Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Jedno kratko na brzaka. Ryzen 3600 + LC CC 120 kuler. Rezultati bencha na mestu, cak i temperature u cinebenchu 15. Ali ingame hoce u zahtevnim igrama temp da ide 75-80c. Probao samo vcore da fiksiram na 1.300 i dosta je bolje.

Moje pitanje, da li je bolje da rucno clockam na 4.2 sa 1.3v ili da ostavim turbo boost a samo voltazu fiksiram ? U Metro-u mi delovalo da je temp isto skocila kao i sa auto voltazom. Mozda je to do busta ?
Meni sa lc cc 120 temp in game je 55c dok cepam metro na max a cpu sve na stock, mozda ti kuciste nije provetreno kako treba pa ga zagreje gpu posto su ti temp ok kada koristis bench.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Jedno kratko na brzaka. Ryzen 3600 + LC CC 120 kuler. Rezultati bencha na mestu, cak i temperature u cinebenchu 15. Ali ingame hoce u zahtevnim igrama temp da ide 75-80c. Probao samo vcore da fiksiram na 1.300 i dosta je bolje.

Moje pitanje, da li je bolje da rucno clockam na 4.2 sa 1.3v ili da ostavim turbo boost a samo voltazu fiksiram ? U Metro-u mi delovalo da je temp isto skocila kao i sa auto voltazom. Mozda je to do busta ?
Bolje OC i napon, ako samo fiksiras napon mozes izgubiti nešto performansi - bar se kod mene desavalo tako... Probaj pa izvrti CB pre i posle i uporedi rezultate

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
CB mi daje 1656 sa 4.2ghz i 1.250v, nekih +60 poena vise. Mozda moze i manje voltaza, ali za sada neka radi par dana ovako. Bolje nego na Auto. U Metro Exodusu nisam video FPS pad, cak 1fps vise, tako da se nadam da je sve ok.
 
Kako znate koji je sample procesor?
Jel negde pise ili se to vidi nakon benchmarka u CRT-u?
 
Serijski broj processora.
 
Ok za serial al gde se proverava to tacno,ctr ne radi za 5000 seriju
 
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/6scnlg/ryzen_reading_your_production_batch_number/

Datum proizvodnje se nalazi na procesoru, na IHS-u. Nije serijski već batch number, ono što počinje sa UA pa idu 4 cifre pa 3 slova. Te 4 cifre su datum proizvodnje, prve 2 su godina a druge 2 nedelja u toj godini. Ako piše UA 20xx, onda je vaš Ryzen napravljen u 2020., te-i-te nedelje u ovoj godini. Generalno se svežiji primerci, iz ove godine, malo bolje klokuju jer je 7nm proces sazreo, naspram starijih primeraka...

Moj primerak je iz marta ìli maja ove godine, ne sećam se, držim ga na 4.3 @1.27V i to ovlaš, bez ikakvog petljanja i cinculiranja.
Ako bih hteo da se zamlaćujem, moglo bi bolje ali me mrzi i ovo mi radi posao, nemam potrebe da ga napinjem...
 
Koje su ti temperature i da li imaš nagle skokove temperature? Npr kod mene je 36 pa skoči na 47-49

Takođe, desi se da mi se komp zaledi a ne znam zbog čega

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Ima manjih variranja ali ništa posebno. Idle je 40-42, prilikom surfovanja 45-46, dok igram Borderlands 3 66-68 stepeni. Kuler radi posao. Svrbi me da uzmem Fumu 2 i prodam ovaj Macho i Phanteks...

Mašina nije naročito tiha, doduše, zbog case ventova (3xP12). Kad igram nešto zahtevnije, vrte se na 1200 RPM i čuje se malo više. Kućište nije baš tiho a i stoji mi gore za razliku od Define R4 koji je bio na podu...nisam navikao, heh.
 
U suštini, onda je moj 3600 ok. U gamingu mi je 55-60 što nije mnogo za 4.3 Ghz

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Planiram da uzmem Ryzen 3600, ako bih ga klokovao na 4.2GHz recimo, ne bih ga nesto preterano silio, koji kuler bi bio dobar za njega? LC-CC-120 RGB mi deluje kao ok izbor, a za malo vise novca tu je Arctic 34 esporta duo. Ako moze neko ko ima ove kulere i ovaj procesor da mi kaze iskustva
 
Mislio sam na ono da li je bronse, gold?
Ne znam ni cemu sluzi, ali sam procitao te termine pa bih da znam sta mi je zapalo. :D
 
Imam situaciju đe mogu moj 3700x da mijenjam sa 3800x bukvalno za 0 eura doplate. Koliko vidim, toliko je mizerna razlika u performansama da je pitanje uopšte isplati li se i cimanje oko montaže/demontaže. :D

Šalu na stranu dvoumim se najviše zbog 65w naspram 105w tdp kod 3800x. Grije se sigurno više?

Sent from my Mi 10T Pro using Tapatalk
 
Imam situaciju đe mogu moj 3700x da mijenjam sa 3800x bukvalno za 0 eura doplate. Koliko vidim, toliko je mizerna razlika u performansama da je pitanje uopšte isplati li se i cimanje oko montaže/demontaže. :D

Šalu na stranu dvoumim se najviše zbog 65w naspram 105w tdp kod 3800x. Grije se sigurno više?

Sent from my Mi 10T Pro using Tapatalk

To ti je isti CPU samo bolji bin, odnosno ima viši klok, trebalo bi da nešto više bolje bustuje i klokuje se. Ako možeš da zameniš bez doplate, ako ništa lakše ćeš ga kasnije prodati.
 
Planiram da uzmem Ryzen 3600, ako bih ga klokovao na 4.2GHz recimo, ne bih ga nesto preterano silio, koji kuler bi bio dobar za njega? LC-CC-120 RGB mi deluje kao ok izbor, a za malo vise novca tu je Arctic 34 esporta duo. Ako moze neko ko ima ove kulere i ovaj procesor da mi kaze iskustva

Ja imam Ryzen 3600 i LC-CC-120 RGB. U biosu namesten CPU offset voltage na -0.05 i u Ryzen Master sam overclockovao na 4.4 GHz sva jezgra sa voltagom 1.25. Na Idle je temp oko 35, max. temp. u igrama 68.

Aca.png
 
Poslednja izmena:
To nije lose uopste, ako je tako onda i nije neophodan bolji kuler za ryzen 3600. Planiram kroz godinu-dve uzeti neki 8c/16t cpu iz 5000 serije, ne znam bas da li ce moci i njega da hladi, zbog toga se dvoumim izmedju njega i arcitc 34 esports duo.
 
Kod mene je stock kuler bio ocajan, temperatura isla redovno do 80 pa i preko u testovima
 
Ipak sam narucio Arctic Freezer 34 duo, sad je na nekom popustu na iponu, 32e me izasao, a ovaj LC malo poskupeo, tako da mislim da je itekako vredelo dodati tih 800 dinara vise za Arctic.
 
Odlican deal

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
 
Ryzen 1600 (AF) ili 3100?
 
Ryzen 1600 (AF) ili 3100?

Default ili OC? Za sta? Za gaming 4c/8t je prevazidjeno, mozda vredi razmatrati 3300x. Postoji dosta naslova koji imaju problema sa 4c/8t sad, recimo CoD sa 2080 ne izvlaci max FPS u toj konfiguraciji. Nece te ni 1600AF previse usreciti, ali racunam da ces cak i da ga ne promenis za par godina vise igara na kraju moci da pokrenes bez katastrofalnih problema sa FPS-om.
 

Nije ti taj link dobar argument za "prevazidjeno". Tu govore kako engine-i mogu da koriste vise od 4 threada, ne da im je preko potrebno. Mislim, svakako je dobar link i korisno stivo za citanje, samo ne za argumentovanje.

Call-of-Duty-Black-Ops-Cold-War-CPU-benchmarks-1.png
 
Pa svakako da 4/8 procesori nisu prevaziđeni kako tvrdiš.
 
