Šta je novo?

alat za pravljenje web stranica

rocky

Čuven
Učlanjen(a)
25.07.2003
Poruke
39
Poena
604
Interesuje me koji je trenutno najpopularniji alat za izradu web stranica?Hvala!!!
 
Trenutno, a i od uvek, a nadam se i za uvek : Macromedia Dreamweaver.
Tu je jos i Front Page od poznatijih, a u zadnje vreme i Adobe GoLive.
Svejedno ukoliko hoces da se bavis webdesign-om, dosta znaci, da ne kazem neophodno je, da znas i cist html, pa kad naucis html mocices da pravis sajt i u notepad-u...

Poz.
 
... a apache namestis da procesira .TXT kao .PHP a? :)
 
][V][ATRIX™ je napisao(la):
Notepad forever :d
Notepad sux! (aj probaj u njemu da napraviš .php koji će da bude utf8 i da koristi kontrolu sesija)
EmEditor forever! :happy:
 
Rocky, posle tvog pitanja jedini pravi odgovor je Macromedia DW. Kada dooobro savladas kod (bilo koji) moci ces da pises u nekom tekst editoru. Dakle Neo je u pravu, ovo je najpopularniji program. Mada popularnost ga ne cini savrsenim i nemoj zaboraviti da svaki alat zahteva bar minimum znanja.
 
jddipqd je napisao(la):
Notepad sux! (aj probaj u njemu da napraviš .php koji će da bude utf8 i da koristi kontrolu sesija)
EmEditor forever! :happy:

Pa sad... ovde se ne misli na server side jezike.. ;)

A ne vidim zasto ne bi moglo, ako znas odlicno PHP da napises i u Notepadu sve sa kontrolom sesija? :type:

Jer ako ti editor pravi kostur, onda to nije tr00 cist kod :D
 
][V][ATRIX™ je napisao(la):
A ne vidim zasto ne bi moglo, ako znas odlicno PHP da napises i u Notepadu sve sa kontrolom sesija? :type:
Zato što Notepad ne može da snimi UTF-8 bez Unicode Singature, koji predstavlja tri bajta na početku fajla koji se ne vide, ali se šalju klijentu i tako te onemogućavaju da uradiš session_start() (koji zahteva da bude prva stvar koja je poslata klijentu).
 
nadji negde zonijevu skolu html-a... sto ce ti pomoci vise nego jedan kurs. kad to skapiras mixovaces npr dreamweaver u kom ces raditi dizajn optichki i onda ces se posluziti i nekim html tagovima komandama itd kako bi to korigovao do one vrednosti koju zelis...znaci po meni najbolji alat ti je dreamweaver mx iliti verzija 7 :) poz
 
][V][ATRIX™ je napisao(la):
Notepad forever...

pravi spartanac :) ali stavrno ne znam nikoga ko je ostao u NotePad-u, vecina je presla na UltraEdit. Ako si bas privrzen NotePad-u jesi probao +, ++ varijante?
 
][V][ATRIX™ je napisao(la):
Notepad forever :d

Izvini, da te pitam... Koliko si sajtova napravio u Notepadu? Jel mogu da vidim neki?

Da si rekao UltraEdit, sve bi ti bilo oprošteno, ali baš da vidim to remek-delo urađeno u Notepadu?
 
Ma to se sada kao svi lozimo, koderi smo do jaja, a DW samo vristi sve sa gomilom dodatnih js-ova...
Evo ja da ti kazem NIKADA nisam uradio ni jedan sajt u notepadu, a da jesam verovatno bi mi trebalo daleko vise nego u bilo cemu drugom. Jednostavno ta prica notepad je sjuper ne pije vodu jer se:
1. Nista ne razaznaje
2. Nikakvo formatiranje tagova nema
3. Daktilografski skill required +20 and xHTML skill level required +3 (penalty on error -30 +slow debug recovery)
4. Ne daj boze da treba neki php da se uglavi u html sa iskakanjem i uskakanjem u php posle svake druge linije.
5. Nema veze sa cistocom koda pogotovo sto 7mica podrzava xHTML specifikaciju(a naknadno se vrlo lako ocisti od gluposti koje eventualno ulete u kod)
Nemojmo da se lazemo, znam sveukupno 2 ljudi koji rade iskljucivo u tekst editorima, ali daleko da je to notepad...
 
Evo i ja prvi pomenih ovde notepad, pa da kazem svoje...
Ni jedan sajt do sada nisam radio u notepad-u, ali radim jedan, i mislim da je vrhunac poznavanja html-a napraviti sajt (napisati sajt) u obicnom text editoru kao sto je notepad.
U DW sam radio dosta sajtova bez imalo upotrebe design view-a, ali samo formatiranje teksta (koda), i bojenje dosta pomaze...
Sa php-om sam jos uvek slab da bi pisao bez DW ili bar ultra edita, ali postoje neke laganije skriptice koje mogu da pisem u samom notepadu. (tj. u ovom prozoru za postovanje:))
Odgovorno tvrdim da ima ljudi koji mogu da napisu ceo sajt u notepad-u, jer znam par njih i stvarno mnoooogo znaju... I php skripte ne cine problem, samo kad se sve nauci...
Pa kako se paskal radi u skoli, na pismenoj vezbi, papir i olovka, i udri po kodu. Sad jeste taj kod mnogo jednostavniji, ali "sve se moze kad se zna"... :d

Poz.
 
rocky je napisao(la):
Interesuje me koji je trenutno najpopularniji alat za izradu web stranica?Hvala!!!
Čekić, štemajz, šrafciger, klješta, ekseri... :p :)

Šalu na stranu, kreni sa Drimviverom i Foto Šopom. Ako ti krene i želiš da se udubiš u materiju sa namerom da takvim radom (izradom sajtova) zarađuješ kintu onda kupi neke knjige (Dreamweaver, PhotoShop, HTML, PHP...) pa vežbaj dok u potpunosti ne ovladaš materijom u toj meri da možeš da napraviš sve što zamisliš. :eyebrows:
 
Neo_Matrix je napisao(la):
Odgovorno tvrdim da ima ljudi koji mogu da napisu ceo sajt u notepad-u, jer znam par njih i stvarno mnoooogo znaju... I php skripte ne cine problem, samo kad se sve nauci...

Pa pazi ovako, ja mislim da mogu ali NEĆU -- jer nisam mazohista. Mislim, da si probao znao bi da je Notepad potpuno neupotrebljiv za pravljenje sajtova. Jednu stranu, to da, može se napraviti, ali sve preko toga je čist mazohizam.

Ja sve što radim, radim u glavnom u UltraEditu, uz veliku pomoć DreamWeavera. DW je tu da se napravi kostur strane, sve ostalo se radi i doteruje u UE-u. Na stranu to što Notepad nema bojenje sintakse, nalaženje zagrada i slične kerefeke, kada mu je Search & Replace, jedna od najbitnijih opcija za pravljenje bilo čega ozbiljnijeg, obična **** :smackbum:

To ti je isto kao ono, pravi majstor je samo onaj ko ume da isprojektuje celu zgradu tupom mastiljavom olovkom na papiru za burek. Pa jeste, ali čemu smaranje kad postoji AutoCAD?

I ja sam za to da se prvo krene od čistog HTML koda u tekstualnom editoru, pa tek kad se osnove savladaju treba krenuti sa DW-om i ostalim ozbiljnijim alatima. Ali predlagati Notepad kao *ozbiljan* alat...
 
Wakizashi je napisao(la):
3. Daktilografski skill required +20 and xHTML skill level required +3 (penalty on error -30 +slow debug recovery)
Ako se držiš standarda postoji validator.w3.org

Wakizashi je napisao(la):
4. Ne daj boze da treba neki php da se uglavi u html sa iskakanjem i uskakanjem u php posle svake druge linije.
A ovo je problem uraditi u tekst editoru?

Što se tiče DW i ostalih visual alata, potpuno se slažem sa mikisom.
 
validator.w3.org - je mnogo izbagovana stvar. jer ti ako imas 1 gresku on ti kaze da site nije po standardima... jer ako ti ubacis ijedan <style> tag on kaze da da nesto nije u redu kao i komentari tipa <!--komentar--> prijavljuje kao gresku...mnoogo je izbagovana stvar.
 
jddipqd je napisao(la):
Ako se držiš standarda postoji validator.w3.org

A validator ima kakve veze sa kucanjem, neformatiranim, neidentovanim, jednolicnim tekstom u notpeadu ?
Poenta je da treba da kucas 80 u minuti da bi imalo smisla raditi nesto pogotovo ako imas deadline, da moras da znas html/xhtml na 1 posto nemas nikakvu pomoc od strane notepada i sto kada se zajebes na tekstu od 14kb ima da se otelis dok ne nadjes gde nisi zatvorio zagradu, i gde ti je zatvorena tabela...

jddipqd je napisao(la):
A ovo je problem uraditi u tekst editoru?

Ma nista nije problem, ali kada imas gomilu karaktera koje moras da escapeujes iz php-a ume da bude smarajuce do bola...
Nista nije problem sto rece mikis nisam mazohista, i odgovorno tvrdim da je procenat greske sa notepadom i sajtom koji ima neki server side skript u sebi blizu 100%. Probaj da odradis neki php koji generise neki html sa urlovima pa da vidis lepote notepada i monohromatskog monitora :D
 
Wakizashi je napisao(la):
A validator ima kakve veze sa kucanjem, neformatiranim, neidentovanim, jednolicnim tekstom u notpeadu ?
Poenta je da treba da kucas 80 u minuti da bi imalo smisla raditi nesto pogotovo ako imas deadline, da moras da znas html/xhtml na 1 posto nemas nikakvu pomoc od strane notepada i sto kada se zajebes na tekstu od 14kb ima da se otelis dok ne nadjes gde nisi zatvorio zagradu, i gde ti je zatvorena tabela...
Aloooo... jesam ja u svom prvom postu rekao notepad sux. Poenta moje priče je bila kvalitetan tekst editor (EmEditor, UltraEdit, TextPad,...) vs WYSIVYG alati.
A validator se odnosio na -30 penalty on error +slow debug recovery

Wakizashi je napisao(la):
Ma nista nije problem, ali kada imas gomilu karaktera koje moras da escapeujes iz php-a ume da bude smarajuce do bola...
I dalje ne kapiram... iz php-a uvek možeš da escapeuješ sa ?>

Wakizashi je napisao(la):
Probaj da odradis neki php koji generise neki html sa urlovima pa da vidis lepote notepada i monohromatskog monitora :D
Koji crni monohtomatski :d isključivo TFT :d

bgillegal je napisao(la):
validator.w3.org - je mnogo izbagovana stvar. jer ti ako imas 1 gresku on ti kaze da site nije po standardima... jer ako ti ubacis ijedan <style> tag on kaze da da nesto nije u redu kao i komentari tipa <!--komentar--> prijavljuje kao gresku...mnoogo je izbagovana stvar.
Češ češ? Koristio sam i style i komentare i nikakve greške nisam dobijao... Mada je možda razlog što sam ja učio html iz W3C reference :)
 
pa microsoftov site prijavljujje da nije po standardima... :)
 
Poslednja izmena:
ma bez alata nema zanata :)
osnovno pitanje glasi ... web stranica? pomenusmo .*html, i malo .php, to bi i trebalo da odredi izbor alata. Ajd' malo da prosirimo i na asp.net:
http://www.asp.net/webmatrix/
alat je free (ko kaze da MS samo naplacuje:)), framework moze da se skine, a ko nije probao iznenadice se kako se testiraju strane :)
 
Wakizashi je napisao(la):
APoenta je da treba da kucas 80 u minuti da bi imalo smisla raditi nesto pogotovo ako imas deadline...

Heheh, 80 otkucaja u minuti nije ništa, neki brže kucaju sa samo dva prsta. Treba ti barem 200-250 :-devil-: Pritom moraš i brojeve da kucaš "na slepo" :)
 
mikis je napisao(la):
Pa pazi ovako, ja mislim da mogu ali NEĆU -- jer nisam mazohista. Mislim, da si probao znao bi da je Notepad potpuno neupotrebljiv za pravljenje sajtova. Jednu stranu, to da, može se napraviti, ali sve preko toga je čist mazohizam.

Ja sve što radim, radim u glavnom u UltraEditu, uz veliku pomoć DreamWeavera. DW je tu da se napravi kostur strane, sve ostalo se radi i doteruje u UE-u. Na stranu to što Notepad nema bojenje sintakse, nalaženje zagrada i slične kerefeke, kada mu je Search & Replace, jedna od najbitnijih opcija za pravljenje bilo čega ozbiljnijeg, obična **** :smackbum:

To ti je isto kao ono, pravi majstor je samo onaj ko ume da isprojektuje celu zgradu tupom mastiljavom olovkom na papiru za burek. Pa jeste, ali čemu smaranje kad postoji AutoCAD?

I ja sam za to da se prvo krene od čistog HTML koda u tekstualnom editoru, pa tek kad se osnove savladaju treba krenuti sa DW-om i ostalim ozbiljnijim alatima. Ali predlagati Notepad kao *ozbiljan* alat...

Vidis, upravo je u tome char Notpead-a ili nekog drugog "glupog" text editora. Nema nikakve pomoci, nema highlighting sintakse, nema upozorenja o nepravilno ugnjezdenim tagovima, znaci you're on your own. Kad uradis XY strana u Notepad-u, kad ti oci ispadnu gledajuci da nisi omasio neki </close> tag ili nesto slicno, onda si uradio pravu stvar, dobio si praksu koja je nezamenljiva.

Mozda ovde neko nije skapirao, ne predlaze se Notepad za ozbiljne projekte tipa kompanijski veb sajt za koji imas fore 15 dana da zavrsis, nego cisto kao praksa. Posto je covek na pocetku thread-a pitao koji je najbolji,.. svi su rekli DW, ali da bi bilo dobro da se prvo poigra sa Notepad-om ako misli da zaista skapira sustinu stvari.

"It's a long way to the top if you wanna rock 'n' roll" :p

A posto si pitao za moje sajtove, prosli sam uradio kompletno u notepad-u uz neke JS-ove koje sam samo ubacio.


Najbitnije, kako ces da izmixas par gotovih DHTML efekata bez dobrog znanja koda? DW nema neki wizard za to koliko je meni poznato.. ;)
 
][V][ATRIX™ je napisao(la):
Vidis, upravo je u tome char Notpead-a ili nekog drugog "glupog" text editora. Nema nikakve pomoci, nema highlighting sintakse, nema upozorenja o nepravilno ugnjezdenim tagovima, znaci you're on your own.

Ne treba meni ništa od toga, osim: dobrog search & replace (sa regularnim izrazima) i column moda (Alt-C u UltraEditu). A drugo, ako ti uz Notepad treba još 5 dodatnih alata -- jedan za globalni search & replace, jedan za konverziju u UTF, jedan za... 'beš ti tu priču.

][V][ATRIX™ je napisao(la):
Kad uradis XY strana u Notepad-u, kad ti oci ispadnu gledajuci da nisi omasio neki </close> tag ili nesto slicno, onda si uradio pravu stvar, dobio si praksu koja je nezamenljiva.

Što se toga tiče, pisao sam ja kod i u Joe-u (pre nego što je dobio bojenje sintakse ;)), i u picu, i u Amiginom CygnusEd-u... sa te strane, mislim da više ne moram ništa ni sebi ni drugima ništa da dokazujem ;)

][V][ATRIX™ je napisao(la):
A posto si pitao za moje sajtove, prosli sam uradio kompletno u notepad-u uz neke JS-ove koje sam samo ubacio.

Mogu da dobijem URL?

][V][ATRIX™ je napisao(la):
Najbitnije, kako ces da izmixas par gotovih DHTML efekata bez dobrog znanja koda? DW nema neki wizard za to koliko je meni poznato.. ;)

Prvo: UltraEdit. Zakon. Tačka. ;)
Drugo: DW ima sasvim solidan tekstualni editor. Možeš da radiš u njemu sve, a da nikad ne uđeš u design view.

I da zaključimo ovu (bespotrebnu) raspravu i da čoveku konkretno odgovorimo na pitanje: ako gledamo samo programske pakete, DreamWeaver je tu apsolutno bez premca. Pored toga što početniku omogućava da sklepa sajt za par sati igranja, pravim profesionalcima daje ogromne mogućnosti i višestruko ubrzava rad. Lepo je kuckati u Notepadu, i debagovati skriptove čkiljenjem u kod, ali kada je projekat potrebno uraditi za juče, svako će umeti da ceni povećanje produktivnosti koje mu donosi DreamWeaver.

loopia je napisao(la):
osnovno pitanje glasi ... web stranica? pomenusmo .*html, i malo .php, to bi i trebalo da odredi izbor alata. Ajd' malo da prosirimo i na asp.net

Mislim da je i tu DW bez premca -- osim HTML-a i XHTML-a, ugrađena je podrška za CSS, ColdFusion, PHP, JSP, ASP (JS i VBScript) i ASP.NET (C# i VB). Naravno, "veliki programeri" sa prezirom govore o čarrobnjacima, ali mene je oduševila mogućnost da se u DW-u u par klikova mišem napravi PHP forma za pregled ili ažuriranje slogova u MySQL tabelama.
 
E, a jel moze neki editor da istampa php i html u boji ? Do sad mi nije trebalo, a sad je vrucina, pa da malo trazim greske na papiru...
Posto kada istampam kod iz DW samo crna slova istampa :(

Poz.
 
Nazad
Vrh Dno