Šta je novo?

6700xt 12gb problem

dragancce

Slavan
Učlanjen(a)
03.05.2005
Poruke
312
Poena
330
Drugari,
imam procesor i7 6800k 16gb ddr4 i skoro sam dobio 6700xt graficku, imao sam nvidiu980 i ono sto mi je stvarno cudno , dosta igara koje sam isprobao rade losije nego na 980, da li je moguce da mu je procesor toliko usko grlo da ne moze maltene nista graficka da postigne ili treba neko dodatno dopodesavanje?
Recimo elden ring kad sam napolje po travi padne frejmaza ispod 30 ode i na 20, smanjim sve na low namerno aposlutno se ne menja nista. Kada sam unutra frejmaza skoci, logicno ide 70. Klinac igra fortnite smanji sve da bi imao 100 frejmova. Ako imate neku ideju vi kazite? Nova je graficka.
Da li bi drastocno promenilo da menjam procesor , naravno to podrazumeva i promenu ploce?
Unapred zahvalan
 
1. Koje je napajanje?
2. Kakvo je zauzeće procesora i grafike tokom igranja, i koje su temperature?
3. Koji Windows i drajveri za AMD?
 
1. Ako se ne varam neko 500w
2. Temperature su ok ide do 80 stepeni, opterecenje solidno ali nista ubitacno.
3. Win 10 pro, poslednji amd drajveri.
 
6700XT ide do 200W+, ako je "neko 500W" onda često bude realnih 300tinjak, i onda imaš problem. Za RX 6700XT se preporučuje 750W. A rekao bih i da je temperatura previsoka, ja kad nagazim 6700XT Furmarkom i slično mislim da nikad nisam vidio 80C. U svakom slučaju, ako sve radi kako treba, ne bi trebalo da imaš prevelik bottleneck s tim procesorom.
 
Napiši koje je to "neko 500W" i koliko je staro.
Da bi ta kartica radila kako treba, uz sve ostalo od komponenti što isto tako troši struju (ne mnogo, ali troši), moralo bi napajanje od 500W da bude baš dobro.
Ja sam imao SuperFlower Leadex III Gold 550W napajanje i moglo je da tera 1080Ti grafičku bez problema.
 
Moguće da je baš tu i problem, jer ta karta u piku može da povuče pola te nominalne snage, a pitanje je koliko od tih 650W na papiru napajanje realno može da izdrži.
 
^Kao što rekoh u startu...
Druga stvar - vidim dosta priče online, ali uglavnom malo starije, o problemima sa shader cache u nekim igrama, izazvanim promjenama na prethodnim drajverima. Baš se pominju i Elden Ring i Fortnite, moguće da je to u pitanju jer ipak je stariji CPU i ploča, moguće da se poklopilo. Pominju se neka rješenja sa editovanjem registry-ja ali možda je bolje da se izbaci iz jednačine problem s napajanjem i grafikom prvo... Imate li koga da može da ustupi komp za testiranje, ili da proba kod sebe?
 
Burazer skoro uzeo racunar mozda od njega pozajmim napajanje. A koje mi programe preporucujete da testiram graficku?
 
Skini sa Steam-a besplatnu verziju 3DMark-a, trebalo bi da ima poredjenje sa istim/slicnim sistemima kao tvoj, pa da vidis da li "kaskas".
 
Ne bih ja tek tako ni bottleneck isključio. Nema veze što je i7k u pitanju, ipak je šesta generacija procesora.
 
Burazer skoro uzeo racunar mozda od njega pozajmim napajanje. A koje mi programe preporucujete da testiram graficku?
Ubodi to napajanje, provrti testove, proveri u realnom radu dan-dva, pa ćeš da vidiš da li i dalje štuca ili ne. Ako štuca, ideš dalje…cpu-bottleneck, drajveri, može i bios da pravi problem, ko zna šta je…ali redom, jedno po jedno, nikada nemoj dve stvari u isto vreme da menjaš.
 
Ne bih ja tek tako ni bottleneck isključio. Nema veze što je i7k u pitanju, ipak je šesta generacija procesora.
Da, recimo Elden Ring je loše optimizovana, jako zavisi od single core performansi, a tu je procesor slabašan u odnosu na današnje.
 
Elden Ring ima problema jer kompajlira shadere u letu pa hoće da štuca kad treba da se učita svež segment igre i krene da radi to...plus je imao memory leak, ne znam da li su to sredili zakrpama.
 
Očisti drajvere sa DDU iz sejf moda, prvo očisti nvidia, a posle toga amd. Nakon toga instaliraj najnovije zvanične (WHQL) sa amd sajta.

instaliraj visual c runtime

i apdejtuj directx

@jurodivi
ispeglan je elden ring, još od verzije 1.8 , aktuelna je 1.10
 
Poslednja izmena:
Istestirah i jednu i drugu moju graficku 3dmarkom i onim furr bla bla , 6700xt, logicno daje 3 puta jace rezultate i na jednom i na drugom testu. Pa sam sa starom probao elden ring cisto radi testa, tamo gde 6700xt nije prelazila 30 frejmova, gde je trava, 980 daje 50-60 frejmova. Izgleda postoji neka nekompatibilnost, nisam probao fortnite jer ne mogu da gledam tu igru :).
 
Istestirah i jednu i drugu moju graficku 3dmarkom i onim furr bla bla , 6700xt, logicno daje 3 puta jace rezultate i na jednom i na drugom testu. Pa sam sa starom probao elden ring cisto radi testa, tamo gde 6700xt nije prelazila 30 frejmova, gde je trava, 980 daje 50-60 frejmova. Izgleda postoji neka nekompatibilnost, nisam probao fortnite jer ne mogu da gledam tu igru :).
Nisi napisao postavke na kojima igraš ER, ali ja na ubogoj 1660S (proc 3660x, 32GB RAM) izvlačim konstantnih 50-60fps najčešće i više fps na 1080p, većina stavki max, high i ponešto medium...
I da Limgrave, trava svuda, drveće, senke od drveća...
Što kaže @lepi kokan upeglali su ER sa godinama...
Kod tebe nešto ne štima.

EDIT: Sad videh da 980 daje 50-60 fps... Da to je logično. Zbunilo me da 6700xt i na staroj mašini daje tako malo fps.
 
znači, Draganče, počistio si NV i AMD drajvere sa DDU, instalirao najnovije sa amd.com , apdjtovao visual c biblioteke, i directx i neće ?

Apdejtuj igru na najnoviju verziju, ako ne znaš kako se to radi, piši Privatnu Poruku.

(što se tiče Fortnajta, pozdravljam. batali te rejnbou gluposti.)
 
Nazad
Vrh Dno