Šta je novo?

Alcatel OneTouch Idol 3 (4.7" i 5.5")

Danas mi je stigao telefon iz mts,tj dva komada ,ali jedan ide na oglase, ,i mogu reci da je odlican .Lagan veoma kvalitetno uradjen ,dobar ekran ,i sve radi odlicno.
 
Evo utisaka za 5.5 verziju iz prve ruke, uzet u mts-u pre nesto vise od dve nedelje.

1. Jako dobre ili dobre strane
a) ekran, neverovatan jednom recju, uglovi, tacnost boja, dubina crne iako ne savrsena, jako dobra. kontrast odlican ali jos bolji max brightness. auto osvetljenje savrseno. Gledanje video snimaka na youtube i filmova je stvarno neverovatno iskustvo. Nakon gledanja u ovaj telefon, kad pogledam moj ips monitor ili plazmu, sve deluje nekako isprano i bez kontrasta. :)
b) zvucnici imaju neverovatan zvuk , glasniji i dublji je od ostalih telefona koje sam cuo, osim jednog htc koji je tu negde. Sakriveni su sjajno uz gornju i donju ivicu i uklapaju savrseno uz dizajn.
c) dizajn, savrsen, tanak, nexus-oliki :) veoma je kompaktan obzirom na velicinu ekrana (slicno kao i lg g2), tanak samo 7,4mm, i jako je lagan, gotovo neverovatno!
d) gotovo nedirnut stock android lolipop 5.01
e) baterija - uz akanje istraje minimum dan. Uz normalno koriscenje sa upaljenim 3g, gps, wifi, sinhronizacijama oko dan ipo. Uspeo sam nategnuti i 2 dana bez problema! Za ovo je zasluzan i drugi modul soc-a koji radi na max 1ghz i koji procesira nezahtevne stvari, kada se brzi modul ugasi u potpunosti.
f) telefon je dual sim, sa tim sto ima jednu JAKO zanimljivu osobinu. Ako ne koristite drugu sim karticu mozete da ubaciti micro sd velicine do 128gb! Ovo je stvarno sjajno! Mada, realno govoreci od 32gb interne memorije, tih dostupnih 27-8 je stvarno dovoljno za veliku vecinu korisnika. moje skromno misljenje.
g) prednja kamerica je bombona, de fakto jako slicna zadnjoj po kvalitetu uz nesto vecu ekspoziciju, sto bi trebalo da kompenzuje to da napred nema blica, jelte :D. To mi je bilo najvece iznenadjenje
h) staklo je ojacano, nije gorilla glass vec neki drugi proizvodjac. U sustini je scratch resistant, stim da se nemojte zbuniti ako kada kucnete po staklu ne cujete onaj poznat gorrila glas zvuk, vec nesto izmedju plastike i stakla.
h) gps fix hvata neverovatno brzo, i bez ukljucenog gps asistenta (par sekundi max)
i) slusalice su JBL iznadprosecne, stvarno, kada se gledaju slusalice koje dolaze uz mobilne. Nemaju nesto izrazen bas, ali zato je zvuk veoma prijatan, overall. prve slusalice za mob koje cu koristiti u stvari :)

2. Lose ili nedovoljno dobre stvari - krecem od najgorih pa ka manje losim
a) pregrevanje i to jako ozbiljno, u gornjem levom uglu. Uz surfovanje operom/firefoxom na 3g-u senzori su pokazivali temperaturu na momente od cak 67 stepeni, naravno za modul koji je na 1,5ghz. Generalno ocekujte da pri bilo kakvom koriscenju telefon bude topao-vruc u tom delu, sto je stvarno bezveze. Tu je qualkom zajebao gadno stvar, najveca nelogicnost to alkatel nije isao na mtk i tako zaobisao ovaj ozbiljna problem. Ocigledno nije bilo dovoljno sto su ogranicili frekvenciju procesora na 1,5gh.
b) seckanje pri skrolovanju, frame drop, ili kako vec da se nazove. Ovo je jako iritantno, i izrazeno je gotovo svuda, u nekoj aplikaciji bas jako, u nekoj gotovo neprimetno. Na srecu ovo nije problem vezan za nedostatak snage snapdragona 615 i adreno 405 gpu-a, instalirao sam program za pracenje opterecenja, i ovo seckanje i frame drop nema bas neke veze sa opterecenjem cpu i gpu. Ako se ne varam alkatel je obecao da se ovo srediti patchom.
c) spor na momente i to random momente - snapdragon 615 nije poznat kao neki jak performer ali sam ocekivao da ce biti savrsen kada je uparen sa lolipopom zbog 64bit podrske. Naime, postoji lag u pokretanju aplikacija -najcesce stok, ali realno, ovo je u skladu sa ocekivanjima ovog soc-a. U antutu benchmarku, poslednjoj verziji ima oko 32500 poena. Problem je u stvari jako slaba snaga ovog soc-a kod single thread procesiranja. Kao octa core je pristojne snage, kada se uposle oba modula. Sve se nadam da ce u skorije vreme aplikacije sve vise koristiti 8core i 64bit, kao i da ce izaci patchevi koji ce malo optimizovati stvari. Da se ne lazemo, npr g2 je brzi telefon. Jednostavno se oseca. Krait 400 i adreno 330 su jaci jendostavno.
d) slike sa zadnje kamere su obzirom na ugradnjen sonijev senzor (nazalost bez opticke stabilizacije) bez puno detalja. I vise su nego pristojne, ali ja sam licno ocekivao nesto bolje. Kamericu sam poredio sa onom u s4 mini, i jednostavno, manje detalja i manji kontrast. Po danu su slike stvarno i vise nego pristojne. HDR mod ruku na srce zna da radi posao. FULL HD snimanje radi posao, kvalitet nije bas savrsen, ali ja sam licno zadovoljan snimcima. :)
e) double tap funkcija otkljucavanja fona nije najsretnije resena - verovatnoca da otkljucate telefon je 50-50, otprilike. Najbolje reaguje na blagi i brzi double tap u istu tacku, ali izgleda da nema bas pravila.
f) iako je uz svoju velicinu ekrana telefon stvarno kompaktnih dimenzija, ja nazalost nisam uspeo da se uvezbam da ga koristim jednom rukom, bukvalno je taman toliko veci da je za koriscenjem jednom rukom potrebna akrobacija. LG G2 npr mogu bez problema da koristim. Napominjem, imam veliku saku.
g) dugme za otklucavanje telefona je visoko postavljeno, mozda nekom zasmeta, meni nije jer telefon otkljucavam levom rukom.
h) launher odmah promenite :D

Juce je krenuo po zonama da se siri apdejt (nije jos stigao do nas) koji donosi sledece - prezicnije double tap otkljucavanje, ubrazan rad kamerice, i neka minorman poboljsanja. Procitao sam iskustva onih koji su ga instalirali - nazalost nije sredjen problem frame drop-a :( Ako se ovo sredi, moj zakljucak je sledeci - jedina relana mana ovog telefona u odnosu na cenu je mana za koju Alcatel nije kriv, ili jeste - to je pregrevanje Snapdragona 615.

Za sada 2 mane - pregrevanje i seckanje pri skrolovanju/frame drop.
 
Poslednja izmena:
Bravo majstore, jako objektivan prikaz, sve vrline i mane ovog modela sam osetio. Generalno sam prezadovoljan telefonom i nisam imao pojma za mogućnost korišćenja sd kartice u slotu za sim, mada i ovih dvadeset i kusur giga mi je sasvim dovoljno. Šta da ti kažem, obaveštavaj o svemu ;)
 
Potrudicu se, pratim sve, i kao i ti zadovoljan sam telefonom. Ako stvari ostanu kao sad, bice ovo prvi nerutovan telefon, ili bar bez custom rom-a :)
Inace, pokusao sam dva nacina za rutovanje, ni jedan nije uspeo iz nekog razloga, probao cisto da se igram. Ako neko ima neki 100% proveren, neka kaci. Ja cu se jos malo poigrati pa ako uspem, kacim. Na netu ima bar 5 nacina, ali meni odradi sve, ali ne rutuje, proverio root checkerom. Al racunam nov je fon :)
 
Odlican prikaz telefona ,jos da dodam ,da uz telefon idu odlicne slisalice .
 
Nema
 
Realno, ovaj alcarel bi se mogao smilovati da i za nas model za istocno trziste pusti update :-( strasno. Od rootovanja i dalje zvanicno nista. :-(
 
Po mom skromnom misljenju, ne da bi morali da puste ovaj apdejt nego i 5.1 i svaki sledeci. Alkatel sa ovim telefonom napada trziste amerike, i realno oni tamo ce dobiti i M android jako brzo. Ako nama ne puste apdejt, a ne vidim zbog cega ne bi jer je isti telefon, ima bogami da ga vratim mts-u uz zalbu o pregrevanju i trzanju, pa nek se oni zezaju dalje. Koliko sam cuo svi 5.02 androidi seckaju sa animacijama, pa sve nesto dodolam da sto pre posalju apdejt. Al jako me ljuti sto nema ovog malog za nas region. Eno jedan momak na xdva forumu iz grcke isto ludi ko i ja :(

BITNO: jos jedno malo zapazanje, kao dodatak review-u. Uz mat foliju, ekran nije savrseno osetljiv, najtananije dodire ne registruje. Da li je ovako bez folije, ne znam, necu je jos skidati, a od prvog dana je imam. To moze neko drugi dopise ko ima fon :)
 
BITNO: jos jedno malo zapazanje, kao dodatak review-u. Uz mat foliju, ekran nije savrseno osetljiv, najtananije dodire ne registruje. Da li je ovako bez folije, ne znam, necu je jos skidati, a od prvog dana je imam. To moze neko drugi dopise ko ima fon :)

Mat folija kvari prikaz slike na ekranu. Ili koristi običnu ili kupi Tempered glass protector ili ga koristi "golog".
 
