Šta je novo?

AM2/AM2+ ploca -> upgrade na AM3 cpu, iskustva, rezultati

fly

Čuven
Učlanjen(a)
15.03.2003
Poruke
87
Poena
609
Posedujem Asus M2N-SLI Deluxe sa novim biosom koji dozvoljava koriscenje AM3 procesora.

Interesuju me, a i nekoliko ljudi iz mog okruzenja i na benchu, vasa iskustva:

1. Brzinske razlike u odnosu na kombinaciju AM3 ploaca +cpu
2. Problemi koji su vas snasli i kako ste resili
3. Zakljucak: Da li vredi po vama raditi ovakav upgrade

Hvala i pozdrav
 
Dobija se u brzini u odnosu na stari procesor, ali se gubi u odnosu na setup sa AM3 plocom, ali se s druge strane ipak ne potrose pare za novu plocu i memoriju.


http://www.neowin.net/forum/topic/884244-installing-an-am3-cpu-into-an-am2-board/
The benefits of the AM3 CPU outweigh the cons of running it in an AM2 board. As Draconian Guppy says the HT3.0 vs HT1.0 thing is not really that important.

And just to give you an idea of the bandwidth here:

AMD's HT1.0 = 6.4 GB/s (0.8GHz to 1.0GHz)
Intels FSB = 12.8 GB/ps (1.6GHz)
Intels QPI = 19.2 GB/ps (2.4GHz) - (This is used on all the i7's except the Extreme editions)
AMD HT3.0 = 20.8 GB/s (2.6GHz)
Intels QPI = 25.6 GB/ps (3.2GHz) - (This is the Extreme Edition chips and Xeons)
AMD HT3.1 = 25.6 GB/s (3.2GHz)

You will only really find yourself in trouble if you use a quad core AM3 and max all cores to 100% in a very memory intensive task. And when I say trouble I really only mean deminished performance compared to an AM3 chip in a HT3.0/3.1 capable system.

btw just incase anyone is more interested in the HT specifications and speeds. AMD only use 16-bit wide interconnects on their HT implementation but the spec itself is quite capable of 32-bit implementations which takes the HT3.0 speed from 20.8GB/ps to 41.6 GB/s and the HT3.1 speed to 51.2 GB/s which is just under double Intels QPI. But of course as I just said AMD don't use the 32-bit implementation (yet).


http://forums.amd.com/forum/messageview.cfm?catid=13&threadid=133402
I recently made the upgrade from an Athlon x2 (2.3Ghtz) to an Athlon II x3 3.1 GHtz. The performance jump is very noticeable. My futuremark score went from about 6500 to just over 11000. (That's the only benchmark I've checked...) I did not upgrade the motherboard, ram or anything else.

The upgrade is great value in terms of giving an old system more speed. That said, I'm sure that my system would be faster with a new motherboard and faster ram. Realistically getting a new motherboard and ram along with the new CPU would triple the cost of the upgrade. Thus, the new processor is likely not delivering all the performance that it could but I'm probably getting most of the increase in speed at about 1/3 the cost. That's a pretty good value proposition.

In terms of a bottleneck, most systems are limited by a slow component. If you replace an X2 6400 with a phenom II 965 it should improve the speed of the system significantly. (I can't think of any reason why it would not .) The problem is that is the AM2 motherboard will be limiting how quickly the 965 can communicate with the other components. This will be true of any processor working with an old motherboard.

The only other thing you might want to check before doing the upgrade is your power supply. It should be able to supply your processor, video card and a safety margin using only the 12V rail(s). The safety margin is up to your discretion but 100W is pretty safe whereas 50W might be asking for trouble, particularly on an old power supply.


Mislim da se isplati to odraditi samo ako hoces da preskocis AM3 plocu i jednog dana predjes na AM3+, mada, mozda tad memorija bude skuplja (zna cena da joj seta), pa opet izadje sve na isto sto se tice cene :wave:
 
Ljudi, zar je moguce da niko nema AM3 CPU na AM2 ploci ili da niko ne zeli da podeli prakticna iskustva vezana za ovu kombinaciju?
 
Ja na ga-m56s-s3 imam x2 240,i odlicno radi,nisam primetio neku razliku zato sta je ploca am2+.
 
Imao sam tu ploču neko vreme i držao na njoj 7750BE i radilo je najnormalnije, stavio sam i semprona 140 i on je radio mada ne nešto dugo... Uglavnom, sve ide bez problema...
 
Imao sam ja ovaj X3 na am2 ploci ga-ma69g-s3h i potvrdjujem da nema neke prevelike razlike...pod tim mislim na razliku manju od 5% A brzinska razlika je ogromna, ipak sam sa 2 presao na 3 jezgra + bolja arhitektura

kao sto se moze videti na slikama razlika izmedju default procesora na am2 i klokovanog procesora na am3 je 24% sto je isto koliko je sam procesor klokovan..dakle razlika bi bila maltene 0 % da je i procesor na am3 ploci na defaultu
 

Prilozi

  • 3dmark06_11062010_x2_4200+.jpg
    3dmark06_11062010_x2_4200+.jpg
    133 KB · Pregleda: 78
  • 3dmark06_22072010_x3_435_am2.jpg
    3dmark06_22072010_x3_435_am2.jpg
    145.5 KB · Pregleda: 72
  • 3dmark06_23092010_x3_435_3.6_am3.jpg
    3dmark06_23092010_x3_435_3.6_am3.jpg
    41.7 KB · Pregleda: 72
kao sto se moze videti na slikama razlika izmedju default procesora na am2 i klokovanog procesora na am3 je 24% sto je isto koliko je sam procesor klokovan..dakle razlika bi bila maltene 0 % da je i procesor na am3 ploci na defaultu


Koliko sam skontao, na prvoj slici je OC-ed x2 4200+, na drugoj x3 435 @ default, a na trecoj OC-ed x3 435 - right?

Isti taj CPU je na http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleid=2458&page=13 postigao 3275 poena, sto je za 105 vise nego na tvojoj drugoj slici, a to je po meni prakticno zanemarljivo.
 
Apsolutno tacno...na prvoj i drugoj slici su procesori na am2 ploci, a na trecoj je procesor na am3 ploci klokovan na 3.6GHz...mrzelo me bilo da provrtim 3dmark na default vrednostima, vec sam odmah oc-ovao procesor kada sam ga stavio u am3 plocu... Ali lepo se vidi na tom tvom linku da nema neke razlike... Jos jednu stvar treba imati na umu, a to je da sam ja taj procesor imao na AM2 ploci, dakle HT link je bio na 1GHz.. I pored toga razlika je maltene u vidu statisticke greske :)
 
Jos jednu stvar treba imati na umu, a to je da sam ja taj procesor imao na AM2 ploci, dakle HT link je bio na 1GHz.. I pored toga razlika je maltene u vidu statisticke greske :)


Da, ali 3DMark06 nije bas zahtevan sto se tice memorije, pa je moguce da bi u nekom drugom testu razlika bila znatno veca, imajuci u vidu ono sto gore pise crvenim slovima :S:
 
Posedujem Asus M2N-SLI Deluxe sa novim biosom koji dozvoljava koriscenje AM3 procesora.

Interesuju me, a i nekoliko ljudi iz mog okruzenja i na benchu, vasa iskustva:

3. Zakljucak: Da li vredi po vama raditi ovakav upgrade

Hvala i pozdrav
Vredi raditi takav upgrade ali samo ako uzmes min. neki Athlon II X3 i nista ispod 3 jezgra...idealno bi bilo da ubodes ovaj Phenom II 955 (95W verzija) ili 925...e to bi ti bio ekstra upgrade :)
 
Ako ima ovdi nekih dilera, neka mi bace na pm za koje pare mogu da mi salju u NS Athlon II X3 445.
Hvala
 
Ja sam imao x2 4400+ sada imam Athlon 2 x4 640 i razlika je velika jer je ovo x4... :)
Inace sve radi normalno, nikakvih problema...
 
Ljudi, zar je moguce da niko nema AM3 CPU na AM2 ploci ili da niko ne zeli da podeli prakticna iskustva vezana za ovu kombinaciju?

Imam ja ovakvu kombinaciju, i šta znam, meni je za sad ovako ok.

Nešto sam se zaletao da pređem što pre na AM3 ploču/DDR3 memoriju, ali mi kompletan sistem radi sasvim zadovoljavajuće.
Evo koje sam procesore probao na ovoj ploči:
Par nedelja koristio Sempron 2800+ - mrcina mrtva, jedva se mrda komp sa ovim procesorom.
Athlon X2 7850BE - zadovoljavajuća brzina, ali se ipak oseti štucanje u radu sa nekim kompleksnijim aplikacijama (npr. Indesign, Photoshop, Premiere), i nije bio dovoljan za neke najnovije gaming naslove.
Athlon II X3 450 - čini mi se da sam najveću razliku osetio prelaskom na ovaj CPU. Komp mi prosto leti - nema neprijatnih zastajkivanja i sl.



E da, uradio sam update BIOS-a na najnoviju verziju. (smešna strana priče je da ova ploča podržava sve moguće procesore - od onih prvih dvojezgarnih Athlona, pa sve do X6 Phenoma)
 
Poslednja izmena:
i ja sam odradio upgrade na x3 445, sinoc, jos nisam stigao da testiram, ali okacicu vec neke rezultate cim stignem
 
i ja sam odradio upgrade na x3 445, sinoc, jos nisam stigao da testiram, ali okacicu vec neke rezultate cim stignem


Super :banana:

S obzirom da imamo istu plocu, zivo me interesuje kolika je razlika u performansama i da li sve radi bez problema, posto je ipak u pitanju Beta BIOS :S:

Taman imas vikend na raspolaganju za testiranje :D :type:
 
ne stizem, a i xp sto je vec 2.5 godine instaliran ne pokazuje preterani napredak u realnom radu gde vecih opterecenja ni nema za cpu, - Everest, 7zip, x264 i Passmark uglavnom pokazuju izuzetnu razliku, ali cu prvo instalirati svez sistem, pa cu onda valjano testirati
 
Naravno, onoliko koliko mi dozvoli box kuler od x2 3800EE na neki kratak period, taman da vidim dokle ide stabilno - malo sam zardjao sto se tice klokovanja, dugo nisam - jos malo strpljenja.
Nego, sto te to sprecava da vec sada odradis upgrade?
Kod mene je fleshovanje proslo ko po loju, jedino sam morao update-ovati audio drajvere, ono malo sto sam cackao bios da bih odredio limit memorije na default naponu, sve je proteklo odlicno, a kada instaliram win7, ocekujem da sistem radi bez problema
 
Poslednja izmena:
Naravno, onoliko koliko mi dozvoli box kuler od x2 3800EE na neki kratak period, taman da vidim dokle ide stabilno - malo sam zardjao sto se tice klokovanja, dugo nisam - jos malo strpljenja.
Nego, sto te to sprecava da vec sada odradis upgrade?


Nemoj da se igras sa tim hladnjakom - x2 3800EE ima manji TDP od x3 445 :trust:

Jos uvek ne radim upgrade jer "kalkulisem" :type:
 
znam, ali proc sam uzeo kao tray, i bez klokovanja ne bi trebalo da imam problema sa hladjenjem, - nemam nameru da klokujem procesor, posle kratkog testa vraticu na otprilike default fekvenciju, samo cu fsb da podignem za memoriju i stelovati multiplikator
 
TEST Rezultati

PC
CPU:x3 445 umesto x2 3800EE
Cooling: Box (x2 3800EE)
MB: Asus M2N-SLI Deluxe
BIOS: 5001 beta
RAM: 2x1Gb GEIL Ultra DDR2 PC-6400
HDD: Samsung HD502HJ 500GB
VGA: 8600GT
OS: WIN7 64bit Ultimate
PWS:Chieftec 350w

Testirano sa Everest 5.50.2100 i x264 benchmark.

Grafikoni na prikacenim slikama kazu sve.
OC je bio takav da je jedino CPU vcore bio podignut (u biosu je monitoring izmerio 1.51V), sve ostalo na default voltazama, HT mnozilac podesen na 4, FSB 240MHz, CPU 3720MHz, RAM 960MHz

Linkovi za uporedjivanje:
http://benchmarkreviews.com/index.p...sk=view&id=520&Itemid=63&limit=1&limitstart=4
http://www.legitreviews.com/article/1353/7/
 

Prilozi

  • cpuz_3720.jpg
    cpuz_3720.jpg
    83.6 KB · Pregleda: 71
  • everest.jpg
    everest.jpg
    93.1 KB · Pregleda: 56
  • x264.jpg
    x264.jpg
    21.3 KB · Pregleda: 56
Poslednja izmena:
Da nije slučajno CACAC?
 
A da nisu mozda brze pitalice? :)
Ma sta bilo CACAC, nisam dostigao krajnje mogucnosti procesora zbog slabog hladjenja. Mislim da bih postigao 3.9GHz uz jos malo stelovanja.

Inace, pod win7 racunar leti. Uopste nemam osecaj da je ostatak racunara iz 2006. Zadovoljan sam upgrade-om.
 
Poslednja izmena:
Moj X3 445 je CACAC, kupljen je pre 3 meseca :)
 
a kako da proverim da li je cacac bez vadjenja proc?
 
Ovde, sto? :,,:

Jesi li one grafikone sam pravio (posto ja ne dobijam rezultat u tom formatu)? :type:
 
ECS nforce9m-a, prešao sa x2 5000+ na AM3 x2 240i kloknuo sa 2.8 na 3.36GHz...
 
Nisi dobio puno u performansama, ali je pitanje i koliko te je to zadovoljstvo kostalo :trust:
 
Nazad
Vrh Dno