Šta je novo?

AMD Radeon RX 480 tema

Iskreno, nisu mi problem pare, budžet mi je ~350e (ne bi trebalo da bude preko toga nitro), tako da me čisto zanima koja je bolja i jača, a ne koja ima bolji odnos performanse/cena...

Onda neka nereferentna GTX1060. Samo sacekati jos poneku recenziju ostalih modela (osim MSI Gaming, Strix, Palit).
 
Poslednja izmena:
Zasto bi iko mislio da je Polaris 10 zamena za $500+ Fury?

Zamenu za Fury cemo dobiti kasnije.

Nisam rekao da je zamena. Polaris menja Tongu, to je jasno. Isto tako GP106 menja GM106 a ne GM104. Ali je 1060 svejedno bolji od 980 kako god okrenes, pogotovo ce biti u DX12.

Polaris je jednostavno promasaj. Lepo goldi kaze, da su smanjili Fury u 14nm pojela bi rx480 za dorucak, rucak i veceru i verovatno trosila isto struje. Mozda je to Vega, Fury u 14nm sa pojacanim klokovima. Ako je tako, oni su zavrsili...

Saphire RX480 Nitro+ 320 evra
Saphire Fury Nitro+ 350 evra

Mada, da sam u Nemackoj svejedno bi uzeo 1070 za 100-120 evra vise.
 
Za odabir nove karte mislim da bi važno bilo da znamo koje ce igre u bližoj budocnosti koristiti dx12 i vulkan.
U dx 11 gtx 1060 je bolja dok su u dx12 izjednacene.One igre koje koriste Vulkan imaju osetnu prednost kod amd karti.
E sad problem je što to verovatno neznamo a bilo bi poželjno bar tendenciju da znamo.
 
Samo sto to nazalost neces moci da znas koje ce igre imati dx12 i vulkan a koje nece, i jos jedno se pitanje postavlja a to je hoce vulkan kao zamena za open gl da zazivi i koliko ce biti komplikovano da implementiraju u svaku igru vulkan mesto open gl.

Da ne prodjemo isto kao sa mantle, par serija kartica je to podrzavalo a ukupno desetak igara je izaslo koje su uopste to podrzavale. I onda dzabe ako bolje sa time radi ako ne mogu ili im je suvise komplikovano da ubace u kod igre.
 
Za odabir nove karte mislim da bi važno bilo da znamo koje ce igre u bližoj budocnosti koristiti dx12 i vulkan.
U dx 11 gtx 1060 je bolja dok su u dx12 izjednacene.One igre koje koriste Vulkan imaju osetnu prednost kod amd karti.
E sad problem je što to verovatno neznamo a bilo bi poželjno bar tendenciju da znamo.

Bas si 'ubo' u sustinu problema....:trust:

Recimo, kako bih ja gledao na tu stvar.
Jos uvek nisam odigrao sve najbolje DX11 igre. Znaci, odgovara mi 1060 karta. DX12 igre, zasad je izaslo par igara. Treba ocekivati u buducnosti dolazak vise kvalitetnijih i boljih DX12 naslova. NV je nesto malo poradila sa Pascalom u implemetaciji DX12 i AS, i gtx1060 je skoro izjednacena sa amd480 u tom segmentu.
Amd karte, ocigledno ima prednost u Vulkan-u. NV obecava 'brda i doline' u vezi poboljsanja podrske za vulkan, videcemo da li ce biti nesto od toga. ( vec je izvucen maximum sa tim OpenGL , sa NV drajverima i grafama, ne vidim gde moze biti napredka, osim nove arhikteture). Medjutim, pitanje je koliko ce igara biti u buducnosti sa 'vulkancicima' i da li ce preovladati DX12 api ili Vulkan...

I trece, sto je takodje bitno, na koji vremenski perio se uzima grafika. Ja menjam grafe, u proseku na godinu - godinu i po dana, tako da kada sve saberem i oduzmem, :rtfm:, meni bi odgovarala neka 1060 grafa. Nekom drugom, u zavisnosti od gore nabrojanih stvari, bi odgovarala 480 grafa itd....
 
Ova 480 karta je test 14nm procesa jasno je da ovo nije uspjelo, pogotovo u poredjenju sa GTX 1060.
1. povrsina chipa veca/performanse slabije
2.naravno utroseno vise tranzistora/performanse slabije
3. potrsonja veca/performanse slabije
4.Oc potencijal manji/performanse slabije

5. nema se sta cekat GTX 1060 odnosi pobjedu u svakom smislu/pogledu.

6.na sta ce Vega ispasti bog zna mora se dosta toga mjenjati ukoliko AMD zeli parirati Nvidiji, u protivnom nece biti uopste polemike sta uzimati.
 
Plus je veoma važno kakav će biti kvalitet tih igara koje budu izlazile i koji će biti generalni nivo performansi. Džaba Ashes of the Singularity što je ultranapredna po endžinu kada je truba od igre. Ili, recimo, stiže De u Sex, koji će verovatno favorizovati AMD i za koji se najavljuje štošta, ali je to igra koja se u dobroj meri pravi i za konzole. Stoga, ako bez Vulkana/DX12 optimizacija bude radila u 75 frejmova, a sa tim u 87, koga briga...Ili, hoće li igra X zapravo imati podršku za to od prvog dana ili neće? Ili će dobiti podršku kroz 3-6 meseci kao Pljačkašica Grobova, i to sa upitnim efektom?

Genije je ubo suštinu svih problema o kojima se ovde diskutuje, i za čiji je odgovor - a svako treba da ima na umu sebe i svako može samo da za sebe da odgovor - potrebno poznavati štošta nepoznatog, uključujući i ovo što reviewsrb kaže. Zato su mi i smešne "diskusije" gde se prepiru oko toga da li za kartu vredi dati 12% više ako je rezultat u 3D Marku ili AotSu 7% bolji. Jednostavno, to najprostije gledanje u smislu cena-performanse više ne pije vodu. Mora da se prati i tržište igara, a ne samo tržište hardvera kao hardvera. Tim pre što se polako ali sigurno uklanja piraterija i uskoro će se vagati i po tome za koje igra se planira dati koliko para i neće se igrati naslovi "čisto da se pređu".
 
To je moralo da ide na 1500mhz, sa OC da dostigne 1600 i da ne predje 150w...ovako ispada da za svaki
iscedjeni MHz progresivno raste potrosnja i temperature.
Sad proizvodjaci mogu da se upinju do mile volje, ova karta ce da zvrsi sa 2x8-pin i pod vodom.
A najgore od svega performansi nigde...
 
Bitan je taj fps preko 60, jer ce tu biti PC entuzijasti od sada. Freesync/Gsync monitori i te kerefeke. Konzole ce u buducnosti da zagospodare 1080/60 scenom. PC-ju ostaje ta lestvica iznad, sto konzole ne mogu da isporuce.
 
Čak i da na PS Neo sve igre budu 1080p/60, a neće sigurno, pitanje je na kojim "podešavanjima" će terati te igra na 1080p, retko su to bila maksimalna podešavanja i to izuzimajući AA/AF i slično...
 
Nisam rekao da je zamena. Polaris menja Tongu, to je jasno. Isto tako GP106 menja GM106 a ne GM104. Ali je 1060 svejedno bolji od 980 kako god okrenes, pogotovo ce biti u DX12.


Koliko god da je 1060 bolji od 980 u DX12, RX480 je jos bolji od 1060, a jeftiniji je [a ima i pride vise vram-a].
qrOyVG6.png

56qckDx.png

Z4qyFoT.png

1FsKug2.png

EXdsnbr.png

wATtheR.png

2tIO8zD.png

P8W1km2.png
 
Od dx12 naslova jedino u Hitman-u pravi značajniju razliku, a on i na dx11 leži daleko više AMD-u. Sve ostalo sustiže veći oc potencijal 1060, čija i referentna verzija lagano dobija dodatnih do 15% na oc-u, za razliku od 480 iz koje se može izvući do nekih 7%...

Kad se na to dodaju potrošnja, buka, temperature...
 
Poslednja izmena:
Koliko god da je 1060 bolji od 980 u DX12, RX480 je jos bolji od 1060, a jeftiniji je [a ima i pride vise vram-a].
qrOyVG6.png

56qckDx.png

Z4qyFoT.png

1FsKug2.png

EXdsnbr.png

wATtheR.png

2tIO8zD.png

P8W1km2.png

Ovo je toliko zanemarljivo da je cak sta vise smesno!

Meni je eto jedino bitno da igre ne padaju ispod 50 fps-a ako ce 1060 u nekoj igri da ima 95 fps-a a rx 480 120 fps-a to je toliko smesno da ti ne mogu opisati... jer igra ce ti radi isto na 95 kao i na 120 fps-a.

To je moralo da ide na 1500mhz, sa OC da dostigne 1600 i da ne predje 150w...ovako ispada da za svaki
iscedjeni MHz progresivno raste potrosnja i temperature.
Sad proizvodjaci mogu da se upinju do mile volje, ova karta ce da zvrsi sa 2x8-pin i pod vodom.
A najgore od svega performansi nigde...

Pa nije ti to nvdija pa da ocekujes tolike klokove. RX 480 da bi radila na 1500 mhz usijala bi se od toplote a da vidi 1600 mhz pa ti sanjas da ona toliko mo\e na vazduh, da bi radila na 1600 mora da se karabudzi i steluje da od kucista napravis frankenstajna i da imas pored kompa rezervoar koji ce da bude u galonima zapremina sa tecnim azotom da bi karticu ohladio na toliko mhz, a pritom bi moro da joj odklucas napon i da ga dignes u nebesa da bi dostigao tolike mhz. Cak ne verujem ni da bi pod blokom radila na toliko mhz.
 
Poslednja izmena:
Čak i da na PS Neo sve igre budu 1080p/60, a neće sigurno, pitanje je na kojim "podešavanjima" će terati te igra na 1080p, retko su to bila maksimalna podešavanja i to izuzimajući AA/AF i slično...

Ukoliko neka igra bude 1080p/30 na Neo to onda znaci da ta ista igra nece raditi na PS4 ili ce raditi u sub 720p/30 sto je, priznaces, pljuvanje PS4 vlasnika u lice. Pritom, takva igra ukoliko je multiplatforma, bi bila nenormalno zahtevna za PC (1070 za 1080p/60 i to knap). Stoga mislim da necemo gledati takav scenario nego onaj sto su najavili. Na PS4 igre ostaju 1080p u 30/60 fps (upscaled 1080p) dpk ce te iste igre na Neo raditi u minimum 1080p (pravih) u 60 fps, ukoliko dev dozvoli veci fps. Ukoliko ne, podici ce rezoluciju i nivo detalja, napucati filtere itd. Tu je i napredak na polju optimizacije za konzolnu platformu, bolji alati, iskusniji devovi itd. Dobar primer je Battlefront vs Battlefield 4. Prva igra radi na stabilnih 60 fps u 1600x900 rezi (up. na 1080p) dok druga ima puno problema da odrzi fps. Jasno je koja izgleda bolje. Ds3 takodje radi kudikamo stabilne nego Bloodborne. Uopsteno gledano, novije igre su ispeglanije na konzolama usled toga sto su devovi imali vise vremena da se posvete platformi.

Sto za PC ne vazi jer se platforma stalno menja i ne mogu se koristiti trikovi specificni za jednu platformu.
 
Lepo Goldi malopre rekao i slazem se sa njim! Polaris rx 480 vise gledam kao neki test ljudi iz amd-a da vide sta moze 14nm,sta se iz njega moze izvuci..kao neki prelazni proizvod dok ne utegnu tu Vegu ! Ne bih savetovao ni rodjenom bratu da kupi ovako nedovrsen proizvod kao sto je rx 480!
 
Lepo Goldi malopre rekao i slazem se sa njim! Polaris rx 480 vise gledam kao neki test ljudi iz amd-a da vide sta moze 14nm,sta se iz njega moze izvuci..kao neki prelazni proizvod dok ne utegnu tu Vegu ! Ne bih savetovao ni rodjenom bratu da kupi ovako nedovrsen proizvod kao sto je rx 480!

Dok oni to sve istestesiraju :smash: i dok projde' taj prelazni period, ce bidne razlika 90% - 10% i moz' ponovo da otvorimo onu temu, dal ce AMD da propadne :D......
 
Poslednja izmena:
Ma ne, pokusavam da bidnem' humoristican,:D .....stvarno..... ko bratko @borat......:smoke:
 
Ironicna situacija! Ee pazi kad brat moj stvarno sad sklapa masinu ..amd-ovac zakleti.. i ostala mu jos samo graficka da kupi..ceka ovu rx 480 msi da mu padne shaka! Ne kazem ja da je rx 480 neka custom losa grafika.svakako je bolja od moje r9 380x,ali mi cela ova prasina koja se digla oko polarisa nekako meeh ! Ocekivao sam da je ovo amd-ov kec iz rukava,ali je ipak samo shtanc produkt koji ce nadam se predociti njihovim ljudima da moraju da menjaju stategiju i da izbace nesto sto ce svako pozeleti u svojoj masini..bas onaj ko voli da ima dobar hardver i ko pika zahtevne igre!
 
