Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Dodaj jos resursa za VM.

Imas pored toga na Parallelsu podesavanje Optimization, tu stavi No Limit pod Resource usage.

Zar nema JetBrains Rider za MacOS?
Ima rider za macos i radi perfektno, medjutim imam neki stariji projekat koji ne radi van windowsa :cry:
 
Btw, kako si zadovoljan sa AirPods Max? Nikako da prelomim da ih uzmem.
Dosta slušam muziku dok radim, zvuk je savršenstvo, uglavnom slušam gitarsku tvrdju muziku i nikad bolji zvuk nisam čuo ni na jednim slušalicama, a provrteo sam pristojan broj modela. Spatial audio mi je glupost, to ni ne koristim. Cena je jaka, ali vrede svakog centa, naročito kome treba izolacija i od spoljnih zvukova, što je meni isto trebalo jer je draga stalno za klavirom :)
 
Dosta slušam muziku dok radim, zvuk je savršenstvo, uglavnom slušam gitarsku tvrdju muziku i nikad bolji zvuk nisam čuo ni na jednim slušalicama, a provrteo sam pristojan broj modela. Spatial audio mi je glupost, to ni ne koristim. Cena je jaka, ali vrede svakog centa, naročito kome treba izolacija i od spoljnih zvukova, što je meni isto trebalo jer je draga stalno za klavirom :)
Znači nije vešt pijanista, šteta. Ili svira Šumana, što opet ne valja.
 
Meni je stiglo istog trenutka, mada sam koristio US virtuelnu karticu.

Uzeo sam i Little Snitch (+ jos par programa) na popustu na bundlehunt, ali izgleda da se LS rasprodao.
 
Uzeh juce apple care + za ovaj mbp 14" i prodje mi srpska visa kartica (raiffeisen) iako imam us nalog. E sad, hteo bih da vezem apple care + za svoj apple id, ali to mi ne prolazi jer sistem proveri moje payment metode i vidi da nema nijedne kartice vezane (card on file).
Ima li neko ideju koja kartica bi mogla da prodje i postoji li neka us virtuelna/pre-paid kartica koju bih mogao da nabavim? Ili ako je neko raspolozen da "pozajmi" karticu za brzinsku verifikaciju, treba mi samo da vezem za nalog, da sistem proveri da je imam, da mi veze apple care + za apple id i da onda raskacim tu karticu, ne bih nista trosio :)
 
i da onda raskacim tu karticu, ne bih nista trosio :)
finger-wag-no-no-no.gif
 
Uzeh juce apple care + za ovaj mbp 14" i prodje mi srpska visa kartica (raiffeisen) iako imam us nalog. E sad, hteo bih da vezem apple care + za svoj apple id, ali to mi ne prolazi jer sistem proveri moje payment metode i vidi da nema nijedne kartice vezane (card on file).
Ima li neko ideju koja kartica bi mogla da prodje i postoji li neka us virtuelna/pre-paid kartica koju bih mogao da nabavim? Ili ako je neko raspolozen da "pozajmi" karticu za brzinsku verifikaciju, treba mi samo da vezem za nalog, da sistem proveri da je imam, da mi veze apple care + za apple id i da onda raskacim tu karticu, ne bih nista trosio :)
Uzeo sam AppleCare+ pre oko 10 dana sa PayWithMoon virtuelnom (US) karticom, kredit uplacujes preko Bitcoina (moze i Lightning mreza) ili bilo koji drugi kripto ako spojis Coinbase nalog. Ne treba nikakva verifikacija, samo email i ne uzimaju fee, kartice se instant kreiraju, jedino ogranicenje je da koristis na sajtovima iz US ili da ukljucis US VPN server da bi dobio platni procesor za Ameriku. Ako ne potrosis sav kredit samo obrises karticu i posaljes im u emailu gde da ti refundiraju ostatak. Preporuka!

Minimalni iznos za kreiranje kartice je $5, posle toga mozes obrisati karticu i dobiti kredit nazad. Vezan mi je AppleCare+ za nalog bez problema.

 
Uzeo sam AppleCare+ pre oko 10 dana sa PayWithMoon virtuelnom (US) karticom, kredit uplacujes preko Bitcoina (moze i Lightning mreza) ili bilo koji drugi kripto ako spojis Coinbase nalog. Ne treba nikakva verifikacija, samo email i ne uzimaju fee, kartice se instant kreiraju, jedino ogranicenje je da koristis na sajtovima iz US ili da ukljucis US VPN server da bi dobio platni procesor za Ameriku. Ako ne potrosis sav kredit samo obrises karticu i posaljes im u emailu gde da ti refundiraju ostatak. Preporuka!

Minimalni iznos za kreiranje kartice je $5, posle toga mozes obrisati karticu i dobiti kredit nazad. Vezan mi je AppleCare+ za nalog bez problema.

Pišem ti na pm.
 
Ne, imaš 60 dana da se odlučiš, da li hoćeš Care+
 
Uzeo sam AppleCare+ pre oko 10 dana sa PayWithMoon virtuelnom (US) karticom, kredit uplacujes preko Bitcoina (moze i Lightning mreza) ili bilo koji drugi kripto ako spojis Coinbase nalog. Ne treba nikakva verifikacija, samo email i ne uzimaju fee, kartice se instant kreiraju, jedino ogranicenje je da koristis na sajtovima iz US ili da ukljucis US VPN server da bi dobio platni procesor za Ameriku. Ako ne potrosis sav kredit samo obrises karticu i posaljes im u emailu gde da ti refundiraju ostatak. Preporuka!

Minimalni iznos za kreiranje kartice je $5, posle toga mozes obrisati karticu i dobiti kredit nazad. Vezan mi je AppleCare+ za nalog bez problema.


Prošlo sjajno, hvala još jednom na ovome, očas posla se dobije virtuelna visa američka kartica koja važi dva meseca, i najnormalnije se vezuje uz američki apple id odavde iz Srbije :)
 
Pogledajte ovo:


Nema to nikakve veze sa sdd nego sa implementajom fsync i file sistemom... kada bi se fsync pozivao za svaki write bilo koji
disk bio bio spor, tj cache bi igubio smisao. fsync zoves samo onda kada hoces da budes siguran da podatak upisan na disk,
u principu kada korisnik ugasi os na dugme...
 
Imam dva pitanja.
1. S obzirom da mi laptop vise stoji u ormaru i skuplja prasinu nego sto se koristi, zanima me da li je bolje bateriju drzati skroz napunjenu, skroz praznu ili nesto trece? Dok sam kuci nemam potrebu pored racunara da koristim laptop, a jedina namena mu je trenutno pravljenje butabilnih fleski i odbrana fakultetskih projekata. Kada pocnem da radim u nekoj firmi nadam se da ce naci vecu primenu.

2. Dojadilo mi je da punim laptop preko DC regulatora. Ima li neka kvalitetnija kopija punjaca do 50-60e? U pitanju je MBP M1 2020. Hteo sam da uzmem originalni punjac, ali ih cene kao da su od zlata napravljeni, a da dam trecinu koliko sam laptop platio na punjac mi ne pada napamet.
 
Imam dva pitanja.
1. S obzirom da mi laptop vise stoji u ormaru i skuplja prasinu nego sto se koristi, zanima me da li je bolje bateriju drzati skroz napunjenu, skroz praznu ili nesto trece? Dok sam kuci nemam potrebu pored racunara da koristim laptop, a jedina namena mu je trenutno pravljenje butabilnih fleski i odbrana fakultetskih projekata. Kada pocnem da radim u nekoj firmi nadam se da ce naci vecu primenu.

2. Dojadilo mi je da punim laptop preko DC regulatora. Ima li neka kvalitetnija kopija punjaca do 50-60e? U pitanju je MBP M1 2020. Hteo sam da uzmem originalni punjac, ali ih cene kao da su od zlata napravljeni, a da dam trecinu koliko sam laptop platio na punjac mi ne pada napamet.
Sta je DC regulator i sta se desilo sa punjacem koji je isao uz njega? U sustini, mozes da ga punis sa bilo kojim USB-C punjacem, ovo nije losa alternativa. Kompaktan a brz. (Uz zadrsku da ne znam kakva su iskustva ljudi tim punjacem.)
 
Sta je DC regulator i sta se desilo sa punjacem koji je isao uz njega? U sustini, mozes da ga punis sa bilo kojim USB-C punjacem, ovo nije losa alternativa. Kompaktan a brz. (Uz zadrsku da ne znam kakva su iskustva ljudi tim punjacem.)
Laptop je kupljen na pijaci za 265e. Nesto je bilo proliveno po njemu i nije detektovao punjac, uspeo sam da ga popravim i odlucio da ga zadrzim za sebe. Imao sam mnogo srece da nista drugi nije stradalo i da nije bio iCloud zakljucan, prethodni vlasnik ga je skinuo sa svog naloga. Tako da punjac nikada nisam ni imao. DC regulator ili laboratorijsko napajanje je uredjaj na kom mogu da regulisem napon, da stelujem struju na kojoj ce se napajanje iskljuciti itd. U glavnom koristim ga kada popravljam maticne ploce da vidim koliko neka ploca vuce struje, da injektujem napon itd. Koliko znam originalni punjac je oko 90W, da nije ovaj slab za laptop kada bih laptop koristio na punjacu? Kada su u pitanju MagSafe punjaci koriscenje punjaca od 65W na 15"/17" nikako nije pametno jer se greju do te mere da ih nije moguce drzati u ruci.
 
Ja sam uz M1 Air dobio punjac od 30W, a puni se i punjacem od ajfona. Tako da bi ti taj od 65W itekako zavrsavao posao
 
Svaka baterija, nevezano za to čemu služi, se stajanjem prazni + nekorišćenjem se isto skraćuje njen životni vek. Ne možete očekivati da npr. kupite nov laptop, ne koristite ga 2 godine i da kapacitet baterije bude i dalje 100%. To prosto nije tako, baterija će stajanjem polako da propada, čak je realnije da stajanjem pre otkaže.
Baterija se kupi da se koristi, a pravilnim korišćenjem može da joj se obezbedi optimalan životni vek, koji zavisi od nekoliko faktora:
1. Izbegavati da se greje - toplota je glavni neprijatelj baterija, zato se pr. laptop skida sa punjača kad se baterija napuni
2. Puniti originalnim punjačem - ukoliko se puni sa punjačem koji nije namenjen punjenju te baterije, ona se neće pravilno puniti i skraćuje joj se životni vek
3. Izbegavati nekorišćenje baterije duži period - ćelije nekorišćenjem neminovno propadaju, čak se može desiti da baterija brže propadne stajanjem, nego ukoliko se koristi
 
Je l' je neko uspesno aktivirao dve licence za Parallels 17 Pro od $39? Tj. da li ste uspesno produzili za godinu dana tokom vazece pretplate?
 
Nazad
Vrh Dno