Šta je novo?

Hardver AM5 budget konfiguracija

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

nijelos

Slavan
Učlanjen(a)
02.09.2004
Poruke
304
Poena
330
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 7700
Matična ploča
MSI MAG B650 Tomahawk WiFi (MS-7D75)
RAM
32GB (2x 16GB 6000Mhz)
GPU
Radeon Saphire 7700XT
Storage
1TB Samsung 990 Pro M.2
Zvuk
Edifier R1700BT
PSU
Seasonic GX-850 ATX 3.0
Kućište
Be Quiet! Pure Base 600 Orange
Monitor
LG 49WL95CP-W
Miš & tastatura
MX Keys & MX Master 3
Laptop
MBP 16'' 2019
Tablet
Xiaomi Pad 6
Mobilni telefon
Pixel 6 Pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav,

Razmisljam da se upgradujem na AM5 konfiguraciju. Nece se igrati igre, vec ce biti dignuti verovatno docker-i, jellyfin itd.
Vec imam:
Kuciste: Pure Base 600
Storage: Samsung 990 Evo
Napajanje: LC6600 v2.2, mislim da je 600w
Razmisljao sam o sledecim komponentama:
Maticna ploca:
1) MSI PRO B650-S WIFI -> https://www.msi.com/Motherboard/PRO-B650-S-WIFI
2) AsRock AM5 B650 pg -> https://pg.asrock.com/mb/AMD/B650 PG Lightning/index.asp
3) Asus Prime B650-Plus -> https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/prime/prime-b650-plus/
Procesor:
7600X (prevashodno jer svi kazu da je best buy)
Cooler:
vidim po forumu da se vrti par modela tako da bi izabrao neki, verovatno ne bi kupovao na KP osim ako nije mnogo bolji odnos ulozeno/dobijeno
RAM:
32GB, ako moze preporuka za model (2x16 ili 1x32?)
Grafika:
obzirom da ne igram igrice, mislio sam da uzmem neko s integrisanom grafikom, greota mi da dam 35k za 6700xt npr a da ne igram igrice. Nisam upucen koliko performansi ce to da odvuce obzirom da je monitor DQHD(49"). Eventualno bi uzeo neku grafu da offloaduje cpu i da je dovoljno za smooth DQHD@60Hz
 
uzmi 7600 da dobijesh kuler :)
uzmi asrock hdv plocu za 100e
ram 2x16GB ddr5 6000 makar cl36 ili nize.
Kupi graficku :)
 
I tako da postanem prva osoba koja fura stoxk kuler u produkciji ;)
Za HDV vidim da je mATX, sad bi ipak uzeo ATX plocu.
Hvala za savet, overicu RAM, a za grafu nisam pametan
 
Integrisaba grafika je čista beda, koliko da baci sliku. Za bolje ugrađene grafike to treba neki G model. Postoji i 8600G
 
Pa grafičku bi pre trebalo da gledaš neku Intel/Nvidia ako je verovati jellyfin hardware selection
A to bi mogao da obezbediš i sa nekim Intel procesorom koji ima integrušu ili neku ARC PCIe.
 
I tako da postanem prva osoba koja fura stoxk kuler u produkciji ;)
Za HDV vidim da je mATX, sad bi ipak uzeo ATX plocu.
Hvala za savet, overicu RAM, a za grafu nisam pametan

Znacajna ti je razlika ako ides na full ATX u odnosu na ovaj predlozeni model.
Ako je za produkciju razmotri mogucnost da to usmeris prema vise jezgara 7700 ili vise rama 2x24GB.
Za grafiku i kuler mozes bukvalno da probas prvo na integrisanoj i verovatno je da ni neces imati potrebe da dodajes.
Ako ne ides na cpu sa kulerom (7700X ) onda recimo ovaj novi Artic Freezer 36 je ispod 40e.

Evo nesto od memorija cisto da se stekne predstava sa odnosom cena.
CORSAIR 32GB Vengeance DDR5 6000MHz CL36 KIT CMK32GX5M2E6000Z36 ~ 115e
CORSAIR 48GB Vengeance DDR5 6000MHz CL36 KIT CMK48GX5M2E6000C36 ~ 170e
CORSAIR 64GB Vengeance DDR5 6000MHz CL38 KIT CMK64GX5M2B6000C38 ~ 210e

CRUCIAL 48GB Pro DDR5 5600MHz CL46 KIT CP2K24G56C46U5 ~ 150e
G.SKILL 48GB Ripjaws S5 DDR5 6400MHz CL40 KIT F5-6400J4048F24GX2-RS5K ~ 172e
 
Poslednja izmena:
Bas, to Corsair ima samo jednu extra kombinaciju memorija, a to su nove CL30:

Vengeance Obicne:

CMK32GX5M2B6000Z30

CMK64GX5M2B6000Z30

Vengeance ARGB:

CMH32GX5M2B6000Z30K

CMH64GX5M2B6000Z30

ili Dominator Platinum:

CMT32GX5M2B6000Z30K

ili Dominator Titanium:

CMP32GX5M2B6000Z30

CMP64GX5M2B6000Z30

ili Dominator Titanium First Edition Exclusive:

CMP64GX5M2X6000Z30FE
 
OK, cudno mi je da prvo biram memoriju pa onda maticnu obzirom da mi ASRock HDV ne odgovara. Ne bih da kupujem na KP, jer mi deluje da moze da dodje do bsod ili nekih drugih problema...
Guglao sam ove gornje modele Corsair-a i ne mogu da ih nadjem u nasim radnjama.
Napravio sam neki izbor s eponude koji imaju cl32 pa ako neko moze da me savetuje koji od ovih memorija su ok:
Memorija 1
Memorija 2
Memorija 3
Memorija 4
Memorija 5
Memorija 6

U sustini sam stavio i neke rgb varijante ali to bi izbegao ili ako moze da se iskljuci onda mi je ok.

Vezano za grafiku, razmisljam da mozda uzmem neku 6700xt pa da deca imaju da se igraju mada su mali (7godina) pa i da offloadujem CPU. Nije problem za Jellyfin, i onako ne bi tu islo vise od 2 stream-a i to verovatno direct play, tako da taj njihov reccomendation je za neki veci load.
 
Kao prosecan korisnik, taj Kingston 32gb 6000mhz, CL32 ce biti sasvim ok. Ne moras da ides u sitna crevca, i juris najbolji i najbrzi ram.
 
Guglao sam ove gornje modele Corsair-a i ne mogu da ih nadjem u nasim radnjama.
Nema tog u domacim radnjama (neke domace radnje nude opciju da se poruci preko Madjara doduse).


Beli ovaj sto si linkovao ima dobru cenu, (Svi Kingston Renegade ti sto su CL32 (6000Mhz) su najbolje od DDR5-ce sto ima, kao i oni Corsair iznad.
 
Hvala svima na preporuci za ram, da li moze neka preporuka za maticnu, jel ovo sto sam ja preporucio ne valja nista? Slobodno predlozite neku drugu ATX a da valja i da ne izuva s cenom :)
 
Šta dobijaš sa ATX pločom osim možda više pcie skotova?
Asrock hdv i pro rs, su best buy i dovoljne i za mnogo jače procesore od r5 7600.
 
otkud znam, skuceno mi nesto, sve blizu, tipa ram mi je 1cm od ivice cpu hladnjaka, m2 je izmedju cpu i grafe. Maticna se najteze menja, pa reko da uzmem neku koja ce zadovoljiti i potrebe za neki naredni upgrade. Ali ako kazete da su performanse iste onda cu i da razmislim.
 
Ako ces ATX, onda spremi 30K za maticnu. Asus TUF, Gigabyte Aorus, Tomahawk.
To LC napajanje ti je truba, treba ti novo 650-750W Gold.
 
Asrock HDV ploca i njena naponska drzi 7950X na 6.8ghz na tecnom azotu uz vrlozategnutu memoriju. Klokuje memoriju kao i Asus gene X670e. memoriju uzmete bilo koju oko 6000 do 6400 dal je cl 32 ili 34 to vec nije ni bitno a daleko da ce te osetiti moze da se izmeri razlika ali u realnom radu ne.
 
@nijelos

22031 din



 
Nema tog u domacim radnjama (neke domace radnje nude opciju da se poruci preko Madjara doduse).


Beli ovaj sto si linkovao ima dobru cenu, (Svi Kingston Renegade ti sto su CL32 (6000Mhz) su najbolje od DDR5-ce sto ima, kao i oni Corsair iznad.
Taj Kingston (kod mene je crni)radi stabilno na 6200 Cl 30, znači nešto malo bolji od XMP-a. Hynix a-die koji se kotira bolje nego Samsung b-die.
 
Mogu li da se nakačim ovdje pošto ima dosta preklapanja? Sklapam AM5 konfiguraciju za suprugu, uglavnom za animaciju (Unreal 5 Assembler, Adobe After Effects i Premiere), ali neće se koristiti primarno kao lokalna mašina nego za remote pristup, tako da hoću da bude bez većih kompromisa ali da bude budget koliko je moguće tamo gdje može da se uštedi. Ono što imamo dosad je Be Quiet! PureBase 500DX kućište, Arctic Freezer 36 CPU kuler i 4TB WD Red HDD nov, s njenom arhivom, a mislim da ću da naručim 2TB 990 Pro m.2.

Što više gledam, sve više naginjem ka pomenutim budget varijantama B650: AsRock B650m HDV ili AsRock B650 PG Lightning, kupljeno lokalno, isto kao i Ryzen 5 7600X. E sad - valjalo bi da RAM bude dovoljno brz za ovu konfiguraciju, tako da šta konkretno nije ni premalo ni previše za 64GB (2x32GB kit)? Koliko vidim 270tak evra je neki minimum za CL30 čak i na KP. Takođe, napajanje bih da je bez kompromisa, s dosta mjesta za upgrade, recimo nešto od 850W top tier.

Grafika joj ne igra preveliku ulogu, možda joj dam svoju 3060 12GB a ja uzmem nešto polovno.

Svaki savjet znači, uz izvinjenje OP-u.
 
Ram Gskill Flare X5 a napajanje Seasonic FOCUS GX ATX 3.0.
 
Pozdrav,

Stigle su vecina komponenti(CPU,Arctic cooler), narucio sam Kingston DDR5 CL32, ostaje mi maticna, bio sam narucio ASRock ali je otkazana za 22k preko Ananasa (BC G prodavac) verovatno zato sto je na njihovom sajtu kosta 25k.
Elem sad sam gledao eponudu i ima jos par opcija koje su jeftinije:
MSI PRO B650-S WIFI
Gigabyte B650I AX
ASUS Prime B650-Plus
Da li je bilo koja gorenavedena ploca bolja kupovina od AsRock AM5 B650 pg lightning, mozda je bitnija stavka broj i brzina M.2 slotova, ali verovatno mi je bitnije da radi pouzdano, Ili da ne diram dugmice i naranim svinje.
TIA
 
Moraš gledati šire od Ananasa i ePonude, meni upravo stiže AsRock AM5 B650 PG Lightning sa PC P* za 21.889 RSD, ali mislim da te je zakačilo poskupljenje jer sad je i kod njih na sajtu 24.689 RSD... U Exc* je bila dugo 22.031 a evo sad 26.000, itd...

Taj Gigabyte ti je mini ITX, mislim da nisi to tražio. Lično ne bih ni te dvije druge, generalno vidim samo loše reakcije.
 
Nista, ako kazete da je Gigabyte B650 GAMING X AX vredi 25k(u VIP-u) u odnosu na slicnu cenu od ASRock PG Lighting onda cu da narucim GB.
Gledam ATX ploce samo, hvala na previdu. Ima ASRock u radnji na K ali ne bih bas da rizikujem s njima i pitanje dal bi mi i oni odbili porudzbinu...
 
A zasto ne uzmes Asus TUF B650 Plus (bez wifija), 26K kosta i odlicna je ploca.
Nisam ispratio da li ti je WIFI presudan, njega uvek mozes da dodas karticom sa alija, koja je daleko bolja nego ove sto ugradjuju u same ploce.
 
Nije mi bitan wifi toliko. Po cemu je ASUS bolji od GB? Vidim za M.2 da GB ima 3*PCIe 4.0 x4 M.2, dok ASUS ima 1 x M.2 2280 PCIe 5.0 x 4,1 x M.2 22110 PCIe 4.0 x 4, 1 x M.2 2280 PCIe 4.0 x 4. Da li je po jos cemu bolji ASUS?
 
Uopsteno je bolja i kvalitetnija ploca, ta Gaming X je budzet verzija, da je Aorus, bila bi u rangu sa Asus, cak i za nijansu losija.
Asus ima daleko bolju VRM sekciju, podrsku za ssd-ove, bolju zvucnu, odlican I/O. Cak je i vizuelno lepsa, i veruj mi, imao sam dodira skoro sa Wifi verzijom TUF modela, veoma masivna ploca, vidi se da je odradjena dobro.

Naravno na tebi je izbor, a cena je tu, ja se ne bih dvoumio puno iskreno.
 
ASUS it is. Hvala puno tebi i svima na pomoci
 
Gigabyte se ranije najbolje pokazao sa B650 kad su u pitanju stabilnost, brzina bootovanja, memorijski tajminzi i slično...ASRock takođe nije bio loš, dok su Asus i MSI malo zaostajali. Ne znam koliko se to promenilo sad ali mislim da je GB sigurna opcija...
TUF ima bolji VRM (ne naročito bitno pošto je onaj na Gigabajtu dovoljan za trenutno najjače Ryzene), Gen5 M.2 (takođe nebitno za prosečnog korisnika), 2xUSB-C pozadi (ok, ovo može da bude korisno) i više fan headera...zvučni codec im je isti. Ali stvarno nemam pojma kako stoji što se tiče gorepomenutih stvari.
Tehnički, MSI Tomahawk nudi još više od Asusa za iste pare ali stoji ovo što malopre rekoh...znam da je boot spor na MSI.
 
OK, znaci u sustini je sve slicno, tako da necu pogresiti ni sa jednom od gorenavedene 3-4 ploce. U mom slucaju, obzirom da mi boot time nije bitan, uzeo sam Tomahawk
 
Nazad
Vrh Dno