Šta je novo?

AMD B550 ploče

AMD je bas fino zayebbo mnoge ljude koji su u poslednjih godinu i nesto nakupovali B450 ploce......tj,pocinju kao INTEL, da sa svakom novom generacijom procesora teraju ljude da kupuju i nove ploce....

Mislim,ne ocekujem da neko ima jednu plocu 5 ili 10 godina,ali opet bzvz je da je ima samo godinu ili dve i da vec na nju ne moze novi proc.....tj narocito su pogodjeni u amd zzajebu (novopeceni) vlasnici B450 ploca....ajde ovi sa B350 su ih vec neku godinu i imali...
 
Još nešto: 4000 serija nije smućkana preko noći, na njoj se radilo još kad su 3000 i X570 pušteni u promet. AMD je još tada znao i ni jednom rečju nije nagovestio da sledeća generacija neće raditi na starijim čipsetovima i da uzmu nove ako misle da apgrejduju. Da ne pominjemo da nisu ni imali jeftiniji B550 spreman kao alternativu.
Funjarski skroz. Mogli su makar da upozore ljude pa ko hoće neka uzme B450...
 
Niste se zalili dok Intel svakih 6 meseci zahtevao novu maticnu a sad vam ovaj potez smeta, smesno.. :D
 
Izvini ali jesmo se "žalili", samo što time nismo ništa postigli jer im se moglo, nisu imali konkurenciju tada. Ovo je veliki za*eb od AMDa, ljudi su kupovali skuplje ploče da bi izdrzale 3 obećane generacije procesora, od toga sad nema ništa. Ko hoće zen3 mora b550/x570, a verovatno nakon toga opet zamena za AM5 i ddr5...
 
Ovo je bilo ocigledno, ali su trebali na vreme da jave. Jednostavno ce zeznuti prodaju b550 i x570, jer sto bi ih ljudi kupovali kad na starije modele mozete da bocnete stariji procesor koji hocete?
 
Ja pravim novi build pa cu svakako ici na b550 u kombinaciji sa nekim mid tier procesorom.
 
Kad kupis high end plocu poslednje generacije pa gledas da ubodes proc 3 generacije stariji...

Realni scenario - crkne mi jednog dana B350 matična ploča na kojoj imam Ryzen 1600. Nove matične ploče ne podržavaju stari procesor iako je isti socket u pitanju, pa onda juri staru ploču ili promeni i procesor iako njemu nije ništa i zamenom ne dobijaš mnogo.

Ajde de što su stavili da novi procesor zahteva novi čipset, moraju i proizvođači ploča da zarade, valjda im nije dovoljno što su im ploče vremenom sve skuplje i skuplje. Ali da novi čipset zahteva novi procesor, to im nikako ne služi na čast.
 
AMD se javio na redditu, sad videh.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/gmp45o/the_zen_3_architecture_is_coming_to_amd_x470_and/

Isecak posta:

We will develop and enable our motherboard partners with the code to support “Zen 3”-based processors in select beta BIOSes for AMD B450 and X470 motherboards.

These optional BIOS updates will disable support for many existing AMD Ryzen™ Desktop Processor models to make the necessary ROM space available.

The select beta BIOSes will enable a one-way upgrade path for AMD Ryzen Processors with “Zen 3,” coming later this year. Flashing back to an older BIOS version will not be supported.

To reduce the potential for confusion, our intent is to offer BIOS download only to verified customers of 400 Series motherboards who have purchased a new desktop processor with “Zen 3” inside. This will help us ensure that customers have a bootable processor on-hand after the BIOS flash, minimizing the risk a user could get caught in a no-boot situation.

Timing and availability of the BIOS updates will vary and may not immediately coincide with the availability of the first “Zen 3”-based processors.

This is the final pathway AMD can enable for 400 Series motherboards to add new CPU support. CPU releases beyond “Zen 3” will require a newer motherboard.

AMD continues to recommend that customers choose an AMD 500 Series motherboard for the best performance and features with our new CPUs.
 
Odlična vest, takođe validacija samo za vlasnike novih čipova da bi se sprečila mogućnost da kupac flešne bios i ako nema procesor

Послато са MI PLAY помоћу Тапатока
 
zvanična strana o B550: https://www.amd.com/en/chipsets/b550

p.s. ljudi, otišlo se u offtopic sa pričama o matorom hardveru (koji i dan-danas može da radi posao uz povremeno osvežavanje)
 
Poslednja izmena:
zvanična strana o B550: https://www.amd.com/en/chipsets/b550

p.s. ljudi, otišlo se u offtopic sa pričama o matorom hardveru (koji i dan-danas može da radi posao uz povremeno osvežavanje)

Pa i nije tako loše. Tabela kaže koju god da uzmeš ploču nešto sa njom dobijaš a nešto gubiš. Najuniverzalnije ostaju B450 i x470, na njih mogu svi dosadašnji Ryzen procesori, i moćiće i naredna Z3 AM4 generacija, s tim što ako neko pređe na Z3, nema nazad. Tako da izbor zavisi od toga kome šta treba ili šta želi, u okviru tih ograničenja koje postavlja AMD. Kompromis je, ali nije tako loše, ipak ko ima B450, kao najprodavaniji, moći će i na Z3 - uslovno (ako više neće da se vraća na niže).
 
Nasvirali su ih kao X570 ploče...i naravno, natrpaju light show i gluposti pa nadrukaju cenu. Ne znam da li kontaju da ako ih naplaćuju 150+ dolara, a cene X570 ploča će pasti i moći će da se uzme solidna X570 za te pare, zašto bi neko kupio "osakaćeni" B550...I to će na dušu proizvođačima ploča, ne AMD-u.
 
ASUS je najavio modele: https://edgeup.asus.com/2020/b550-motherboard-guide-asus-rog-strix-tuf-gaming-prime/
meni je, za moje potrebe, zanimljiva Prime B550-Plus.
na linku koji je okačio dean87, preporučene cene su od $134 za Prime B550M-A pa do $279 za ROG Strix B550-E Gaming

kod MSI mi je zanimljiva B550-A PRO

za sada mi se ne dopada ono što nudi Gigabyte (a omiljeni mi je brend za ploče). možda B550 AORUS PRO AC (nema slika)

takođe ni ono što nudi ASRock, štekari na USB-ovima

Biostar ima samo 2 modela, i to Racing, koji se razlikuju u formatu (mATX i ATX), broju PCIe x1 slotova i u mrežnoj. razmotrio bih B550GTQ


koliko sam primetio, sve ploče imaju 4 slota za memoriju :D

da li ima još neki proizvođač ploča?
 
Poslednja izmena:
Ta 550GTQ izgleda mnogo dobro :d
Izgleda su ih pripremili da voze 12 i 16 core iz serije ryzen 9 :d
 
Pa ne verujem da su razvili nesto bolje od onoga sto ima na X570 modelu , virtual 12 (4+4) + (2+2)
 
Pošašavili su s tim cenama...a ljudi se primaju kao da će 4000 serija da bude revolucionarna. Razlike u ceni ploča (B450 vs. B550) i procesora (2000 i 3000 vs. 4000) će biti prevelike, uopšte se neće isplatiti uzeti B550 i Ryzen 4000. A Zen 3 je svega godinu i po-dve daleko. Daleko je isplatljivije uzeti prostojnu B450 ploču za 100€ i neki od 2000/3000 procesora nego pristojnu B550 za 150+ evra i koliko će već koštati 4000...
Hell, čak se i X570 više isplati, jer ako ti treba dobra ploča za jak procesor, zašto uzeti B550...a ako ti treba jeftina ploča za slabiji procesor, opet zašto B550 kad postoji B450?

Opet, nije AMD kriv za takvu situaciju već proizvođači ploča koji ne znaju za meru i ne razmišljaju unapred...

PS: Asus Strix B550i (ITX) ploča bi trebalo da bude 230$. Za par desetina dolara imaš X570 ITX ploče...zašto bi uzeo B550? Primer onoga što rekoh gore...
 
Poslednja izmena:
Baš sam ovo poslednje hteo da pitam.
Počeo sam da spremam neki mini-itx build. Malo sam stao zbog trenutne ponude.
Pitanje je ima li sada svrhe čekati B550 ploče ili ići na X570?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Pa gledaj to ovako , jeftinije X570 će biti skuplje B550.
Zato je i izgubila smisao ona serija A320..još onda.
 
Baš sam ovo poslednje hteo da pitam.
Počeo sam da spremam neki mini-itx build. Malo sam stao zbog trenutne ponude.
Pitanje je ima li sada svrhe čekati B550 ploče ili ići na X570?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Po meni, ne...osim ako baš hoćeš da imaš Ryzen 4000 i uštediš malo.

Recimo, ako je tačan onaj leak za Asus B550i od 230$...toliko je Gigabyte X570 ITX (u US, ko zna kakve će cene biti kod nas), vrlo dobra ploča. Zašto bi onda uzeo B550? OK, to je Asus ploča pa će biti 30-50$ skuplja od drugih, koje bi verovatno onda bile oko 200$. Pa ako bi da uštediš par desetina evra i ne treba ti ništa od X570, onda može da se čeka...
Takođe, X570 ploče i ne nude nešto posebno u odnosu na B550 (govorimo o ITX), B550 su sasvim solidne, ono što sam video, čak i VRM...pa i nema mnogo razloga da se da desetinu-dve dolara/evra više za X570.

Još nešto, zavisi i koji bi procesor. Ako ne mora 4000 i ne planiraš da overklokuješ 3900x, recimo, mogu da posluže i B450 ITX ploče. MSI i Asus B450 imaju dovoljno dobar VRM...
Problem je što su B450 ITX ploče skoro nestale s tržišta a tamo gde ih ima cene su loše, 130-170€ u DE, slično u HU. To je već situacija gde ćeš biti primoran da uzmeš B550 ili X570 ako želiš jak procesor i features.