Ova mat folija daje telefonu savršen izgled dok je ugašen,tako da kod mene ostaje :)
 
@pablo
Nista novo otkrio druze, bez ljutnje. ;-) koristim mat foliju jer se na njoj ogrebotine manje vide u odnosu na obicnu i ne ostaju otisci prstiju, i pridruzujem se komentaru da daje shmek telefonu. Uskoro cu naruciti sa aliexpressa staklo, pa ce slika ponovo biti da se poseces. Jednom ko uspe da zagrebe ojacano staklo, taj u kajmak stalno duva B-)
 
Jurim negde pull out futrolu za idola... Reče mi lik da ih ima, a što se tiče tih većih modela ima za s5 i note4, pa me interesuje da li će odgovarati i za idol. Dimenzije, Note 4 153.5 x 78.6 x 8.5 mm u odnosu na 152.7 x 75.1 x 7.4 mm? Da li bi ova razlika u tri milimetra širine pravila problem?
 
Poslednja izmena:
Drugari, zanima me nešto,
čujem ima single i dual sim varijante, kod nas u win winu ima dual sim opcija,
na netu čitam da dual sim opcija nema proširivu memoriju microsd karticom, da li je to istina? prosto nigde nema jasnog podatka o tome.

hvala!
 
Mislim da sam negde procitao da taj dual sim slot zauzima mesto umesto microSD, tako da je to verovatno tacno. Ali proveri jos negde.
 
Hvala, ocigledno su kod nas svi na trzistu dual sim i 32gb. uzeo sam ga danas. zamenio sam meizu mx4 koji mi je jako lose radio.

Imam pitanje, kako da iskljucim vibracije kad diram stvari po ekranu, nemam klasican heptic feedback kad diram tastaturu, isto i zvukove kad ulazi izlazi iz aplikacija i sl?
ne snalazim se bas :D.

sto se tice apdejta, citao sam da je stizao ljudima neki update koji popravlja kameru i tap to wake. meni nista ne nudi?
tnx
 
Snašao sam se oko većine stvari,
ono što ne kapiram jeste neka one touch stream stranica koja je skroz levo, kao screen koji ne mogu da promenim a koji ima tonu nekih glupih vesti, neke aplikacije i sl, i nigde ne nudi da se to iskljuci.

Da li je neko primetio problem sa jacinom zvuka recimo notifikacije za sms? jako je mala razlika između najtišeg i najačeg.

Takođe je tap to wake maltene neupotrebljiv! Neko rešenje? :)
 
Šta znači ovaj precrtani krug gore kod mreže? Na moru sam, a nisam poneo onu bukvicu da vidim.
 

Prilozi

  • Screenshot_2015-07-26-11-00-48.png
    Screenshot_2015-07-26-11-00-48.png
    723.1 KB · Pregleda: 357
Uključio si no interruptions. Klikni volume up ili down i odaberi all. Evo slike:

e00413375a0b7309c91d204104ec24e3.jpg
 
Neće da mi se uključi data internet samo u slučaju kad mi je telefon pre toga bio na punjaču, to mi se dešava već tri dana. Kad odradim reset, onda šljaka data. Šta može biti problem? Da li bi fabrički reset pomogao?
 
Kakva je ovo magija sa prikazom od wifi /data na ovom baterijskom dijagramu, kad mi net nije konstantno uključen? Uradio reset i pojavio se samo prekid dok se dizao sistem,i opet isto.
 

Prilozi

  • Screenshot_2015-08-18-13-11-02.png
    Screenshot_2015-08-18-13-11-02.png
    69.6 KB · Pregleda: 181
Kakva je ovo magija sa prikazom od wifi /data na ovom baterijskom dijagramu, kad mi net nije konstantno uključen? Uradio reset i pojavio se samo prekid dok se dizao sistem,i opet isto.

Trebalo bi da u opcijama od WIFI moze da se ugasi ,,Scanning always available''.
 
Ljudi ja imam problem u NSu na 4g mrezi. Tj. nisam siguran da je do mreze. Ponekad, ne uvek, kada me ljudi nazovu njima kao zvoni a meni na telefonu nista. Dakle nisam nedostupan ili zauzet nego kao normalno zvoni a kod mene nista... Da li se jos nekom to desava?
 
Vrh Dno