***, pa jel i Bench mora da prenosi ovakve idi'tske clickbait vesti?!?
Koji to izotop, u toj količini, može da zrači 0,1-0,2W, da bi tokom 24h oslobodio 3-4Wh energije, uz predpostavku da će se SVA energija koju emituje, na svim talasnim dužinama i u obliku svih čestica, pretvoriti u električnu energiju?!? Svemirske sonde koriste veoma retke, skupe i ekstremno opasne izotope plutonijuma, koji zrače veoma mnogo eenrgije, ali uspevaju jedva nekoliko procenata njihovog ukupnog zračenja da konvertuju u električnu energiju. Relativno bezopasni izotopi u nuklearnim baterijama koje možeš pustiti u prodaju, zrače hiljade puta manje energije po jedinici mase. I sa idealnom konverzijom, energija iz takve baterije može biti tek eventualno u mikro watima.
...što i piše u tekstu. Od kada je telefonu dovoljno 100μW (to je 0.1mW) da se uopšte pokrene?!?
Nuklearne baterije postoje već decenijama. Koriste se tu i tamo u pesmejkerima (koji troše nano watt-e), i eventualno u nekim uređajima koji su sa potrošnjm tu negde.
Telefonu treba bar nekoliko mW da bi opšte bio živ na stand-by, a za razgovore i napajanje dipleja i procesora, bar 0.5 pa i do 5W kada je slab signal.
I najmanji dron(čić), bez bar 5-10 kontinualnih wati na motorima, nema šanse da se odlepi od zemlje.
Ovi Kinezi su vrv. unapredili konverziju zračenja radioaktivnog izotopa, i umesto 0.02-0,03W, uspeli da dobiju 2-3x više, "čak" 0.1mW.
Ali i takvih baterija treba bar 2-3kg da napaja telefon. I to uz neki buffer.
Ne postoji izotop koji u toj veličini može da oslobodi iole značajne količine energjie, za iole gladne potrošače, što telefoni, dronovi i automobili jesu.
Vest za Nobela i rušenje dosadašnje fizike bi bio izotop koji tako malecki, emituje značajne wate, i to može da radi decenijama.
Ali fiziku još niko nije srušio...