Šta je novo?

24" - 26" - 28"??? Koji monitor da kupim?

radax

Zapažen
Učlanjen(a)
01.01.1970
Poruke
564
Poena
20
Planiram da kupim monitor i prvi pik mi je bio:

24" Samsung 2493HM - oko 31.000

Onda sam malo istraživao i za iste pare našao 2 inča više

26" Viewsonic VX2640W

Onda sam istraživao još malo i našao za malo više para 28"!!!!

28" Viewsonic VX2835wm - oko 35.500

...a tu se negde mota i 26" Samsung 2693HM za oko 39.000.


...i sad sam u dilemi. Ima li neko pametan?
Da li je veće bolje?
Viewsonic-i imaju samo HDMI ulaz - da li je to problem?
Šta da kupim? (Monitor ću kupiti u ponedeljak)
 
Poslednja izmena:
Kako odnos 22"/24"/26"/28" deluje na setanje glavom levo/ desno i gore/ dole?
Cini mi se da ako je pixel i ekran veliki, kao 28", da moras da ga odmaknes , paonda opet imas 24/26" ?
28" verovatno mora da se odmakne samo tako?
 
Poslednja izmena:
Moje je misljenje da "ne postoji preveliki monitor".:D


Pitam za rad na radnom stolu, kako uopste izgleda raditi na 28", moras stalno da setas pogledom gore dole, meni 22" recimo taman staje u vidno polje bez pomeranja glave mnogo.
 
Poslednja izmena:
Pa ako je na 28" na istom odstojanju kao 22" jasno je da mora vrat da se vrti non stop ali isto tako, npr, zoom se koristi 2x manje sto znaci da se rad u nekim programima bitno uvbrzava (Photoshop, 3ds Max ...).
Licno koristim godinama 2 monitora, sada 28" i 22", gde je na 28 radna povrsina a na 22 palete, slike koje se koriste za referencu, messenger itd. Oba monitora su mi na pola metra od glave i mora mnogo da se vrti vrat ali je radna povrsina 3600x1200 sto za poslove koje radim mnogo znaci.
 
vec je bilo pitanje ali ajde da ponovim.

VIEWSONIC VA2616w

ima li neko iskustva sa ovim monitorom ili da je makar naisao na neki test na netu, posto mi nesto guglanje i ne ide :wall: . a cena prava sitnica 300e..
monitor mi treba za net i filmove...
 
Poslednja izmena:
Završiće ti posao odlično. Ima DVI, što je najvažnije.
 
Odgovor Marsi

Posto meni pre mesec dana niko nije odgovorio, a stvarno mi je trebao savet iskusnijeg od mene, odgovaram ti da popravimo utisak.

Viewsonic VA2616w sam kupio pre dvadesetak dana u domacoj firmi koja je distributer za Viewsonic - P....
Rado bih i naveo prodavnicu jer su bili izuzetno ljubazni te su mi dali da gnjavim monitor u radnji do mile volje!

Dakle: monitor je O G R O M A N ! Ne znash koliki je dok ga ne stavish na sto u svojoj sobi. Stoji mi na duzini ruke od ociju i pokriva mi vidno polje.
Ovolika povrsina mi izuzetno olakshava i ubrzava rad sa vise tabela u excelu, a tek filmovi i igrice - ludilo!

Moji utisci:
Uglovi su me pozitivno iznenadili.
Ergonomija nije ni potrebna na ovu dijagonalu (mada, mogla se naci rotirajuca stopa).
Slika je ostra, ne kao na DVI, ali dovoljno (postoji fino podesavanje). Licno smatram da DVI prikljucak ne vredi polovinu vrednosti monitora (model koji ima DVI i 26 inca kosta kao ovaj i pola):mad:
Malo mi boje deluju isprano, ali svi koji su monitor videli kazu da to nije tacno i da su boje ok. Mozda posle "prebudzenih" modela iz samsunga i lg-ja sa ludim kontrastima.
Dizajn je odlican - malo sam se i ja zablentavio za samsungovim T240, ali mislim da je izgled za izlog i da to posle kratkog vremena ni ne primecujes.

Sve u svemu veoma sam zadovoljan, a josh uvek ne verujem da sam ga kupio za 25000 din :banana:

Ako koga jos bilo sta vezano za ovaj monitor zanima, neka pita.
 
nature hvala na odgovoru.
inace gledam da sto jeftinije prodjem sa sto vecom dijagonalom, tako da mi izgled i ergonomija ne igraju neku ulogu. vise mi je bitan kvalitet slike, tj. da slika nije katastrofalno losa. ajde te boje i nekako, ali me najvise plasi ostrina slike, posto najvise vremena bi gledao tekst.

evo sta kazu iz Mikro-Pc-a

Mikro-Pc je napisao(la):
Podešavanjem prikaza u kontrolnom meniju uspeli smo da svedemo osvetljenost i kontrast na prihvatljiv nivo, premda ni tada nismo bili sasvim zadovoljni rezultatom. Zbog visoke rezolucije ekrana od 1920 x 1200, koja zadovoljava standard videa visoke definicije, i činjenice da je jedini priključak analognog tipa, prikazana slika nije baš kristalno jasna kao na monitorima s digitalnim konektorima. Boje su prihvatljive sa stanovišta prosečnog korisnika, a plavu boju koja je preovladavala kada smo uključili monitor doterali smo u kontrolnom meniju. Crna je verno prikazana, dok su nijanse sive bile i bolje nego što smo očekivali.

