Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

@zezam krizu U prilogu imas alat za testiranje max boost kloka koji CPU moze da dostigne, pa ako hoce neko da uporedi. Ostavi HWInfo u pozadini sa resetovanom statistikom, pa okaci nakon sto alat prodje kroz sva jezgra.
 

Prilozi

  • BoostTester.zip
    13.7 KB · Pregleda: 18
Evo rezultata.

Mislio sam da ce sam da zaustavi ili izbaci neku drugu poruku, ali ocigledno vrti u beskonacno 😅 .
 

Prilozi

  • BoostTester1.PNG
    BoostTester1.PNG
    555.3 KB · Pregleda: 145
  • BoostTester2.PNG
    BoostTester2.PNG
    471.4 KB · Pregleda: 60
  • BoostTesterMannix1.PNG
    BoostTesterMannix1.PNG
    550.8 KB · Pregleda: 36
  • BoostTesterMannix2.PNG
    BoostTesterMannix2.PNG
    480.1 KB · Pregleda: 52
.. kod mene cak do 77c ide (pes21) nadam se da kad uskoro uzmem lc 120 ~ da ce to da se spusti na bar ne vise od 70 c 🙏


p.s a najvise me nervira sto dok sam imao ryzen 1600 nije preso 55c nit je kuler vrteo toliko
 
Poslednja izmena:
Pa vidi, Ryzen 5 5500 je značajno moćniji od 1600, normalno je da se više greje. I "čak 77c" je sasvim normalna temperatura, nemoj da se opterećuješ. Naravno, može to još dole sa ozbiljnijim hlađenjem ali daleko od toga da je ta temperatura nešto kritična.
 
.. kod mene cak do 77c ide (pes21) nadam se da kad uskoro uzmem lc 120 ~ da ce to da se spusti na bar ne vise od 70 c 🙏


p.s a najvise me nervira sto dok sam imao ryzen 1600 nije preso 55c nit je kuler vrteo toliko
Ume da bude nezgodno kad navikneš na neke šalebajzerske temperature, a onda promeniš procesor ili grafičku i nova komponenta ima neke "sulude" temperature, koje su za staru bile nezamislive, a za novu su OK.
Evo posle 5 meseci i dalje ne mogu da naviknem da hot spot na RX 6800 XT nagura preko 90 stepeni i da to nije ništa zabrinjavajuće.
Na RX 5700 je bio oko 80 i po najvećim vrućinama.
 
a mene smara jer nista nisam dobio bar u toj igri sem vece temp i kulera koji luduje to je poenta
 
LC-CC-120 ili bilo koji drugi kuler sličnih performansi će to da sredi. Ne verujem da ćeš s njim videti i tih 70 stepeni.
A koliko god da su novi AMD-ovi boks kuler bolji od starih i od Intelovih, i dalje ne bih nikome preporučio da ih koriste.
Mogu da posluže, ali ništa više od toga.
 
Nie meni box taj sam prodo za 1000 din lc 95tica mi je kupljena 2017te, hvala na odg. 🍻

asdsadas.png
 
Imaš i ovaj DipKul za malo više love od običnog, a malo manje od RGB LC-a:
 
nije tema o kulerima. ima već tema u "šta da kupim"
 
Ja uzeh 5700x i sada jurim RAM...merkam istu tu memoriju a možda uzmem i 64GB 3600 CL18 za 135€, videću. U istoj sam čorbi, imam B450M Mortar Max, valjda će XMP da šljaka...
Da. RAM i SSD-ovi nikad jeftiniji. Videćemo koliko će da traje, proizvođači su smanjili proizvodnju dok se ne raščiste zalihe...

Stigao

Kingston Fury 32 GB Renegade DDR4 3600MHz CL16 (16x2 stick)​

20230605_142041.jpg


I radi najopuštenije 3600Hmz 16 20 20 sa ryzenom 5700x na B450 Tomahawk Max ploči...

Prilikom prvog startovanja sam probao u bios-u da aktiviram XMP profil i 3600 16 20 20,medjutim kad sam ušao u win vidim da i dalje radi kao stara menorija na 3200 16 20 20.....onda ponovo otišao u bios,isključio XMP i ručno umesto 3200 stavio 3600 i to je to..koliko vidm sve radi normalno
 
Prilikom prvog startovanja sam probao u bios-u da aktiviram XMP profil i 3600 16 20 20,medjutim kad sam ušao u win vidim da i dalje radi kao stara menorija na 3200 16 20 20.....onda ponovo otišao u bios,isključio XMP i ručno umesto 3200 stavio 3600 i to je to..koliko vidm sve radi normalno
Okaci zentimings screenshot https://zentimings.protonrom.com/
 
ZenTimings_Screenshot.png
 
Ok je za auto tajminge. Ako budes hteo dalje da tjuniras otvori temu u OC podforumu, posto su auto tajminzi poprilicno losi.
 
Da li bi dodatno tjuniranje donelo nesto posebno?....najbitnija mi je stabilnost.....nego odradio ponovo Superposition sa novom memorijom i rezultati su nesto bolji nego ranije...valjda zbog brze memorije

Superposition_Benchmark_v1.1_16401_1685993897.png
 
Tu već meriš performanse grafičke,ne processora ili memorije, Uporedi pre i posle utezanja na 1080p pa onda na 4k ili koju stvarno rezoluciju imaš na monitoru za ukupan rezultat da bi ti nešto značilo.
 
