Šta je novo?

Hardver AM5 budget konfiguracija

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

nijelos

Slavan
Učlanjen(a)
02.09.2004
Poruke
304
Poena
330
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 7700
Matična ploča
MSI MAG B650 Tomahawk WiFi (MS-7D75)
RAM
32GB (2x 16GB 6000Mhz)
GPU
Radeon Saphire 7700XT
Storage
1TB Samsung 990 Pro M.2
Zvuk
Edifier R1700BT
PSU
Seasonic GX-850 ATX 3.0
Kućište
Be Quiet! Pure Base 600 Orange
Monitor
LG 49WL95CP-W
Miš & tastatura
MX Keys & MX Master 3
Laptop
MBP 16'' 2019
Tablet
Xiaomi Pad 6
Mobilni telefon
Pixel 6 Pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav,

Razmisljam da se upgradujem na AM5 konfiguraciju. Nece se igrati igre, vec ce biti dignuti verovatno docker-i, jellyfin itd.
Vec imam:
Kuciste: Pure Base 600
Storage: Samsung 990 Evo
Napajanje: LC6600 v2.2, mislim da je 600w
Razmisljao sam o sledecim komponentama:
Maticna ploca:
1) MSI PRO B650-S WIFI -> https://www.msi.com/Motherboard/PRO-B650-S-WIFI
2) AsRock AM5 B650 pg -> https://pg.asrock.com/mb/AMD/B650 PG Lightning/index.asp
3) Asus Prime B650-Plus -> https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/prime/prime-b650-plus/
Procesor:
7600X (prevashodno jer svi kazu da je best buy)
Cooler:
vidim po forumu da se vrti par modela tako da bi izabrao neki, verovatno ne bi kupovao na KP osim ako nije mnogo bolji odnos ulozeno/dobijeno
RAM:
32GB, ako moze preporuka za model (2x16 ili 1x32?)
Grafika:
obzirom da ne igram igrice, mislio sam da uzmem neko s integrisanom grafikom, greota mi da dam 35k za 6700xt npr a da ne igram igrice. Nisam upucen koliko performansi ce to da odvuce obzirom da je monitor DQHD(49"). Eventualno bi uzeo neku grafu da offloaduje cpu i da je dovoljno za smooth DQHD@60Hz
 
Klasična dilema kad krenemo da širimo budžet - daš 10-20-30 evra više za bolju stvar, ali si onda na 10-20-30 evra od JOŠ BOLJE stvari, i tako skoro u nedogled. Bitno je da presiječeš i ne razmišljaš dalje.
 
mudro zboris, ali u sustini bilo je preseceno na ASRock koji je bio pre mesec dana 22k, ali sam ja oduzio kupovinu tako da u sustini, bitno da se odradi pos'o
 
Bukvalno ista stvar, samo sam ja imao sreće da poručim tik pred poskupljenje.
Ram Gskill Flare X5
E da, pošto sam se ubacio s pitanjem na ovu temu, uspio sam nekako da ugrabim ovaj RAM, kod Mađara nije bilo danima, slučajno ubodem kad su dobili, i već sjutradan opet nije bilo. Mora se loviti izgleda svaka sitnica.
 
Poslednja izmena:
Stiglo sve, sklopljeno...1000012831.jpg
 
Vjerovatno si u pravu, ali ako ne škodi neka ga. Tek treba da stress testujem sve.
 
Verovatno cu i ja biti u istoj situaciji, narucio arctic 36 cpu kuler, al ako se ne cuje taj drugi ko ga sisa
 
Da li moze savet za napajanje? narucio sam na kraju i Saphire 7700xt, pa vidim da je preporuceno 750w+. Ako moze preporuka za par modela koji su tisi.
 
Istekao edit, pretpostavljam da je Corsair RM850e neki best buy u tom cenovnom rangu, eventualno Seasonic Focus GX 750/850 ali su oni skuplji
 
Ja imam Thermaltake GF1 750W Gold, ima ga trenutno za oko 13,5K (bijelo) na par mjesta. Koristim ga već godinu dana i apsolutno je nečujno, top tier napajanje.
 
znaci da ne gledam atx3 standard? obzirom da necu menjati skoro psu, vise sam naginjao ka tome
 
I ja sam uzeo ATX 3.0 za suprugu, Seasonic Focus GX 850W - 145 EUR od Mađara, iako u suštini nije potrebno za trenutni hardver.
 
hvala, narucio sam Corsair RM850e, valjda je slican tom Seasonic Focus-u koji je skuplji
 
Ista su klasa, 15 evra razlika. EDIT: Koliko vidim razlika je u opremi, Corsair ne uključuje 12Vhpwr 16-pinski kabl s ATX3.0 napajanjima (i generalno daje manje kablova), mora da se kupi posebno.
 
Na Kultistima piše da ne daju uz 1000W, a koliko mi se čini i na unboxinzima slabijih ne vidjeh u pakovanju.
 
Meni u porudzbini pise 9020200, javicu kad stigne
 
Obzirom da firma PC...c nije poslala na vreme napajanje, tj trebalo je 5 dana da kurir pokupi, ja sam otkazao Corsair i uzeo Seasonic GX-850.
Stigao je iz BC...p za dva dana.
Elem, sad instaliram neku igru i cpu je non stop na 100% i reko aj da vidim temperaturu, kad ono AIDA pokazuje 90-95c. A u idle-u je 36c. Fan je uredno postavljen, tj dva komada na Arctic-u, jedan uvlaci, drugi izvlaci ka trecem kuleru od zadnjeg dela kucista. Pastu sam stavljao, ni premalo ni previse, nije mi ostala plastika na kuleru sto naleze na cpu i tako to, rekao bih da sam lepo postavio sve...
 
7600X je dizajniran da ide na 95C kada je pod opterećenjem, to je normalno. To mu je "maximum sustained work operating temperature". Ja sam imao isto pitanje kad sam ga "pritisnuo" stress testom, internet je pun pitanja tog tipa, mogli su ovo bolje da objasne. Mene više zanima koja je igra gurala cpu na 100%?
 
7700 je cpu (iz kine), updateovao sam my gear. Elem, nije igrica nego instalacija igrice
 
Nazad
Vrh Dno