Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Bas sam pogledao opet taj oglas, sada je izbacen taj deo sa preuzmanjem kod radnje. Ali verujem da je biznis model i dalje isti. Ja se slazem apsolutno, ovca biti necu. :)
 
Juce u Poljskoj 5600x bio 312 eura (danas ga nema vise),sad bogme u Nemackoj 490 i vise.... kontam da ih nema mnogo u opticaju,a velika potraznja,pa ko ih ima na lageru planira brzu i dobru zaradu
 
Na vecini mesta restock najavljuju tek posle praznika. U Madjarskoj ista prica.
 
5600x navodno ima na stanju u Poljskoj za oko 380e, ne znam da li da porucujem, to mi je vec malo visa cena.
 
Trebao bi u Ponedeljak da mi stigne 5800x . Imam hladnjak Noctua NH-U14S pa me interesuje zasto su temperature vise za 5800x ? Vidim i da je potrosnja po jezgru za 5800x visa u odnosu na bracu 5000 serije - u cemu je stos?
Temperature :
https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-7-5800x/20.html
Pa, ja sam prvo dva dana mislio da mi je Nzxt kraken pumpa pred crkava je, međutim uverio se da nije... Pa sam onda se tripovao da nisam lepo montirao, repaste 3x... Remount xy puta... A onda krenuo da čitam po netu... Dok ne srede ako ikad srede sa novim bios ima, ili dok sa ovim novim bios apdejtima se ručno ne podesi voltage offset u minus, nemoj da te čude temperature u loadu reda veličine 85-90c kod većine primeraka. Meni ovaj moj vreme sni Kraken drži sve stabilno, max boostuje, load testove prolazi bez problema... Ali dolazi do 85c pri stress testu. Definitivno je 5800x super procesor, sa malo dodatnog podešavanja, čekam ovaj novi bios da ga malo undervolt a probam da ubrza makar max boost na 5ghz za single core, a all core da bude 4600-4800 pri recimo 10c nižim temperaturama i ja presrećan. Zadovoljan sam i ovako, samo mislim da ga bespktrebno plojka na automatici overvolta.

Pored svega ovoga ima i razlike u dizajnu te činjenice da od sve braće 5800 npr u odnosu na 5900 ima single ccd dizajn u odnosu na dual. Manja površina - teže hlađenje. Ima i prednosti, manje latencije, potencijalno bolji oc... Svakako mislim da će problem biti rešen sa novim bios ima i AMD Curve Optimizer negativnim ofsetom. Već na netu ljudi testiraju veta biosr i prijavljuju sjajne rezultate.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pa, ja sam prvo dva dana mislio da mi je Nzxt kraken pumpa pred crkava je, međutim uverio se da nije... Pa sam onda se tripovao da nisam lepo montirao, repaste 3x... Remount xy puta... A onda krenuo da čitam po netu... Dok ne srede ako ikad srede sa novim bios ima, ili dok sa ovim novim bios apdejtima se ručno ne podesi voltage offset u minus, nemoj da te čude temperature u loadu reda veličine 85-90c kod većine primeraka. Meni ovaj moj vreme sni Kraken drži sve stabilno, max boostuje, load testove prolazi bez problema... Ali dolazi do 85c pri stress testu. Definitivno je 5800x super procesor, sa malo dodatnog podešavanja, čekam ovaj novi bios da ga malo undervolt a probam da ubrza makar max boost na 5ghz za single core, a all core da bude 4600-4800 pri recimo 10c nižim temperaturama i ja presrećan. Zadovoljan sam i ovako, samo mislim da ga bespktrebno plojka na automatici overvolta.

Pored svega ovoga ima i razlike u dizajnu te činjenice da od sve braće 5800 npr u odnosu na 5900 ima single ccd dizajn u odnosu na dual. Manja površina - teže hlađenje. Ima i prednosti, manje latencije, potencijalno bolji oc... Svakako mislim da će problem biti rešen sa novim bios ima i AMD Curve Optimizer negativnim ofsetom. Već na netu ljudi testiraju veta biosr i prijavljuju sjajne rezultate.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

I ja da dodam da je quick fix da se u BIOS-u podesi ECO-mode na TDP 95W, što otprilike snižava temperature za 8-10 stepeni ili na 65W što obara za 20ak.

Na primer, kod mene 5800X + Dark Rock Pro4, Cinebench R23 - temp je oko 82°C dok Prime95 stiže i do 88 °C bez ECO moda.
 
Na 4xx ce moci sigurno. Moci ce i na 3xx ploce, vec ima potvrde da radi na A320. Ako ne bude zvancinih biosa, bice kuvanih sa ubacenim mikrokodom :)

Nemoj da se mnogo uzdate u ovo. Tako je bilo i za intel procesore, pa na kraju ispalo da modovane BIOS-e ne mozes da flashujes na ploce bez USB flashback opcije, sa naravno uvek dostupnom rezervnom varijantom u vidu BIOS programatora.
 
Sad nesto razmisljam a mozda sa KP prodsvac zapravo iz Moni.... , vidim sad ima posebno kulere na prodaju, da li je moguce da rasparcavaju box i posebno prodaju cpu a posebno kuler ????
E sad ja cekam 5800x receno je da dolazi u kutiji (znam da nema hladnjak) a ako stigne kao tray ne znam da li cu uzeti, cena 56k za box tako receno ali tray cpu ne znam da li uzeti kontam da je razlika samo kutija a 3 godine je garancija.
A za 5900x shibnuli cenu na vise :( Jedino se 5800x zadrzao tu gde je sa cenom ako je box .

Imas na KP oglas, sutra u Moni***u preuzimanje, 330eur je cifra koliko se secam.
ť
 
Poslednja izmena:
U M su ti rekli da stize 5800x? Nisam najbolje razumeo ovo sa i bez kutije, trey/no trey..
 
Da tako je receno 5800x i jutros da su poslali(valjda se ne sale). E sad da li ce uopste stici videcu. Receno je da je cpu u kutiji kao Box ne bih voleo da mi stigne u koverti (Tray nisam pravilno ispisao)

Box cpu je u kutiji a tray nema pakovanje samo cpu .
Box cpu je 56k a tray 52k ... bar je tako bilo, drugi modeli poskupeli u istoj radnji.
 
Poslednja izmena:
Da li je neko ulazio dublje u materiju zasto je 5800x topliji cpu ? Negde sam nasao da je potrosnja struje po jezgru visa kod 5800x u odnosu na bracu iz 5000serije , zasto je to tako ? Da li je nekakva greska u izgradnji cpu u pitanju ili sta vec?
 
Da li je neko ulazio dublje u materiju zasto je 5800x topliji cpu ? Negde sam nasao da je potrosnja struje po jezgru visa kod 5800x u odnosu na bracu iz 5000serije , zasto je to tako ? Da li je nekakva greska u izgradnji cpu u pitanju ili sta vec?

Jer ima agresivniji boost algoritam.
 
Da li je neko ulazio dublje u materiju zasto je 5800x topliji cpu ? Negde sam nasao da je potrosnja struje po jezgru visa kod 5800x u odnosu na bracu iz 5000serije , zasto je to tako ? Da li je nekakva greska u izgradnji cpu u pitanju ili sta vec?

Pored manje površine koju je teže ohladiti, sigurno ima i veze što i na defaultu ploča u njega pumpa preko 1.4 da bi postigao 4.7 Ghz. Ovo će možda biti rešeno neki BIOS apdejtom.
Sa druge strane, AMD je znao za to od samog početka distribucije retail kanalima. Znao je da ne može u box pakovanju da da dovoljno dobar kuler koji bi i na default podešavanjima hladio ovaj procesor, pa zato sada imamo tu situaciju da plaćaš box a dobiješ unutra procesor i papirče.

Ipak, da je brz, brz je.
 
Jer ima agresivniji boost algoritam.

Jer su ocigledno nategli arhitekturu kako bi bili bolji od Intela...
Kolega mi kaze da razmislja o Fractal 7xl kucistu +420mm AIO jer kaze da ne moze da obori 5900x ispod 80c sa Noctuom nh-d15 koja radi (zavija) na max, u Guild Wars-u i to u proventrenom Define S kucistu.
 
pfff pa isto ceka i mene , dzabe mi Noctua U14s sa dva venta a kuciste nije bas neko provetreno nzxt h710 a nemam nameru da menjam kutiju radi cpu'a sad sam je uzeo...

Mada ako bude zavijalo momentalno skidam cpu i cao , ne podnosim buku...
 
Poslednja izmena:
Uvek mozes da probas da undervoltujes cpu.
 
Jer su ocigledno nategli arhitekturu kako bi bili bolji od Intela...
Kolega mi kaze da razmislja o Fractal 7xl kucistu +420mm AIO jer kaze da ne moze da obori 5900x ispod 80c sa Noctuom nh-d15 koja radi (zavija) na max, u Guild Wars-u i to u proventrenom Define S kucistu.

Nah, arhitektura ima jos onoliko mesta za pojacanje ako imas dobro hladjenje. Ja cepam 4.7GHz all-core na vodi i nemam nikakve fluktuacije ventilatora, ali custom loop.

Fora je sto je ryzen na 7nm pa su bursty loadovi na jednom ili dva jezgra naizgled 'vreli' i ljudi se cimaju oko toga a AMD rekao da je normalno da rade i na 95C i nista im nece biti. Inace ima to zavijanje ventova bas jer neko jezgro dobije 1.5V da odradi load sto brze. To moze da resi all-core overclockom gde ce napon biti npr 1.15-1.2V. Izgubice taj single thread boost ali je svakako single core snaga i vise no dovoljna. Druga alternativa je da napravi da ventilatori menjaju brzinu tek nakon 10-ak sekundi konstantnog visokog loada. Jer svakako nista nece pomoci nije poenta saturacije hladnjaka nego problem odvlacenja toplote sa jako male povrsine.
 
^
Ne bas (ili jos uvek), znamo kolike su furune otkljucani 10900k... :D


Nah, arhitektura ima jos onoliko mesta za pojacanje ako imas dobro hladjenje. Ja cepam 4.7GHz all-core na vodi i nemam nikakve fluktuacije ventilatora, ali custom loop.

Fora je sto je ryzen na 7nm pa su bursty loadovi na jednom ili dva jezgra naizgled 'vreli' i ljudi se cimaju oko toga a AMD rekao da je normalno da rade i na 95C i nista im nece biti. Inace ima to zavijanje ventova bas jer neko jezgro dobije 1.5V da odradi load sto brze. To moze da resi all-core overclockom gde ce napon biti npr 1.15-1.2V. Izgubice taj single thread boost ali je svakako single core snaga i vise no dovoljna. Druga alternativa je da napravi da ventilatori menjaju brzinu tek nakon 10-ak sekundi konstantnog visokog loada. Jer svakako nista nece pomoci nije poenta saturacije hladnjaka nego problem odvlacenja toplote sa jako male povrsine.

Da, pricali smo o spajkovima i poznato je, ali nije u tome problem vec u konstantoj upotrebi (konkrento u gaming scenariju) kada su sva jezgra upregnuta. Spomenuo je da ce probati jos sa undervoltom kako se ponasa pa ce mi preneti.
Navodno mu GW koristi sva jezgra i buka mu sa cpu kulerom (nh-d15) i case kulerima (1xnf-a15, 4x nf-a14) smeta, tako da je poprilicno odlucan da predje na vodu.

Problem je sto sam ja vec istrcao pred rudu i uzeo pre koji mesec BQ 500DX, BQ DRP4 (koji dB tisi ali i stepen topliji od nh-d15) i set Arctic p14 pst pwm (5x za kuciste) sa idejom da idem na silent build sa vazdusnim hladjenjem.
Kako je 5800x sa svojim performansama (odnosno 5600x) i cenom pomrsio racune, razmisljam da uzmem 5900x kada se stanje stabilizuje ali deluje da ovaj rig nece bas moci da stabilizuje temperature, a na vodu mi se ne ide.

I 5600x bi mi u principu zavrsio posao ali znam da ce OCD da odradi svoje i da cu kad-tad zeleti da odradim upgrade, ovako znam da bih bio mirniji duzi period sa 5900x.
5800x bi mozda bio i ok kupovina da je ispod 400e ali kako trenutno sve ide kao alva i zalihe su ogranicene, nema nista od pada cena u dogledno vreme
 
Poslednja izmena:
@Erik011 je u pravu. Problem je sto se ljudi sporo prilagodjavaju promenama, jednostavno pravila igre su se promenila, i mi morama da ih prihvatimo.

Ako je Full load i buka je, smanjis ventilatore i OC, da je na ~90c stepeni (fakticki 90-95c al nikako pokusavati na ispod, jer su dobre temperature kod youtube review-ra samo znak dobrog silicijuma, nista drugo).

Ako je buka jel skace, opet podesis krivu za ventilatore.

Ako hoces nepotrebno nize temperature <90c, onda prestanes da zelis/hoces, i prihvatis ~90c (ili prodas 10-15 procesora za redom da se kockas za dobar primerak).

ryzen 5000 serija je namestena da radi na tik ispod max temperatura, nema nikakvog razloga namestati rad na nizim temperaturama, jer ce Boost nonstop da ga blizi maksimumu i greje.

AMD je zvanicno izjavio, da nize temperature, ne pomazu za PBO kao za 3000 seriju, ono sto je bilo <70c sad je <90-95c.

Ova situaciju ce biti samo ista ili sve gora, sa 5nm,3nm,2nm, itd. Samo tip mainstream hladjenja sa vodom unutar procesora moze da promeni ovaj trend.
ryzen 5000 series official temps.png
 
Poslednja izmena:
Ma samo da stigne ovo sto sam trazio , ako ce da tandrce i greje sta da ocekujem za leto. Ajd zimi da imam grejno telo, leti mi ne treba. A da isprobama 10-15 primeraka cpu ne pada mi napamet. Lepo prodam i uzmem slabiji.
Znaci amd sa 5800 pa navise plus 6800xt dodje mu kao neko grejno telo za manje kupatilo mada dosta skuplje od norveskog radijatora. Lepota.
 
Poslednja izmena:
Imam 5900X i hladim ga Noctuom NH-U14S. Pre njega sam imao 3800X i oba procesora imaju isti TDP. Ne uzubudjujem se previse jer to sve radi prilicno dobro i procesor sam obara takt. Koja je alternativa? Intel trosi vise i ima slabije performanse. Nvidia takodje nije bas stedljiva. Uskoro bi trebalo da izadju novi BIOSu sa podrskom za dynamic undervolting:

https://www.guru3d.com/news-story/a...volting-option-for-ryzen-5000-processors.html

Weird/Fun AMD 5000 Competition How good is your AMD PC Gaming ACO+PBO Boost:

https://www.overclock.net/threads/w...-is-your-amd-pc-gaming-aco-pbo-boost.1775182/
 
Poslednja izmena:
Videh u jednoj nasoj radnji ima "AMD Ryzen 5 5600X" bez kulera kosta 39.000 din. Tray, a sa kulerom pakovanje 49.000 din. Nije valjda da taj kuler vredi 10.000 din. Ja taj box kuler ionako ne bih koristio, imam od sadasnje masine "Cosmo Cool LC-CC-120" i njega bih stavio.
 
Pa to kad nabavljaju procesore dobiju dal 15 komada u pakovanju e sad vise volim box koji je upakovan pa eto nece doci do ostecenja recimo nozica a i prvi otpakujes... koliko vidim garancija je tri godine tako da je i to ok. Jedino sto ako je pocetna cena box bila 38k tray bi morala biti niza ali eto nestasica....
 
Ma samo da stigne ovo sto sam trazio , ako ce da tandrce i greje sta da ocekujem za leto. Ajd zimi da imam grejno telo, leti mi ne treba. A da isprobama 10-15 primeraka cpu ne pada mi napamet. Lepo prodam i uzmem slabiji.
Znaci amd sa 5800 pa navise plus 6800xt dodje mu kao neko grejno telo za manje kupatilo mada dosta skuplje od norveskog radijatora. Lepota.

Ajde opet, nije poenta koliko trose i nije temperatura visoka jer puno trosi. Trosi mizerno malo, poenta je 7nm proces i mala jezgra koja se ugreju jer imaju veliku termalnu gustinu zbog male povrsine.
 
Hvala erik na pojasnjenju pokusacu da se pomirim sa tim....
Pitanje dva: da li je recimo Z73 kraken bolja opcija od ovog sto imam noctua nh-U14s za hladjenje 5800x ?
 
Nazad
Vrh Dno