Šta je novo?

Мišljenja i saveti oko konfiguracije

taba

Čuven
Učlanjen(a)
17.08.2002
Poruke
247
Poena
620
Znam da ima dosta sličnih tema u poslednje vreme, i pokušavao sam da se ponekad na njih ubacim sa pitanjima, ali u ovom trenutku mislim da moram da otvorim svoju i da pitam ljude za mišljenja.

Konfiguracija koju sklapam je all-around. Pored casual igranja, gde se neću mnogo smoriti ako za neku buduću igru budem morao da malo spustim rezoluciju, kompjuter će se koristiti za video kompresiju i programe za obradu zvuka (Cubase, ProTools i Reason i mnogo VST intrumenata)

Evo početnog plana a zanimaju me vaša mišljenja i šta i zašto biste vi nešto menjali:

CPU: Intel Core i5-3450
Motherboard: Asus P8B75-M
GPU: POWERCOLOR 7770 1GB GDDR5
SSD: Samsung 830 128gb (Deluje mi kao bestbuy)
PSU: 500W Chieftec/LC Power/Coolermaster - ovde potreban savet, bitno je da bude jako kvalitetno ali i što tiše za neke pare do 40-50e

Sve bi se to spakovalo u moje staro chieftec kućište čiju oznaku nemam, ali meni je najbolje.
Uz to idu i stari HDD, tako da nemojte brinuti za storage

Prvi izbor su bile Z77 ploče, konkretno ASUS P8Z77-V LX, koja je budžetski model, ali pošto ne planiram klok i zbog uštede sam se spustio na B75. Može se primetiti da volim ASUS, ali ako neko ima protivkandidata, samo napred. Oko izbora ploče sam vrlo flexibilan uz valjane argumente.

E sad, par pitanja:

Pošto se računar ne klokuje, da li mi je dovoljan stock CPU cooler?

Da li bi trebalo da pogledam druge proizvođače GPU? Ovo sam izabrao na osnovu Benchmark Back To School guide-a.

Mišljenje o izboru SSD?

Koji PSU?


Budžet je okvirno 500e. Uz eventualno blago natezanje. Ja sam na konfiguratorima nekih domaćih firmi uspevao da ovo sve uklopim nekako. Videćemo da li će ići tako u praksi.


Hvala svima unapred!
 
ovako posto hdd-ove i kuciste imas, za monitor nisi nista napisao predpostavicu da i to imas i ne vidim RAM to predpostavljam da nemas!

ja bih nategao malo to i ulozio vise u plocu i procesor, ako nemas nista protiv toga nabavi polovnu grafiku neku ili repariranu, zasto zato sto ce ti po meni lakse biti posle da kupis samo grafiku nego da menjas celu platformu ...

u odredjenoj prodavnici sam nasao neke reparirane gtx550-ti za oko ~9k preporucio bih mozda tu grafiku jel smatram da je cena dobra, ali mozes i jeftinije da prodjes ati 4850 iako je starija bi radila neko vreme super, a polovna moze da se nadje za 4500-5000 ...

sto se tice ssd-a samsung je odlican taj koliko vidim on je oko 11k, tkd. ja bih uzeo taj bas

CPU: i5-3570k koji je oko 23000 + Xigmatek Gaia SD1283 za oko 2800din (ili nesto skuplji Cooler Master 212+ Evo) pa mozes sa bilo kojim od ta dva da OC :D
RAM: Kingston HyperX CL9 KHX1600C9D3X2K2/8GX (8GB) oko 4500
MOBO: MSI Z77A-G41 negde oko 9300
PSU: LC Power SuperSilent LC6600 V2.2B (imam ovakvo i super me sluzi) oko 5200
ako su upitanju taj samsung ssd i ona ati 4850 polovna to je ~60.000din ili oko ~65k sa tom gtx550ti (znaci 3-8k vise nego sto si planirao u zavisnosti od grafike) , a mislim da je super konfiguracija i da jedino sto bi bilo potrebno upgrade-ovati posle nekog vremena ce biti ta grafika ... sa ati 4850 powercolor 1GB/256bit ja igram sve manje vise na high na res.1680x1050, to je jos po meni ok grafika...

e sad to su web cene, ali ne verujem da ce odstupanja biti velika ...
moje skromno misljenje,
uzdravlje
 
Poslednja izmena:
Monitor ništa imam ih 2.

Da, memoriju nisam naveo jer tu ni nema nekog dvoumljenja šta se dešava.

Tvoji saveti su potpuno na mestu ako budem želeo da ipak napravim OC konfiguraciju. Nego kao i uvek taj izbor ploče mi je najteži. Zašto predlažeš baš tu, jel su B75 realno trash ili šta?
 
msi se pokazao dobro sa tim plocama evo jos jedna Gigabyte GA-Z77-DS3H, te predlazem zbog chipset-a i cene, to je samo primer, mozda bi mogao da nadjes i neku malo mocniju za te pare ali treba to malo istraziti detaljnije, mada za mocniju mislim da bi trebalo vise platiti malo tipa ASRock Z77 Extreme4 ... zbog OC ja bih isao na z77 to ne znaci da je B75 los...
 
Poslednja izmena:
Pošto se računar ne klokuje, da li mi je dovoljan stock CPU cooler?


Dovoljan je, a kad stigne leto videćeš i sam. Do tada ne treba ti bolji kuler. Pogledaj onda i5-3470, a najbolje bi bilo ako se uklapaš u i5-3570k (nemoj da ga klokuješ :p).
Da li bi trebalo da pogledam druge proizvođače GPU? Ovo sam izabrao na osnovu Benchmark Back To School guide-a.
Ja bih ipak birao nereferentni model ali onda se cena opasno približava MSI 7850 1 GB (oko 17K din). Doduše za taj MSI niko ništa ne priča, ni dobro ni loše. :)
Mišljenje o izboru SSD?
Dovoljno je hvaljen na Benchu tako da ja o drugom ne bih ni razmišljao.
Najteže pitanje. :) Svakako ćeš dobiti par predloga i bilo koji da poslušaš biće OK. Recimo, ja ovo moje (iz potpisa) ne čujem iako mi je kućište na 30-50 cm od glave. Podigao sam ga zbog prašine, a imam dovoljno prostora.

Edit: vidi nema ga u potpisu. :D 600W Chieftec CTG-600-80P
 
Poslednja izmena:
Dobar je taj procesor ne treba ti nista jace od toga i to je previse na takvu grafiku. No posluzice ti ok ako ne zelis da se klokujes a za par godina budes zeleo da uzmes malo bolju grafiku i dalje ce biti aktuelan. Razlike izmedju tih proceosra su relativno male a cene su malo vece 3570 3550.
Stock kuler je ok nije toliko bucan osim ako ne ides na neko silent kuciste i nece ti se pregrevati procesor dokle god ti je u sobi normalna temperatura, Preko leta ako imas klimatizovan prostor nemas problema.
Grafika isto tako ... ok je ta grafika dobar odnos cena i performasni , samo malo bucniji kuler ako neces preterano da overklokujes nemas problema :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno