Šta je novo?

4-to-8-Pin PSU Adaptor Kit

Agr3ssor

Slavan
Učlanjen(a)
26.01.2005
Poruke
581
Poena
319
Gde se može kupiti ovaj adapter kod nas ili ako ima neko da proda/pokloni bio bih mu veoma zahvalan.
 

Prilozi

  • 4_8_Adapter_t_LRG.jpg
    4_8_Adapter_t_LRG.jpg
    29.7 KB · Pregleda: 158
Ovakve adaptore treba izbjegavati pod svaku cijenu. Ako matična ima opciju da radi sa samo 4 pina, onda je bolje koristiti samo 4 pina. Ako nema, onda jednostavno to napajanje nije za tu matičnu. Isto vrijedi za 20 i 24 pinski konektor.

Radi se o tome da postoji strujno ograničenje po pinu, a spajanjem konektora, struja po pinu je i dalje premašena, a uz to se ubacuje još jedno spojno mjesto. To može uzrokovati nestabilan rad računala, a kod jačih procesora i topljenje konektora!
 
Kako si zaključio da je u pitanju ploča sa 4pina? Lepo piše "4 to 8". Pa ne bi pravili tako nešto da ne valja, kako onda objašnjavaš onaj konektor za grafičke sa 6pinksim ulazom? Ja nisam nigde pročitao da je nekome crkla grafička zbog toga.

Ako je neko imao iskustva sa pločama koje imaju 8pin power konektor, neka napišu par reči kako su napajali tu ploču, preko kog napajanja i kako? 4to8, 4+4, itd...
 
U nekim upustvima od ploča upozoravaju da se ne koristi ovaj "pretvarač".
Priča je sljedeća:
Jak (kao potrošač) CPU (OC) + eventualno poddimenzionisan kabl od PSU do MB (Topower kao primjer) = veće grijanje žice=>veći otpor=>manji napon=>nestabilan rad.
Nisam vidio da se ikad zapalilo, jesam vidio stopljene konektore i slično.
8 pinski je obično 4+4, tj. može se rastaviti.
Šuplja ili nije - odluči sam.
Pozdrav
 
Nisam napisao da se radi o 4 pina, ali neke ploče mogu raditi s 4 pina spojena, iako ih na ploči ima 8, dok se druge neće ni upalit. Ako je proizvođač previdio da mora biti svih 8 pinova spojeno, onda ti i treba takvo napajanje. Vidio sam slike gdje je konektor toliko uništen da više nije imao kvalitetan kontakt.
 
Nazad
Vrh Dno