Šta je novo?

1 modem na 4 radne grupe...?

Zveki

Čuven
Učlanjen(a)
05.09.2003
Poruke
580
Poena
619
Treba mi konkretno neko sa ovakvim iskustvom. Naime, 10ak racunara u 4 radne grupe (tako mora da bude, znaci racunari se vide samo u svojim radnim gupama), treba vezati su sa 2 aplinkovana switcha (1 vec postoji) sa idejom da se na switch poveze 1 kablovski modem koji bi svi mogli nezavisno da koriste. Da li je ovo izvodljivo, i ako jeste kako tacno konfigurisati racunare da i dalje budu u ovako podeljenim radnim grupama, a da su svi na netu o istom trosku? :cigar:
 
Zveki je napisao(la):
Treba mi konkretno neko sa ovakvim iskustvom. Naime, 10ak racunara u 4 radne grupe (tako mora da bude, znaci racunari se vide samo u svojim radnim gupama), treba vezati su sa 2 aplinkovana switcha (1 vec postoji) sa idejom da se na switch poveze 1 kablovski modem koji bi svi mogli nezavisno da koriste. Da li je ovo izvodljivo, i ako jeste kako tacno konfigurisati racunare da i dalje budu u ovako podeljenim radnim grupama, a da su svi na netu o istom trosku? :cigar:

Racunari mogu da se vide i van svojih radnih grupa, vide se vec po defaultu. Inace ;).

A da bi ovo radilo, treba ti router na koji ce biti povezani svi racunari, raspored kako zelis/mozes.

Poslednji, iznad svih mora da bude ruter sa WAN portom na koji kacis modem.
Ukljucis DHCP na njmu, svim racunarima "auto ip address" i fercera cim namestis WAN port na ruteru. A to ne mogu ti kazem, zavisi od uredjaja i provajdera.
 
Poslednja izmena:
Kako se vide u razlicitim radnim grupama? Ako se vide, onda 1 komp moze da bude DHCP server na kome je modem i to je to. Problem i jeste sto i taj server mora da bude u jednoj od te 4 radne grupe, tako da valjda dodeljuje adrese racunarima samo u svojoj radnoj grupi, zar ne? Ili ne?... Nije li moguce nekako to bez rutera?
 
Ma bre, workgroup nema veza sa ip adresama.
A opet, vide se kompovi u razlicitim radnim grupama. Stavi DHCP server u jednu mrezu, bilo ruter ili komp i radice sve.

Pozdrav!
 
Jos jedno pitanje... Druga lokacija u pitanju. Jedan racunar je DHCP server sa internetom, jos 5 racunara je u mrezi. Desava se da pri podizanju mreze internet radi besprekorno, ali racunari se ne vide u mrezi (ili svi vide server ili njih par se medjusobno vidi). Sad ja verujem da je to zbog firewalla, sto Windows, sto Symantec-ovog, sto cu polako namestiti. Interesuje me, posto kada se ode na Find Computer svaki racunar pronalazi ostale, postoji li neki (obavezno freeware) programcic koji u vidu browsera prikazuje racunare u mrezi, a da ih pre toga pinguje ili sta god mu treba da u svakom momentu tacno prikaze stanje mreze (bez npr. onih imaginarnih racunara koji su u network places bili pre ko zna kad)?
 
Nazad
Vrh Dno