Šta je novo?

San Francisko plaća 212 miliona dolara da se otarasi upotrebe 5.25” floppy disketa u železnici

Benchmark

Znamenit
Učlanjen(a)
11.09.2006
Poruke
63,085
Poena
1,385
San-Francisko-diskete.webp


San Francisko plaća 212 miliona dolara da se otarasi upotrebe 5.25” floppy disketa u železnici​


Agencija za transport San Franciska odobrila je budžet od 212 miliona dolara za zamenu sistema kontrole vozova koji koristi zastarele 5¼-inčne diskete iz 1998. godine

Kompletan članak: https://benchmark.rs/vesti/biznis/s...asi-upotrebe-5-25-floppy-disketa-u-zeleznici/
 
tko poslednji izađe, nek' izvadi floppy..
 
Ја сам чуо да се у ПИО фонду користи програмски језик Кобол (из 70их)! Та је информација од пре једно 6-7 година, можда су прешли на Паскал 😁. Имали смо Кобол и на факсу својевремено, ужас један.
 
Izgleda da nisu čuli za: ,,Ako nije polomljeno, nemoj da ga popravljaš!”
 
Da, PIO je koristio COBOL, pre skoro 30 godina (sredinom 90-tih) bio je projekat zamene mainframe računara sa Digital Alpha serverima sa Unix OS i Oracle RDBMS, ali su aplikacije ostale u COBOL-u, samo portovane na novo okruženje.
Svejedno, i to je radilo OK. Problemi u radu PIO nisu uzrokovani softverskim platformama koje koriste, već nečim sasvim drugim.
Inače, PIO je tad imao privatnu IP over X.25 mrežu :), koja je pokrivala sve veće gradove u Srbiji, osim Vojvodine. Vojvodina je bila zasebna jedinica, verna IBM mainframe arhitekturi.
Pozdrav
 
Da nije ta cifra malo prevelika?
 
Ko zna šta se sve menja. Moguće je da uvode novi sistem, što može da znači i potpuno novu komunikacionu mrežu, opremu u svim vozovima, itd...
Mada, da budem iskren, i '98-me, kada je sistem uveden 5½ flopiji su već bili prevazidjeni.
Pozdrav
 
Jaoj, sad kad naši čuju za ovo inovativno pranje para!
 
Normalno je da se koriste stari, provereni, legacy sistemi, jer su troškovi i rizici zamene nečim novijim često enormni.
U telekom svetu poslednjih 10+ godina rade se projekti zamene postojećih Business Support rešenja novim, sa otvorenom arhitekturom, i podrškom potpunoj digitalizaciji poslovanja. Kada se krene u priču o tome, obično se planiraju projekti od oko 3 godine, jer niko normalan ne bi ulazio u projekat koji traje duže. Medjutim, iskustva širom sveta (nakon većeg broja završenih projekata) su pokazala su projekti uglavnom traju oko 7 godina, neki čak i 10, a da je sve manje od 5 čista premija.
Ako je iole slično u bankarskoj branši (a nema razloga da verujem da nije), jasno je zašto se teško odlučuje na zamenu legacy sistema.
Pozdrav
 
Nazad
Vrh Dno