ovaj dijagram kaze da drugi slot samo daje x8.

Sad sam malo googlao i definitivno je da drugi slot daje samo x8 brzinu. (nek me neko ispravi ako gresim)

Tako da to je to nemoze, moras u prvi slot da ubacis za x16. Resenje ukoliko je nepristupacno je extender. Ali nemoras da se cimas jel je brzina koju gubis grubo 3%

Vidi ovo.
LL.gif
 
Hvala ti na ovom dijagramu, razlika u brzini je zanemarljiva (barem u testovima koje su oni radili). Pogledao sam malo i na Noctua sajtu info o kuleru i kompatibilnosti. Piše da na ovim pločama ukoliko je grafička suvise blizu kulera u slotu 1, treba da se izoluju dva metalna klipa koji drže ventilatore sa trakom ili da se saviju ka unutra malo. Ovaj GTX780 ima crni backplate pa je zato preblizu tih metalnih klipova. Mislim da se neću cimati oko premeštanja grafičke u slot 1 ukoliko ne dođem do nekih saznanja da to može da bude značajno u primeni kod GPU 3D renderovanja. Hvala na pomoći :wave:
 
Ništa ma uživaj, nećeš imati potrebe za prebacivanjem :wave:
 
Ma ako ti grafa jos ima i backplate nemoj da se cimas uopste, mozes i u prvi slot. Nema nikakve razlike izmedju x8 i x16 kada je PCIe 3.0 u pitanju. Jos uvek grafike nisu dovoljno jake da bi mogao da ih bandwith x8 slota bottleneckuje.

Preporucuju da savijes te drzace ako su preblizu grafici da ne bi pravile kratak spoj na pcb. Kada imas backplate nemas frku sa time.
 
Hvala na odgovoru, ali nema potrebe da se cimam sa prebacivanjem, suviše je mala razlika u performansama između x8 i x16 režima na PCIe 3.0. Proverio sam situaciju i u oblasti 3D renderovanja, tu bi posao mogao da se završi bez problema i uz x4 PCIe 3.0 režim.
 
I da ti je PCIe 2.0 ne bi vidio neku razliku, a kamoli na 3.0 sa duplim protokom.
 
Nazad
Vrh Dno