Geekbench, pa ćeš videti boost od memorije. Kakav 3d test.
 
Ok je za auto tajminge. Ako budes hteo dalje da tjuniras otvori temu u OC podforumu, posto su auto tajminzi poprilicno losi.
ZenTimings_Screenshot 0.png


Da li je 1.4V napon za ram OK,tj bezbedan za svakodnevno koriscenje??........default je 1.35V
 
Da li je 1.4V napon za ram OK,tj bezbedan za svakodnevno koriscenje??........default je 1.35V
U vecini slucajeva jeste, sve zavisi koji su cipovi na stiku. Tvoji su pretpostavljam Hynix CJR/DJR, oni bez problema mogu 1.4v. Mozes skinuti Thaiphoon Burner free https://softnology.biz/files.html, odaberes gore opciju Read pa odaberes jedan od stikova da se vidi koji su cipovi.

Primarni tajminzi ne igraju veliku ulogu u performansama na DDR4. Probaj ove preporuke, mozes menjati jedan po jedan red tajminga i obavezno testiraj svaki korak sa TestMem5 iz attachmenta da vidis jel stabilno. Kad pokrenes TestMem5, odaberi Load config and exit, odaberi 1usmus cfg iz bin foldera pa ponovo pokreni TestMem5 sa administratorskim privilegijama.
Pre nego sto krenes da menjas ove vrednosti istestiraj trenutna podesavanja sa TestMem5.
tRC probaj 65-70
tRRDS/tRRDL/tFAW 6/8/24, ako to radi, probaj i 4/6/16
tWTRS/tWTRL 4/12
tWR/tRTP 16/8 (tWR=2*tRTP)
tRFC probaj 550-590
tRDRDSCL i tWRWRSCL 4
tRDWR 10
tWRRD 3
tRDRDSD 4
tRDRDDD 4
tWRWRSD 6
tWRWRDD 6

Proveri u ZenTimings da li se tPHYRDL vrednosti podudaraju za oba stika (imas padajuci meni da se prebacis sa jednog stika na drugi)
 

Prilozi

  • TestMem5 v0.12 (best configs).zip
    33.8 KB · Pregleda: 10
Probao danas jedan komp sa 5600G i Kingston fury 3600Mhz memorijom. Odusevio se kako radi, u nezahtevnim igrama bas dobro, i ja dobijam dosta vise FPS-a nego sto vidjam po YT benchmark testovima, moguce zbog 3600Mhz memorije. A realno se smanje pre svega troskovi, zatim buka i toplota u kucistu koriscenjem APU-a. Za svaku preporuku za LoL, CSGO, Dota2 i tome slicno.

Vidim da je otkljucan procesor za OC, znaci zameni se ovaj njesra stock kuler, stavi se be quiet slim 2 na primer i ide gas :D
 
Resio neko i kako ludovanje cpu fan brzine ?

Cim neko jezgro digne temp odmah reaguje i kuler

Probao sve opcije u biosu i nista,max deley je svega 3 stepena

Citao na netu i to je opsta stavka za Ryzen, CPU Fan ramp

 
Koristi fan control aplikaciju. Namestiš sam krivu kako hoćeš kuler da ti radi i mirna Bačka :)
 
Svaka ploca treba da ima fan ramp up/down delay opciju, ja sam jedno vreme drzao na 1s, nisam nikad imao nagla ubrzavanja ventilatora.
 
Da, obično ima te opcije u BIOSu, ja sam držao na 3 sekunde jer su mi fanovi divljali po defaultu sa 3600...
 
Ja kod mene obično stavim manuelno ravnu liniju od ninimuma do maksimuma obrtaja na 80c. Nikada nema velikih skokova.
 
Podesio ravno 800rpm do 65 temp

To je za sve osim gaminga ok,kad se igra onda nek poveca rpm

Windows 11 je cudo,presao sa Intela na Ryzen,samo prebacio nvme i sve radi extra
 

Prilozi

  • image_2023-06-15_171554528.png
    image_2023-06-15_171554528.png
    187.5 KB · Pregleda: 95
LC-CC-120 ili bilo koji drugi kuler sličnih performansi će to da sredi. Ne verujem da ćeš s njim videti i tih 70 stepeni.
A koliko god da su novi AMD-ovi boks kuler bolji od starih i od Intelovih, i dalje ne bih nikome preporučio da ih koriste.
Mogu da posluže, ali ništa više od toga.

Ono je zaista igracka - Stealth wraith sto mi je stigao uz R5 5600. U poredjenju sa starim FX coolerom, nebo i zemlja. Stari FX jedino je imao bucan vent, ali sjajan, hladio 8 core-ova bez problema, doduse posle sam ga zamenio sa Hyper212evo jer sam ga O/C na 4.8 Ghz.
Inace sam montirao stari Hyper TX3 na ovaj R5 5600 - a uzeo samo ventilator od Stealth-a. Tek sam sastavio masinu ali radi fino za sad...
 
Nazad
Vrh Dno