80% cu uzeti ovaj monitor, ali nista dok ga prvo ne pregledam u radnji... ne daje mi se jos 12k dinara za vx2835wm :wall:

@nature aj ako ti nije problem posalji mi na pp u kojoj si ga radnji uzeo...
 
Odgovor Marsi

Posto meni pre mesec dana niko nije odgovorio, a stvarno mi je trebao savet iskusnijeg od mene, odgovaram ti da popravimo utisak.

Viewsonic VA2616w sam kupio pre dvadesetak dana u domacoj firmi koja je distributer za Viewsonic - P....
Rado bih i naveo prodavnicu jer su bili izuzetno ljubazni te su mi dali da gnjavim monitor u radnji do mile volje!

Dakle: monitor je O G R O M A N ! Ne znash koliki je dok ga ne stavish na sto u svojoj sobi. Stoji mi na duzini ruke od ociju i pokriva mi vidno polje.
Ovolika povrsina mi izuzetno olakshava i ubrzava rad sa vise tabela u excelu, a tek filmovi i igrice - ludilo!

Moji utisci:
Uglovi su me pozitivno iznenadili.
Ergonomija nije ni potrebna na ovu dijagonalu (mada, mogla se naci rotirajuca stopa).
Slika je ostra, ne kao na DVI, ali dovoljno (postoji fino podesavanje). Licno smatram da DVI prikljucak ne vredi polovinu vrednosti monitora (model koji ima DVI i 26 inca kosta kao ovaj i pola):mad:
Malo mi boje deluju isprano, ali svi koji su monitor videli kazu da to nije tacno i da su boje ok. Mozda posle "prebudzenih" modela iz samsunga i lg-ja sa ludim kontrastima.
Dizajn je odlican - malo sam se i ja zablentavio za samsungovim T240, ali mislim da je izgled za izlog i da to posle kratkog vremena ni ne primecujes.

Sve u svemu veoma sam zadovoljan, a josh uvek ne verujem da sam ga kupio za 25000 din :banana:

Ako koga jos bilo sta vezano za ovaj monitor zanima, neka pita.


Kakva mu je ergonomija? Tj kako moze sve da se pomera? S'obzirom de je ogroman da nije mozda malo previsoko da stoji ako me razumes? Da li moze da se pomera gore/ dole?

...

Jel to sto nema DVI bas toliki nedostatak?
 
Poslednja izmena:
Viewsonic VA2616w

Moze da se pomera samo nagib ekrana, unazad i unapred, sto je ok ako iz fotelje/kreveta gledash film. Ne moze da se pomera gore/dole.

E, sad, vishi je od newide 19" koju sam imao, pa su mi oci nekako malo iznad polovine ekrana sto je meni taman.
Po visini mozesh da namestah prozore koji su ti na ekranu, te je sa tog aspekta ergonomija odlicna! :d
Sto se tice nedostatka DVI prikljucka, pa, razlika se vidi na npr. malim fontovima (na poslu imam neki DELL wide 22" sa DVI prikljuckom). Ali, zashto bi uopshte gledao mali font na 26" monitoru ;)
DVI zakljucak: ovaj monitor koshta 300e, VA2626w koshta 450e, paneli su isti, dakle DVI placash 150e. Pa, za stopedeset evra ima da bude i HDMI na njemu :smash:
 
^
E hvala puno, mada ti sitni fontovi 'oce da imaju veze neki put i sa grafickom. Kako si podesavao onaj clear type za fontove u Windowsu.
Jbga ja naviko da gledam u donju polovinu, al ok sta je tu je.
Aj ako jos nesto smislis da je bitno ti napisi, hvala jos jednom.
 
Nema na cemu, i drugi put okmijun.

Ne znam za graficku, Gainward je u pitanju, ali ko ga zna.
Sitnije fontove mislim na 5 i manje u word/excel-u, ali probaj ti na tvom monitoru (bilo kom), mozda ja ne vidim. Clear type je on.

E sad, za visinu - centar ekrana je na 30 cm od povrshine stola.
Pazi, uvek postoji neka enciklopedija koja sakuplja prashinu na pogreshnom mestu :D
Ako to nije dovoljno - poslacu ti PANJ za dz! :)

P.S. : mozda se i vidimo 14. decembra u SKC-u, pa se ispricamo.
 
Ima neko iskustva sa monitorom Samsung T260HD?
Interesantan mi je TV tuner...ali i da ima ok sliku kao monitor, primarno.
 
X-bit labs ima dobar test cele "Touch of colour" serije. I ja sam se zagrejao za T260, ali izgleda da treba biti jako oprezan. Osnovna kolorna podešavanja su dosta loša u poređenju s drugim modelima iz serije. Jurenje nekog s hardverskim kalibratorom je neizbežno. Druga stvar. T240 i T260 nemaju RTC. Treba to dobro pogledati pre kupovine.
 
U sredu mi stiže T240, pa javljam utiske ;)
 
ako moze na pm `de ima da se uzme viewsonic VA2616W za neku normalnu cifru...u gigatronu stoji cena od 230e, ali kad pozovem, dobijem cifru od 27 000 ... GRRR!
 
Onda cale josh neko vreme ostaje na crt, a ja jos neko vreme na 22...Jbga, nema covek srece :)

E identicnu kombinaciju sam imao ja pre 2-3 nedelje, da calku uvalim 22" a sebe castim 24"/ 26", i isto sam odustao ko i ti.
Sto bi reko nas svepametni narod "tjuti kenjaj i brzine menjaj".
 
Nazad
Vrh Dno