Šta je novo?

AMD Ryzen 7

Nalosiji primerak je bio 1700X. Prvi 1800X, pa posle njega 1700.

Sent from my S6 Edge
 
Ljudi, kako ste uspeli da nađete RAM koji će raditi sa 1700X?

Gledam QVL Asus Prime X370-PRO ploče i iz njega tražim redom neku 2x8gb koja bi radila sa https://iponcomp.hr i ladno ne nalazim ništa.
Tj, našao sam samo jedan model i to neki od 235 evra...

Uopšte ne znam šta da uzmem a da će raditi sa Ryzen-om.

Ova radi 100% na 3200, optimizovana je za Ryzen, samo ukljucis D.O.C.P profil u biosu, i vozi.

G.SKILL 16GB Flare X DDR4 3200MHz CL14 kit.F4-3200C14D-16GFX

Alternativa su memorije sa Samsung B-DIE čipovima (rade najbolje sa Ryzen platformom), malo teže ih je pronaći u šumi proizvoda, meni je pomogla lista sa nemačke hardwareluxx stranice, međutim, problem je što se ona iz Srbije teško ili nikako ne otvara, pošto iz nekog razloga hwluxx blokira određeni opseg IP adresa koje dolaze iz Srbije (navodno napadi i spam), i ja sam imao isti problem kada sam bio na odmoru.

Dodatni problem je što je stranica na nemačkom, ali to i nije neki veliki problem, prevešću par bitnih pojmova iz tabele.

Link: Die ultimative HARDWARELUXX Samsung 8Gb B-Die Liste

Prva vertikalna kolona: Proizvođač, serija i oznaka modela, recimo G.SKILL, Flare X, F4-3200C14D-16GFX
Druga vertikalna kolona: Specifikacije: 2x8GB DDR4-3200 14-14-14-34 1.35V
Treća vertikalna kolona, veoma bitna, označava da li je memorija "8Gb B-Die exklusiv", tj. da li koristi samo Samsung B-DIE, ili i čipove drugih proizvođača.

Ako u toj koloni stoji "ja", onda taj model koristi samo b-die, "nein" znači da se može naleteti i na Hynix ili Micron, prazno polje označava nedefinisani status, tj. još nema potvrda o kojoj vrsti čipa se radi.

Ja sam na osnovu te liste izabrao memoriju za novi kompjuter, kupio sam je pre jedno 15 dana za 199 evra, pošto sam video da cene idu sve više na gore.

Evo je već na 225 € (u Nemačkoj).

Corsair Vengeance RGB Kit 16GB, DDR4-3600

Ok, možda malo mačka u džaku, pošto je nema na QVL listi proizvođača, ali sam svesno išao na rizik, mada nije veliki. B-DIE, visoka frekvencija rada (možda je poteram na više od 3200 sa nekim novim agesa), smatram da mogu izvući latencije iste kao i na G.Skill Flare 3200. Ako ne, ebg ga, sam tražim đavola. :smoke:

Nisam još stigao da sklopim sistem, ostale komponente stoje takođe - Ryzen R5 1600, Sapphire Nitro+ RX580 8GB, ASUS Prime X370-Pro, mislim da ću tokom iduće nedelje imati vremena, pa da vidim kako radi memorija i nova mašina. :guitar:
 
Poslednja izmena:
meni je pomogla lista sa nemačke hardwareluxx stranice, međutim, problem je što se ona iz Srbije teško ili nikako ne otvara, pošto iz nekog razloga hwluxx blokira određeni opseg IP adresa koje dolaze iz Srbije (navodno napadi i spam), i ja sam imao isti problem kada sam bio na odmoru.

Mislim da to više nije slučaj, barem kod mene.
 
Ova radi 100% na 3200, optimizovana je za Ryzen, samo ukljucis D.O.C.P profil u biosu, i vozi.

G.SKILL 16GB Flare X DDR4 3200MHz CL14 kit.F4-3200C14D-16GFX

Alternativa su memorije sa Samsung B-DIE čipovima (rade najbolje sa Ryzen platformom), malo teže ih je pronaći u šumi proizvoda, meni je pomogla lista sa nemačke hardwareluxx stranice, međutim, problem je što se ona iz Srbije teško ili nikako ne otvara, pošto iz nekog razloga hwluxx blokira određeni opseg IP adresa koje dolaze iz Srbije (navodno napadi i spam), i ja sam imao isti problem kada sam bio na odmoru.

Dodatni problem je što je stranica na nemačkom, ali to i nije neki veliki problem, prevešću par bitnih pojmova iz tabele.

Link: Die ultimative HARDWARELUXX Samsung 8Gb B-Die Liste

Prva vertikalna kolona: Proizvođač, serija i oznaka modela, recimo G.SKILL, Flare X, F4-3200C14D-16GFX
Druga vertikalna kolona: Specifikacije: 2x8GB DDR4-3200 14-14-14-34 1.35V
Treća vertikalna kolona, veoma bitna, označava da li je memorija "8Gb B-Die exklusiv", tj. da li koristi samo Samsung B-DIE, ili i čipove drugih proizvođača.

Ako u toj koloni stoji "ja", onda taj model koristi samo b-die, "nein" znači da se može naleteti i na Hynix ili Micron, prazno polje označava nedefinisani status, tj. još nema potvrda o kojoj vrsti čipa se radi.

Ja sam na osnovu te liste izabrao memoriju za novi kompjuter, kupio sam je pre jedno 15 dana za 199 evra, pošto sam video da cene idu sve više na gore.

Evo je već na 225 € (u Nemačkoj).

Corsair Vengeance RGB Kit 16GB, DDR4-3600

Ok, možda malo mačka u džaku, pošto je nema na QVL listi proizvođača, ali sam svesno išao na rizik, mada nije veliki. B-DIE, visoka frekvencija rada (možda je poteram na više od 3200 sa nekim novim agesa), smatram da mogu izvući latencije iste kao i na G.Skill Flare 3200. Ako ne, ebg ga, sam tražim đavola. :smoke:

Nisam još stigao da sklopim sistem, ostale komponente stoje takođe - Ryzen R5 1600, Sapphire Nitro+ RX580 8GB, ASUS Prime X370-Pro, mislim da ću tokom iduće nedelje imati vremena, pa da vidim kako radi memorija i nova mašina. :guitar:
Hvala na linkovima :)

Tražim za druga za posao (render), pa gledam šta da uzme a da nije papreno. Iskreno, nadao sam se nekoj do 200€ a da radi na 2933 sa ovog ipon.hr sajta ali će izgleda to teško ići.
Kakve su cene možda je najbolje da nađem neku najbržu do 200€ a da sigurno radi. Jel ima tako neke ili mi ne gine prekucavanje svake memorije iz ove tabele sa nemačkog sajta?
 
Kakve su cene možda je najbolje da nađem neku najbržu do 200€ a da sigurno radi. Jel ima tako neke ili mi ne gine prekucavanje svake memorije iz ove tabele sa nemačkog sajta?

Imaš dodatnu pomoć na hwluxx forumu, opšta tema o ASUS Prime X370-Pro, između ostalog i memorije koje su korisnici do sada isprobali, brzine koje su postigli, kao i verziju biosa. Ovako na prvi pogled, za sada je relativno najsigurniji izbor neka G.Skill memorija:

ASUS Prime X370-Pro RAM

Treća vertikalna kolona (Geschwindigkeit) = fabrički deklarisana brzina, četvrta vertikalna kolona (Möglicher Takt) = brzine koje su postigli korisnici, šesta vertikalna kolona = bios verzija na kojoj je testirano, poslednja vertikalna kolona (Bezeichnung): oznaka memorije sa direktnim linkom na Geizhals (stranica za poređenje cena u Nemačkoj).
 
Poslednja izmena:
Hvala na linkovima :)

Tražim za druga za posao (render), pa gledam šta da uzme a da nije papreno. Iskreno, nadao sam se nekoj do 200€ a da radi na 2933 sa ovog ipon.hr sajta ali će izgleda to teško ići.
Kakve su cene možda je najbolje da nađem neku najbržu do 200€ a da sigurno radi. Jel ima tako neke ili mi ne gine prekucavanje svake memorije iz ove tabele sa nemačkog sajta?

