Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Sustinski nema razlike u odnosu na novo, osim subjektivnog osecaja.
 
Natrcao sam po prihvatljivoj ceni.Dvoumim se izmedju MBP m1 kao nov i ovogM2.Razlika oko 200e.
 
Ćao svima, mislio sam da kupim MBA M1 8/256gb za posao.

Hoću pozdan laptop u kojem neću više morati da se borim sa windows glupostima i bagovima svake 2 nedelje, a ne želim sad kad krećem svoj biznis baš da dajem previše za laptop, pa mi je ovo delovalo kao odličan odnos cene i kvaliteta. Hteo bih da kupim nov laptop da bih imao i garanciju (makar i godinu dana), plus pošto će mi faktički laptop biti osnovno sredstvo za rad, želim da tu imam zaista jednu pouzdanu mašinu koja me neće izdati kad je potrebno.

Na kupujem-prodajem MBA M1 može da se nađe već za 800e nov, a postoje čak i neke prodavnice u Srbiji koje ga prodaju za 102.000 (u istyle je sada na akciji 130.000). Ako bih uzimao varijantu sa 16gb/512 tu bih morao da doplatim minimum 500 evra ili 300eur samo za verziju 16/256gb i nisam siguran da za ovo što meni treba, se isplati plaćati još 60% vrednosti laptopa.

Moj posao podrazumeva korišćenje worda, pdf fajlova i browsera i to je to, ponekad imam više dokumenata / tabova otvoreno u isto vreme, u pitanju je klasičan kancelarijski posao. Znam da na windowsu npr. chrome ti za čas pojede ram sa tabovima pa sad ne znam jel sličan slučaj i na mac-u? Da li ako imam npr. 20ak otvorenih word/pdf dokumenata i 10ak tabova u safari/chrome mogu da guram sa 8gb rama?

Takođe čuo sam da postoje neki bagovi sa update-om u smislu da se čuvaju sve instalacije od svakog update-a na hardu i da to fazon za par meseci napuni hard jel znate možda da li je ovaj problem rešen?

Thx,
 
Moj posao podrazumeva korišćenje worda, pdf fajlova i browsera i to je to, ponekad imam više dokumenata / tabova otvoreno u isto vreme, u pitanju je klasičan kancelarijski posao. Znam da na windowsu npr. chrome ti za čas pojede ram sa tabovima pa sad ne znam jel sličan slučaj i na mac-u? Da li ako imam npr. 20ak otvorenih word/pdf dokumenata i 10ak tabova u safari/chrome mogu da guram sa 8gb rama?
Za tvoje potrebe je Air M1 najosnovija varijanta 8/256 i više nego dovoljna da narednih 6-7 godina ne moraš uopšte da razmišljaš. Pojede on i 50 tabova, ima tu finih optimizacija kad i šta drži u radnoj memoriji, a kad na disku.

Ako ti treba više disk space-a, uzmeš eksterni SSD za par hiljada dinara i sve veće fajlove guraš na njega preko thunderbolt porta.

O veličini macos update-ova ne bih brinuo, ja prvi put od tebe sada čujem za to, a čak i da je problem, deluje kao ona vrsta problema koji sa 5 minuta pretrage na netu nađeš kako da rešiš i ručno pobrišeš.
 
Ćao svima, mislio sam da kupim MBA M1 8/256gb za posao.

Hoću pozdan laptop u kojem neću više morati da se borim sa windows glupostima i bagovima svake 2 nedelje, a ne želim sad kad krećem svoj biznis baš da dajem previše za laptop, pa mi je ovo delovalo kao odličan odnos cene i kvaliteta. Hteo bih da kupim nov laptop da bih imao i garanciju (makar i godinu dana), plus pošto će mi faktički laptop biti osnovno sredstvo za rad, želim da tu imam zaista jednu pouzdanu mašinu koja me neće izdati kad je potrebno.

Na kupujem-prodajem MBA M1 može da se nađe već za 800e nov, a postoje čak i neke prodavnice u Srbiji koje ga prodaju za 102.000 (u istyle je sada na akciji 130.000). Ako bih uzimao varijantu sa 16gb/512 tu bih morao da doplatim minimum 500 evra ili 300eur samo za verziju 16/256gb i nisam siguran da za ovo što meni treba, se isplati plaćati još 60% vrednosti laptopa.

Moj posao podrazumeva korišćenje worda, pdf fajlova i browsera i to je to, ponekad imam više dokumenata / tabova otvoreno u isto vreme, u pitanju je klasičan kancelarijski posao. Znam da na windowsu npr. chrome ti za čas pojede ram sa tabovima pa sad ne znam jel sličan slučaj i na mac-u? Da li ako imam npr. 20ak otvorenih word/pdf dokumenata i 10ak tabova u safari/chrome mogu da guram sa 8gb rama?

Takođe čuo sam da postoje neki bagovi sa update-om u smislu da se čuvaju sve instalacije od svakog update-a na hardu i da to fazon za par meseci napuni hard jel znate možda da li je ovaj problem rešen?

Thx,
Hardver tu nije problem, može da te drži godinama, i cena je odlična za m1.

Ono na šta u tvom slučaju moraš da obratiš pažnju je Word za Mac i da li ti on odgovara. Ja za posao primarno koristim Word, i ja Mac verziju ne mogu da koristim, pošto nema sve funkcije koje ima verzija za Windows (i ne, Google Docs, Pages, i free Offici meni ne rade posao, ma šta ko pričao). E sad, ja sam dosta napredan korisnik Word-a, i redovno koristim automatizacije, napredne reference, formatiranje i pluginove koji prosto ne rade na Mac verziji, a dokumenti u kojima radim često imaju desetine, a dešavalo se i stotine strana. Sve to naravno može da radi i u Word-u za Mac, ali bih umesto 10 sekundi izgubio pet sati na željeni rezultat., a usput bih se debelo namučio Ne pričam napamet, pokušavao sam godinu dana, i batalio.

Savetovao bih ti da najpre proveriš da li ti Word for Mac odgovara, tj. da li ima sve što ti treba. To možeš u istyle-u, pošto imaju Word instaliran na izloženim kompovima, a ruku na srce možeš i da kupiš m1, pa ako ti ne radi posao, da ga prodaš uz relativno male gubitke (ako u trenutku prodaje bude još u garanciji).
 
Hardver tu nije problem, može da te drži godinama, i cena je odlična za m1.

Ono na šta u tvom slučaju moraš da obratiš pažnju je Word za Mac i da li ti on odgovara. Ja za posao primarno koristim Word, i ja Mac verziju ne mogu da koristim, pošto nema sve funkcije koje ima verzija za Windows (i ne, Google Docs, Pages, i free Offici meni ne rade posao, ma šta ko pričao). E sad, ja sam dosta napredan korisnik Word-a, i redovno koristim automatizacije, napredne reference, formatiranje i pluginove koji prosto ne rade na Mac verziji, a dokumenti u kojima radim često imaju desetine, a dešavalo se i stotine strana. Sve to naravno može da radi i u Word-u za Mac, ali bih umesto 10 sekundi izgubio pet sati na željeni rezultat., a usput bih se debelo namučio Ne pričam napamet, pokušavao sam godinu dana, i batalio.

Savetovao bih ti da najpre proveriš da li ti Word for Mac odgovara, tj. da li ima sve što ti treba. To možeš u istyle-u, pošto imaju Word instaliran na izloženim kompovima, a ruku na srce možeš i da kupiš m1, pa ako ti ne radi posao, da ga prodaš uz relativno male gubitke (ako u trenutku prodaje bude još u garanciji).
Stvarno?

A jel se to odnosi i na word koji dobiješ u sklopu microsoft 365 pretplate?

Jer ja sam našao neke informacije da navodno postoji neka besplatna verzija worda i da je ona dosta ograničena, ali da verzija koju dobiješ u sklopu office pretplate tj. sada 365 pretplate je full verzija worda. Jel postoji tu neka razlika?
 
Ovo i mene zanima. Ja sam mislio da su iste.
 
Bice zanimljivo videti da li ce firme krenuti sa masovnim undeployovima Macova, zbog ovih novootkrivenih vulnerabilnosti, sto bi znacilo da ce kad tad zavrsiti kod nas i oboriti drasticno cene 'polovnjaka'.

 
Ja svakodnevno koristim word i excel na macu, imam 2021 ltsc office pro instaliran, moze lako da se nadje na macbb forumu.
Nisam video nikakvu razliku ali nisam neki napredni korisnik.
 
Meni se čini da je Word tu negde kao i Windows verzija a da je Excel dosta lošiji (mislim da plaćenu verziju). Ne koristim ih za nešto napredno ali takav je utisak . Outlook takođe deluje barem generaciju iza. Imaj u vidu da je i kvalitet drajvera za štampače često lošiji nego na Windowsu. Recimo Mac drajver nema opciju za dvostrarnu štampu na mom HP štampaču, ne mogu da štampam i skeniram u punoj rezoluciji itd. To je već do proizvođača štampača i verujem da sigurno ima obrnutih primera ali nije loše znati.
 
Ja sam našao ovaj info


Tako da rekao bih da je samo besplatna verzija office alata ogranicena ako je plaćena da je onda full app kao na windowsu
Ovo je konkretno info za web verzije aplikacija, koje su svakako ograničene. Pitanje se odnosilo na native aplikacije iz Office paketa. Tu je situacija očigledno drugačija nego na Windowsu.
 
Bice zanimljivo videti da li ce firme krenuti sa masovnim undeployovima Macova, zbog ovih novootkrivenih vulnerabilnosti, sto bi znacilo da ce kad tad zavrsiti kod nas i oboriti drasticno cene 'polovnjaka'.

Koliko sam skontao, ovo greška u projektovanju samog silicon-a.
Jako gruba greška ljudi koji su projektovali.
 
Sad će garant softverski ispraviti grešku i smanjiti performanse.
 
Stvarno?

A jel se to odnosi i na word koji dobiješ u sklopu microsoft 365 pretplate?

Jer ja sam našao neke informacije da navodno postoji neka besplatna verzija worda i da je ona dosta ograničena, ali da verzija koju dobiješ u sklopu office pretplate tj. sada 365 pretplate je full verzija worda. Jel postoji tu neka razlika?
Da, full legal 365 verzija. Za casual upotrebu i proste dokumente je ok. Ali full profi upotreba, po mom iskustvu, prosto nije to to.
 
Samo da pojasnim, radi izbegavanja zabune, ja imam specifične potrebe, kao i kolege koje rade u većim firmama iz branše. Često koristim (legacy i nove) content controls, vba skripte, transliteraciju, tabele (dvojezični dokumenti sa multilevel listama), pluginove za automatsko kreiranje više dokumenata iz jednog seta podataka i slično. Te stvari ili ne rade uopšte, ili rade komplikovanije u verziji za Mac. Zavisi od potreba, mislim da ako treba samo napisati proste ponude, pisma, neki jednostavniji ugovor ili naučni rad, Mac verzija će raditi posao. Ali definitivno za naprednije stvari (npr. izveštaj od 150 strana, na kome radi 8 ljudi istovremeno, sa gomilom grafikona i tabela), Mac verzija prosto nije ista kao verzija za Windows.

Oko ostalih aplikacija, Excel mi deluje mnogo slabiji nego Windows verzija (ali meni dovoljan npr. za moje potrebe, nekom analitičaru ili računovođi ne znam da li bi radio posao), PowerPoint ne koristim, Outlook je drugačiji, ali je zapravo dosta sličan New Outlooku za Windows. I tu ima stvari koje ne rade (npr. Plugin koji koristim za snimanje mailova na file server uz odvajanje i preimenovanje attachmenta), ali ne rade ni na novoj verziji Outlooka za Win koju propagiraju kao budućnost (zapravo je suštinski web verzija u app kontejneru), i mislim da je Mac Outlook upotrebljiv kao i web verzija Outlooka i da uglavnom radi posao.
 
Samo da pojasnim, radi izbegavanja zabune, ja imam specifične potrebe, kao i kolege koje rade u većim firmama iz branše. Često koristim (legacy i nove) content controls, vba skripte, transliteraciju, tabele (dvojezični dokumenti sa multilevel listama), pluginove za automatsko kreiranje više dokumenata iz jednog seta podataka i slično. Te stvari ili ne rade uopšte, ili rade komplikovanije u verziji za Mac. Zavisi od potreba, mislim da ako treba samo napisati proste ponude, pisma, neki jednostavniji ugovor ili naučni rad, Mac verzija će raditi posao. Ali definitivno za naprednije stvari (npr. izveštaj od 150 strana, na kome radi 8 ljudi istovremeno, sa gomilom grafikona i tabela), Mac verzija prosto nije ista kao verzija za Windows.

Oko ostalih aplikacija, Excel mi deluje mnogo slabiji nego Windows verzija (ali meni dovoljan npr. za moje potrebe, nekom analitičaru ili računovođi ne znam da li bi radio posao), PowerPoint ne koristim, Outlook je drugačiji, ali je zapravo dosta sličan New Outlooku za Windows. I tu ima stvari koje ne rade (npr. Plugin koji koristim za snimanje mailova na file server uz odvajanje i preimenovanje attachmenta), ali ne rade ni na novoj verziji Outlooka za Win koju propagiraju kao budućnost (zapravo je suštinski web verzija u app kontejneru), i mislim da je Mac Outlook upotrebljiv kao i web verzija Outlooka i da uglavnom radi posao.
Pa ja u principu necu raditi tako kompleksne dokumente, već više standardne bilingvalne ugovore gde sve sto mi treba je da imam mogućnost da pripremim formatiranja dokumenta u smislus eng/srb (numbering i styles) i to je to. Mislim u advokatskom poslu word se uglavnom koristi za bazične stvari ako ćemo iskreno (paragraphs, bullets & numbering, reference) i to je to. Bitno mi je da radi compare/combine opcija i da mogu da čuvam dokumente lokalno i na onedrive koji cu koristiti (necu imati kompleksne integracije tipa sharepoint i slično) i sigurno sad u početku necu imati da više ljudi radi paralelno na dokumentu. Da se razumemo ni windows integracija sharepointa i drugih microsoftovih usluga nije sjajna pa ne očekujem to ni na mac-u.
 
Pomenute funkcije rade, kao i onedrive (lokal čuvanje naravno radi bez problema). Kao advokat pojedinac verovatno nećeš imati probleme sem perioda navikavanja na malo drugačiji interfejs (obrati pažnju i na drajvere za štampač / skener kao što neko reče gore).

Ali ipak savetujem probu u radnji pre kupovine, just in case.
 
Sad će garant softverski ispraviti grešku i smanjiti performanse.
Koliko kazu (mada je definitivno rano da se bilo sta kaze za sad), nemoguce je softverski ispraviti ovo jer je na nivou hw kao, i da ce uvek postojati exploit. Svakako nece nista preko noci da se promeni sto se tice miliona M uredjaja, ali mozda ce naterati Apple da izbaci M4 malo ranije upravo zbog 'enterprise' korisnika. Ovo prosumere skoro da ne dotice.
 
Je l' koristio neko MBA 13" M2/M3, koliko se sasija greje u krilu, posto cesto tako koristim. Vidim da su M3 manje temp nego M2 (ranije radi throttling sto je dobro, jer je i dalje brzi), ali koliko se prenosi na kuciste temp sa donje strane.

Vise nema MBP 13" sa aktivnim hladjenjem, pa sam se ipak odlucio za MBA13 16/512, 14" mi je pretezak i nezgodan ergonomski..
 
Hvala, deluje da su vodili racuna da temperatura ne prelazi na kuciste previse. A MBP 13" M1/M2 uopste ne pali ventilator, jako kasno, tako da u vecini slucajeva su svi modeli slicne spoljasnje temperature kucista.

Nista, onda MBA 13" M3 16/512. I 70W punjac upgrade je besplatan na apple site-u.
 
Koliko izadje spravica u toj konfiguraciji sa punjačem?

1370E preko Apple Store-a sam uzeo, ali Tajland (vidim da je kod nas oko 1700e na KP) .

A ista konf M2 16/512 je 1240e. A MBP 14" 16/512 je 1700e. Tako da je to to.
 
Poslednja izmena:
Jedna zanimljiva stvar, pogotovo za AIR modele - Low-power mode, malo sam gledao oko temperatura kucista, procesora, zbog pasivnog hladjenja. Pa me zanimalo kako to radi.

Moze se ukljuciti low power mode i onda CPU trosi oko 66% manje i vise koristi efikasna jezgra. Grubo na testu osnovni M2 pri 100% CPU-a, potrosnja na grafiku je 8.5W u low mod-u vs 25W u normal (i frekvencija jezgara oko 2GHz vs 3.5GHz). To je u nekom smislu forsirani throttling, ali agresivniji. Temperature su mnogo nize, baterija duze traje (mada ne drasticno jer ekran najvise trosi).

M2 (8 core) Low power mode, single core: 1500 https://browser.geekbench.com/v6/cpu/5687889
M2 (8 core) Normal mode, single core: 2500 https://browser.geekbench.com/v6/cpu/5687649

Prilicno dobre performanse s obzirom na potrosnju. E sada sto je zanimljivo, M3 u low power mode-u je veoma blizak M1 u punoj snazi, a dosta nize temp/potrosnja.
 
Hahah ma opusti se, videćeš da nema potrebe za tim. Baterija mu traje toliko da nema šanse da primetiš razliku. Takođe, ja iskreno ne bih uzeo ni taj veći punjač na ponudi, veći benefit mi je manja tezina punjača nego brzina punjenja.
 
Nazad
Vrh Dno