Šta je novo?

AMD X670 X670E ploče

Asus izbacio novi BIOS (1807):

"1.Update AGESA version to Combo AM5 PI 1.1.0.1
2.Improve system stability
3.This update includes the patch for the LogoFAIL vulnerabilities.

Na ovom linku ima dosta koristnih informacija:

 
Ja ne mogu da verujem da x670e Hero Asusov nema beep sound tj ukinuli su prikljucak zvani "speaker" i vise ta mogucnost ne postoji.
Ako gresim neka me neko ispravi..
 
Ja ne mogu da verujem da x670e Hero Asusov nema beep sound tj ukinuli su prikljucak zvani "speaker" i vise ta mogucnost ne postoji.
Ako gresim neka me neko ispravi..

Imaš Q-Code ekran na ploči ako nešto ne radi. Ili ti taj speaker treba za nešto drugo?
 
Ko ce to da gleda stalno, zvucnik je zvucnik....
 
Kad bi znao kako neke ljude izluđuje taj zvučnik...

Ja sam, po svom ličnom izboru, svaki put bacao taj zvučnik i kad je dolazio kao dodatna oprema.
 
Ja naviko na njega katastrofa... Jos na srv koji nema ni ekran itekako znaci da znas da barem je prosao sve ok.
 
Ja uzeh Gigabyte X670E Aorus Master, onaj namunjeni Ryzen 9 7950x3d, treba sutra da mi stignu komponente ... iz stare konfiguracije, tu mi je rtx3080ti ...
jel može ovo da gura Antec 850w ... ili mi i tu izgore kesa?

da, uzgred, nešto mi je šlogirala prethodna ploča, Asus ROG X570 Dark Hero, pali se, gasi, restartuje, POST brojevi su svaki put drugačiji, da li imate da preporučite neki servis kod nas koji bi mogao da izadje u susret tom problemu?
 
Ja uzeh Gigabyte X670E Aorus Master, onaj namunjeni Ryzen 9 7950x3d, treba sutra da mi stignu komponente ... iz stare konfiguracije, tu mi je rtx3080ti ...
jel može ovo da gura Antec 850w ... ili mi i tu izgore kesa?

da, uzgred, nešto mi je šlogirala prethodna ploča, Asus ROG X570 Dark Hero, pali se, gasi, restartuje, POST brojevi su svaki put drugačiji, da li imate da preporučite neki servis kod nas koji bi mogao da izadje u susret tom problemu?
Ja sam svojevremeno nosio vise komponenti uspesno u Cika Pera servis(drugacije se zovu, ali gugl pretraga ih nalazi pod tim imenom) u Beogradu. Da se ogradim, to je bilo pre vise od 5 godina.
 
Ovde imas 6.02.22.053 i iskreno odavde sam ih stalno skidao jos dok sam bio na X570 platformi i nikada problema nije bilo
 
Ovde imas 6.02.22.053 i iskreno odavde sam ih stalno skidao jos dok sam bio na X570 platformi i nikada problema nije bilo
Mokichu radi drajvere samo za ROG i Asus. I ja sam ih skidao odatle dok sam bio na Asus platformi.
 
Mokichu radi drajvere samo za ROG i Asus. I ja sam ih skidao odatle dok sam bio na Asus platformi.
E to nisam znao da je samo za Asus generalno. Mislio sam da je to za ovaj chipset generalno mimo projzvodjaca
 
Pa u glavnom je isto za sve. Chipset pravi AMD a ostalo za BIOS može da se twikuje.
Postoje još i
 
Poslednja izmena:
Kakva su vam misljenja za Asus X670E TUF? Da li je dobra ploca za duze staze?
 
Poslednja izmena:
Zasto da ne, TUF ploce su uvek bile korektne.

Za 300e odlicna ploca.

1711366082981.png
 
Pa to, imao sam dodira sa B650, stvarno odlicna ploca a ova nudi malo vise na duze staze, a nije skupa kao ostale.
Iskreno lomim se izmedju nje ili B650 Aero, kao level iznad obicne TUF B650 a ispod X670E, sa opcijama koje nudi.

Mada videh sada i Aorus X670E pro neka, za nijansu skuplja. Nisam istrazivao, ali na prvi pogled ne deluje bolje.
 
Ne znam šta ti znači "na duže staze", s obzirom da bottom tier B650 ploče imaju dovoljno dobar VRM za trenutno najjači Ryzen a sumnjam da će Ryzen 9000 da vuče 250+ W kao Inteli...

TUF X670E je 380e kod nas, lol. B650 Tomahawk ima malo bolji VRM, bolji audio codec i 1 fan header više za 220e, jedino što Asus nudi preko je PCIe 5 (whatever), 4 M.2 slotova umesto 3 i jedan USB-C više pozadi, za toliku razliku u ceni...

Sad videh da je TUF na popustu na Iponu...i dalje mislim da se ne isplati.
 
Poslednja izmena:
Pa na duze sta, kako menjam komp svakih 10 godina... :D A i da podrzi koliko toliko buduce tehnoligije i procesore.
Sto se tice B650, gledao sam Gigabyte Aero, reko da nije bas low end, ona je oko 300e kod nas. Juro sta mislis o njoj?

I plocu necu na KP da uzimam, definitivno ovde kod nas.
 
Koliko generacija misliš da ćeš moći da staviš na AM5, heh? Ja sam ubeđen da će Ryzen 9000 da bude zadnja za njega jer AMD neće da ponovi AM4 koji je sam pokušavao da okonča više puta, ali ko zna...