Default ili OC? Za sta? Za gaming 4c/8t je prevazidjeno, mozda vredi razmatrati 3300x. Postoji dosta naslova koji imaju problema sa 4c/8t sad, recimo CoD sa 2080 ne izvlaci max FPS u toj konfiguraciji. Nece te ni 1600AF previse usreciti, ali racunam da ces cak i da ga ne promenis za par godina vise igara na kraju moci da pokrenes bez katastrofalnih problema sa FPS-om.
Default. Kucni racunar. Budzet varijanta. Nikakvo zahtevno igranje. Tenkovi...nema se vremena.
Znam da je 3300x bolji koliko je skuplji ali nema nigde da se kupi.
Gledao sam svojevrmeno testove 3100,3300x i 1600AF...Generalno ja bih rekao da je 1600af egal sa 3300x. Razlika u ceni definitivno ide po meni u korist 1600af.
Za moje potrebe i jedan i drugi zavrsavaju posao. 3100 i 1600 su sad tu negde po ceni u radnjama koliko sam gledao. Naravno u taj cenovni rang od oko 13k upada i madjar 2600.
 
Uzeo sam pre par dana Ryzen 3600 polovan sa domacom garancijom star malo vise od godinu dana. Koristio nekih 2 dana radi ok, probao da overklokujem, da malo smirim ove skokove temperature i napona, ali je jako los primerak za overklokovanje, cak ni sa 1.3v na 4Ghz nije mogao stabilno da prodje AIDA64 test, prime95 pokrenuo samo jednom i racunar se odmah ugasio. Isprobavao sam svasta ali u granicama normale napon menjao sve oko 1.3v, isprobavao i sa offsetom do 0.05v, klok nisam dizao iznad 4Ghz. Poslednje sto sam probao bilo je clock na 4Ghz, napon auto, offset nesto tipa 0.05v.

I procesor je jutros stao sa radom, sija lampica za procesor na maticnoj. Upali se racunar, ventilatori svi rade, graficka radi, RAM sija, ali tastatura i mis ne sijaju. Nema nikakve slike na monitoru, nema ni mogucnosti da se udje u bios.
Da li je procesor definitivno mrtav ili ima neke nade da se uradi nesto?
I da li sam ja doprineo tome? Posto mu nisam nista ekstremno radio, AIDU sam pokretao ali nikad vise od 10min, temperatura u AIDA isla do 69 stepeni max, uglavnom je vec posle 2-3 min naisla na problem, Prime95 pokrenuo svega 2 puta, i to prvi put na 1min, drugi put se odmah ugasio.
 
Uzeo sam pre par dana Ryzen 3600 polovan sa domacom garancijom star malo vise od godinu dana. Koristio nekih 2 dana radi ok, probao da overklokujem, da malo smirim ove skokove temperature i napona, ali je jako los primerak za overklokovanje, cak ni sa 1.3v na 4Ghz nije mogao stabilno da prodje AIDA64 test, prime95 pokrenuo samo jednom i racunar se odmah ugasio. Isprobavao sam svasta ali u granicama normale napon menjao sve oko 1.3v, isprobavao i sa offsetom do 0.05v, klok nisam dizao iznad 4Ghz. Poslednje sto sam probao bilo je clock na 4Ghz, napon auto, offset nesto tipa 0.05v.

I procesor je jutros stao sa radom, sija lampica za procesor na maticnoj. Upali se racunar, ventilatori svi rade, graficka radi, RAM sija, ali tastatura i mis ne sijaju. Nema nikakve slike na monitoru, nema ni mogucnosti da se udje u bios.
Da li je procesor definitivno mrtav ili ima neke nade da se uradi nesto?
I da li sam ja doprineo tome? Posto mu nisam nista ekstremno radio, AIDU sam pokretao ali nikad vise od 10min, temperatura u AIDA isla do 69 stepeni max, uglavnom je vec posle 2-3 min naisla na problem, Prime95 pokrenuo svega 2 puta, i to prvi put na 1min, drugi put se odmah ugasio.
Izvadi bateriju sa ploce,sacekaj koji minut pa vrati nazad...pozda se nesto u biosu zaglupavilo...

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
à propos multithreada...
 

Prilozi

  • Clipboard01.png
    Clipboard01.png
    254.3 KB · Pregleda: 166
  • Clipboard02.png
    Clipboard02.png
    242 KB · Pregleda: 157
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno