Šta je novo?

'ajde i ja da kukam...

vaske

Čuven
Učlanjen(a)
12.02.2004
Poruke
37
Poena
604
Počinjem da mislim da ništa ne može da proradi iz prve kod mene...
Elem...generalije:
ABIT NF7..nije S....al' je verzija 2
Athlon 2400+ na defaultu
WDC 120 GB
Connect3D Radeon 9200SE....poslednji omega drajveri...pre toga catalist ....al isto...
LG rezač, LG čitač..nemam dvd...
vazda ventilatora....tt turbina na procesoru...al nebitno....
Sve to radilo ''rock-stable'' oko 6 meseci sa jednom karticom neke nepoznate memorije od 256 MB....
I onda me terao djavo da kupim 2x Kingston KVR400X64C3A/256 memorije...i tu je sve počelo...
Ploča se startuje u dual channel modu...bios namešten na ''BY SPD''....prijavi da radi na 400 MHz....
Imam millenium i xp SP2 dualboot.....ćerkici GTA3 prvo zaglavi par puta.....a meni se računar restartuje ''random'' - dok gledam slike u ACDSee, dok formatiram flopi, dok radi winamp....pa čak i dok kucam šifru da se ulogujem na win....
ok, isključio sam restart kod grešeka i sad gledam raznorazne poruke na plavoj pozadini.....te puk'o mountmgr.sys, pa onda ati2dv...nesto...nisam upisao...pa ntfs.sys.....
Podešavanja u biosu za ovu memoriju na ''auto'' su kao što piše na ambalaži : 8-3-3-3
...i taj deo mi nije jasan....ima li saveta ?
Evo sad sam učitao ''failsafe defaults'' u bios što mi je spustilo memoriju na 266 i 6-2-2-2...pa da vidim dokle će...

E DA....memory test gold, memtest95....svi prolaze pbez problema....

šta još nisam rek'o....UPOMOĆ ?
 
Poslednja izmena:
Izgleda mi prema svim navedenim faktorima koje si predstavio da je krivac ,,kung-fu,, napajanje.Dakle,prvo reci koja je marka u pitanju i koje su ti vrednosti za najvaznije grane,ako nemas program za to skini SpeedFan.Tek kada ovo proverimo mozemo reci da li je u pitanju napajanje,ili nesto drugo...
 
Poslednja izmena:
kukanje....nastavak

evo speedfan screenshot-a u attachmentu (kol'ko stranih reci na gomili :)
a malopre mi je i prime95 terao 50ak minuta bez greske....

sta sad ?
krastavac...nisam hardveras.....
 

Prilozi

  • speedfan.jpg
    speedfan.jpg
    28.2 KB · Pregleda: 190
...

opet ja....namestio memoriju u biosu na 4/5 ..s.to daje 333 MHz...i radi savrseno.....

ok, znam da nije neka razlika 400 i 333......ali ZAŠTO neće ???
 
e...

zar niko nema tu plocu sa tom memorijom ?
 
Cekaj, jer ja dobro razumem ili ti pokusavas da teras memoriju na 400 MHz
dok ti cpu radi na 266 MHz ?
Prime , MemTest86 prolazi a komp puca ?
I sve je pocelo koriscenjem 2 modula Kingston-a ?

Par saveta:
Memoriju i procesor drzi sinhrono (1:1 odnos), by spd.
Rotiraj mesta modulima medjusobno.
Slobodno dodaj malo voltaze na tog kingston-a, npr 2.8v
Pomeri modul koji se nalazi u jednom od parnih slotova u onaj
drugi koji je trenutno prazan.
Fiksiraj AGP magistralu na 66MHz
Iskljuci AGP Fastwrite

Pozdrav
 
Mitre, sve si skontao :)
ja sam izgleda u nekoj težoj zabludi...
Proc. je Athlon XP 2400+, dakle thoroughbread, ili kako se već piše....
radi na FSB 266 , to jest 133*15.....ako poteram memoriju sinhrono, to će biti 266 i za nju ... ?
memorija ide na 400 samo ako je u biosu ''bz SPD''...i tad puca...
Da li bi samo podizanje napona sa 2,6 na 2,8 vredelo ?
Nisam baš hrabar za to, jer mi ventilator na northbidžu radi ''kako kad''...

što se tiče rokiranja mesta modula memorije, sve kombinacije su istrošene- uvke isto....

ostaje , dakle, samo pitanje o naponu na memoriji, ako to ne donese stabilnost, odustajem....

Tarmi Ricmi je napisao(la):
Cekaj, jer ja dobro razumem ili ti pokusavas da teras memoriju na 400 MHz
dok ti cpu radi na 266 MHz ?
Prime , MemTest86 prolazi a komp puca ?
I sve je pocelo koriscenjem 2 modula Kingston-a ?

Par saveta:
Memoriju i procesor drzi sinhrono (1:1 odnos), by spd.
Rotiraj mesta modulima medjusobno.
Slobodno dodaj malo voltaze na tog kingston-a, npr 2.8v
Pomeri modul koji se nalazi u jednom od parnih slotova u onaj
drugi koji je trenutno prazan.
Fiksiraj AGP magistralu na 66MHz
Iskljuci AGP Fastwrite

Pozdrav
 
E vaske da mi nije racunar tu pred ocima mogao bih da pomislim da si ga ukrao sa moje gajbe. Skoro isti comp.
AMD sempron 2600, Abit NF7 v2.0,2 x 256 DDR Kingston PC3200 VR (3-3-3-8),Gigabyte ATI 9250 VIVO,HDD
WD 1200JB i jos ponesto. Znaci ljudi su ti vec odgovorili drzi to u sinhronom rezimu FSB/RAM 1:1.Da ne otvaram
novu temu zna li neko cemu sluzi opcija u BIOSu FSB spread spectrum kada je na defaultu zajebava mi Cinergy
400 TV tuner(dropuje 23 od 25 fps)nevidjeno.A kad je stavim na disabled grebovanje radi sjajno(0 drops).
 
vaske, pre nego što kreneš u neku opasnu akciju, prebaci da ti memorijsku moduli budu u u drugom i trećeom slotu. NF7S ima svojih momenata sa pojedinim DDR modulima ukoliko se baš tako ne stave.

Drugo, postoje memorije koje neće da rade kada dva komada staviš na bilo koju DDR ploču. Svojim očima sam video kako Geil radi perfektno sa jednim modulom, a sa dva komp se raspada na sve strane, pri čemu su oba modula potpuno ispravna, i to rade na 11-2-2-2, za ne poverovati. Isto se ponaša bilo na Via ploči, bilo na NF2. Interesantno što Via nema dual channel...

Znači, poslušaj me, pa ako neće, isčupaj jedan modul i probaj sa njim. Na difoltu bi moralo sve da radi kako treba, tako da ti savetujem da eksperimentišeš sa difolt vrednostima u BIOS-u dok ne središ hardverski problem, a onda posle ubrzavaj doklegod ti je volja...
 
novopeceni,
spread spectrum služi da "leprša" lagano sa frekvencijom ploče, a time i celog sistema kako ne bi upadao u rezonancu sa nekim drugim uređajima u prostoriji koji su osetljivi na EM zračenja. Podsećam da računar emituje popriličnu količinu zračenja (baš me zanima na šta će deca da nam liče...), može da smeta svemu i svačemu, a ta opcija je način da se to smanji, ne i eliminiše.

nije mi poznato da pravi probleme sa stabilnošću sistema ,moguće da ti je komp na samoj granici overkloka, ali i da nije, ako ti radi dobro sa tom opcijom na disabled, slobodno tako i drži. :)
 
FSB Spread spectrum sluzi da pomeri frekfenciju magistrale procesora
sa tacnih vrednosti (66, 100, 133, 166, 200MHz) na neke priblizne frekfencije
u granicama 0,5% - 1 %.
Tako da uredjaji koji rade na slicnim frekfencijama jedni drugima ne prave
smetnje.
Ovo za prostoriju, nisam bas siguran...
Elektro Magnetno polje opada sa kvadratom rastojanja od izvora zracenja
tako da se situacija sa EM poljem moze odnositi na mala rastojanja.
Drugim recima samo unutar kucista konkretno.
Koliko se je dobro secam OET-a, davno je to bilo :)

Vaske, slobodno sibni memoriju na 2.7v, 2.8v nista joj nece faliti ...
Sto se tice sinhronog i asinhronog rada memorije i procesora, toliko je o
tome raspravljano na forumu da je glupo govoriti opsirnije o tome.
Konkretno kod AMD AthlonXP procesora (XP, Barton, Sempron) nema smisla
drzati asinhrono procesor i memoriju jer to moze doneti samo probleme
i usporenje.
Dakle u bios-u stavi memorijska podesavanja na Expert, memoriju
na 100% a memorijske tajminge by SPD.Ako se dobro secam bios-a NF7
to su ta podesavanja.

Pozdrav
 
Pa Tarmi Ricmi ne bih se slozio da se elektromagnetna zracenja ne prostiru izvan kucista ,dok sam imao stari
racunar ako ga stavim na manje od 2 metra od TVa ovaj poblesavi (krenu neke vertikalne linije da spartaju po ekranu).Taj uticaj je sigurno manji na boljim kucistima. (ali mislim da kucista nisu Faradejev kavez, pa da odvode smetnje na masu,makar ne dovojno efikasno)
 
zakljucak ?

evo ljudi, da zakljucim ovo..
Prvo, hvala svima na interesovanju :)
Drugo - sve sam probao....tačku po tačku, by SPD, 11-3-3-3, napon od 2.8, ukratko, sve.....i na višem naponu radi MALO stabilnije...ali ipak pukne....testove nisam ni puštao, nije bilo svrhe...
jel zaključak da mi uleteli neki loši kingstoni ?
da ponovim....na 333 radi kao švajcarski sir ....ovaj...sat....i tu ce i da ostane za sada
 
vaske je napisao(la):
evo ljudi, da zakljucim ovo..
Prvo, hvala svima na interesovanju :)
Drugo - sve sam probao....tačku po tačku, by SPD, 11-3-3-3, napon od 2.8, ukratko, sve.....i na višem naponu radi MALO stabilnije...ali ipak pukne....testove nisam ni puštao, nije bilo svrhe...
jel zaključak da mi uleteli neki loši kingstoni ?
da ponovim....na 333 radi kao švajcarski sir ....ovaj...sat....i tu ce i da ostane za sada

Ako je tako,onda ostavi stvari kako stoje,tj.memoriju na 333 jer je bolje imati stabilan rad na nizoj frekvenciji nego nestabilan na visoj...
 
Optimus Prime je napisao(la):
Ako je tako,onda ostavi stvari kako stoje,tj.memoriju na 333 jer je bolje imati stabilan rad na nizoj frekvenciji nego nestabilan na visoj...
pa to sam i uradio....jer (ne verujem da mi se samo čini)...više razlike primetim između dual channel/ single channel nego između 333/400 MHz....
Google kaže da je razlika DC/SC akademska i skoro neprimetna....ali meni se čini da mi meniji (posebno onaj moj prenatrpani start meni) mnogo živahnije reaguju i da je celokupni utisak da je win mnogo srećniji ovako...
dakle...dc/333MHz i teraj....
hvala svima na strpljenju...znam da sam picajzla :)
 
Nazad
Vrh Dno