Šta je novo?

Airsoft replike

@Karbo
Gledam na linku i nigde ne piše da moraju metalne kuglice, mislim da mogu i plastične BBs preporučene težine od 0.20 gr.

A ako razmatraš green gas ili CO2 za kućne varijante je praktičniji gas, jer dopunjavaš po malo kolko ti se puca a CO2 moraš ili da ispucaš celu ampulu ili da je otpustiš da iscuri...
Drugo na gas je malo slabiji prasak i sama brzina kuglice pa je praktičnije za kućne uslove.
Održavanje uglavnom i nije potrebno na gas jer ima u sebi silikonsko ulje koje odradi podmazivanje a na CO2 je poželjno češće ručno podmazivanje, premda postoje ampule sa mešavinom ulja ali su dosta skuplje.
 
@Karbo gde si to kupovao kada si dobio info za te kuglice od raznih materijala?

Postoje vazdušni pištolji koji ispaljuju metalne kuglice, ali to je vazdušno oružje u rangu sa pištoljima koji ispaljuju dijabole. Ovde pričamo o Airsoft oružju, predviđenom da se međusobno upucavamo, bez povreda.
Kupio u PW Store radnji u Berlinu.
Imaju ovaj VP9 model u svim verzijama:
  • na oprugu (kao što je sada kod mene),
  • CO2,
  • Green gas,
  • vazdušni (dijabole)
  • blanks (jel to kod nas zovu startni pištolj?).

Možda ja nisam skontao ženu koja prodaje, ali vidim da imaju raznih profila BBs, pa čak i premium organski, raznih veličina i gramaže.
Nebitno koji model pištolja je u pitanju, ne možeš ga kupiti bez pasoša ili LK.
 

Prilozi

  • hk-vp9-bw.jpeg
    hk-vp9-bw.jpeg
    202.1 KB · Pregleda: 139
  • h-k-vp9.jpg
    h-k-vp9.jpg
    309.7 KB · Pregleda: 104
Nije bitan pogon toliko već tip projektila:
  • AirSoft - plastične kuglice kalibra 6 mm ili 8 mm (ove druge vrlo retko izvan Japana)
  • AirGun - metalne kuglice ili dijabole kalibra 4.5 mm
Ima tu i nekih većih projektila za paintball, samobranu itd. ali to je baš specifično. Da li upisuju negde podatke iz LK i pasoša ili samo je dovoljno da se pokaže?
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Tiha vidim da ljudi koji se ozbiljno bace u AirSoft, modifikuju cijev i oprugu.
Da li je iko nesto slicno radio?
 
Nešto smo već pisali o tome. Ukratko - nova cev može da doprinese preciznosti i brzini kuglice pošto je nešto manjeg kalibra i preciznije je urađena. Podrazumeva se da se u tom slučaju koriste kvalitetne kuglice pošto sa lošima će efekat biti suprotan. Obično se tada menja i hop-up gumica da bi imala veći efekat, naročito sa težim kuglicama. Povratna opruga može da se zameni jačom iz više razloga - da bi se navlaka brže vraćala (neke fabričke su baš loše), da bi trzaj bio jači, da bi mogao da se koristi jači gas... To je za gasne replike, šta jača opruga radi u AEG nemam pojma. Pitaj @Markomaniax, on pre par postova reče da je menjao.
U principu ono što fabrički dođe sa replikom je predviđeno da zadovoljavajuće radi u najvećem broju slučajeva. Ko hoće više unapređuje pojedine kompnente tako da je dobro u startu uzeti neku platformu za koju ima ponuda third-party proizvošača. Kod pištolja to je uglavnom Tokyo Marui i klonovi. Generalno kao i svaki hobi, to je izvor zadovoljstva i smrt za novčanik :)
 
Poslednja izmena:
Kod AEG, gearbox sluzi da pomeri oprugu u kompresovani polozaj, tako da sto vise energije oslobodi opruga - jaci ce udar na BB biti dalje ce leteti.
Problem je sto su te opruge dosta jace pa je potreban i jaci motor da ih kompresuje, da ne pricam o kvalitetnim zupcanicima (obicni znaju da se zaglave).


 
Malo sam se bavio modifikacijom, video na stranim forumima pa dobio ideje...

Prvo sam rešio da cev ne bude više crna pa sam finim šmirglama skinuo boju i dobio srebrnu. Nije težak posao jer sloj crne boje je jako tanak i sam se skida od grebanja na mestima gde ima najviše kontakta.

IMG_20230127_212248.jpg IMG_20230127_205109.jpg

Video sam ideju da se izgravira kao na pravom originalu oznaka kalibra pa sam se dao u potragu graverskih radnji i jedva našao jednu koja može da uradi na ovakvom komadu ovu oznaku.

IMG_20230127_204733.jpg

Hteo sam i korice da zamenim, jedino one kvare utisak jer baš su plastične. Ima po stranim sajtovima da se poruče ali nigde sa sigurnošću nisam video koliko su mekše a nisu nimalo jeftine da rizikujem ako su iste... Nađem na Aliju nešto univerzalno a skoro pa džabe i oduševim se kako promeni osećaj i kvalitet držanja. Baš je mekana i puna guma.

IMG_20230127_204552.jpg

Sad u kompletu izgleda mnogo bolje a još i bolje leži u ruci.

IMG_20230127_163251.jpg

IMG_20230127_163139.jpg

IMG_20230127_162842.jpg

IMG_20230127_162748.jpg

IMG_20230127_163036.jpg
 
Da malo dignem temu.
Dobih na poklon CZ 75D Compact ASG
I s njim ampule, ulje kao i metalne kuglice. Vidim da je u kalibru .177 4.5mmBB@(s), pa me zanima da li pištolj podržava i plastične kuglice?
I koliko je pametno ići s njim na igranja, s obzirom na kalibar, jer se puca uglavnom sa 6mm kuglicama.
Da, da, ne pada mi na pamet da idem da pucam sa metalnim, zato i pitam za plastične, da se odmah ogradim. :]
 
Verovatno da mogu plastične kuglice ali najbolje bi bilo da svratiš u neku od radnji pa proveriš. Te plastične kuglice u tom kalibru su po meni suviše lagane 0.13g (takve sam samo video) za tu snagu jer ovaj pištolj ispaljuje čelične koje su mnogo teže (0.35g) brzinom od 116m/s a kako bi tek plastične i zato treba proveriti da li to uopšte ima svrhe zbog preciznosti.

Što se tiče igranja budi jako oprezan gde i kako jer sama realna pojava može da ti napravi ozbiljan problem. Nije zabranjeno korišćenje ali podrazumeva se da nije za neki park u gradu 😁.

Što se tiče bezbednosti nije nimalo naivno ni sa plastičnim jer lako rikošetiraju ako nisi baš na otvorenom pa čuvaj oči sa nekim naočarima... Ako su tačni podaci koje sam video snaga ispaljene čelične kuglice je oko 2.5J a to već ozbiljno povređuje u odnosu na 6mm plastične koje su oko 1J a koje naprimer lagano buše limenku sa par metara...

Postavi i neku sliku da vidimo 😉
 
@Daki_81
Igramo na terenu pravljenom baš za airsoft. Plac sa raznim zaklonima pored šume gde nema nikoga unaokolo barem 100m. Privatni posed je u pitanju.
Cvike se svakako nose.Ima i maski za lice, međutim preporuka je da se nosi i nešto za glavu zbog blizine igrača na kraju.
Što se tiče kuglica i ja sam naišao na iste takve od 0.13g. A nema ih na prodaju u manjim količinama da probam. Ono na šta sam naišao na raznim forumima je to da ima oprečnih mišljenja. Em može, em ne može, tj. nije pametno jer može i cev pištolja da se ošteti ako se kuglica raspadne unutar nje.
Okačiću slike kasnije.
 
Evo, da sumiram pošto su mi stigle plastične kuglice. Ni sa njima nije uopšte pametno ići na igranja, jer i dalje imaju snagu, plus su sitne. Pucao sam sa razdaljine od 5 koraka u tri lista kartona (onaj karton na koji se stavlja pecivo ili trougao pice) i posle probijanja kuglica i dalje ima snage.

Evo i slika:
 

Prilozi

  • IMG_20231005_152120.jpg
    IMG_20231005_152120.jpg
    161 KB · Pregleda: 46
  • IMG_20231005_152638.jpg
    IMG_20231005_152638.jpg
    138.8 KB · Pregleda: 75
  • IMG_20231005_152617.jpg
    IMG_20231005_152617.jpg
    54.7 KB · Pregleda: 50
  • IMG_20231005_152600.jpg
    IMG_20231005_152600.jpg
    55.3 KB · Pregleda: 42
  • IMG_20231005_152150.jpg
    IMG_20231005_152150.jpg
    402.9 KB · Pregleda: 39
  • IMG_20231005_152110.jpg
    IMG_20231005_152110.jpg
    157 KB · Pregleda: 45
Da malo oživim temu..
Dobih na poklon trenutno najpopularniji pištolj u airsoft svijetu: Action Army AAP-01 Assassin.
Sve radi super out of the box. Eventualno se od jeftinijih unaprijeđenja mogu staviti jače opruge i kasnije kad ode udarač valjalo bi ga zamijeniti čeličnim. Mnogo ljudi ga koristi za osnovu i prave od njega GBB replike pušaka. Ostavljam video kako puca full-auto i jednu fotografiju poslije odigranog meča po kiši sa njim.
 

Prilozi

  • VID_20240319_121423.mp4
    4.7 MB
  • PXL_20240317_000405951.MV.jpg
    PXL_20240317_000405951.MV.jpg
    132.1 KB · Pregleda: 72
@X4K3P
Zanimljiv model 👍🏻
Jel koristi plastične kuglice 6mm i koji gas u ampulama ili green gas?
 
Naravno, 6mm. Ja trenutno koristim G&G 0.25g kuglice, mada za sljedeće planiram uzeti 0.28g.
Green gas, ali pošto prima i glockove okvire ljudi stavljaju i co2 okvire iako uopšte nije preporučljivo jer co2 je pod mnogo jačim pritiskom od green gasa tako da će veoma brzo oštetiti dijelove, pogotovo na većim temperaturama.
 
Da, i meni su preporučili da se držim green gasa ako hoću da ga duže sačuvam.
 
Iskoristih silne aliexpress kupone pa sam sa aliexpressa naručio nešto opreme. Ostaviću slike i linkove ako nekoga možda zanima.
Sa gunfire-a naručih ove zaštitne naočare i čekam još jedan Action Army produženi okvir kapaciteta 50 bbs za AAP-01 pa onda može fino da se igra za početak.
 

Prilozi

  • belt.png
    belt.png
    75.2 KB · Pregleda: 28
  • cap.png
    cap.png
    71.4 KB · Pregleda: 24
  • epouch.png
    epouch.png
    65.4 KB · Pregleda: 21
  • gloves.png
    gloves.png
    76.3 KB · Pregleda: 22
  • mask.png
    mask.png
    57.5 KB · Pregleda: 20
  • ppouch.png
    ppouch.png
    57.5 KB · Pregleda: 23
Nazad
Vrh Dno