Šta je novo?

Apple

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

davidkralj

Slavan
Učlanjen(a)
05.06.2006
Poruke
261
Poena
320
Zdravo,

Volela bih ako bi mogao neko da mi objasni razliku izmedju Apple, iMac, Macbook...,koje operativne sisteme koriste i koje su prednosti i mane u odnosu na laptopove koji koriste Windows operativne sisteme? Da li je moguce instalirati Windows na neki prenosni Apple?
 
Apple je firma koja pravi laptopove i rachunare, a iMac, mac pro, macbook (pro) su oznake modela tih istih rachunara.

Svi koriste operativni sistem pod imenom leopard iliti osx 10.5.7 (trenutna aktuelna verzija).

Rachunare sa intelovim (nove generacije imac rachunara i macbook laptopovi) procesorima je moguce namestiti windows.

Starije verzije rachunara koji poseduju ppc (power pc) cpu, nije moguce staviti windows operativni sistem. Tu su modeli laptopova G4, G5 rachunari i sl.

Prednost je sama unix arhitektura, dok za manje napredne korisnike dovoljno je samo napomenuti da nije potrebna nikakva antivirus zashtita u odnosu na windows.

Od softvera za osnovnu upotrebu svega ima ukljuchujuci i ms office, takodje kompletan adobe paket je u kompletu podrzan.

Prema mom lichnom iskustvu je bolji memory menagment tj. bolje raspolaze sa resursima nego npr. windows vista koju vidjamo u svim novim lapotopovima.

Sistem nije tezak za uchenje i svakako bi ga preporuchio svim manje naprednim korisnicima.

Mane cesh uglavnom videti u ceni dotichnih i zavisnosti od softvera koje koristish.
 
Poslednja izmena:
Apple je firma koja pravi laptopove i rachunare, a iMac, mac pro, macbook (pro) su oznake modela tih istih rachunara.

Svi koriste operativni sistem pod imenom leopard iliti osx 10.5.7 (trenutna aktuelna verzija).

Rachunare sa intelovim (nove generacije imac rachunara i macbook laptopovi) procesorima je moguce namestiti windows.

Starije verzije rachunara koji poseduju ppc (power pc) cpu, nije moguce staviti windows operativni sistem. Tu su modeli laptopova G4, G5 rachunari i sl.

Prednost je sama unix arhitektura, dok za manje napredne korisnike dovoljno je samo napomenuti da nije potrebna nikakva antivirus zashtita u odnosu na windows.

Od softvera za osnovnu upotrebu svega ima ukljuchujuci i ms office, takodje kompletan adobe paket je u kompletu podrzan.

Prema mom lichnom iskustvu je bolji memory menagment tj. bolje raspolaze sa resursima nego npr. windows vista koju vidjamo u svim novim lapotopovima.

Sistem nije tezak za uchenje i svakako bi ga preporuchio svim manje naprednim korisnicima.

Mane cesh uglavnom videti u ceni dotichnih i zavisnosti od softvera koje koristish.

Super, hvala na iscrpnom odgovoru. Zanimalo bi me prilikom kupovine Apple laptopa kako da odredim kvalitet konfiguracije, sigurno se razlikuje u odnosu na laptopove ostalih proizvodjaca koji koriste Windows. Takodje, me interesuje mogucnost nalazenja svih potrebnih programa za Leopard OS. Da li se moraju kupovati ili se mogu snaci kao sto je to slucaj sa Windows. A kako to da za Leopard nije potrebna antivirusna zastita? I zasto je Apple skup proizvodjac? Izvinjavam se, ako su moja pitanja dosadna.
 
sta sad to znaci, da i za Lepard OS treba zastita? Koliko sam ja razumela njihov sistem je prilicno bezbedan, i da nije potrebna antivirusna zastita za njega. Pretpostavljam da Apple ne placa narucioce crva, virusa i ostalih parazita koji napadaju Windows, dok Microsoft placa razmnozavanje gamadi zarad sto vece zarade. Da li je potreban antivirus za Apple ili ne?
 
najbolji antivirus si ti. paziš gde klikneš, paziš šta radiš na netu i eto ti antivirusa. instaliraš neki besplatni čisto da skeniraš sumnjive usb prenosne memorije i hard diskove koje ti ljudi donose i sve je cool. ne znam da li je neophodan antivirus za mac, to nek ti odggovori neko ko koristi mac.

glavni razlog po meni ne kupovine maca je cena

zašto cena? zato što je cena velika. da li vredi toliko? e to je jako diskutabilno... dizajn, ime, softver, kvalitet, to je ono što naplaćuju toliko. hardverski su smešni, ali stvarno smešni, i bukvalno smešni koliko su slabi (govorim o normalnim pristupačnim modelima do 1500 evra) u poređenju sa pc konfiguracijama.

e sad da li ti treba mac, odluči sama, i da li si spremna da platiš tu cenu. ako ti se baš koristi mac os, nemoj samo zbog toga da kupuješ mac, jer mac os možeš da instaliraš i na pc, pa eto ti jabuke da se igraš sa njom do mile volje za džabe.

zapitaj se dobro pre nego što im pokloniš 50% cene računara da li vredi toliko taj njihov dizajn, i da li ti to toliko treba?
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru. Nisam znala da njihov OS moze da se instalira na kompjutere koji ne nose njihovu jabucicu. Inace, ja na Windowsu upravo tako i radim, kao sto si mi preporucio, imam besplatni antivirus, platila, ne platila, kupila ne kupila antivirusni softver isto mi je. Oni koji prave zastitu, prave i viruse, jer bez toga nema biznisa. Elem, ti mislis da je cena zbog elegancije i lepote samog uredjaja, a da su u stvari losi odnosi cena/konfiguracija. Ja i ne znam sta je kod tog proizvodjaca vazno u odnosu na sistem. S'obzirom da je drugaciji operativni sistem moguce je da nije potrebna zahtevna masina. A i ako znas da mi kazes sto se tice tih tehnickih detalja, kod njih nista ne poznajem, ni kakav je procesor, grafika, memorija, koji su odnosi biti itd.
 
pa šta drugo naplaćuju ako ne dizajn? cena/konfiguracija odnos je stvarno loš. nema veze to da li je mac os manje zahtevan nego win, kad je komponenta slabija, ona je slabija... tehnički ako hoćeš dobar mac moraš dobro da platiš, tako je to...
 
pa šta drugo naplaćuju ako ne dizajn? cena/konfiguracija odnos je stvarno loš. nema veze to da li je mac os manje zahtevan nego win, kad je komponenta slabija, ona je slabija... tehnički ako hoćeš dobar mac moraš dobro da platiš, tako je to...

...ipak ima, jer je upravo razlika u sistemu, mac ne zapisuje nepotrebne gluposti, na vise mesta, ne trosi vreme i energiju kao windows i sto je najbitnije ne skuplja djubre. To je ono sto se placa, a naravno i dizajn je umetnost koja kosta, ja sam esteta i to cenim. Probacu da stavim njihov sistem na moj lap, da vidim...dal' moze i sta moze...
 
Bolje uzmi apple rachunar nego da se muchish stavljanjem osx-a na obichan lap.

Shto se tiche antivirusa je ne znam ko je uspeo da zezne osx bash toliko :)

A ovo za avast je obichna reklama. Ja rabim vec 8 meseci osx bez antivirusa i nemam apsolutno nikakvih problema.

A shto se tiche preformansi ja znam ljude koji dan danas koriste g4 lap i ne planiraju da ga menjaju. Sluzi im extra bez obzira na vremeshnu konfu.
 
...ipak ima, jer je upravo razlika u sistemu, mac ne zapisuje nepotrebne gluposti, na vise mesta, ne trosi vreme i energiju kao windows i sto je najbitnije ne skuplja djubre. To je ono sto se placa, a naravno i dizajn je umetnost koja kosta, ja sam esteta i to cenim. Probacu da stavim njihov sistem na moj lap, da vidim...dal' moze i sta moze...

gg gl!!!!
Bolje uzmi apple rachunar nego da se muchish stavljanjem osx-a na obichan lap.
wasting of money imo

A shto se tiche preformansi ja znam ljude koji dan danas koriste g4 lap i ne planiraju da ga menjaju. Sluzi im extra bez obzira na vremeshnu konfu.
ja znam ljude koji koriste dos još uvek... zašto? jer im ne treba bolje... ehm, to što tvoji ortaci i dalje koriste g4 ne znači da je g4 ispred svog vremena jedno sto godina, nego da im ne treba bolje... as simple as that!
 
Poslednja izmena:
U pravu si, G4 je ispred svog vremena bio jedno 200 godina.

Sto se teme tice, ako imas novca za apple, kupuj i neces se pokajati. Kad izadje novi OS ne treba ti nova, jaca, konfiguracija da bi ga koristila (kao sto je slucaj sa windowsom), vec svaki novi OS radi jos bolje na staroj konfiguraciji. :) Ako ti ikad zatreba reinstall sistema, ubacis cd i za 10 minuta sve je gotovo i instalirano, od drajvera pa nadalje... Softver koji se instalira prostim kopiranjem ( i isto toliko lako se i brise)... i tako dalje, u nedogled sa prednostima mac osa.

Dzabe sva ta prica da mozes kupiti brzi laptop za isto ili manje novca, ako si ogranicen na budjavu windows vistu. :p Mac os vredi svaki dinar. :)
 
Poslednja izmena:
U pravu si, G4 je ispred svog vremena bio jedno 200 godina.

Sto se teme tice, ako imas novca za apple, kupuj i neces se pokajati. Kad izadje novi OS ne treba ti nova, jaca, konfiguracija da bi ga koristila (kao sto je slucaj sa windowsom), vec svaki novi OS radi jos bolje na staroj konfiguraciji. :) Ako ti ikad zatreba reinstall sistema, ubacis cd i za 10 minuta sve je gotovo i instalirano, od drajvera pa nadalje... Softver koji se instalira prostim kopiranjem ( i isto toliko lako se i brise)... i tako dalje, u nedogled sa prednostima mac osa.

Dzabe sva ta prica da mozes kupiti brzi laptop za isto ili manje novca, ako si ogranicen na budjavu windows vistu. :p Mac os vredi svaki dinar. :)

Slazem se sa tobom u potpunosti, ali trenutno nema Apple imam Toshibu laptop i htela sam da probam Leparda, da vidim kako to izgleda, nekako mi se cini jednostavnija instalacija, nego prodaja i kupovina novog uredjaja. E, sad ako mi se dopadne, svakako cu ici u tom smeru, odnosno da se preorjentisem na Apple.
 
U pravu si, G4 je ispred svog vremena bio jedno 200 godina
Ma važi što je tako

edit:
Moram, ali prosto moram da vam navedem primer jednog mog ortaka koji je kupio mac book otprilike u isto vreme kad i ja, tj. pre oko desetak meseci. On je za 1300 evra dobio sledeće:
c2d 2GHz
2gb RAM 667
Intelova integruša (valjda je i ona uzela deo rama, tako da mukica nema ni punih 2GB)
160GB HDD

Ja sam moju Tošibu platio 1000 evra:
c2d 2.3GHz
3GB RAM 800
NVidia 9700M GTS 512 DDR3
320GB HDD

Kad se videsmo pitao me: Jel mi dobar kompjuter, dao sam 1300 evra za njega, mora da bude dobar, rekli mi da je najbolji... I šta da mu kažem? Da ga lažem i ja kako je doooobar komp, i da vredi 1300 evra?

Elem, ta konfiguracija koštala je cca 500 evra tada. Znači on je 800 evropskih novčanica dao za dizajn, os, garanciju i podršku. Zapitaj se da li vredi toliko. OS možeš i na pc da instaliraš, podršku imaš bilo koji laptop da kupiš (možda ne toliko dobru iskreno), garanciju imaš 3 godine na svaki bolji laptop... Ostaje dizajn. To je ono što se plaća: elegancija, fenseraj....

edit2: evo ti šta sad možeš da kupiš kod nas za 1200 evra:
http://www.applecentar.co.yu/store/single_product.php?id=15

hello, 1GB RAM, 120GB HDD i integrisana grafička? I ne daj bože da ti rikne nešto, pa samo ćeš za punjač da daš 100 evra

edit3:
mislim da baš ovaj ima moj kolega, znači nije 2GB rama, nego 1 GB, i nije 160GB HDD nego 120, da beda bude još veća... neću više da editujem, sorry
 
Poslednja izmena:
Zaboravljaš najvažnije, a to je da si ti sa svojom tošibom dobio i windows vistu, a on nije. Zato i razumem tvoje potrebe da imaš što brži laptop, sa što više rama. Svaki novi laptop je osuđen na Vistu, a već to je više nego dovoljan argument u korist mekbukova.
 
Poslednja izmena:
...dobro, ali sve to sto si naveo kao manu placanja takodje kosta, mora da se rodi osoba koja ima dara da napravi lepu stvar, da zavrsi skolu za to, i kompanija kao Apple plati takvog dizajnera, koji je opet skup, Takodje Operativni sistem, ima izuzetnu vrednost u odnosu na Windows, zato sto Apple ne placa radnike da prave los sistem i rupe u njemu, ne bi li zakrpama zaradili vise novca. Apple ne zaradjuje na taj nacin kao Windows, i u tom odnosu visina Apple racunara je takva kakva je i vredi. Vredi sistem koji je bezbedan, i proizvodjac stiti sebe i svoje korisnike, ima dostojanstvo, lepotu i cistocu. Takodje, nije tacno da na svaki uredjaj moze da se instalira Mac OS, negde radi negde ne, i upravo je u tome stvar, kad pominjes slabiju konfiguraciju, Apple ima lagani sistem koji dise i slabija kofiguracija, radi brze nego bolja kod Windowsa, koji davi sam sebe.
Tako da zakljucimo, svako ima svoj vid zarade, neko cisto i posteno, a neko prljavo i jeftino. Ko sta zeli. To je moj zakljucak vezano za strategiju dve firme, dva brenda, dva lidera na svetskom trzistu.
 
Opet ova prica, dve grupe ljudi na razlicitm talasnim duzinama :)

Elem, prvo kupovinom MacBooka dobija se i multitouch trackpad, koji mozda i sam opravdava razliku u ceni, kad se jednom naviknes skoro je nemoguce raditi bez njega.
Drugo, kod laptopova cpu, ram, hdd, a posebno grafika se mozda i najmanje gledaju kod kupovine.

Mnogo je bitniji kvalitet izrade, dimenzije i tezina, ekran, tastatura. A tu sigurno neces naci ni blizu ekvivalenta u rangu od oko 500 evra. I kategorija (13.3 nije isto sto i 15'4, Aplle nema laptop u jeftinijoj 15'4 kategoriji i ne moze se porediti sa njima).

Na kraju, naravno da se OS X moze instalirati na non-mac masini, ali ako cemo tako, onda je i kupovina laptopa bacanje para kad mozes nocu da obijes radnju i uzmes sta ti se svidja...
 
@GOXY83
Sto se tice ekrana gresis puno, na novim macovima je uzasan, osim ako naravno ne zelis da imas i ogledalo uz laptop. Drugo, tastatura koju Apple stavlja u svoje laptopove je po meni mozda ne bas najgore ali blizu najgorem na cemu sam radio!
Ogromna mana Apple-a je sto oni odluce da tako to treba i krecu da te ubedjuju u to, kao da ja ne znam sta mi treba i odgovara!
E sad, sto se tice dizajna i izgleda to je vec druga stvar, to je stvar ukusa.

@davidkralj
Sto se tice bezbednosti Leoparda ja sam vrlo skeptican, pa lik je provalio svojevremeno u Air za par minuta na jednom takmicenju! Ovde je fora sto Leopard nije dovoljno rasiren da bi se hakeri okrenuli njemu, jednostavno im se ne isplati da traze rupe u os-u koji koristi manje od 10% ljudi.
Sto se win-a tice, mislim da preterujes, pogotovo sto Ms ne naplacuje svoje sp-e i zakrpe, zapravo sve rupe koje imaju samo teraju ljude na Linux ili Apple!
Evo ja sam npr pre izlaska sp2 za Xp vise od godinu dana isao na net iskljucivo pod Linux-om ;)
 
"Na kraju, naravno da se OS X moze instalirati na non-mac masini, ali ako cemo tako, onda je i kupovina laptopa bacanje para kad mozes nocu da obijes radnju i uzmes sta ti se svidja..."

Super receno! A i ono pre toga...
 
@GOXY83
Sto se tice ekrana gresis puno, na novim macovima je uzasan, osim ako naravno ne zelis da imas i ogledalo uz laptop. Drugo, tastatura koju Apple stavlja u svoje laptopove je po meni mozda ne bas najgore ali blizu najgorem na cemu sam radio!
Ogromna mana Apple-a je sto oni odluce da tako to treba i krecu da te ubedjuju u to, kao da ja ne znam sta mi treba i odgovara!
E sad, sto se tice dizajna i izgleda to je vec druga stvar, to je stvar ukusa.

@davidkralj
Sto se tice bezbednosti Leoparda ja sam vrlo skeptican, pa lik je provalio svojevremeno u Air za par minuta na jednom takmicenju! Ovde je fora sto Leopard nije dovoljno rasiren da bi se hakeri okrenuli njemu, jednostavno im se ne isplati da traze rupe u os-u koji koristi manje od 10% ljudi.
Sto se win-a tice, mislim da preterujes, pogotovo sto Ms ne naplacuje svoje sp-e i zakrpe, zapravo sve rupe koje imaju samo teraju ljude na Linux ili Apple!
Evo ja sam npr pre izlaska sp2 za Xp vise od godinu dana isao na net iskljucivo pod Linux-om ;)

Nije star u tome da li moze da se uleti u sistem i napravi haos , nego da li to dozvoliti ili ne. Ja hocu da kazem da Microsoft placa ljude da njegov sistem napadaju, jer je stvar u zaradi. Otud svi silni programi protiv crva, buba, virusa i ostale gamadi. Dok Mac to ne radi. Zar su toliko glupi programeri koji rade za Microsoft da konstantno prave iste greske i ne naprave stabilan sistem, nego prave neke zakrpe... Kako ti to nije jasno?
 
Poslednja izmena:
Nije star u tome da li moze da se uleti u sistem i napravi haos , nego da li to dozvoliti ili ne. Ja hocu da kazem da Microsoft placa ljude da njegov sistem napadaju, jer je stvar u zaradi. Otud svi silni programi protiv crva, buba, virusa i ostale gamadi. Dok Mac to ne radi. Zar su toliko glupi programeri koji rade za Microsoft da konstantno prave iste greske i ne naprave stabilan sistem, nego prave neke zakrpe... Kako ti to nije jasno?

Meni je savrseno jasno sta ti hoces da kazes, jedini problem je sto gresis.
I itekako je stvar da li moze da udje u sistem ili ne, a ja sam ti lepo rekao zasto se hakerima to ne isplati, nije ovde stvar u gluposti programera, vec jednostavno u zastupljenosti os-a. Nije provaliti u sistem jednostavno, ja sam se zezao sa mnogo trivijalnijim stvarima i znam koliko je to zeznuto i koliko je vremena i znanja potrebno za tako nesto. Niko nece da baci sve to vreme i trud da bi provalio u 10% racunara kad moze sa istim tim vremenom da provali u 80%.
Ocigledno je da se ne razumes bas previse u materiju.

A zakrpe pravi i Apple, Lepopard je 10.5 a ona treca cifra je prakticno zakrpa ;)

E da, ne postoji 100% stabilan i siguran sistem, zezam se sa kompovima jos od dos-a i tako nesto jos uvek video nisam;)
 
Poslednja izmena:
@GOXY83
Sto se tice ekrana gresis puno, na novim macovima je uzasan, osim ako naravno ne zelis da imas i ogledalo uz laptop. Drugo, tastatura koju Apple stavlja u svoje laptopove je po meni mozda ne bas najgore ali blizu najgorem na cemu sam radio!

I ja licno vise volim mat ekrane, ali nije ni ovaj novi ekran toliko los (koristio sam ga par dana), ukoliko ne sedis ispred prozora (ili ako bar stavis foliju preko). Slika je bolja (bar subjektivno) u poredjenju sa vecinom drugih glossy laptopova (e sad, sto sam, kao i vecina drugih mbp korsinika popi*deo zbog izostavljanja mat verzije je druga prica).

A tastatura... e tu ne mogu da se slozim. A radio sam na mnogim, i pri tome jako mnogo kucam pri radu na racunaru. Ova tastatura je po meni daleko najbolja, uz jednu koju sam davno probao na nekom dell XPS-u. Opet, mozda subjektivna stav, ali je nikako ne mozes porediti sa sub-700 evra koje posle godinu-dve dana intenzivnog svakodnevnog koriscenja pocnu da stucaju, krckaju, brisu se...

Sto se tice sigurnosti dovoljno reci: nov flash drajv, normalno ga koristim medju 3 OS X i jedne Lin masine mesec dana. Jednom ga ubodem u XP (i to XP koji se veoma konzervativno koristi) vratim u Mac i odmah iskoci crossover sa pitanjem da li hoces da pokrenem ovaj virus ;) (naravno nije pisalo virus).
 
I ja licno vise volim mat ekrane, ali nije ni ovaj novi ekran toliko los (koristio sam ga par dana), ukoliko ne sedis ispred prozora (ili ako bar stavis foliju preko). Slika je bolja (bar subjektivno) u poredjenju sa vecinom drugih glossy laptopova (e sad, sto sam, kao i vecina drugih mbp korsinika popi*deo zbog izostavljanja mat verzije je druga prica).

A tastatura... e tu ne mogu da se slozim. A radio sam na mnogim, i pri tome jako mnogo kucam pri radu na racunaru. Ova tastatura je po meni daleko najbolja, uz jednu koju sam davno probao na nekom dell XPS-u. Opet, mozda subjektivna stav, ali je nikako ne mozes porediti sa sub-700 evra koje posle godinu-dve dana intenzivnog svakodnevnog koriscenja pocnu da stucaju, krckaju, brisu se...

Sto se tice sigurnosti dovoljno reci: nov flash drajv, normalno ga koristim medju 3 OS X i jedne Lin masine mesec dana. Jednom ga ubodem u XP (i to XP koji se veoma konzervativno koristi) vratim u Mac i odmah iskoci crossover sa pitanjem da li hoces da pokrenem ovaj virus ;) (naravno nije pisalo virus).

A gde ima da se nadju ove folije, znam da ih Apple proizvodi ali u Bg-u nisam nigde uspeo da ih nadjem.
E sad, meni za poslovan racunar te cene je neoprostivo da bude Glossy ekran, imas znatno bolje Led mat ekrane na znatno jeftinijim laptopovima! Jedini razlog jesu "estete" posto im lepo izgeda onako sjajan.

Tastatura? Samo cu ti reci da nemam nikakav problem sa mojom posle vise od 1.5god intezivnog koriscenja iste, ali slazem se da to jeste subjektivni stav, zato sam i rekao "po meni" :)

Sto se tice flash-a i slicnog, naravno da se to dogadja kad si ga stavljao kod nekoga u komp ko ocigledno ne zna da zastiti svoj sistem. Ja nisam imao problema sa virusima vec godinama, a isto tako ni moja devojka nema dok njena cimerka stalno muci muku.
Ja se slazem da je u ovom trenutku bezbedniji, ali iz razloga koji sam vec naveo. Moguce je da bi Leopard bio bezbedniji nego Win i kad bi ga koristilo 80% korisnika, ali mi to realno ne znamo.
 
Poslednja izmena:
Meni je savrseno jasno sta ti hoces da kazes, jedini problem je sto gresis.
I itekako je stvar da li moze da udje u sistem ili ne, a ja sam ti lepo rekao zasto se hakerima to ne isplati, nije ovde stvar u gluposti programera, vec jednostavno u zastupljenosti os-a. Nije provaliti u sistem jednostavno, ja sam se zezao sa mnogo trivijalnijim stvarima i znam koliko je to zeznuto i koliko je vremena i znanja potrebno za tako nesto. Niko nece da baci sve to vreme i trud da bi provalio u 10% racunara kad moze sa istim tim vremenom da provali u 80%.
Ocigledno je da se ne razumes bas previse u materiju.

A zakrpe pravi i Apple, Lepopard je 10.5 a ona treca cifra je prakticno zakrpa ;)

E da, ne postoji 100% stabilan i siguran sistem, zezam se sa kompovima jos od dos-a i tako nesto jos uvek video nisam;)

...i ako napravi zakrpu, pravi je samo da zastiti svoje korisnike, sto za Windows i Microsoft se ne moze reci. Ja ne zelim sa tobom da se nadmudrujem niti da te ubedjujem u bilo sta. Svaka cast na iskustvu jos od DOS OS. Svako ima pravo na izbor u skladu sa mogucnostima i htenjima. Samo sam zelela da iskazem moje glediste ponude kvaliteta i cene. A za broj korisnika od 10% mozemo govoriti u Srbiji. Cela Amerika koristi Apple, i naravno zapadna Evropa. Tacno je, da su usamljeniji korisnici na nasem podrucju sto se tice Apple, ali to valjda ide jedno sa drugim, kakvi ljudi takav i izbor kompjutera. Molim bez uvrede. Ni ja nemam Apple, ali zelim da ga nabavim.
 
...i ako napravi zakrpu, pravi je samo da zastiti svoje korisnike, sto za Windows i Microsoft se ne moze reci. Ja ne zelim sa tobom da se nadmudrujem niti da te ubedjujem u bilo sta. Svaka cast na iskustvu jos od DOS OS. Svako ima pravo na izbor u skladu sa mogucnostima i htenjima. Samo sam zelela da iskazem moje glediste ponude kvaliteta i cene. A za broj korisnika od 10% mozemo govoriti u Srbiji. Cela Amerika koristi Apple, i naravno zapadna Evropa. Tacno je, da su usamljeniji korisnici na nasem podrucju sto se tice Apple, ali to valjda ide jedno sa drugim, kakvi ljudi takav i izbor kompjutera. Molim bez uvrede. Ni ja nemam Apple, ali zelim da ga nabavim.

A MS je pravi zbog cega, zato sto nemaju sta da rade? Oni takodje ne naplacuju svoje zakrpe tako da pricas gluposti!
Sto se tice izbora ti si ga vec napravila tako da ne razumem sta trazis ovde, ako nisi spremna da cujes i drugacije misljenje nemoj da ga trazis uopste!
Sto se tice kvaliteta, izem ti ja kvalitet sa glossy ekranom na laptopu od 2000e i kad moram da im doplatim za adapter da bih povezao Tv preko hdmi-a!
I na kraju cak sam bio i dobar kad sam rekao 10%!
http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_desktop_operating_systems
 
Poslednja izmena:
Kod Apple-a se placa kvalitet, dizajn, OS i ime, a to kosta. No, pre kupovine Apple laptopova, ili bilo kog drugog, pogledajte novije serije Sony laptopova, npr. modele FW serije - odlican dizajn, solidan kvalitet, dobre konfiguracije po dobroj ceni ;)
 
A MS je pravi zbog cega, zato sto nemaju sta da rade? Oni takodje ne naplacuju svoje zakrpe tako da pricas gluposti!
Sto se tice izbora ti si ga vec napravila tako da ne razumem sta trazis ovde, ako nisi spremna da cujes i drugacije misljenje nemoj da ga trazis uopste!
Sto se tice kvaliteta, izem ti ja kvalitet sa glossy ekranom na laptopu od 2000e i kad moram da im doplatim za adapter da bih povezao Tv preko hdmi-a!
I na kraju cak sam bio i dobar kad sam rekao 10%!
http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_desktop_operating_systems

Izvini, ali pocinjes da me nerviras i ovo ce biti zadnji post upucen tebi! Ja nisam napisala da se zakrpe naplacuju. Ocigledno je da se ne razumemo. A sta ja trazim na ovom forumu ili temi savrseno ne treba da te interesuje, niti imas pravo da me prekoravas zbog toga. Moj izbor je napravljen davnih dana, i misllim da bi novi bio korak napred, i sta ima lose u tome kad se napreduje, a ne stagnira. Ti stojis u mestu i vrtis svoju pricu, koju ako neko ne prihvati, padas u problem i pocinjes da se svadjas. Ja volim da polemisem i cujem pametan savet, ali necu da me ti vracas unazad. I molim te uzdrzi se suvisnih komentara upucenih meni. Ako ima neko nek kaze nesto pametno, a ne da ljudi citaju nasu pricu, o dva ovna na jednom brvnu. Toliko od mene za tebe. Pozdrav
 
Naravno. Cak je pravilinje reci "(trenutno) koriscenje OS X je bezbednije od koriscenja Win-a". Ali kakve to veze ima?

Slazem se, trenutno je bolja rec :)
Ima veze, zato sto neko ko dodje na ovaj sajt da bi dosao do informacija treba da ima tacne informacije, a ne da cita gluposti zbog kojih sam i poceo da odgovaram. Po doticnoj dami kao sto vidis svi sem Srba koriste Apple a to jednostavno nije tacno, kao sto nije tacno gotovo sve sto je ona rekla.
Nemam ja nista protiv Appla sem cinjenice da mi njihov hw ne zavrsava posao, zapravo OS X ima genijalnih resenja, dok sa druge strane ja zameram Ms-u mnogo toga vise od nje, ali jednostavno zbog tacnosti ne mogu da slusam takvo navijacko razmisljanje!
Mislim nije nego, Apple sve radi zbog mene a Ms samo zbog sebe, pazi da nije:wall:

S druge strane, kome Mac odgovara i spreman je da plati cenu naravno da treba da ga kupi, to su njegove pare na kraju krajeva;)
 
Izvini, ali pocinjes da me nerviras i ovo ce biti zadnji post upucen tebi! Ja nisam napisala da se zakrpe naplacuju. Ocigledno je da se ne razumemo. A sta ja trazim na ovom forumu ili temi savrseno ne treba da te interesuje, niti imas pravo da me prekoravas zbog toga. Moj izbor je napravljen davnih dana, i misllim da bi novi bio korak napred, i sta ima lose u tome kad se napreduje, a ne stagnira. Ti stojis u mestu i vrtis svoju pricu, koju ako neko ne prihvati, padas u problem i pocinjes da se svadjas. Ja volim da polemisem i cujem pametan savet, ali necu da me ti vracas unazad. I molim te uzdrzi se suvisnih komentara upucenih meni. Ako ima neko nek kaze nesto pametno, a ne da ljudi citaju nasu pricu, o dva ovna na jednom brvnu. Toliko od mene za tebe. Pozdrav

Ja samo ne dam da pricas gluposti, a sto se napredovanja tice veruj mi da sam u svakom pogledu daleko ispred tebe, na kraju krajeva ja govorim iz svog iskustva a ne samo na osnovu necega sto sam citao sto je ujedno i netacno!

Samo ti prestani da pises gluposti, a ostalo radi sta hoces!

PS: Veci ti je korak napred da sednes i da procitas neku knjigu npr nego kupovina Appla :p
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno