Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Mozda u starijim igrama.. koje ne zahtevaju jake procesore i sa RX 470 da. Da imas neku jacu grafiku bila bi drasticno drugacija prica.
a da ne pricamo o multiplayer igrama kao bf5 ili bf1, imo sam 3770k na 4.5ghz i fpsi opadali i do 33(metro BFV) dok za vecina single player igrica je bio dovoljan
 
Ryzen 3900X je sad 399e, o tome niko ne priča.

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
 
Bio je po USA 380 dolara pocetkom godine, i to na vise mesta i podugo
 
Pa zasto bi se osula paljba po nekome ko ce da kupi neki iz 5000 serije AMD procesora?.....da li neko osuje paljbu na nekoga sto vozi npr najnoviji BMW u Srbiji?......mada su to,u principu,svojevrsni drustveni apsurdi u smislu da imate gomile ljudi u jednoj od najsiromasnijih (i najadnijih u svakom smislu) evropskoj zemlji,koji kupuju najskuplje procesore na svetu,koji kupuju najskuplje BMWove na svetu,itd,itd.........nekako rusi onaj visevekovni "mit" kako se u Srbjiji tesko zivi,nema se para,bla-bla....

Nego,rekao bih da se na ovoj temi uglavnom osuje "paljba" na sve one kojima se ne dopadaju cene novih AMD procesora.....pa mi nije jasno kako takvi "palioci" ne shvataju da neko ima prava da mu se ne dopada nesto?.....tj ne moramo svi biti kao "ovce" i samo da klimamo glavom (ili slezemo ramenima) i vicemo nesto u smislu "jao,hvala ti AMD sto si postao novi Intel i sto mozes da odrapis cene kako ti se cefne".....

A otprilike,slicno se ponasa vecina ljudi u Srbiji u vezi bilo cega (pa je i to jedan od razloga sto nam je tako kako nam je).......sutra npr da AV-u dune da cena goriva bude 500 din za litar,mnogi bi (uz klimanje glavom i slaganje ramenima) nastavili to da sipaju i hvale "neverovatno mudru odluku predsednika AV-a" sa citavom gamom apsurdnh komentara u stilu "cuti dobro je,moglo je i gore"...."pa sta ces,kriza je"..."pa samo entuzijasti trebaju da sipaju gorivo"....."pa napravi ti bolje gorivo ako ti se ovo ne svidja" i slicne *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*stine.....a slicni komentari i poanasanja ljudi jednostavno ne bi bila moguca u npr Italiji,Grckoj,Francuskoj,vec bi izasli na ulice i "rasturili pola" zemlje dok se cene goriva ne smanje......ali *mjau**mjau**mjau*,zato su oni Italija,Grcka,Francuska,a mi Srbija

Pa naravno da ne bi trebalo da se osuje paljba po tom pitanju, ali se tako pravi atmosvera da me ne bi cudilo da neko nekog, indirektno bar, nazove mnjaumnjau-om jer je puko pare za CPU koji ne vredi te pare jer je mogao malo slabiji CPU za mnogo manje para... Sto se apsurda tice, mislim da nije na mestu jer u svakoj drzavi imas odredjeni sloj stanovnistva koji moze da priusti CPU od npr 500e, a da ga ne boli glava... Po tom pitanju me mnogo vise bode cinjenica prepunih kafica i klubova, gde ljudi stuku za vece po 100e ili koliko vec, tako da samo na te mnjaumnjau lagano stuku jedan takav CPU za mesec dana, ali dobro ovo vec prevazilazi pricu o tehnologiji i slicno...

Sto se ovaca tice, znaci svako ko zeli jaci procesor, smatra da za njegov dzep nije puno, pa svesno odluci da plati punu cenu 5000 serije na izasku je ovca? Pa ne bih bas rekao... Naravno, drugo je ako npr te cene odu u tri lepe zbog neke (polu)namestene kombinacije kao za nvidia 3000 seriju, pa da predstave jednu cenu, a onda zbog nestasice day1 prebace cenu za 60%, pa neko slepo samo daje pare bez sekunde razmisljanja... Takodje, da je AMD sada lupio npr 50% vece cene u odnosu na proslogodisnje cene, isto bi to vazilo po mom misljenu, ali opet i ovo prevazilazi temu...

Koliko su "osuli paljbu" ovi kojima je ok cenovna politika, tako su i ovi drugi, niko tu nije ostao postedjen :) I smesno mi je sto se prvi put desilo da AMD digne cene za trenutno najjaci CPU na trzistu, odma ih svi izjednacili sa intelom koji to radi mnogo duze, odma se prica kako ce sada to raditi narednih 100 godina itd... I cisto da se razumemo, ja sam daleko od AMD ili bilo kog drugog fanboja... trenutno u kompu imam intel+nvidia, tako da ako sam ja fanboj, ne znam sta bih dalje rekao... Naravno, ne smatram da je mene neko direktno prozvao time, ali indirektno jeste jer eto "branim" AMDove cene...

Ja jedino smatram da je nerealno ocekivati da cene nove generacije budu pandan cenama prethodne generacije posle vise od godinu dana, pa da svima lepo legne prelazak, a da ni ne osete... Ako sam zbog toga ovca, blago meni...

Svako ce na kraju kupiti sta mu odgovara i za sta ima para, a ja na ovu temu vise necu da off-ujem na ovaj nacin.... Mozemo da ispisemo svi mi jos po 1000 postova vezano za cene i nikome se pocetno misljenje nece promeniti, tako da je bukvalno presipanje supljeg u prazno...

PS ovaj poslednji pasus necu ni komentarisati koliko je apsurdan primer, iako shvatam sta zelis da kazes i delom se i slazem apropo takvog "mindset-a"...

PPS oce li vise ti testovi, da bar imamo tu vest, pa da nastavimo da branimo/pljujemo AMD :)
 
Ryzen 3900X je sad 399e, o tome niko ne priča.

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Stoji, ali ta cena je odlicna za onog kome je takav CPU potreban za posao... Ja sam bas gledao ovde u AT i razmisljao i o (jer mi je build vise za igre) i9-10850k - koji prakticno 10900k, trenutno je ~430e (i sigurno ce ici jos dole), to je dosta bolja opcija od tog 3900x za igre, svakako bolja opcija od 3800x(t) za 330/370e...
Ostaje pitanje koliko ce 5800x (450e) biti bolji sveukupno (i za gaming) jer se AMD busao da je perf. gain isao od -3/5/20 sve do 29% u odnosu na 10900k, pritom je to vazilo za 5950x ako se ne varam...

Zamisli situaciju za BF - i9-10850k 350-380e i R7 5800x za ~440e, vec je za razmisljanje naravno i sta kazu nezavisni benchovi... (ne verujem da ce cena Ryzen 5000 serije pasti brzo, makar ne do proleca, dok ne slegne hajp)
U tom slucaju u tom cenovnom segmentu mozda krajem ove godine Intel bude bolja opcija (ako se uzima primarno gaming masina), doduse mora i bolja plojka - fazon barem z490 Strix E ili Tomahawk... Kod AMD-a mi je u planu X570 Unify (mada moze i jeftinija) tako da izadje skoro isto, jedino sto mozda iduci Intel moze (koji izlazi u prolece) da se zabode, dok je kod AMD upitno da li ce da izbace jos Zen3+ dogodine....
I dodas AMD BN2 kao slag na tortu i totalni obrt price/situacije... :D
 
Poslednja izmena:
Ako AMD spusti cene 5000 serije, biće to na proleće kad bi Intel trebalo da izbaci Rocket Lake...ako ga izbace.
 
prvo da vidimo performanse AMD-a u igrama nesto sam jos sumnjiv :d

R7 5800x vs i7 10700K ne bi me iznenadilo da ovde Intel pobjedi ali vidicemo nista bez testova...
 
Bag naravno. Teško da će na azotu ići na 6ghz uopšte.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Realno, vece je pitanje otuda uopste taj procesor u Mac racunaru.
 
Hackintosh može da bude, ali 6ghz ne. :D

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Copy paste sa "konkurentskog" foruma,ali lepo oslikava kako je sad AMD napravio apsurdnu situaciju sa cenama novih procesora….


Ryzen 7 3700 kupis za 270€ prodas na KP njegov hladnjak Wraith prism za 30€ i prakticno te procesor iskosta 240€ (naravno pod uslovom da imas vec neki aftermarket hladnjak)
Ryzen 7 5700X kostace 450€ uz koji ne dobijas nikakav hladnjak i to je zasigurno dodatni trosak jos 40€ za hladnjak, znaci idemo u kategoriju skoro 500€ vs 270€
Ryzen 5 3600 moze da se kupi za 180€ a Ryzen 5 5600X kostace 330€.

Uskoro cemo slusati i citati kako amd-ovci pljuju po amd-u isto kao sto su pljuvali po intelu.
AMD je jedinu prednost imao u ceni, sad vise nema ni to.
Govorim o srednjoj kategoriji procesora gde velika vecina pronalazi sebe. A to su Ryzen 3 i Ryzen 5
Asus ROG Gaming-G Z490+i7 10700KF 8/16 cpu = 530€ dok kod konkurencije neka osrednja B550 ploca 150€ i Ryzen 5 5600X 6/12 = neka bude 480€
Jedino slepac ne vidi sta treba da kupi.


:D Hvala za citiranje mog posta :wave:

Izgibe silni narod kupujući wraith prism hladnjake za 30 evra...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Nisam siguran sta si hteo reci ali cisto informativno moj drugar je dobio 3 ponude u roku od 10 sati za taj hladnjak od kako je stavio oglas na KP. Taj hladnjak se prodaje po toj ceni i tu nema dalje dileme. To zbog cega neko to kupuje i sta je takvim kupcima u glavi je za sasvim drugu temu.
 
Poslednja izmena:
ali zašto bi neko sada uzimao ove procesore, kada će amd naredne godine izbaciti am5 ploče, na koje će ići ddr5 ram?
- to će biti vidljiv napredak, zamislite ram na 6GHz koji ćete moći da oc na 7 GHz :)
- te ploče će sigurno podržavati i ryzen 7, moguće i 8 generacije koji će izaći 2023...
 
Po toj logici, bolje čekati DDR12. [emoji28]

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
 
Pa ako se sada sklapa komp (nema vise odlaganja kod mene), onda nema sta da se ceka nova tehnologija, pa za godinu dana opet nesto novo iskoci za cekanje i tako udjes u zacarani krug cekanja...
 
ali zašto bi neko sada uzimao ove procesore, kada će amd naredne godine izbaciti am5 ploče, na koje će ići ddr5 ram?
- to će biti vidljiv napredak, zamislite ram na 6GHz koji ćete moći da oc na 7 GHz :)
- te ploče će sigurno podržavati i ryzen 7, moguće i 8 generacije koji će izaći 2023...

Nece tih 6 ghz skoro. Ako se nešto nije u medjuvremenu promenilo, prelazak na novu generaciju dram su uvek pratile brzine slične ili malo više od brzih modula prethodne generacije, uz znatno sporije latencije. Sto znaci da ako je sada 4133 Mhz brz DDR4 RAM, DDR5 će startovati oko tih brzina. Mozda 3600 MHz kao najsporiji moduli. Jer JEDEC standard za DDR4 beše 2133 MHz.

Pritom će sve da bude jako skupo. DDR5, nove ploče sa novim soketom, ryzen procesori serije 6000. Ako Intel ne udje u rat cenama serija 6000 bude poput serije 5000, za očekivati je još veće cene nego sada.

Prošlo je vreme povoljnih konfiguracija. Ko ima par hiljada sklapace high end komponente, cpu 500 evra, grafička 800 evra, ploča 250 evra itd. Ko nema će kupovati prethodnu generaciju na popustima, kao ja. Izgleda da su svi izbacili low end, nema više procesora za ispod 100 evra niti grafičkih ispod 200 evra a da su novi proizvodi, nekadašnji low end.
 
Pa i bolje je da kupiš prošlogodišnju seriju, nego neki krljavi low end, realno.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
ali zašto bi neko sada uzimao ove procesore, kada će amd naredne godine izbaciti am5 ploče, na koje će ići ddr5 ram?
- to će biti vidljiv napredak, zamislite ram na 6GHz koji ćete moći da oc na 7 GHz :)
- te ploče će sigurno podržavati i ryzen 7, moguće i 8 generacije koji će izaći 2023...
Nisam bas siguran da ce ddr5 za siroke narodne mase biti 2021 kao ni am5 slot. Za 2021 je viđen Warhol ali u glasinama koje smo imali priliku da vidimo nije bilo pomena ni ddr5 ni novog slota, pretpostavke su da ce to biti samo osveženi Vermeer. Za 2022. je planiran Raphael.
Ddr5 u 2021. se pominje za servere.
Da smo tako gledali i čekali novu tehnologiju ni jedan 4770 ne bi bio prodat.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
ali zašto bi neko sada uzimao ove procesore, kada će amd naredne godine izbaciti am5 ploče, na koje će ići ddr5 ram?
- to će biti vidljiv napredak, zamislite ram na 6GHz koji ćete moći da oc na 7 GHz :)
- te ploče će sigurno podržavati i ryzen 7, moguće i 8 generacije koji će izaći 2023...

Racunaj da ce to biti velika investicija, potpuno nova platforma, novo sve. Nekima se vise isplati da sada zamene samo procesor (dok jos imaju platformu koja moze da izgura najnovije procesore).
 
Racunaj da ce to biti velika investicija, potpuno nova platforma, novo sve. Nekima se vise isplati da sada zamene samo procesor (dok jos imaju platformu koja moze da izgura najnovije procesore).

O tome i ja pricam, moguce je da ce biti jos jedan refresh dogodine, barem kod Intela na 1200 cipsetu... Pa nas tek 2022 ocekuje nova arhitektura 2022. (pritom postoje i glasine da ce Nvidia da izbaci 4000 seriju brze nego ocekivano, vec sledece godine)

Trenutno meni zanimljivo deluju 10850k i 5800x kada iskoce nezvanicni benchovi, pikiram jedan od ta 2 koji bude bolja opcija.

@nikorlna
Srecno sa "kupujem sada i odmah" po pitanju grafa... :D

Sto se plojki tice izgleda da izbacuju tihi refresh ili dodatak x570 postavci...
Od Asusa pre neki dan iskocila X570 TUF Pro WIFI, deluje totalno nepotrebno ali izgleda ciljana za G seriju procesora...


Inace bas lepo da G@W ponovo jase na forumu sa novim nalogom... :)
 
Poslednja izmena:
Ja sam baš razmišljao o tome i imam sledeće opcije:
1. Upgrade na 3700X - menjam samo CPU
2. 5700(X) - u tom slučaju mora i ploča, verovatno B550
3. 6700(X) - onda moram i RAM da menjam. A zamalo da kupim još 32 GB pre neki dan :d

Nekako mi opcija 2 izgleda najrealnije, pošto mi donosi oko 40% bolje ST i 100% bolje MT performanse. Ali videću dogodine.
 
Nisam bas siguran da ce ddr5 za siroke narodne mase biti 2021 kao ni am5 slot. Za 2021 je viđen Warhol ali u glasinama koje smo imali priliku da vidimo nije bilo pomena ni ddr5 ni novog slota, pretpostavke su da ce to biti samo osveženi Vermeer. Za 2022. je planiran Raphael.
Ddr5 u 2021. se pominje za servere.
Da smo tako gledali i čekali novu tehnologiju ni jedan 4770 ne bi bio prodat.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
videćemo, no kada se setim da je ddr 5 na grafama debitovao još 2009, da je skrnavi ddr4 bio prisutan samo na ati 4870, a da smo ddr5 ram za ploče morali da čekamo 12 ili čak 13 godina neverovatno je koliko se usporava razvoj pc kako bi se što duže i na kašičicu prodavale minimalne promene na bolje

@Shimec
- mislio sam na one koji bi sada da pređu sa intela neke 3 ili 4 gen. npr na ove procesore i platformu, koja je zastarela i pre nego što je došla na police, platforma bez budućnosti :D
 
ddr4 je na hd2900 i hd3870... čisto da ne bude zabune. na hd 4870 je već išla petarda (QDR, kao i šestica)
...pardon maj intružn...
 
Uzeh 3600 običan večeras. 180e, *mjau**mjau**mjau*. To je epilog moje gimnastike. Verovatno ču preskočiti sve do 6 serije ili kako se već bude zvalo
 
Trenutno meni zanimljivo deluju 10850k i 5800x kada iskoce nezvanicni benchovi, pikiram jedan od ta 2 koji bude bolja opcija.

@nikorlna
Srecno sa "kupujem sada i odmah" po pitanju grafa... :D

Sto se plojki tice izgleda da izbacuju tihi refresh ili dodatak x570 postavci...
Od Asusa pre neki dan iskocila X570 TUF Pro WIFI, deluje totalno nepotrebno ali izgleda ciljana za G seriju procesora...

Ne kupujem odmah i sada, vec u okvirno naredna meseca, nigde mi se ne zuri toliko...

Sto se ploca tice X570 definitivno ako bude bio AMD, tomahawk, tuf ili nesto vec u tom cenovnom rangu, ali iako nisam jos detaljno gledao, ta dva su mi u vrhu...

Nego Yojinbo, sta bi sa AMD 3000 serijom? Preko noci si se prebacio na 5000 seriju i Intel? [emoji1]
 
Ja sam baš razmišljao o tome i imam sledeće opcije:
1. Upgrade na 3700X - menjam samo CPU
2. 5700(X) - u tom slučaju mora i ploča, verovatno B550
3. 6700(X) - onda moram i RAM da menjam. A zamalo da kupim još 32 GB pre neki dan :d

Nekako mi opcija 2 izgleda najrealnije, pošto mi donosi oko 40% bolje ST i 100% bolje MT performanse. Ali videću dogodine.

Zavisi za sta ti treba. Ja nameravam da guram ovu platformu do poslednje kapi krvi/znoja :d U sledecih 5 god. menjam grafiku i procesore dokle bude islo :D
 
Ne kupujem odmah i sada, vec u okvirno naredna meseca, nigde mi se ne zuri toliko...

Sto se ploca tice X570 definitivno ako bude bio AMD, tomahawk, tuf ili nesto vec u tom cenovnom rangu, ali iako nisam jos detaljno gledao, ta dva su mi u vrhu...

Nego Yojinbo, sta bi sa AMD 3000 serijom? Preko noci si se prebacio na 5000 seriju i Intel? [emoji1]

Po onome sto videh 10850k i 5800x bi trebali da su tu negde, 10850k mozda bude jeftiniji na akciji za BF (ispod 400e), pre neki dan videh na amazonu za 415e, sada ponovo skocilo na 445.
Uvek mogu da ostanem pri 3700x, koji je i primarno bio na spisku.

Cekam nezavisne testove i izlazak BN2, interesuje me da li ce AMD da "isporuci" obecano ili i oni jasu na talasu hajpa. Generalno me interesuje koliko ce i novi CPU i GPU komboi doprineti u 1440p 144hz prici...
I meni je u planu da kompletiram do NG celu konfu, ostali su mi jos mobo+cpu+gpu.
Monitor (uzeo S3220dgf i vratio zbog flickeringa) mogu kasnije da dodam opet ili da "zrtvujem" za bolju grafu i cpu, trenutni fhd (+4k tv) moze jos koji mesec da posluzi svrsi. A i tu bi trebalo da iskoce jos par novih modela :)

Sa druge strane razumem i rezonovanje drugih, neki mid-tier build 3600+tomahawk i 3070/6700xt i refresh na svake 2-3 godine, nego ovako kao sto mi je u planu high-end za 2k+ pa na 4-5 godine zamena (uz eventualnu promenu grafe)

Mada licno ne smatram da cemo nove arhitekture i ddr6 price da vidimo u punom sjaju pre 2022, a i tada je upitno koliko ce sve to biti povoljno i kako ce sljakati.
 
Poslednja izmena:
Onda u sustini isto cekamo i sastavljamo veoma slicnu masinu...

Sto se nove arhitekture tice, uvek sam nekako u tripu da se prvi macici u vodu bacaju, pa se ne zalecem kad se neka nova arhitektura pojavi, tako da ni ne planiram DDR5 i ostalo, a ako bas bude revolucionarno kad izadje, zamenicu, nije o gravu da mora da mi konfa izgura min 5-6 godina pre zamene...
 
Nazad
Vrh Dno