Šta je novo?

AHCI ili RAID za SSD ?

Borko

Čuven
Učlanjen(a)
20.02.2001
Poruke
717
Poena
620
SSD je Mushkin MKNSSDCR240GB-DX na laptopu Dell latitude E6530. U BIOS-u je laptop podešen na RAID, a u Device Manageru se kontroler vidi kao Intel (R) MobileExpress Chipset SATA RAID Controller. Driveri su iz Intel Rapid Storage Technology 11.2.0.1016. Southbridge je Intel QM77, a Northbridge u CPU je i7-3630 QM.

Da li je za rad SSD-a brže da kontroler bude u RAID modu ili da ga vratim na AHCI ?. Negde sam mislim pročitao da RAID obuhvata i sve prednosti AHCI moda plus što još nudi i svoje mogućnosti.
 
Za RAID ti treba najmanje dva diska. Sam naziv je skraćenica od Redundant Array of Independent Disks - dakle, za niz moraš imati barem dva elementa.

Inače, u pitanju je fake RAID kontroler, tako da bi sav posao odrađivao drajver, čak i da imaš dva ili više diskova u RAID lancu (što je kod većine laptopova i nemoguće). U svakom slučaju ti OS koristi AHCI drajver za pristup disku, tako da je sasvim sve jedno koji režim držiš.
 
Bolje ostavi RAID iako važi ovo što je magick rekao, obzirom da tada možda možeš "prevariti" RST da koristi Write-back cache. I stavi neki noviji RST od 11,xx..
 
Bolje ostavi RAID iako važi ovo što je magick rekao, obzirom da tada možda možeš "prevariti" RST da koristi Write-back cache. I stavi neki noviji RST od 11,xx..

Mislio sam da stavim neki noviji, ali ne znam da li su nove verzije kompatibilne sa ovim chipsetom ? Ne razumem ovo da ga prevarim da koristi Write-back cache.
 
77 serija je jako nov čipset, naravno da hoće!
Potraži po netu "rst write back cache", ima gde se šta pali..
 
Nazad
Vrh Dno