Ja stvarno ne znam jesam li ja jedini koji vidi da nV dobija na taktu GPU-a??? To je jedina razlika izmedju karti. Stavite klok za klok, 480 ce da razbije 1060. Ukoliko bi 480 dolazio sa 1500mhz def. klokom, 1060 na 2100mhz ne bi imao sta da trazi, ali trenutna situacija je da 480 moze da 1450+ uz dobar primerak. Neko ko kupi Nitro, voleo bih da proba da ga odvrne koliko moze, poveca napon i nadje 24/7 takt.
480 kao karta ima svoje prednosti i mane, isto kao i 1060. Mnogo pominjete potrosnju(kao da ce da potrosi 5000e mesecno struje) 480, kao i temp, koje su pod load-om najvise 70-75c(govorim o custom modelima) sto je ok. Ako vam znaci da li karta trosi 150 ili 180w, radi na 65c ili 70c, onda najbolje kupujte one silent varijante tipa gt730 ili sta god(mnogo vas ima Ivy koji prelazi 80c pod full loadom, overklokovan trosi preko 150w, pa ne vidim da svi preporucuju da se zaobidje).

Po meni nijedna od ove dve karte nisu dobra kupovina, radije bi ganjao neki polovan 980(ti) i uzivao.

Kao sto je goldi rekao, AMD ima vremena do kraja godine da izbaci 490(x), i ukoliko zaseru tu, nema sta da se prica, bice ude 95-5%, jer su sami sebe doveli u tu situaciju.

Umesto da izbace prvo 490(x) i pariraju 1070/80, oni izbace 480, a nV osakati jaci gpu i tacno da toliko brze performanse(naravno,kada bi imalo vise dx12 igara,stvar bi bila drugacija) na 1060 u odnosu na 480 da se devede u ptanje AMD-ovo poslovanje, sto nije prvi put, ali ocigledno da AMD ne uci na svojim greskama.
 
Poslednja izmena:
Da se nadovezem na tvoj post anarki! Cekam da cena gtx 980 jos malo padne i pazarim je..kud pyklo da pyklo! Punokrvni maxwell svakkako mi vise prija nego osakaceni pascal
 
Nije stvar u ceni struje vec u problematici hladjenja na 200 mm2 (ako usvojimo da su reseni problemi sa PCI-E prekomernom strujom). Jako veliki W/cm2. Daj Boze da ne bude samo-odlemljivanja GPUa sa ploce posle par godina (pa posle grilovanje u rerni :D).
 
@anarki
Ne moze se tako porediti, razlicite arhitekture su u pitanju. Nije ni zdravorazumno porediti.
 
Nije stvar u ceni struje vec u problematici hladjenja na 200 mm2 (ako usvojimo da su reseni problemi sa PCI-E prekomernom strujom). Jako veliki W/cm2. Daj Boze da ne bude samo-odlemljivanja GPUa sa ploce posle par godina (pa posle grilovanje u rerni :D).

Nista se vise ne pravi kao nekada, tako da ne znam sta ocekujes. Tri godine garancije, i grafa ce da radi u tom roku ili ce biti zamenjena novom. To sto mi hocemo da kupimo grafu i koristimo 5 godina, to je nas problem. Ameri, kao ni skoro cela EU nemaju problem kupovine na svakih 2-3 godine, jer oni to uveliko rade, pocev od kola itd.

@Raddici
Zato sam rekao, ako bi ih uporedili klok za klol kao sa radimo sa procesorima, Polaris bi bio bolja arhitektura. Sada, to u realnosti nije tako, jer Polaris ne moze da dostigne ni priblizno slicne brzine GPU-a kao Pascal, pa je zato AMD tu gde jeste.

Iskreno, jedini vredni proizvodi trenutno na trzistu po meni su 1070/80.,ako govorimo o najnovijim grafama.
Dok 980/ti su svakako bolja kupovina nego 1060 i 480 zajedno, jer su oba proizvoda osakacena.
Da li je 480 oskaceni 490(x) ili ne, ja ne znam, jer nigde nisam pronasao informaciju. ukoliko je 480 punokrvni Polaris, nema AMD ovde sta da trazi.
Ja bih voleo da AMD iznenadi, da njima dam pare kako bi bi nV u narednom periodu razmislila da li ce svoj flagship 1070/80 da prodaje za 500/700e ili pak za 350/550 sto bi nama u Srbiji puno znacilo.
 
