Šta je novo?

10000 dinara za kompjutersku obradu podataka

Moderatori su bas efikasni, zbunih se kad videh koji je poslednji komentar :p

Nego, neko pomenu da se izvodi ne placaju. Ne bih bas rekao da je tako, bar u mom kraju, bez obzira za sta ti treba izvod.

Koje sam pravilo prekrsio? Odnosno sta sam uopste pogresno rekao?

U BG te pitaju sta ce ti, ako je za posao, prvo uverenje ne placa, svako posle se placa.
 
U mojoj državnoj instituciji se tako nešto ne radi i nema nikakvog pravilnika minstarstva koji bi tako nešto propisivao. Realno, cela priča zvuči kao glupost pa je i logično da je glupost.

Inače, kao neko ko radi za državu, mogu da vam kažem da goreg posla nema. Za neradnike je fenomenalno, ali ja radim za još troje i delim svoju (prilično bednu) zaradu sa njima...
 
Koje sam pravilo prekrsio? Odnosno sta sam uopste pogresno rekao?

U BG te pitaju sta ce ti, ako je za posao, prvo uverenje ne placa, svako posle se placa.

Pogresno si me razumeo, nisi nista prekrsio niti pogresno rekao. Bilo je vise postova i kada sam krenuo da odgovorim, odnosno kada sam se ulogovao, neki komentari su u medjuvremenu obrisani, a i ti si postovao. Izvini za nesporazum

Pitaju i u Uzicu, ali se uvek naplati, bar su moja iskustva takva u prethodnih par godina. Ne pricam na pamet, posto sam izvadio uverenja o drzavljanstvu i izvoda iz maticne knjige rodjenjih ne nzam ni ja broj i svaki put sam platio, bez obzira da li je za posao, za pasos, za licnu kartu, za skolu. Jos je ironija sto je izvod iz maticne knjige kao trajan i gde god ga odneses za posao traze da ostane kod njih ili traze overenu kopiju iz opstine, a naravno njihov pecat se naplacuje isto kao kad uzimas nov izvod.
 
Nisam ni znao da mi je obrisana poruka, izgleda da sam u nečemu preterao. Nisam imao nameru, izvinjavam se ako je neko bio uvređen. Elem, da probam sažeto - neko traži državni posao preko veze (na teret čitavog naroda i mladih koji imaju i prosek preko 9, a ne mogu da dođu do posla), pa se zapanji kad naleti na neke sumnjive likove i čudne priče, što zvuči jednako zapanjujuće. :) Apsolutno sam za to da se strogo kažnjava svako traženje mita, ali isto tako efikasno treba kažnjavati i sve one koji traže određene "usluge".
 
@canejr
E, pa decko, ti si u debeloj manjini..nazalost, ovde se svi bune kad neko ulazi preko reda kod doce, a vecina i ne trepne, kada su oni ti koji ulaze preko reda. I svi cekaju da ih neko spase uboge sudbine i propasti Ilirika...
Zaista mi nije jasno kako svi ne vide da je ceo problem u nama samima?
 
Poslednja izmena:
Izgleda da ja opet ne razumem neke stvari i da stvarno ne znam kako funkcionisu preporuke u nasoj zemlji. Danas ispade prica, da taj novac nije za proveru da li sam osudjivan, nego za "odredjivanje" prioriteta kanditata. Recimo, kad se raspise konkurs, ja imam prednost u odnosu na ostale!!! :wall: Opet pitah da li je legalno, dobih potvrdan odgovor i da slobodno proverim sa ministarstvom doticne institucije. Kad sam rekao da sam "proverio" i da traze da slucaj prijavim policiji, gospodin "prijatelj" se uznemirio, oblio ga hladan znoj, poceo da se kune u zenu, decu, grob pokojne majke da on ne zna nista, da su njemu preneli, da njega ne spominjem, pa da li sam i njegovo ime uzeo u usta ili ime coveka (izgleda da taj lik nije direktor, moracu da proverim lik coveka) kod koga me je poslao na razgovor, pa kako sam mogao to da uradim. Istrgao mi papiric iz ruke na kome je pisalo sta treba od dokumenata i kome da se preda novac prilikom predaje dokumenata uz "Ima ko hoce da radi, ako ti neces".
Konkurs nije ni raspisan, ne zna se ni sta se otvara/gradi, ne zna se ni koja se sva radna mesta otvaraju, uglavnom znaju da im trebaju kompjuterasi, ali mora da se plati i da ce se taj novac vratiti kad vas budu pozvali na intervju septembra iduce godine.
Uvece sam dobio pozive od roditelja, da me mole da ne spominjem imena niti o kojoj se instituciji radi, jer ih je ova budala zvala i ko zna sta im je lik sve ispricao, a meni se ne javlja na telefon da ga pitam koja g***a je jeo.

Sad pametan nisam, da li da ih prijavim ili da, kao i svi ostali gradjani ove Crne Rupe cutim. Ne znam kakve bih budale navukao na vrat...
 
Sad pametan nisam, da li da ih prijavim ili da, kao i svi ostali gradjani ove Crne Rupe cutim. Ne znam kakve bih budale navukao na vrat...

Znam šta bi trebalo uraditi. Ali da li bih i ja to uradio, ne znam... bar kada bi svi tako počeli...

Prijava policiji za traženje mita. NE TELEFONOM, već odeš u najbliži veći MUP, i tražiš razgovor sa inspektorom za korupciju. Prijaviš šta su ti rekli.

Dalje, u dogovorenom terminu dobiješ obeležene novčanice i bubicu i kreneš na "razgovor" za posao. Osoba koja primi pare dobija bar 45 dana istražnog zatvora. Za posle kako bude. Ako je stvarno neko sitno govance od "managera" koje koristi priliku da sa kolegama iz pravnog nešto ušićari, i to će im biti dovoljno.

Potpuno identičan scenario je prošao jedan pravnik X iz državne firme Y (inače jedan od najvećih seronja koje sam u životu upoznao) jer je dogovarao i tražio pare kao "pravni savetnik" za stranku protiv koje je inače vodio spor na sudu, za firmu u kojoj je zaposlen. Stranka popizdela, prijavila policiji, i bio ovaj u bajboku. Ne dugo, ali dovoljno da se smiri.
 
Izgleda da ja opet ne razumem neke stvari i da stvarno ne znam kako funkcionisu preporuke u nasoj zemlji. Danas ispade prica, da taj novac nije za proveru da li sam osudjivan, nego za "odredjivanje" prioriteta kanditata. Recimo, kad se raspise konkurs, ja imam prednost u odnosu na ostale!!! :wall: Opet pitah da li je legalno, dobih potvrdan odgovor i da slobodno proverim sa ministarstvom doticne institucije. Kad sam rekao da sam "proverio" i da traze da slucaj prijavim policiji, gospodin "prijatelj" se uznemirio, oblio ga hladan znoj, poceo da se kune u zenu, decu, grob pokojne majke da on ne zna nista, da su njemu preneli, da njega ne spominjem, pa da li sam i njegovo ime uzeo u usta ili ime coveka (izgleda da taj lik nije direktor, moracu da proverim lik coveka) kod koga me je poslao na razgovor, pa kako sam mogao to da uradim. Istrgao mi papiric iz ruke na kome je pisalo sta treba od dokumenata i kome da se preda novac prilikom predaje dokumenata uz "Ima ko hoce da radi, ako ti neces".
Konkurs nije ni raspisan, ne zna se ni sta se otvara/gradi, ne zna se ni koja se sva radna mesta otvaraju, uglavnom znaju da im trebaju kompjuterasi, ali mora da se plati i da ce se taj novac vratiti kad vas budu pozvali na intervju septembra iduce godine.
Uvece sam dobio pozive od roditelja, da me mole da ne spominjem imena niti o kojoj se instituciji radi, jer ih je ova budala zvala i ko zna sta im je lik sve ispricao, a meni se ne javlja na telefon da ga pitam koja g***a je jeo.

Sad pametan nisam, da li da ih prijavim ili da, kao i svi ostali gradjani ove Crne Rupe cutim. Ne znam kakve bih budale navukao na vrat...

Ako nastavak ove sage o 10.000 ne vidimo u KURIRU nista nisi uradio!
...
Ladno ti je istrgao papric iz ruke!!!
...
Mesecno, njih dvojica ili vise, ojade tako 15-20 ljudi i njima dobro, i svi cute! Da su ojadjeni!
 
Poslednja izmena:
Da, da, na ruke, uz priznanicu. S tim, sto bi kao taj novac vratili kad me budu pozvali na intervju avgusta ili septembra 2014... U medjuvremenu, izbori, nova vlast, nova garnitura, novi ljudi - a, para naravno nema, idi trazi ih kod prethodnika, nama pare nisi dao...
@NShappy
Hvala na savetu, ne bih ni trenutak razmisljao, ali razmisljam da mu taj inspektor nije mozda brat, kum, ujak, tetak, tata, sin, decko, devojka, zena, zenin ljubavnik, deda, baba. Ionako se svi po "babine" linije zaposljavaju i cuvaju ledja jedan drugome. Jedino da se dobro raspitam ko radi na odeljenju za korupciju, da nisu povezani, onda bi mi bilo lakse.

Edit: AMG-ov post je primer kako funkcionisu rodbinske veze na jugu.
 
Komedija, sta imas njega da ispitujes da li je legalno?! Pa nije retardiran da ti odgovori da nije. Naravno da nije, uzeli bi ti kes, mozda bi te primili, verovatno na probni rad sa jos gomilom drugih i na kraju bi zadrzali nekog svog ili onog ko plati. Ako nesto hoces da odradis idi u neku normalniju stanicu mup-a i trazi obelezene novcanice, predaj im i posle nek ih ovi iz mup-a ispituju.
 
Ma suviše smo mi umislili da su oni nedodirljivi pa se sada ljudi i bolje da prijave korupciju.

Verovatnoća da je povezan sa nekim konkretnim inspektorom u policiji je mizerna. A i da jeste, inspektor će ti samo reći da nema vremena za to i neće te više maltretirati. Fobija od korupcije je sada jako naduvana te se sada svako boji da ne bude umešan.

E sada, ako sve prođe kako treba i stvarno ih pohapse, i stvarno pokrenu spor protiv njih, moraš biti spreman za potencijalni odlazak na sud u formi svedoka optužbe. krastavac. ako krenu da se brane sa dobrim advokatima, sigurno će te zvati.

Na žalost, jedan od osnovnih uzroka ovolikog bezakonja kod nas nije policija već pravosuđe. :(

Ali u svakom slučaju, sam čin hapšenja, istražnog zatvora i sudskog procesa će biti dovoljan da sledeći put dobro razmisle pre nego im ovako nešto opet padne na pamet.
 
Pa i da mu kazu to ode lepo u neki dnevni list ili medijsku kucu, iznese slucaj i oni bi pozvali svoje ljude iz MUP-a, ne da ga ne bi niko pipnuo nego bi verovatno posle i dobio posao. Nisu to narko karteli iz Kolumbije vec najobicniji prevaranti...
 
Ma suviše smo mi umislili da su oni nedodirljivi pa se sada ljudi i bolje da prijave korupciju.

Verovatnoća da je povezan sa nekim konkretnim inspektorom u policiji je mizerna. A i da jeste, inspektor će ti samo reći da nema vremena za to i neće te više maltretirati. Fobija od korupcije je sada jako naduvana te se sada svako boji da ne bude umešan.

E sada, ako sve prođe kako treba i stvarno ih pohapse, i stvarno pokrenu spor protiv njih, moraš biti spreman za potencijalni odlazak na sud u formi svedoka optužbe. krastavac. ako krenu da se brane sa dobrim advokatima, sigurno će te zvati.

Na žalost, jedan od osnovnih uzroka ovolikog bezakonja kod nas nije policija već pravosuđe. :(

Ali u svakom slučaju, sam čin hapšenja, istražnog zatvora i sudskog procesa će biti dovoljan da sledeći put dobro razmisle pre nego im ovako nešto opet padne na pamet.

Tog pravosudja se i bojim najvise. Vec sam bio na jednom sporu 3 godine i naravno presuda u korist coveka sa kupljenom diplomom. Tako da mi se u sud ne ulazi, ne zato sto su "posteni", ne zelim da mi se smeje sudnica kao na poslednjem rocistu kad sam pitao da li doticni "programer", s obzirom da je sud na njegovu stranu i da ceni njegovo znanje dokaze to isto tako sto bi napravio obicnu aplikaciju da prilikom pokretanja ispisuje "Zdravo, sudija"...
 
Inače to uverenje da nisi osuđivan, da se ne vodi postupak nad tobom itd. Košta 190 dinara. http://prvisud.rs/izdavanjeuverenja.html

Znam, vadio sam ih u par navrata.

Pa i da mu kazu to ode lepo u neki dnevni list ili medijsku kucu, iznese slucaj i oni bi pozvali svoje ljude iz MUP-a, ne da ga ne bi niko pipnuo nego bi verovatno posle i dobio posao. Nisu to narko karteli iz Kolumbije vec najobicniji prevaranti...

Sve je to lepo, recimo cak i da pristanem, ali koji posao? U institucijama koje jos ne postoje/nisu izgradjene? Cak ni konkurs nije raspisan i pitanje je da li ce ga uopste biti. Covek mi danas kaze da ce biti izbori u martu, da je ovo samo "daj, sta das, pa da pakujemo kofere, doci ce drugi". Odlicno funkcionise ovo nestranacko zaposljavanje, konkurisemo na radna mesta koja ne postoje. Jedino sto sada gledam kako da prijavim prevarante, da prodje sto bezbolnije (po mene, naravno).
 
Sve je to lepo, recimo cak i da pristanem, ali koji posao? U institucijama koje jos ne postoje/nisu izgradjene? Cak ni konkurs nije raspisan i pitanje je da li ce ga uopste biti. Covek mi danas kaze da ce biti izbori u martu, da je ovo samo "daj, sta das, pa da pakujemo kofere, doci ce drugi". Odlicno funkcionise ovo nestranacko zaposljavanje, konkurisemo na radna mesta koja ne postoje. Jedino sto sada gledam kako da prijavim prevarante, da prodje sto bezbolnije (po mene, naravno).

Cek ako ti je sve ovo jasno, zasto si uopste otvarao temu?
 
Da, mogao si sve da kazes u kutiju od cipela umesto nama, sada se samo nerviramo.
 
Bogami mene zabole glava kada sam procitao da je otisao liku i rekao mu u facu da se raspitao i da razmislja da prijavi policiji. :D Mozda se na kraju i taj lik smorio toliko da je prelomio njemu da ne uzme kes..
 
Cek ako ti je sve ovo jasno, zasto si uopste otvarao temu?

Trebala mi jedna samarcina i to dobra, da se osvestim. Kad ti neko kaze to i to tako treba, mozes ga i oterati u pm, ali kad ti se bar 10 naredjaju da je to tako, onda se zapitas. Sam sam kriv, kad slusam svaku budalu. Mada, verujem da su se te budale na takav nacin i zaposlile.
 
Niko nije savrsen, ajde glavu gore...
 
Nema nikakve kompjuterske obrade podataka pri zapošljavanju.
Za neke poslove firme traže firme od policije tzv. "izvod iz kaznene evidencije" ili "Uverenje iz kaznene evidencije" i on ne košta ništa. Privatnim licima se to naplaćuje taksa, ali nikako nije toliko, već:

Tarifni broj 48.

Za potvrdu o podacima iz kaznene evidencije radi osiguranja prava u inostranstvu 480 dinara

Tarifni broj 49.

Za izvod iz kaznene evidencije 370 finara.
 
Poslednja izmena:
Vrh Dno