Pa za te pare imaš u Srbiji 2x8gb 3000mhz! Kupiš preko interneta, ako ne radi ili ne radi kako treba vratiš.
2x8GB 3000MHz Patriot Viper 4, XMP/1,2V/PV416G300C6K
(2x8GB), 3000Mhz, CL15, XMP HyperX Savage (HX430C15SB2K2/16)
2x8GB 3000MHz GSkill Aegis, F4-3000C16D-16GISB
2x8GB 3000MHz HyperX Predator CL15 HX430C15PB3K2/16
2x8GB 3200MHz CL16, F4-3200C16D-16GVKB
2x8GB 3400MHz CL16, F4-3400C16D-16GVK
 
Pa nije lako poterati bas na 3466 na tim latencama, osim ako se ljudi ne odluce na malo visi napon, koji inače niko ne sme da stavlja. Ja recimo ispod 1.4-1.45v ni ne stavljam na B-die. Terao sam 3600mhz lagano na 1800X koji ima odličan IMC. C6H je ploca

Sent from my S6 Edge
 
Vidjam mnoge da ne mogu da je proteraju puno. Ja sam je terao 3600mhz 12-12-12, ali memorija je birani primerak. :)

Nisam je gurao jos, a mislim da bi moglo jos vise da ide. Na Intelu radi 4133mhz 12-12-12

Sent from my S6 Edge
 
Poslednja izmena:
Neman birani primerak i nemam extremno hlađenje (imam ali na terasi u periodu od 15 novembra do 30 marta kada temperature idu i do -35). Ova moja radi na 3600 [email protected] ali me nervira CR2 pa bre vozim na 3466. Čak je protok bolji na nižem taktu ali samo u sintetici u realnom radu nema razlike ali se oseća u oba slučaja u odnosu na sve što je niže od 3066@cl15.

Sent fra min SM-G955F via Tapatalk
 
Za moje potrebe je potebno sto nize latence, memi je 15 previsoka latencama. Terao sam i na 3800 na 12-12-12, ali napon naravno 1.8v+. Ploca lagano gura to i IMC.

Sent from my S6 Edge
 
Ma moze lagano, nista mu neće biti svakodnevnim koriscenjem. Trpi ddr4 visoke napine. Ali malo kome treba tako nategnut ram.

Sent from my S6 Edge
 
Ovo naravno nije tacno. IMC zavisi od procesora do procesora. 1700, 1700X i 1800X sam probao i 1800X je imao najbolji IMC i jedini je butovao na najzategnutijim latencama i visokim taktovima.

Sent from my S6 Edge
Način rada je isti, kompatibilnost je ista, pobrkao si to sa "binovanjem" i "Silicon lottery".
 
Razlike u IMC-ovima ("silicon lottery" mada verujem da 1800x ima marginalno veću verovatnoću za bolji IMC od 1700 ili 1700x, kao što ima veću verovatnoću za viši OC) se pokazuju tek na višim frekvencijama, recimo 3466 i 3600MHz, ispod toga ne bi trebalo da bude razlika.

Ogromna većina memorija nakon AGESA 1.0.0.6 (izašao još u junu) nema problema da radi sa Ryzen-om, jedino poneke ne mogu još da izvuku svoje pune potencijale i deklarisane brzine i latencije, sto će verujem brzo da se sredi sa daljim ažuriranjem BIOS-a. Treba gledati se kupi memorija deklarisanu na što veću brzinu, Ryzen to itekako ceni (više nego Intel), jer kod Ryzena interna magistrala između CPU jezgara (tkzv infinity fabric) radi na frekvenciji memorije.

Idelano je naravno bilo šta sa samsung b-die (ali su skuplje i teže nabavljive od "običnih" memorija) jer to je provereno da radi barem na 3333MHz sa bilo kakvim IMC-om na CL14, a često i 3466MHz uz minimalno dizanje napona na 1.4V. Preko toga je čist lottery i dalje dizanje napona, što baš i nije za svaki dan već za za ekstremniji OC i benchmarkovanje (hwbot).
 
Poslednja izmena:
Način rada je isti, kompatibilnost je ista, pobrkao si to sa "binovanjem" i "Silicon lottery".
Normalno da je nacin rada isti kada su isti procesori, ko je pominjao uopste to. Samo kazem da ne mogu svi procesori da izvuku iste taktove memorije i to je to. Kao i kod Intela.

Sent from my S6 Edge
 
Jel doslo mozda do nekog unapredjenja procesa proizvodnje kod AMDa, mogu li ovi novi r5/r7 da prebace 4ghz? Nisam ispratio pa pitam, mozda padne neka nabavka uskoro
 
Videcemo u sledećoj seriji kada izbace, ja se nadam da ce moci.

Sent from my S6 Edge
 
Nerealno, fejk sigurno.

Sent from my S6 Edge
 
Naravno da je fejk... Biće base oko 4.1 GHz, verovatno.

Gesendet von meinem Redmi Note 4 mit Tapatalk
 
Sad ima šansu da uzme kintu, kupi forumašima u švabiji hadver na popustu +5e sebi i eto biznisa
 
Nazad
Vrh Dno