Poslednja izmena:
Mnogo crvene i (posebne) zelene zabole sta bi nama znacilo u Srbiji ;)
 
Pozdrav svima na forumu. Već neko vreme pratim dešavanja oko ovih grafičkih kartica i planiram da uzmem jednu RX480 klincima za kompjuter jer su trenutno na integrisanoj (PCIe overila). U toj mašini se nalazi Phenom X4 965BE na 990FXA-UD3 sa 8GB DDR3 memorijom. Phenom trenutno nije overklokovan ali ranije kada sam testirao gurao sam ga stabilno na 4.1GHz sa nešto malo podignutom voltažom. Interesuje me da li bi i koliko bio na gubitku FPS tj. koliko bi bio taj famozni bottleneck ako bih klokovao procesor oko 4GHz. Zamena procesora na ovoj mašini me baš nešto i ne privlači sobzirom da uskoro izlazi ZEN i da planiram novu mašinu za sebe sa AM4 i DDR4 i takođe RX480.
 
Ukratko, ne isplati ti se da stavis nista jace od GTX960 4GB.
 
Poslednja izmena:
Ja bi mu savetovao 470 ;-) posle ce zen masinu da sklapa, a moze na ovoj da gura 470 bar 75% potenciala grafe da iskoristi, opet zavisi i sta igra, koje "naslove"
 
Poslednja izmena:
Nista se vise ne pravi kao nekada, tako da ne znam sta ocekujes. Tri godine garancije, i grafa ce da radi u tom roku ili ce biti zamenjena novom. To sto mi hocemo da kupimo grafu i koristimo 5 godina, to je nas problem. Ameri, kao ni skoro cela EU nemaju problem kupovine na svakih 2-3 godine, jer oni to uveliko rade, pocev od kola itd.

@Raddici
Zato sam rekao, ako bi ih uporedili klok za klol kao sa radimo sa procesorima, Polaris bi bio bolja arhitektura. Sada, to u realnosti nije tako, jer Polaris ne moze da dostigne ni priblizno slicne brzine GPU-a kao Pascal, pa je zato AMD tu gde jeste.

Iskreno, jedini vredni proizvodi trenutno na trzistu po meni su 1070/80.,ako govorimo o najnovijim grafama.
Dok 980/ti su svakako bolja kupovina nego 1060 i 480 zajedno, jer su oba proizvoda osakacena.
Da li je 480 oskaceni 490(x) ili ne, ja ne znam, jer nigde nisam pronasao informaciju. ukoliko je 480 punokrvni Polaris, nema AMD ovde sta da trazi.
Ja bih voleo da AMD iznenadi, da njima dam pare kako bi bi nV u narednom periodu razmislila da li ce svoj flagship 1070/80 da prodaje za 500/700e ili pak za 350/550 sto bi nama u Srbiji puno znacilo.

I sta to sve vredi AMD-u i da sada ovog trenutka izbace vegu kada nvidija vec ima cime da je poklopi i poklopice je. Kao prvo za menje od 2 nedelje izbacuju TitanaX a onda ocekuj da ce u narednom periodu da izbace 1080ti verziju a vrlo je verovatno a ce mozda da bude 1070ti i tako da rx 490 opet nece imati sa cime da se bori i koliko vidim celo vreme kaskaju za njima.

Ne govorim kao neko ko je zagrizen za jedne ili druge jer sam tako reci do juce imao 7970 a pre toga 7870 pa 7850 i na kraju 6870 x2 bilo je i zelenih kartica u masini ali u kratkom periodu.

Ono sto ti ne shvatas je to da rx 480 nema sta da trazi pored 1060 i to je realna cinjenica, nikakav overklok nju ne moze da izvuce iz sr*nja u kojem se amd nalazi.

Za 1070/80 nemam sta da kazem odlicne kartice ko ima budzet da ih kupi, ali 980ti je isto tako odlicna karta ali jos uvek skupa a ono sto naleti na oglasima da je povoljno kupi neki koji ce da je preproda ili ako je srece neko ko ce je koristiti a sve druge koje stoje na oglasima imaju jos uvek jaku cenu i to samo iz razloga jer su ih ljudi papreno placali i sada im nema svrhe prodavati da na njima gube po 300 i vise evra.

A ovo za EU ti je zesca glupost, jer kao prvo mi nismo u eu (govorim u svoje ime) tako da ja ne menjam kartice kada neko kaze nego kada to moj novcanik kaze da je vreme tako da mene licno zabole kako oni u eu zive i kako rade jer to sto rade rade jer im se moze i mi bi sigurno tako radili da imamo njihova primanja pa bi nas boleo tuki da li cu na kartici izgubiti 20 ili 100 evra.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno