Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

tbh, ja sam skoro kupovao i nisam hteo da doplaćujem za jači i brži punjač - na kraju krajeva, ili je na monitoru, ili je toliko na punjaču da imam za dovoljno koliko mi treba.
I dalje imam utisak da ne mogu da potrošim bateriju.
 
Ja nisam heavy korisnik, koristim ga samo za posao sto je u prevodu office paket, pdf fajlovi i mejlovi. Verujem da ce mi biti overkil masina ali planiram da mi traje nekoliko godina pa rekoh da uzmem jaci model.
Kad sam kupovao prethodni tada je trebao da se pojavi M cip pa nisam hteo da budem early adopter ali sada je jasna stvar i lako se odabere masina.

Za malo da kupim basic M2 Air ali ne mogu vise da gledam u 60Hz ekran i 8GB rama je danas postalo sa njihove strane bas bas bezobrazno jer je mnogo puta dokazano da je malo, posebno u basic pro masinama. Ali to je Apple.
 
Isti taj model imam i ja, baterija je mnooogo dobra, bas primetim veliku razliku u odnosu na prethodni 13" mbp 2019 i5/8gb, puni se poprilicno brzo sa ovim standardnim punjacem koji dolazi uz njega.
Sto se tice brzine meni je i prosli radio sasvim ok, ovaj je jos primetno brzi naravno, mnogo pridodaje taj 120hz jer je sve onako tecnije u odnosu na prethodni.
 
Mozda sam previse ocekivao ali ja iskreno nisam nesto bas bio zadovoljan masinom od 2000€ sto se tice brzine i baterije a radim lagane stvari na njemu. Iako je razlog kupovine prethodnog modela kao i ovog bio taj sto ima dva fana, poprilicno je umeo da se ugreje.

Videcemo prekosutra kad stigne, verujem da ce biti promene na bolje posle pune 3 godine koriscenja plus prelazak na M cip.
Samo da mu baterija potraje, da ne vucaram stalno punjac sa sobom.
 
Verujem da ce biti :)
Javljam utiske i razlike u odnosu na intel kad stigne. Uvek su znali da naprave dobar cip.
Dobar je i ovaj stari ali sam ocekivao vise.
Zato sam i uzeo jaci model da ne bude u startu basic i osakacen.
 
Intel vs. M...nebo i zemlja, neuporedivo po svim aspektima...bolja optimizacija, ne greje se, tih...
Kupio sam mac mini M1 16/512 čim je izašao, sad imam mac mini M2 Pro 16/512...pokajao sam se jedino kad sam prodao M1 da bih kupio M2 Pro, jer doplata realno nije vredela, ali M1 je nešto najbolje što sam u životu koristio, a da je Apple.
 
^ koliko se secam, kad je izasao M cip tada si i batalio hackintosh :)
 
Za malo da kupim basic M2 Air ali ne mogu vise da gledam u 60Hz ekran i 8GB rama je danas postalo sa njihove strane bas bas bezobrazno jer je mnogo puta dokazano da je malo, posebno u basic pro masinama. Ali to je Apple.
To jeste bezobrazno novcano gledano, ali 8GB radi jako dobro, evo ja igrom slucaja koristim MBP 13" M2 8/256 pola godine (posle MBP M1 16/512). I sa dockerom, dva IDE-a, Chrome/Safara po 20 tabova, DIscord, Skype, sve lepo radi. 8GB je bilo veci problem kada je izasao M1, jer nije sav software bio uradjen za arm, tada sam imao vise swap-a i sa manje zahtevnim radom. Sada ne vidim kako bi nekom 8GB bilo malo za basic/srednje koriscenje, skoro nemoguce.

Nego razmisljam se o 14" modelu, zbog lepog mini led ekrana, ali taj dizajn i debelo kuciste mi je toliko gadno, da mi je tesko da predjem preko toga. Deluje ergonomski lose, osetno veci/tezi od 13". Izgleda kao neki praistorijski laptop pored MPB 13" modela, i Air-a. Tu su bas otisli korak nazad po meni.

Ne znam ima li sanse da izadje novi 13" modela MBP (realno bi mogli da povecaju ekran bar 0.5Inc na 13.8 u tom kucistu ako se smanje ivice), i mozda mini led u njemu.
 
Poslednja izmena:
Nemoj čekati novi MBP u starom kućištu jer ga neće biti. M3 base MBP 14" je sada osnova, tako će biti i dalje. Ljudi ili žele tanko i lagano telo Air-a, ili debelo sa aktivnim hlađenjem i boljim ekranom i portovima.
 
Ja sam morao da kupim za prethodni mbp sve na usb-c tako da mi sada ovi portovi na novom macbooku nicemu ne sluze. Takodje mi novo kuciste Pro masina deluje bespotrebno debelo ali mi se generalno estetski i svidja. Uglavnom ce masina biti u rancu koji ubacim u auto kad negde krenem tako da veca tezina nece biti toliko znacajna kod mene.
Jedino notcheve ne podnosim tako da cu odmah da instaliram onaj tool koji ga sakriva :)
Ocekivao sam i novi Mac mini da bude plocica kao mobilni a oni kao da su zalepili 3 minija i napravili sendvic. Mada verovatno znaju sta rade i imaju neki razlog za to.
 
Tacno,notch nije tu da ti gledas u njega nego da oni gledaju tebe😁
 
Hah, videcemo, mene je oduvek nervirao, pocev od telefona pa sad i na mekovima.
A bukvalno su mogli malu tackicu umesto ovoga da naprave jer je samo mala face kamera tu, nema face id niti bilo sta vise.
 
Koristim uporedo 60Hz i ProMotion, razliku primecujem samo minut-dva posle promene, notch ne primecujem nikada. Iskreno, ne smeta mi debljina niti vidim zasto je to neka prednost u ergonomiji. Meni mnogo vise uticaja ima tezina uredjaja
 
Zavisi u kojim slucajevima radi pro motion, nadam se da radi u vecini jer mi stvarno smeta krzavost na 60Hz.
Tezak je svaki mbp zbog alu kucista. Ja takodje volim teske kvalitetne uredjaje ali ako nisu nezgrapni za koriscenje.
Notch mi smeta jer jede deo menu bara gde su mi ikonice za brzi pristup a i iskreno bas mi je ruzna masina sa tim ali za sada nemam kompromisa dok ne izbace nekad nesto elegantnije reseno.
 
Macbook displej nema bas neku veliku brzinu odziva, pa taj promotion ne izgleda bas isto kao neki laptopovi koji imaju isto 120hz, ali brzi odziv(~5ms)...ima dosta motion blura, sto zbog animacije, sto zbog odziva. a opet MacOS je poprilicno upeglan, pa razlika nije velika. :)

Sto se notcha tice, moze menu bar da se zatamni, tj, da bude crn, pa da izgleda kao da je menu u okviru ekrana, tako verovatno manje smeta....sad nisam siguran da li to moze nativno da se uradi ili treba neka aplikacija, ali eto nekog resenja na brzinu :D
 
Ja sam isprobao ovo, radi odlicno i prvo se pojavilo:

Uzeo sam zeni mba M2/8/256 kad se pojavio i odmah instalirao TopNotch :)
 
Na taj način samo ofarbaju taskbar, da notch ne štrči, ali u slučaju većeg meni bara, stavke menija će biti sakrivene ili još gore, systray ikone će biti sakrivene zbog većeg broja opcija u meniju aktivne aplikacije.

Evo je razlika između ovoga što stoji na TopNotch sajtu i realnosti

1708542034162.png
 
Nema veze, barem ga ne vidim i ne bode mi oci :)
Ne znam kako ovo mnogima ne smeta i prihvataju kao nesto normalno.
Meni je ovo resenje sa dizajnerske strane uzasno, posebno zato sto je tu ugradjena samo kamera.
Mogla je da bude kao na mobilnom samo tackica.
 
Notch bukvalno non-issue, nisam ga registrovao ni priblizno kao na telefonu npr, moguce je da je zbog toga sto je MBP 16 u pitanju, a notch verujem da je istih dimenzija na 14" (lupam napamet). Svakako retko ko se ikad zalio na to.

Mislim da ce proci jos par godina dok Microsoft ili generalno Intel/AMD imaju odgovor iz Windows tabora na M seriju, bukvalno su revoluciju napravili, i vec evo treca godina, skoro cetvrta, a da ovi drugi nemaju odgovora.
 
Ni ja ne volim notch, osetljiv sam na tako nesto :), ali mislim da u ovom slucaju nije strasno jer zauzima bas malo mesta.

Laptop je 14.2"/16.2", i kada se oduzme notch dobije se tacno 16:10 ekran i 14 incha dijagonala. Naspram 13 modela ima 13.6% vise korisne povrsine i bez notch-a, i oko 43.5% vise piksela. (mada tamo budu ikonice pa je onda jos veci prostor za aplikaciju efektivno).

Moracu se pomiriti sa kockastim kuciste i tezim laptop-om, kad tad, ako hocu mini-led ekran.
 
Poslednja izmena:
Setovao sam masinu. Utisci za pocetak su fenomenalni. Uzivo je prelepa masina. Brza, hladna, baterija je ostala na 98% nakon sto sam sve instalirao i podesio. Uz to je odradio apdejt sistema i jos par puta se restartovao zbog raznih alata koje sam instalirao.
Pro motion se bas oseti, u odnosu na stari mek za koji sam ocekivao da bude nalik ovome je nebo i zemlja, bukvalno nisu nikako za poredjenje.
Izvanredna masina i bas sam srecan kupovinom. Ni jednu manu nisam uspeo da nadjem.
 
Da li imate preporuku za neki usb hub osim caldigit? Nisam zahtevan korisnik, potrebno mi je da nakacim 1080p monitor, eksterne diskove na usb 3.0 koji nisu ssd (za storage), prikljucak za lan kabl i to je to. SD karticu sam koristio svega par puta, ne bavim se fotografijom pa mi nije ni bitno. Lan kabl pozeljno da koristim mada u vecini slucajeva 5ghz signal je prisutan u kuci pa mi brzina i nije problem.
Generalno mislim da mi neka budget verzija odgovara obizrom da ne planiram ni visoku rezoluciju ni brzi prenos podataka.

Inace od skoro imam macbook air m2 8/256 (socijalna verzija 8 core :) ) i prosto sam odusevljen baterijom i brzinom rada. Midnight, savrsena boja na oko... musav jeste.
 
Da se dopunim.

Uzeo sam na pozajmicu hub od prijatelja, prvo sto sam primetio svukao je 30% batt za kratko vreme, jesam radio instalaciju na virtuelnom win11 ali mislim da je bilo previse. Usb prikljucci su radili poprilicno lose,gubili su kontakt, mis je znao da secka, monitor da ne pokaze odmah sliku. Uz to, hub se jako ugrejao. To mu je jedini hub koji mu jos uvek radi, obicno su svi prestali sa radom posle kraceg vremena.
Definitnivno postoji problem sa ovim dodacima :(
 
@ackopk@
Nije to bas masina da napaja toliko uredjaja sa baterije. Ako koristis prikljucke, razmisli da koristis i napajanje u sklopu njih iz uticnice. Postedeces i zdravlje baterije za trenutke kada ti bude trebala.
 
Hmm. Zasto bi oni opterecivali toliko bateriju? Hdd ne trosi toliko puno, monitor nebi trebao da trosi bilo sta, signal koji laptop salje je sve sto od njega izlazi. Risiver za misa isto jako mali potrosac.
Svakako ovaj racunar nece da se koristi kao radna stanica, za to vec imam drugi racunar ali bar da mogu da zakacim osnovne stvari. To mi je bila namena.

PS. trajanje baterije na ovom racunaru ne bih dao ni za kakav hub :)
 
Razumem te. Ipak, u praksi si video da nije bas tako malo struje u pitanju i da sve to zajedno trosi solidno jer struja prolazi tuda, signali se obradjuju. Sva ta toplota je produkt baterije. Mala grejalica u sobi. Postoje hubovi koji su nesto efikasniji i verovatno skuplji sto ti se ne uklapa u trenutni plan. Pomenuto seckanje misa sam iskusio kada sam koristio par Bluetooth uredjaja u isto vreme. Cim sam ugasio visak, prestao je da trza. Naravno ne znaci da je kod tebe to slucaj, moze biti da je takav mis na meku itd. Probao bih i drugi.
 
U pravu si. Dzaba teoretisem kad sam vec video da se greje :)

Reci mi samo, sta mi je potrebno da koristim napajanje iz uticnice? Da li si tu mislio da koristim punjac prikljucen dok koristim hub ili usb c kabl koji bi bio prikljucen na punjac i direktno u hub? Nisam se susretao do sada sa tim pa ne znam.

Sto se hard diskova tice, kupicu usb c kablove, ostaje posle samo hdmi za monitor.
 
Obično hub ima power delivery pa možeš usb c kabel od punjača ubosti u hub i on će puniti mek. A uštedeti prostor za drugi usbc port na meku za nešto drugo. Ako imaš viška port na meku jer tvoj hub ima sve portove, a nisi baš ubeđen u kvalitet huba, ja bih ubo napajanje od punjača u slobodan USB c port na meku da smanjim rizik od huba

Vidi i batfi ili neki drugi free program da ti se ne puni baterija do 100% nego u rasponu 60%-80% pa nije šteta da je uvek na punjaču
 
Nazad
Vrh Dno