TL;DR
Manje-više je svejedno. Ako baš želiš nešto sa B550 (vidim da se mnogi primaju na front USB-C konektor), ne žuri ti se i hoćeš (potencijalno) da uštediš malkice, čekaj B550. U suprotnom, zašto bi čekao, uzmeš sada X570.
Ako ti ne treba 4000 procesor ili nešto poput 3900x, možeš da juriš jeftinije B450 ploče za 120-130€.

Bonus:

Strix B550i thread
Gigabyte B550I AORUS PRO AX
ASRock B550 Phantom Gaming-ITX/ax
Asrock B550 Phantom Gaming ITX/AX thread
 
Eh sad...'oćeš i Ryzen 5000 :) Čisto sumnjam. Sumnjam i da će cena biti ta, ima bolji VRM, PCIe 4, više konektora, bolji audio, dual LAN (why?)...Sviđa mi se što su zadržali Mortar, čak ima i WiFi verziju. I 1 fazu manje od Tomahawka, doduše...

I B450 Tomahawk ima BIOS Flashback taster, inače...
 
Poslednja izmena:
https://www.kitguru.net/components/...si-introduces-its-range-of-b550-motherboards/

Tomahawk deluje kao moja naredna ploca.

Taman poboljsanje u odnosu na trenutnu u vidu ALC1200 i bios flashback dugmeta (ima i drugih naravno, ali ova 2 su meni licno najbitnija).

Naravno ako cena bude do 120e krajem 2020-te i ako garantuju da ce i Ryzen 5000 moci da se bocne na B550.
ALC 1220 i alc 1200 nisu nikakvo poboljsanje u odnosu na 887 i 892,ukoliko nisu okruzeni nekim silnim ess dac-ovima,kondezatorima,filterima,kavezima.Alc 1200 je uskracen za pojacavac u odnosu na 1220 i to je sve.

Licno sam testirao alc 1220 na gigabyte GA-AB350 gaming 3 i alc887 na asus pime b350 plus i zvuk na alc 1220 jeste glasniji i puniji, "ali" kad se ukljuci pojacavac na 3. stepenu ,kad se prebaci na prvi stepen ili se iskljuci,zvuk je potpuno isti kao alc887.

Sledece godine i onako planiraju da pokrenu pricu sa am5,tako da se ovo zbog pcie 4 i ne isplati.
 
Tomahawk izgleda vrh ali sigurno ce i cijena biti takva. U startu minimum 150e kod nas. Inace bas su razvukli izlazak B550 ploca. Ja sam u startu planirao da uzmem B550 plocu ali sam na kraju uzeo B450 jer je bilo price da ce moci i 4000 serija na njih. A onda je krenula ova zbrka oko podrske za B450 iako se mogla izbjeci da su ranije izbacili B550 i time pruzili i budzet korisnicima da imaju noviji cipset.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
@jurodivi

Znam da ima, od B450 je MSI krenuo da gura bios flashback dugme. Po meni je neophodno imati neku sigurnost za bios, ili flashback dugme, ili dual bios kao Gigabyte, osnovna funkcionalnost.

A sto se tice Ryzen 5000 podrske, naravno da ocekujem, ploce ce izaci u junu 2020-te, ocekujem da procesori iz 2021 rade bez problema.

@Sasa012

Mislio sam da je osetno bolji ALC1200, znaci nema neke razlike, zanimljivo..
 
@jurodivi

Znam da ima, od B450 je MSI krenuo da gura bios flashback dugme. Po meni je neophodno imati neku sigurnost za bios, ili flashback dugme, ili dual bios kao Gigabyte, osnovna funkcionalnost.

A sto se tice Ryzen 5000 podrske, naravno da ocekujem, ploce ce izaci u junu 2020-te, ocekujem da procesori iz 2021 rade bez problema.

@Sasa012

Mislio sam da je osetno bolji ALC1200, znaci nema neke razlike, zanimljivo..

Planirao si da bocnes R5 2600 na B550 dok ne izadje 5000 serija ili ..?
 
Ne, uzeo bih B550 + 6/12 ili 8/16 iz 4000 serije, ali znajuci da chipset/socket imaju perspektivu.

Kupovina ploce koja efektivno podrzava samo jednu generaciju procesora (podrsku za 3000 seriju ne racunam, nju imaju prakticno sve AM4 ploce, jedini razlog kupovine B550/X570 je 4000 serija) je besmislena.

Fakticki kupovina 5xx ploca je besmislena ako peta generacija ne bude mogla da se bocne (sto mozda bude tehnicki neizvodljivo), jer ce B450 i X470 podrzavati sve isto, uz pristupacnu cenu. Jedino da cene budu preslikane kao za 4xx seriju ploca..
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno