Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Nema endgame masine :) Steam ti ionako dodje uglavnom, mozes na boljim da iskljucis steam bojler. Iskreno ja obozavam lever masine, da imam prostor uzeo bih neku ACS levu, al brate teska... a i obecao sam zeni da 3 godine nista ne menjam :)
 
Pozdrav drustvo. Vec duze vreme planiramo da uzmemo neki nespreso aparat, ali smo neodlucni. Sad neke akcije imaju za kupovinu pa da li ima neko neku preporuku za ove neke do 20000 din? Hvala
 
Meni to zvuči suludo skupo, više nego neki osnovni espresso aparat sa presurizovanim portafilterom, u koji možeš da sipaš dosta jeftiniju, a bolju kafu nego tu iz kapsula. Na pijaci su Lavazze od 250gr vakuum 350-400 din. To je nešto najmanje na šta bih ja trenutno pristao. Na kapsule nema više šanse, ako imam ovu opciju, em preskupo, em mršavo, tipa 8 grama kafe staje u kapsulu ako ne i manje - deru kožu sa leđa kao da je kokain (po ceni, ne po kvalitetu).
 
Meni to zvuči suludo skupo, više nego neki osnovni espresso aparat sa presurizovanim portafilterom, u koji možeš da sipaš dosta jeftiniju, a bolju kafu nego tu iz kapsula. Na pijaci su Lavazze od 250gr vakuum 350-400 din. To je nešto najmanje na šta bih ja trenutno pristao. Na kapsule nema više šanse, ako imam ovu opciju, em preskupo, em mršavo, tipa 8 grama kafe staje u kapsulu ako ne i manje - deru kožu sa leđa kao da je kokain (po ceni, ne po kvalitetu).
U kapsulu staje oko 5.5-6g kafe. Nije sve u ceni - nespresso aparati imaju svoju glavnu prednost, a to je jednostavnost upotrebe. Sto se vise bavim kafom, sve vise cenim tu jednostavnost kod nespressa. Aparat je spreman za 30 sekundi, ubacis kapsulu i dobijes realno sasvim solidan i konzistentan espresso ni za kakav trud. Sad barem ima toliko kapsula, uvek moze nesto dobro da se nadje na akciji.
 
Da li neko moze da preporuci koji portafilter za gaggia vivu da uzmem a da ne putuje pola godine?
 
Kao veliki ljubitelj i konzument kafe hteo bih napisati par reci o espreso aparatu koji imam. U pitanju je Illy espreso aparat. Sa patronama. Patrone za kafu mozete kupiti na NIS benzinskim pumpama i cena je sada nekih 13eur pakovanje od 18 kapsula sto mu dodje kafa negde oko 85 din. Ko ima mogucnosti ili poznaje nekoga, u Illy sopovima po Trstu mozete naci patrone po 8.8 eura sto je znatno povoljnije nego kod nas. Kvalitet kafe je neuporedivo bolji od bilo koje Lavazze ili neke druge za mene kremaste kafe. Illy je 100% arabica sto mu daje na jacini i gorcini. E sad aparat je dobar, kvalitetan, moze da se kupi u crvenoj ili crnoj boji cena mu je u Beogradu oko 200eura. Koricenje je krajnje jednostavno, Jedan klik i to je to. Ima i lulu za grenjanje mleka za maciato. Sto svakako ne bih preporucio da se koristi. Jer mu posle toga treba dosta vremena da se vradi na mod za pravljenje kafe. Citao sam i strane forume gde se ljudi zale bas na tu opciju. Tako da ljudi koji citaju ovo i koji planiraju da ga kupe. Izbegavajte da grejete mleko, vodu preko aparata. Namucicete se da ga vratite na espreso mod. Sto se vode tice ja koritim prolom vodu. Ako mozete izbegavajte cesmovacu prvenstveno zbog kamenca. Jos jedna zanimljiv stvar. Patrone koje koristite mozete skupljati pa ako vas nekada pud navede do ne tako dalekog Trsta mozede im dati iskoriscene patrone za novac. Sto ce vam opet umanjiti cenu kafe.
 
Kao veliki ljubitelj i konzument kafe hteo bih napisati par reci o espreso aparatu koji imam. U pitanju je Illy espreso aparat. Sa patronama. Patrone za kafu mozete kupiti na NIS benzinskim pumpama i cena je sada nekih 13eur pakovanje od 18 kapsula sto mu dodje kafa negde oko 85 din. Ko ima mogucnosti ili poznaje nekoga, u Illy sopovima po Trstu mozete naci patrone po 8.8 eura sto je znatno povoljnije nego kod nas. Kvalitet kafe je neuporedivo bolji od bilo koje Lavazze ili neke druge za mene kremaste kafe. Illy je 100% arabica sto mu daje na jacini i gorcini. E sad aparat je dobar, kvalitetan, moze da se kupi u crvenoj ili crnoj boji cena mu je u Beogradu oko 200eura. Koricenje je krajnje jednostavno, Jedan klik i to je to. Ima i lulu za grenjanje mleka za maciato. Sto svakako ne bih preporucio da se koristi. Jer mu posle toga treba dosta vremena da se vradi na mod za pravljenje kafe. Citao sam i strane forume gde se ljudi zale bas na tu opciju. Tako da ljudi koji citaju ovo i koji planiraju da ga kupe. Izbegavajte da grejete mleko, vodu preko aparata. Namucicete se da ga vratite na espreso mod. Sto se vode tice ja koritim prolom vodu. Ako mozete izbegavajte cesmovacu prvenstveno zbog kamenca. Jos jedna zanimljiv stvar. Patrone koje koristite mozete skupljati pa ako vas nekada pud navede do ne tako dalekog Trsta mozede im dati iskoriscene patrone za novac. Sto ce vam opet umanjiti cenu kafe.
Ne znam da li je ovo placen tekst ili se ti tako izrazavas? Posto gledajuci tvoje ranije postove nijedan ne zvuci ovako :unsure:
 
Posle godinu dana koriscenja Sage Barista Express doslo je vreme da se uradi upgrade za odvojen mlin. Da li mozda ima neko preporuku za mlin do 500e. Najvise sam se zainteresovao za Eureka Mignon Specialita, mogu da ga nabavim novog u Nemackoj za 330e. Da li mislite da je to dobra kupovina ili bi ste isli na nesto bolje od toga? Pre svega zasto zelim mlin je zato sto mi je tesko da postignem konzistentnost sa mlinom u aparatu. A svakako i u narednih 6-7 meseci planiram da promenim i kafe aparat.
 
Narucio Timemore C3 grinder za 4900 dinara ,akcija za 11.11, bio je 6200 pre akcije
 
Posle godinu dana koriscenja Sage Barista Express doslo je vreme da se uradi upgrade za odvojen mlin. Da li mozda ima neko preporuku za mlin do 500e. Najvise sam se zainteresovao za Eureka Mignon Specialita, mogu da ga nabavim novog u Nemackoj za 330e. Da li mislite da je to dobra kupovina ili bi ste isli na nesto bolje od toga? Pre svega zasto zelim mlin je zato sto mi je tesko da postignem konzistentnost sa mlinom u aparatu. A svakako i u narednih 6-7 meseci planiram da promenim i kafe aparat.
Ja merkam DF64 v2.
Stregu sam probao i ja, kao i LR24 koji sam imao oko 6-7 meseci. Strega je ok, mada nije bas user friendlyi ima vibracionu pumpu. LR24 je jedna od najboljih masina koje sam koristio po pitanju kvaliteta same kafe, ali servis je "uradi sam".

La Pavoni je sasvim ok uz malo truda, a mali filteri nisu problem veruj mi, pa evo na Vostoku i Leva imas 54mm. Plus sad imas i Londinium Vectis kao opciju. Nista to nije jeftino da se razumemo, ali lever masine su moja prva ljubav. Trenutno imam jednu Faemu koju koristim vikendom i svaku put se smeskam kao ****** :)
Vectis mi deluje kao korak unazad. Faema je preslatka. Koji ti je glavni aparat (i mlin)?
 
Nisam nasao u upustvu, na koliko optrilike menjate filter za vodu u kafe aparatu ?
 
Ne znam da li je ovo placen tekst ili se ti tako izrazavas? Posto gledajuci tvoje ranije postove nijedan ne zvuci ova

Kakav crni placeni oglas. Prosto sam podelio iskustvo sa aparatom koji koristim. Vise sam pohvalio samu kafu nego aparat. Aparat je manje vise kao svaki drugi. Ali zato je kafa ta koja se izvdvaja.
 
Koje Gaggie nema na stanju. I gde hoćeš da je pazariš?
Viva deluxe, po iskustvima ovde...
Onda sam video da ga nema ( a bio na akciji za 12-13 k rsd).
Onda je kao Prestige bio kod nekih Nišlija (imaju i u BG radnju, i online) isto na akciji ali se ispostavilo da papir(sajt) trpi sve pa nema ni taj...
Sad nisam pametan, čekam ili...
 
Divna kombinacija. Reci mi još dve stvari:
1. koju vodu koristiš i da li si je direktno povezao ili koristiš rezervoar? Koristiš li neke filtere, radiš li i koliko često dekalcifikaciju?
2. koje je boje micra?
Plava. Voda iz cesme je ovde oko 70tds. Imam kao opciju BWT undersink filter sa Mg minaralizacijom. Ako me bas ne mrzi nekad napravim vodu, imam one kapi Lotus, ali nekako mi je to bacanje za espresso kad je i cesma dobra. Ovde nikad nisam imao problem sa kalcifikacijom.
 

Prilozi

  • IMG_1145.JPG
    IMG_1145.JPG
    112.6 KB · Pregleda: 100
Pozdrav ljudi, nije me bilo neko vrijeme na topicu, pa sam prvo iscitao sto se desavalo u medjuvremenu, poneko se upgrade-ovao i drago mi je zbog toga, a i sve vise ljudi ulazi u specialty svijet kafe...

Da se pohvalim i mojom nadogradnjom, od prosle sedmice smo kuci bogatiji za jedan ozbiljni kucni mlinac...
Ceado E37R...
Ravni nozevi od 64mm, italijanska grdosija od 13kg, on demand mljevenje u portafilter, izuzetno tih i brz...
Pored njega je espresso aparat Sage Bambino Plus kao igracka
1f642.png


IMG-2846.jpg


Prvi utisci su jako dobri...
S obzirom da sam do sad koristio Kingrinder K4 rucni mlin, ovo je znacajno olaksanje, pogotovo kod slabije pecenih single origin zrna (koje su bile manji trening kad treba da se melju)...
Trenutno ga "sizonujem" sa nekim starijim SO "light roast" kafama (koje su bile pakao na rucnom mlinu) i moze se iz njih izvuci jos solidno ukusa...
Prvi utisak je da je jako brz, u sustini ovo je mlin za manje kafice/restorane, skrka 18 grama za nekih 6-7 sekundi, a iznenadjujuce je tih pri radu...
Kafa je divno pufnasta dok izlazi (jedva da i treba WDT ali ga svakako po navici radim), gotovo da i nema statike...

IMG-2847.jpg
IMG-2848.jpg


Nakon levela i tampiranja...

IMG-2849.jpg


Mrvicu sitnije je bio ovaj shot izmljeven, pa je usporio malo flow...
Ali kako je starija Etiopija u pitanju, nije smetao blago duzi brew...
Nema channellinga...

IMG-2851.jpg



A na kraju i neke "mane" i predstojeca poboljsanja koja cu uraditi...
Ovo je gotovo pa komercijalni mlin, pa mi ova klasicna posuda ne odgovara, jer necu dnevno 100 kafa da pravim (a i zauzima prostor kao sto se vidi)...
Porucio sam sa Alija neki "single dose hopper" koji bi trebao odgovarati za ovaj model...
To ce omoguciti da se pojedinacna doza melje i smanji retention...
Takodje, nema "mjerenje" po gramazi vec single/double doza se programiraju po tajmeru, a to onda moze da varira kad se mijenjaju kafe, pa je ovaj single dose bitan...

Takodje mozda cu ubuduce investirati i u neki SSP set nozeva (ne znam ima li neko kod sebe pa da kaze utiske), ali o tom potom...

Inace, sledece nedjelje sam u BG, pa koja je aktuelna preporuka za uzeti svjezu kafu u zrnima, je li se nesto mijenjalo nedavno?
Koliko sam nasao ovdje na topicu Fuka, Koppa, Coffe Pirates u Kuca Coffee? Kod kolege ApaRoasters ako moze isporuka u BG?

Pozdrav iz CG :)
Spojiti mlin od 1300e sa igračkom od kafe aparata je u najmanju ruku neobično, a zatim još investirati 150+ u SSP noževe? Huh, bolje uštedi malo kinte pa kupi neki kršten kafe aparat da taj ceado ne zaplače ( sem ako ga nisi dobio na poklon ). I ne razumem taj hype sa single dose hopperima? Pa sipaj single dose kafu u taj tvoj hopper i to je to ako već hoćeš da se zamajavas sa merenjem i skladištenje xxx doza za po jednu kafu. Po meni single dose hopper nema ama baš nikakvu prednost sem veće zahebancije. A ako već rokas single dose izmerene porcije kafe u zrnu ne vidim manu ceada ( nema je ni ovako ), što ima tajmer za mlevenje - svakako će samleti celu dozu kao da koristiš single dose hopper. 99% profesionalnih mlinova ima tajmer, i normalan hopper. Pametnom dosta. Obzirom da imaš kvalitetan mlin kakav nema 99% korisnika, sledeći logičan korak u poboljšanju bi bila nabavka adekvatnog ekspresno aparata.
 
Ako nekome treba a put ga nanese u Mađarsku. Kod nas po toj ceni nema nigde.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-11-13-23-31-11-224_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-11-13-23-31-11-224_com.android.chrome.jpg
    91 KB · Pregleda: 104
I ja naručio sinoć...
Sad mi fali samo još aparat za kafu 🙄
Nema Gaggia na stanju...
Imam u vikendici Electrolux eea111 aparat i vise nego zadovoljan kada sam u prilici da ga koristim. Iz kutije dolazi sa jednom korpom za dupli espresso (oko 15gr staje, 51mm je), ali je "pressurised". Ja sam kupio normalnu korpu i, uz rucni mlin (kingrinder k6), kad god odem na Zlatibor pravim odlican espresso, iako je to budzet varijanta aparata.
Aparat ima opv, tako da posle svake spremljene kafe, automatski izbacuje visak pritiska u "drip tray", posudu za kapanje vode/ kafe. Nema 3 way solenoid, ali za cenu od oko 15 hiljada din, kada sam ga kupovao, i nisam ocekivao cuda. Mleko lepo frotira, ponekad popijem cappuccino ili flat white i zaista, nemam zamerki. Verujem da je cak i bolja varijanta od Gaggia Viva i slicnih entry level- a... Iako koristim Bambino+, kao glavni aparat, razlika u kafi je manja nego sto sam, u prvi mah, mislio da ce biti. U svakom slucaju, u tom cenovnom rangu, ne verujem da ima drasticno boljih uredjaja.
 
Nazad
Vrh Dno