Šta je novo?

3D skeneri

Gedora

Slavan
Učlanjen(a)
22.11.2012
Poruke
849
Poena
215
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X w/Arctic Liquid Freezer II 280
Matična ploča
Gigabyte Aorus Pro B550
RAM
Kingston Fury Renegade 64Gb@3600mhz
GPU
Palit GameRock RTX 4080 OC
Storage
Kingston KC3000 2Tb, A-DATA XPG S11 Pro 1Tb, Samsung 860Pro 1Tb
Zvuk
7.1
PSU
Cooler Master V1000
Kućište
Raidmax Engima
Monitor
Acer Predator X34
Miš & tastatura
Razer DeathAdder v2 Pro + Keychron K3 Pro
Ostale periferije
WH-1000XM4, Arctic 9
Laptop
Dell Latitude 5440, MacBook Pro 2018
Tablet
Xiaomi Pad 5
Mobilni telefon
Samsung S23 Ultra
Pametni uređaji
Samsung S95B 65"
Sony KDXD7005 55"
Steam
gedora13
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Kablovski internet
  3. Mobilni internet
3D skeneri kao advanced opcija za 3D printanje i modelovanje su postali prilicno next level u odnosu na one od pre par godina, za prosumer trziste prvenstveno. Iz mog ugla kaskaju u segmetnu dostupnosti za stamapacima, ali ipak napredak postoji. Osim nekih budzetnih opcija, za skeniranje na malim pokretnim stolovima, isto tako malih figurica/objekata, prisutni su i skeneri za nesto vece povrsine i predmete.

Licno, povucen primarnim hobijem, a to su automobili, jako primamljivo mi je delovalo da skeniranjem recimo suspenzije i podvozja, mogu da krenem u projektovanje i modelovanje unapredjenja za automobil. Nije obavezno domen 3D stampe, razume se, ali ipak i CNC i water-jet opcije su dostupnije nego ikada.
Skener za koji sam se ja odlucio je Shining 3D Einstar i neki prvi dojmovi su prilicno dobri. Pre svega software koji dolazi uz skener je prilicno jendostavan, intutivan mogu reci i brzo radi to sto treba. Ciscenje modela i viskova je prilicno lagano, sto naravno ne znaci da je ready to go u tom stanju, ali to zavisi i od potrebe. Sam skener je lepo izradjen, lagan za upotrebu i povezivanje. Ima osnovne rucne komande na sebi koje su relativno dostupne i upotrebljive. U paketu stizu i markeri za pozicioniranje, a preporucljivo je uzeti i sprej za glossy objekte (Aesub ima punu paletu zavisno od namene).

Objekte koje sam skenirao sam koristio kao vodic za re-modeling i kao bazu za modelovanje novih dodataka, gde preciznost skenera od par destina milimetra zaista pomaze i mogu reci da je impresivna za ovaj price range. Sa druge strane, nisam odusevljen skeniranjem sitnih objekata, tako da ako neko zeli da skenira figurice i mozda nesto jos sitnije, mozda bolje da srecu potrazi u stacionarnim i manjim skenerima.

YouTube i generalno web su puni informacija, pa da ne radim neki plain C/P, ostavicu ovaj video, gde je David lepo objasnio osnove i demonstrirao upotrebu.



Ukoliko neko ima neko specificno pitanje, probacu da odgovorim iz mog ugla. :)
 
Tek sad vidim temu, pa malo da dignemo iz mrtvih.
Ja sam odlučio da probam da napravim od xbox kinect. To naravno nije rešenje kao pravi skener, ali za neku kućnu upotrebu je odlično rešenje.
Mora da se uzme stari kinect, ne novi. Jednom sam ovo već probao, ali sam dobio neispravan uređaj sa kp i nikada nisam rešio stvar. Treba nekada da dam pare ponovo i da odradim sve ispočetka. Cena polovnih je tipa 3000-4000 rsd. Samo obavezno mora da se koristi namenski kabl za konverziju u usb.
 
Vidjao sam rezultate za Kinetic, vise me podsecaju na fotogrametriju nego na klasicno skeniranje, iako se radi o points cloud-u. Mozda je tu vise upotreba u nekom generalnom smislu, da pohvatas reference. Dobar skener ipak ima milimetrsku preciznost, ali razlika u ceni je naravno ocigledna. iPhone lidar isto ne radi lose za ove namene, ko je korisnik... :)

Inace sam kupio jos jedan skener, Revopoint Mini, stigao je u Nemacku i cekam da mi ga dostave u SRB. Javljam utiske, namera mi je bila da pokrijem deo koji nedostaje sa Einstarom, a to su objekti manji od 10x10x10. Review-ovi obecavaju, tako da se nadam da ce mi dobro posluziti.
 
Stigao juce Revopoint Mini, skenirao sam vec par stvari koje stoje na cekanju, uglavnom manjih (neki delovi enterijera auta, pretezno). Uzeo sam standardni pack, bez dual-axis turntable-a, jer imam vec jedan veci i sada sam dobio dodatni svakako u STD pack-u. Iskreno, ni ne treba mi. :) Ostatak pakovanja je klasican, ima kablova, adaptera, markera, kalibracione table, itd. Sta mi smeta jeste da nije u formi neke prakticne kutije, vec kada se sklopi tripod i skener, pa nakaci i zasrafi/osigura kabl u sam skener, ne moze se smestiti nazad u tom obliku... a bilo bi prakticno. Tako da cu vrv naci dedicated mesto i mozda napraviti neku kutijicu...

RevoScan 5 je aktuelan software za skeniranje, ima sve sto je potrebno za skeniranje, clean-up i sl. Jako sam se brzo i lagano snasao, uz prethodno iskustvo sa ExStar, Shinning 3D. Nisam nsao neki specifican glitch, tu i tamo po neka sitnica, ali nista major. Super je sto sve radi out of the box, nije bila potrebna kalibracija kao za Einstar, samo se nabaci na tripod, poveze i moze da se krene u rad. Skeniranje bez neke zurbe je maltene kliknes i radis nesto drugo, dok on provrti par krugova na turntable-u, onda se uradi jos pozicija-dve za dati predmet, tj. promeni se orijentacija i sve je spremno za meshing i merge. Ima dosta automatizovanih resenja za to, a moze se i rucno raditi/birati. Korisito sam oba, u principu, u kombinaciji.

Jako sam zadovoljan dobijenim rezultatima, bas kao sto sam i ocekivao, odlicno radi na malim predmetima (do 100x100x100 recimo). Za sve drugo imam Einstar, koji je tu takodje odlican. Tako da sam ovime pokrio use case-ove koje imam. Sta mi se nije dopalo na prvu, jeste da se skener greje, jer nema aktivno hladjenje. Nije to neka drama, ali Einstar recimo ima ventilator na dnu i otvore za vazduh, koji su mogli i ove verovatno biti implementirani, naspram male/kompaktne forme. Ostalo mi je jos da probam mobile app kako radi, ali posto imam S23U verujem da necu imati problema sa resursima ni tu, posto sam video da je to bila zamerka za istu. Logicno, nesto mora da 'tera' sav processing u pozadini...

Od mene, za sada, ocena 4.5/5. Ako nekoga zanima, 930eur me je kostalo, nesto manje nego Einstar pre godinu dana.
 

Prilozi

  • 20240116_210829.jpg
    20240116_210829.jpg
    169.5 KB · Pregleda: 39
  • 20240116_203036.jpg
    20240116_203036.jpg
    207.6 KB · Pregleda: 29
  • 20240116_215222.jpg
    20240116_215222.jpg
    329.5 KB · Pregleda: 30
  • 20240116_230721.jpg
    20240116_230721.jpg
    218.6 KB · Pregleda: 40
Stigao juce Revopoint Mini,
izgleda super, detalji na ovoj zadnoj slici su (y)


Prvi skener sto sam napravio je bio David, pre ... podosta ...
(nije moj video)
Radilo prilicno dobo gledajuci koliko je bilo sklepano i jeftino.

Posle sam koristio Kinect Sensor za X360.
Uzas za koristenje. Gomila kablova. Tracking se izgubi ako muva proleti. I da nezaboravimo da moras da vuklas laptop za svim tim kablovima.

Slican rezulat sam imao i sa 3D Scanner od XYZ Printing, slican je i senzor, samo malo laksi za koristiti.

Od prosle godine koristim samo Polycam na telefonu.
Hvata dovoljno detalja za moje potrebe
 
Izašao je Mini 2 u međuvremenu, ali ono... nema mi računice da prelazim na isti. Dosta se dobro kombinujem sa Einstarom i Minijem, bilo je update-a za oba software-a (za mini i par komada), tako da nema nekih velikih zamerki. Voleo bih nekada probati neki profi nivo skenera, ali više da uporedim razliku, nego bilo šta drugo... :)

Polycam koristi par poznanika, rade sa carbon-fiberom primarno, isto su zadovoljni naspram uloženog.

Da dodam par slika onog shiftera gore, zapravo kačenja i custom lopatica. Kačenja su napravljena na osnovu skena, SLA print (tough resin) a lopatice su samo za kalup za carbon-fiber. Biće narednih dana kompletan proizvod konačno gotov. :)
A ovaj far-usis je za Integru DC2, njega sam skenirao na Einstaru i pravio modularno sa usisnicima za airbox.

Imam još gomilicu projekata, koja samo raste, al' da ne davim masu koju automobili ne interesuju primarno. :)

Edit: evo i gotovih šiftera.
 

Prilozi

  • 20240214_103952.jpg
    20240214_103952.jpg
    242.5 KB · Pregleda: 26
  • 20240214_215216.jpg
    20240214_215216.jpg
    140.1 KB · Pregleda: 23
  • 20240225_134626.jpg
    20240225_134626.jpg
    427.1 KB · Pregleda: 22
  • Shifter01.jpg
    Shifter01.jpg
    181.4 KB · Pregleda: 22
  • Shifter02.jpg
    Shifter02.jpg
    133.8 KB · Pregleda: 20
  • Shifter03.jpg
    Shifter03.jpg
    188.7 KB · Pregleda: 23
Poslednja izmena:
Svaka čast za trud.
Pazi ove budzevine u autu.

 
Ima kul Arduino projekata sa OLED-ima malim, koje se guraju ventilacione otvore. Mada se ja vise lozim na neke konkretnije stvari, tipa usisne grane i okolinu. Tu dobijes prakticnu upotrebu i neke prave dobitke, naspram ovih dzidza-bidza. Priznajem, jesu kul, samo sam ja minimalista kada su kola u pitanju, jer mi je perspektiva potpuno drugacija od mainstream i novih stvari. :)
 
Neki savet za skener do 500e u hoby svrhe, btw sutra cu ja pokusati da se zezam sa kinect posto skuplja mi kuci prasinu?
 
Baci pogled na Mole, ali ono... mislim iskreno da za neki Revo Pop ili Mini treba da se odlučiš pre. Taj entry level je prilično bacanje para. Bolje fotogrametrija telefonom ili podići budžet na 800eur barem. Čak i tada, jedan skener neće pokrivati sve use case-eve, nego ili male objekte ili srednje/veće.
 
Vrh Dno