14x80A faza na B650 Tomahawku je nešto što može da podnese Intel i9. Sumnjam da će na AM5 da izađe išta što vuče toliko struje, tako da sa VRM strane ne dobijaš ništa sa X670, jedino što se konekcija tiče. A TUF X670E stvarno ne nudi nešto vredno razlike u ceni (kod nas je 380e, suludo). PCIe 5 SSD brzine malo ko može praktično da upotrebi, 4090 nije ni blizu da zaguši PCIe 4 pa ne verujem ni da će 5090...jedino ako ćeš da imaš 4 M.2 SSD-a a i to može da se reši preko PCIe adaptera ili sa jeftinijom X670 pločom.

Problem sa MSI pločama je spori boot (sporiji no ostali) i generalno stabilnost. Gigabyte i ASRock su tu prednjačili, verovatno i sada, a za Asus ne znam kako se snalazi trenutno. Ali morao bi da iskeširaš više da bi dobio stvari koje nudi Tomahawk ili da praviš kompromise...

ASRock B650E Riptide je popularan i nudi gen5 i pristojan VRM ali drevni ALC897 audio i treći M.2 slot radi kao Gen3x2.
Gigabyte Aero je skup i dobar. Dobar VRM, bolji od Tomahawka, dobar I/O, ALC1220 audio, Power taster na ploči, Gen5 M.2 ali zbog toga drugi PCIe x16 port deli protok sa jednim od M.2 slotova pa moraš da biraš - sva 3 M.2 dostupna ili da praktično nemaš taj port slobodan.
Asus Strix ima slabiji VRM od Aero ali više ARGB konektora čini mi se, 2 USB-C porta pozadi, 20 GBit USB-C port je pozadi umesto napred kao kod Aero i oba imaju Intelov 2.5 GBit LAN za koji se priča da je i dalje bagovit...plus, ne znam kakav je Asus na AM5 platformi.

Kompromisi na sve strane. Tomahawk je odličan ako ti ne treba PCIe 5 ali MSI navodno ima jako spor boot. ASRock ima šuntave M.2 layoute i generalno slabiji USB setup pozadi. Gigabyte dobre stvari papreno naplaćuje kao i Asus i svi imaju skrnavi ALC897 audio sem MSI i top modela.
Što se stabilnosti, RAM podrške i sličnog tiče, šareno je. Ne mogu nikog da izdvojim, sem što su GB i ASRock nekad važili za bolje po tom pitanju ali se to možda promenilo.

Ti razmisli da li ti stvarno treba PCIe 5, koliko M.2 slotova misliš da popuniš i čime (opet, Gen 5 vs. Gen 4), koliko USB portova ti treba i da li na njih kačiš nešto što zahteva 10+ GBit/s, trebaju li ti slobodni PCIe portovi za nešto poput dodatnih kartica i adaptera...
Lako je da pljesneš 300-400€ za ploču sa raznim zezancijama ali što da ti zvrji neupotrebljeno a mogao si novac da preusmeriš na nešto konkretnije.
 
Poslednja izmena:
Hvala na obimnom odgovoru. Pa sto se tice iskoriscenosti, tu sam bas ono basic. Od portova pozadi, jedino bitno mi je da ima WIFI i da je ok, jer lokacija gde ce mi biti komp, nemam dostupan kabal. Od usbeova nista, ssd ajde jedan sigurno za pocetak, mozda dva, zavisi od kapaciteta i to je to. Ram bih u startu uzeo 32gb. Sve u svemu nista specijalno, jedva da zagrebem da mi ista i treba na ploci. :D Realno gledamo onda i basic B650 TUF plus koju sam stavio drugaru, mi odgovara. E sad imamo zelju za Aero modelom jer ce biti belo kuciste najeverovatno, pa sam hteo i belu Aero grafiku, pa da se slazu. Tu se lomim da li ici tako ili na TUF mobo/gpu i sve bude u crnom stealth fazonu.

ITX build je bio prvo u planu, ali odustao sam, nece zena, kaze hoce North, nece Terru. :D Inace, nije tema, ali ni Intel nije za bacanje, merkao sam za ITX build 14400f ili 14500, u ATX izvedbi moze sigurno bolje da se prodje. To mozes na PM da bacis info koja ploca bi bila dobra, jer nije tema, ali kad vec pricamo o svemu, da spomenem i to. Nego gledam AM5 kao eto neko za nijansu bolje resenje, na te buduce upgrade-e ako ih i bude uopste.
 
Ako ćeš belu AM4 ploču, imaš Gigabyte B650 Aorus Elite AX ICE u mATX i ATX verziji. I naravno Aero G. Ali po onome što si rekao, mislim da je zaista overkill...mada, od ATX Aorusa nije mnogo para do Aero.
Ako su ti dovoljna 2 M.2 slota, mislim da je mATX Aorus bolji izbor jer mu je drugi PCie slot solidne brzine za razliku od dva na ATX verziji, plus ima S/PDIF audio izlaz koji dobro dođe za neki externi DAC ili slično, resto im je isto. Plus, jeftiniji je.
Za GB Aero smo već pričali a imaš i MSI X670E Gaming Plus WiFi kao jeftiniju alternativu Aeru (crni PCB ali pitanje je koliko bi se videlo kad se poveže sve)...
 
Nazad
Vrh Dno