Šta je novo?

Hardver AM5 konfiguracija

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente
Učlanjen(a)
05.07.2012
Poruke
483
Poena
170
Pozdrav,

Odlučio sam sebe da počastim sa novim kompom. Trenutno sam na ROG laptopu sa 970m grafikom, čisto poređenja radi.
Planiram prvo uzeti sve sem GPU-a a kasnije dokupiti GPU, 360 AIO etc.
SSD imam 1tb 970 samsung, tako da to trenutno ne bih uzimao.
Grafika koju planiram je 4070, mislim da bi meni radila posao i da bih sledećih par godina bio zadovoljan,
to ću kad dođe vreme tražiti savete, za mesec dva.
1440p gaming, a nekada video editing, mada to je čisto da mi vreme prođe i sve manje.
Pre nego nastane rasprava kao i uvek: "kupi bolje napajanje", pretpostavljam da bi ovo radilo posao za ovu konfiguraciju,
a kasnije za otp 5 godina kad budem kupovao drugu grafičku kupio bih i napajanje, ako budem prelazio na 8090 koje zahteva 1500W.
Kad bude bio kraj AM5 platforme mislim da bih tad iskeširao za najjači procesor moguće zato sam sad i išao sa ovim.
GLedao sam Asus Strix B650E-F zbog Pcie 5, iako znam da nema potrebe sad, da se ne koristi nizašta,
ali za budućnost ako će koristiti nije problem dodati još za matičnu. WIFI je obavezan, ATX veličina.
Matična mi je zapravo najveći problem jer nisam siguran šta da uzmem, inače bih već naručio ovo.
Ram sam stavio 64GB, čisto jer radi mogu :ROFLMAO:.
Inače stavio sam G......N prodavnicu jer sam sa njima imao dobra iskustva što se tiče reklamacije,
nije mi problem dati malo više ali da mi podsvest bude mirna.
Cena svega ovoga je 130000, što mi deluje ok,
Što se budžeta tiče, može malo da se proširi, nije problem, ali ne želim bespotrebno da trošim ako baš ne moram.

Svaki predlog je dobrodošao.
2024-01-12_23h39_19.png
 
Pozdrav,

Odlučio sam sebe da počastim sa novim kompom. Trenutno sam na ROG laptopu sa 970m grafikom, čisto poređenja radi.
Planiram prvo uzeti sve sem GPU-a a kasnije dokupiti GPU, 360 AIO etc.
SSD imam 1tb 970 samsung, tako da to trenutno ne bih uzimao.
Grafika koju planiram je 4070, mislim da bi meni radila posao i da bih sledećih par godina bio zadovoljan,
to ću kad dođe vreme tražiti savete, za mesec dva.
1440p gaming, a nekada video editing, mada to je čisto da mi vreme prođe i sve manje.
Pre nego nastane rasprava kao i uvek: "kupi bolje napajanje", pretpostavljam da bi ovo radilo posao za ovu konfiguraciju,
a kasnije za otp 5 godina kad budem kupovao drugu grafičku kupio bih i napajanje, ako budem prelazio na 8090 koje zahteva 1500W.
Kad bude bio kraj AM5 platforme mislim da bih tad iskeširao za najjači procesor moguće zato sam sad i išao sa ovim.
GLedao sam Asus Strix B650E-F zbog Pcie 5, iako znam da nema potrebe sad, da se ne koristi nizašta,
ali za budućnost ako će koristiti nije problem dodati još za matičnu. WIFI je obavezan, ATX veličina.
Matična mi je zapravo najveći problem jer nisam siguran šta da uzmem, inače bih već naručio ovo.
Ram sam stavio 64GB, čisto jer radi mogu :ROFLMAO:.
Inače stavio sam G......N prodavnicu jer sam sa njima imao dobra iskustva što se tiče reklamacije,
nije mi problem dati malo više ali da mi podsvest bude mirna.
Cena svega ovoga je 130000, što mi deluje ok,
Što se budžeta tiče, može malo da se proširi, nije problem, ali ne želim bespotrebno da trošim ako baš ne moram.

Svaki predlog je dobrodošao.
Pogledajte prilog 423302
Tesko podsvest moze da ti bude mirna! Mislio si na savest, to vec mozes da umiris donekle!
 
Ploča je potpuni overkill, imaš za 240-250e Gigabyte B650 Gaming X AX ili Asus TUF B650 Plus WiFi...imaju i famozni PCIE 5.0 koji ti verovatno ništa neće značiti u praxi.

Kuler najbolje naruči preko KP, Thermalright Phantom Spirit 120 ili Deepcool AK620 ili neki od ID Cooling ID-2xx-SE modela...

Pare koje uštediš na ploči uloži u bolje napajanje i jaču grafiku...
Imaš bolje 850W poput Thermaltake PF3 ili GF A3 a ako ti se ne žuri sačekaj RTX 4070 Ti Super.
 
@jon bon jovica

4070 Graficka je dobar izbor kao prelazna, posto je Nvidia smanjila preporucenu cenu za $50, pa ce pasti malo i kod nas kad tad.

Napajanje sasvim ok da je pregura do sledece graficke, i taman imas direktno 12+4 pin-ski kabl da ne koristis Nvidia adapter,

Kuciste sasvim ok

Memorija sasvim ok, uvek mozes da promenis kasnije neku ~7200Mhz/7600Mhz kad budes uzimao ryzen 10000/11000 seriju procesor. mada imas za slicnu cenu 48GB brze memorije da uzmes (koja ce bolje da pasuje i sad, a pogotovo sa Ryzen 7 11800x3D buducim, ako ti se svidja izgled crno-bele RGB Renegade Pro:


Maticna, nazalost :(, jedino ta Asus u Gigatronu ima sa PCIe5 i za graficku i za disk-ove

Kuler sasvim ok, proci ce taj sa 7600x
 
Ploča je potpuni overkill, imaš za 240-250e Gigabyte B650 Gaming X AX ili Asus TUF B650 Plus WiFi...imaju i famozni PCIE 5.0 koji ti verovatno ništa neće značiti u praxi.

Kuler najbolje naruči preko KP, Thermalright Phantom Spirit 120 ili Deepcool AK620 ili neki od ID Cooling ID-2xx-SE modela...

Pare koje uštediš na ploči uloži u bolje napajanje i jaču grafiku...
Imaš bolje 850W poput Thermaltake PF3 ili GF A3 a ako ti se ne žuri sačekaj RTX 4070 Ti Super.
Moja greška, tu ploču sam i gledao, Asus TUF B650 Plus Wifi, ali Pcie 5.0 je samo za skladište na njoj a to mi i nije toliko bitno.
Strix b650e f je 10000 skuplja i ima 1 x PCIe 5.0 x16 slot.
Jedino ne znam koliko može biti future proof za sledećih par generacija grafičkih, jer bih za par godina nadograđivao samo grafiku?
PS ne moram da štedim, pogotovo jer znam da neću kupovati novu konfiguraciju sledećih dosta godina.
Kod ove matične jedino mi se ne sviđa što nema post screen.

Pogledao sam napajanja:
GF A3 850W je 21000 450W max
GF A3 1050W je 26000 600W max
PF ima samo 1050W 27000 600W max
Koliko čitam 4090 troši 500W, šta misliš da li je 1050W PF dobar za stvarno 10 godina korišćenja koliko im je garancija?


Ok kuler bih mogao da naručim na KP.
A što se grafike tiče nije mi hitno, mogu sačekati pa da vidim kakve će cene biti.

150000 + kuler na KP 60/70 e.

2024-01-13_11h49_29.png
 
@jon bon jovica

4070 Graficka je dobar izbor kao prelazna, posto je Nvidia smanjila preporucenu cenu za $50, pa ce pasti malo i kod nas kad tad.

Napajanje sasvim ok da je pregura do sledece graficke, i taman imas direktno 12+4 pin-ski kabl da ne koristis Nvidia adapter,

Kuciste sasvim ok

Memorija sasvim ok, uvek mozes da promenis kasnije neku ~7200Mhz/7600Mhz kad budes uzimao ryzen 10000/11000 seriju procesor. mada imas za slicnu cenu 48GB brze memorije da uzmes (koja ce bolje da pasuje i sad, a pogotovo sa Ryzen 7 11800x3D buducim, ako ti se svidja izgled crno-bele RGB Renegade Pro:


Maticna, nazalost :(, jedino ta Asus u Gigatronu ima sa PCIe5 i za graficku i za disk-ove

Kuler sasvim ok, proci ce taj sa 7600x
Ako će napajanje da izdrži sledećih par godina do sledeće grafike, onda bih njega uzeo.

Koliko se realno isplati brža memorija?

Izgled sam gledao da bude na crno sve ako može.
 
Meni ovo samo deluje kao dosta bacenih para zbog insistiranja na radnji na G kao i ATX ploci (a sada stvarno ima dobrih deal-ova za neke ploce).
Ta razlika u ceni se moze lagano uloziti za to hladjenje koje planiras posle ili bolji cpu. Ne vidim nigde da si spomenuo SSD koji je bitna stavka u sistemu.
 
Ti ode sa 4070 na 4090...u svakom slučaju, 1000W je dovoljno. Pa i 850, grafika će vrlo retko da povuče 450W a undervolt je čudesna stvar...

Kad smo kod slotova, ne moraš da brineš za protok, 4090 nije ni blizu da zaguši PCIE 4. Ne moraš da pukneš tolike pare za ploču...

Ako već gledaš 1000W, baci pogled i na FSP Hydro G Pro ATX 3.0...

POST disopejčić je iz nekog razloga postao opasan luxuz, kao i audio codec mlađi od jedne decenije...ja krivim RGB.

@Mikec

Ima SSD, pomenuo je u prvom postu.
 
Poslednja izmena:
Meni ovo samo deluje kao dosta bacenih para zbog insistiranja na radnji na G kao i ATX ploci (a sada stvarno ima dobrih deal-ova za neke ploce).
Ta razlika u ceni se moze lagano uloziti za to hladjenje koje planiras posle ili bolji cpu. Ne vidim nigde da si spomenuo SSD koji je bitna stavka u sistemu.
Radnja je samo da umirim savest jer nisam imao nikada problema sa njima ali jesam sa robom, i reklamacija je prošla savršeno čak i brzo.

Ti ode sa 4070 na 4090...u svakom slučaju, 1000W je dovoljno. Pa i 850, grafika će vrlo retko da povuče 450W a undervolt je čudesna stvar...

Kad smo kod slotova, ne moraš da brineš za protok, 4090 nije ni blizu da zaguši PCIE 4. Ne moraš da pukneš tolike pare za ploču...

Ako već gledaš 1000W, baci pogled i na FSP Hydro G Pro ATX 3.0...

POST disopejčić je iz nekog razloga postao opasan luxuz, kao i audio codec mlađi od jedne decenije...ja krivim RGB.

@Mikec

Ima SSD, pomenuo je u prvom postu.
:ROFLMAO:
Izvini razmišljao sam više naglas,
ako sad 4090 troši toliko, koliko može u budućnosti da troše grafike :unsure:,
jer ako već trošim više para na napajanje sad, onda bar da ga ne moram menjati kad budem kupovao grafiku kasnije.

Koliko vidim 4090 koristi pcie4 x8

Ovako nešto 134000 plus kuler?
2024-01-13_12h44_37.png
 
ako sad 4090 troši toliko, koliko može u budućnosti da troše grafike :unsure:,
U sledecoj seriji najverovatnije dolaze duple graficke u jednoj karti. 5090 Ti x2, iii 5090 Titan I one mogu laganica da krecu od $2500/$3000 eur, ili cak i jace

Sad mozda bude odlozeno za 5090 Ti Super x2, ili 5090 Titan Super, pa ne bas krajem ove godine, nego vise krajem 2025, ali da, trebalo bi da se vrate ekstremne graficke (doduse verovatno gurano za AI prvenstveno).

Ostalo ce da bude kao svake generacije, 4090 performanse ce da padnu na 250-300W opseg, i da uskoce <$900

Ali takodje je moguce da cemo morati da cekamo do 6000 serije za duple graficke
 
Poslednja izmena:
Radnja je samo da umirim savest jer nisam imao nikada problema sa njima ali jesam sa robom, i reklamacija je prošla savršeno čak i brzo.


:ROFLMAO:
Izvini razmišljao sam više naglas,
ako sad 4090 troši toliko, koliko može u budućnosti da troše grafike :unsure:,
jer ako već trošim više para na napajanje sad, onda bar da ga ne moram menjati kad budem kupovao grafiku kasnije.

Koliko vidim 4090 koristi pcie4 x8

Ovako nešto 134000 plus kuler?
Pogledajte prilog 423337
Oni nisu normalni s cenama...
 
Zašto ne 7500f u radnji sa nuklearnim imenom?
jeVtiniji je (dole nato) stotinjak evra.

ili 7700x za 40 tisuća u Eksid...
 
Vidim da niko ne komentariše više konfiguraciju, jel to znači da smo dostigli konsenzus :ROFLMAO: i da uzimam ovo?

BTW
Thermalright Phantom Spirit 120 SE ARGB 52e

2024-01-13_14h28_51.png

ili da uzmem Deepcool ak620 digital za 85e pa da uzmem AIO tek kad uzmem zadnji procesor kad se AM5 platforma bude gasila?
mnogo lepo deluje.

2024-01-13_14h31_54.png
Zašto ne 7500f u radnji sa nuklearnim imenom?
jeVtiniji je (dole nato) stotinjak evra.

ili 7700x za 40 tisuća u Eksid...
nisam video komentar dok sam pisao,

Daj mi preporuku, jer stvarno ništa od tehnologije nisam kupovao u srbiji zadnjih godina sem u G.
pošalji mi poruku sa imenima da pogledam.
ali da su preporučeni.
 
Poslednja izmena:
Matične, procesori, ram memorija, SSD diskovi su kod domaćih sličnih cena kao i na KP (ne računajući 7800X3D) dok su grafike i napajanja kao i kuleri osetno jeftiniji kod švercera.... U A**m-u ti je 7600X 25k, samo kažem....
 
Sada sam baš skupio podatke za polu sistem upgrade za sledeću nedelju., ploča u radnji na G skoro duplo skuplja nego u ostalim prodavnicama. processor za 4 soma a memorija za par some. Skoro za 100€ sve zajedno.
 
Po preporuci za prodavnicu B...o, pogledao sam i dosta su jeftiniji a i nešto malo što sam čitao online hvale ih.

Totalni overkill za matičnu, ima Pcie 5 x 16 za 5+ godina možda se bude koristio za grafičke, tad bih i upgrade-ovao grafiku.
PSU isto overkill ali bar je futureproof, ukoliko buduće grafike budu više trošile.
Procesor će se menjati na kraju života platforme za nešto bolje.

2024-01-14_14h47_55.png

2024-01-14_14h48_16.png
 
Druže imaš na sajtu eponuda.com uporedni prikaz cena po prodavnicama. Traži koja je najpovoljnija, nemoj da bacaš pare zbog toga što si imao jedno pozitivno iskustvo sa reklamacijom u G radnji. Svuda imaš garanciju 2 godine, koju možeš kod uvoznika da ostvariš nevezano za radnju. Nije mali novac u pitanju, a sve to relativno brzo zastareva. Zato ti savetujem da izvučeš maksimum za novac koji daješ.
 
On je naumio da uradi ono što hoće još iz prvog posta i ima dosta takvih koji postave ovde temu samo za odobravanje. Očigledno želi da baci pare, ne trebaju mu ili ima višak i to je njegov novac. Malo nam je potrošio vreme, ali ako hoće da da 100000din na nešto što košta 60000din, njegova volja...
 
Ja stvarno ne znam zašto su se neki ljudi našli prozvani,
objasnio sam svoje razloge i čuo sam tuđe mišljenje.
Na osnovu toga sam zaključio.
Dobio sam PP od nekih ljudi, i njima se zahvaljujem jer su mi zapravo pomogli bez suvišnih komentara.

Matična, ram i procesor ću uzeti u B...o, gde su niže cene na eponuda,
kućište i PSU ću uzeti u A...u, gde su opet niže cene.

- Matična znam da je overkill i da ništa ne koristi Pcie 5 ali kad već mogu da dam zašto ne bih pa makar ne koristio,
a ne da uštedim malo, a trenutno mi ne znači, i za par godina skontam da su izbacili Pcie 5 grafičke.
  • Procesor je sasvim zadovoljavajući trenutno, kasnije će ići najjači kad bude kraj AM5.
  • Ram čisto jer mogu uzimam 64 GB, nemam nikakav razlog zašto (jednostavno mi tako došlo🤷‍♂️)
  • PSU sam poslušao da uzmem kvalitetnije i uzeo sam jače čisto za budućnost ako bude trebalo
  • Kućište mi se sviđa, jeftinija kopija fishtank kućišta
  • Hlađenje ću uzeti na KP po preporuci

Ako neko ima nešto da doda, slobodno, i hvala svima koji su zapravo mi pomogli svojim komentarima.
 
Neka, ako možeš ili si voljan da platiš više za matičnu ploču, to je sasvim u redu jer sve zavisi od nje a naj nezgodnija je za upgrade. To što danas ima neki "višak" ne znači da če tako biti i sutra. Samo od viška rakije boli glava.
Po meni, samo neko skupo fancy-shmancy, super-duper kućište je bacanje para a takvih sa užasnim hađenjem ima na pretek. Razna osvetlenja nisu više luksuz jer cene za (A)RGB nisu mnogo više nego za "dark" a sami ventilatori sa osvetlenjem čak i bolji u velikom broju slučajeva.
Što se tiče hlađenja, tu nikad nije pretrano jako, samo može da bude preskupo za tu aplikaciju. Jedan razlog za "preterano" hlađenje je da je onda tiše nego ono knap i ima manje brige oko hlađenja. Ni to se ne menja i kupuje često pa cena treba da se raspodeli na nekoliko godina koliko treba da traje pa može da bude jeftinije kada se računa po godini upotrebe, Menjanje i upgrade su uvek skuplji nego dodatak u ceni sada.
 
Neka, ako možeš ili si voljan da platiš više za matičnu ploču, to je sasvim u redu jer sve zavisi od nje a naj nezgodnija je za upgrade. To što danas ima neki "višak" ne znači da če tako biti i sutra. Samo od viška rakije boli glava.
Po meni, samo neko skupo fancy-shmancy, super-duper kućište je bacanje para a takvih sa užasnim hađenjem ima na pretek. Razna osvetlenja nisu više luksuz jer cene za (A)RGB nisu mnogo više nego za "dark" a sami ventilatori sa osvetlenjem čak i bolji u velikom broju slučajeva.
Što se tiče hlađenja, tu nikad nije pretrano jako, samo može da bude preskupo za tu aplikaciju. Jedan razlog za "preterano" hlađenje je da je onda tiše nego ono knap i ima manje brige oko hlađenja. Ni to se ne menja i kupuje često pa cena treba da se raspodeli na nekoliko godina koliko treba da traje pa može da bude jeftinije kada se računa po godini upotrebe, Menjanje i upgrade su uvek skuplji nego dodatak u ceni sada.
Baš sam sad hteo da napišem komentar i čitam za bacanje para i kućišta 🤣
I upravo ono kako i razmišljam tvoja zadnja rečenica.

Našao sam Lian Li O11 black ali nema hlađenja pa mi sad treba preporuka i za to.
Najmanje tri ventilatora ARGB za početak,
A kasnije ću dokupiti ostatak, može 11 total da ih stane.
Želeo bih kvalitetno i lepo pristojno da izgleda, ne bih kasnije da menjam.
Koji su dobri u kombinaciji sa kontrolerima?
Tj čiji ekosistem da odaberem, s napomenom da bi kasnije ubacio AIO pa radi bolje komunikacije ventilatora?

Koliko vidim online svi se žale na RGB pogotovo ako je mismatch u pitanju.

PS oko ovoga se ne razumem ništa sem da je ARGB lepše.
 
Mani se Asusa,uzmi msi tomahawk x670e,em je jeftinija od b650e em ima manje bagova,imao sam obe sa ovom asus b650e stalno neka sranja,pocevsi od pucanja biosa pri samom skrolovanju i menjanju opcija to me je izludjivalo a kolega mi se na iste stvari zalio stim sto on ne ulazi u bios skoro nikad,pa mu nije mnogo ni smetalo,kad sam skocio na x670e tomahawka nikakav problem,ne kazem da je asus krsh daleko bilo ali sa ovim e i f plocama definitivno ima problema sitnih koji ni sa najnovijom verzijama biosa nisu resene.

 
Menjanje i upgrade su uvek skuplji nego dodatak u ceni sada.
@jon bon jovica

Zavisi dal prodajes komponente redovno ili ne. Menjanje i upgrade su uvek najeftinija opcija, ako se cesto prodaju stare komponente (pogotovo dok su sveze, <2,3 godine, dok jos imaju barem par meseci u garanciji)

Ali to je onda teret vremenski/mentalni, treba ko carape da se menjaju delovi, fleksibilno u zavisnosti sta se desava na trzistu + da se prati trziste. Definitivno nije za svakog.
 
ARGB radi potpuno drugačije od RGB. i same LED su drugačije i sve progamibilne. Kod RGB, svaka LED je druge boje tako da sve tri stvaraju utisak neke druge boje između osnovnih ali se primećuje razmak između njih. ARGB LED su jedna za sve boje pa ima više niajnsi i bolja kontrola. Praktično sve nove ploče imaju ARGB pa je bolje gledati ARGB ventilatore, bilo za kućište ili kulere.
Neka kućišta dolaze sa RGB ili ARGB hub-ovima ili čak kontrolerima a za ove poslednje treba da se pazi na tip ventilatora jer neki dolaze sa nestandardnim priključcima, u glavnom 5 pina kojih nema na pločama pa sve zavisi od njih. Sve postaje komplikovanije bespotrebno, krajnji rezultat je isti. Ja bih radije gledao kućište bez tih zafrkancija i uzimao ventilatore obaška. Direktno povezane na ploču isto mogu ga se kontrolišu preko softwera. RGB polako nestaje sa ploča pa za nekoliko godina će teško biti da se nađu za zamenu.
E sad za kućišta nisam baš mnogo upoznat sa detaljima, to če drugi moći bolje da ti kažu. Ja volim velika sa puno prostora i dobrim provetravanjem, izgled me baš mnogo ne inetersuje a specijalno ne te komplikovane novotarije sa osvetlenjem. Ventilatori takođe, tu su da duvaju a ne za ukras. ako lepo svetle tim bolje ali sporedna stvar.
Ja imam staro Raidmax kućište, ogromno sa mestom za 2 mATX ploče. 10ak ventilatora i mesto za 10 HDD diskova u odvojenom deli sa svojim hlađenjem preko 2 80mm ventilatora. Mada ih više nemam ipak je dobar prostor za sakrivanje kablova.
 
Našao sam Lian Li O11 black ali nema hlađenja pa mi sad treba preporuka i za to.
Najmanje tri ventilatora ARGB za početak,
A kasnije ću dokupiti ostatak, može 11 total da ih stane.
Želeo bih kvalitetno i lepo pristojno da izgleda, ne bih kasnije da menjam.
Koji su dobri u kombinaciji sa kontrolerima?
Tj čiji ekosistem da odaberem, s napomenom da bi kasnije ubacio AIO pa radi bolje komunikacije ventilatora?
Najmanje glavobolje sa izborom samo jednog brenda, i teras samo njihove ventilatore posle toga.

LIcno ja bih terao kuciste prazno bez ijednog dodatnog ventilatora dok se ne pojave novi Lian Li Uni Fan TL 120/140mm i uzeo njih (naravno ako ti se svidjaju po izgledu). E, sad, nesto sto nije preskupo i dostupno je sad odmah, Arctic P12 ARGB, P14 ARGB su odlicna opcija.

Deepcool su isto sasvim ok opcija, i slagali bi ti se sa onim digital kulerom iznad njihovim.

A recimo ako uzmes Thermalright kuler umesto, sasvim je ok da promenis ventilator/ventilatore na hladjenju, vadusnom ili vodenom, da se poklapaju da budu isti, sta vise za najmanje cimanja, za estetiku za izgled, to je najbezbolnija opcija

Našao sam Lian Li O11 black ali nema hlađenja pa mi sad treba preporuka i za to.
Samo pazi za to kuciste, najvisi vazdusni kuleri koji mogu da stanu su 155mm, Thermalright Phantom Spirit 120 SE ARGB bi stao, ali Deepcool AK620 Digital ne bi stao. Morao bi da skocis na skuplji O11 Dynamic EVO Black model
 
Poslednja izmena:
@jon bon jovica

Zavisi dal prodajes komponente redovno ili ne. Menjanje i upgrade su uvek najeftinija opcija, ako se cesto prodaju stare komponente (pogotovo dok su sveze, <2,3 godine, dok jos imaju barem par meseci u garanciji)

Ali to je onda teret vremenski/mentalni, treba ko carape da se menjaju delovi, fleksibilno u zavisnosti sta se desava na trzistu + da se prati trziste. Definitivno nije za svakog.
Pa ja to i radim stalno, verovatno imam bar neki šraf još iz prvog 386 PC-a iz 1980ih godina. tek svakih 5-6 godina pun swap za novu generaciju, Sve ostalo je nova ploča, pa na nju nekoliko procesora, memorija i grafike. Sad, ove nedelje prelazim na AM5 pa ide samo polukonfiguracija. Počelo je sa prvim 1600x i x370 pa stiglo do x470 i 5800x, sve osatlo možda malo šreternao za ovu konfiguracuju ali će biti aktuelno bar sledećih 5 godina sa manim podešavanjima. Skoro (finnaskski) neosetno ali bi sada koštalo mnogo više da sve menjam.
 
Ništa bre od ovih naših "mađara" , Sad baš gledao 7700x kod nekih, jedan piše 295€ ali proverite cenu .Ja proverim a on kaže 334€ što je bukvalno isto u radnji na B... gde može za jedan dan a kod toga možda 4-5 ili više dana i još garanciaja preko uvoznika a kaže da treba da stigne iz evrope.
 
Nazad
Vrh Dno