Šta je novo?

Креирање кућне мреже, савети

Teacher

Cenjen
Učlanjen(a)
23.04.2009
Poruke
566
Poena
169
Ускоро би требало да кренем са сређивањем куће у коју планирам да се преселим током следеће године. Пошто столарија и паркет нису тема за овај форум, да питам везано за оно што јесте:)


Кућа има подрум, приземље, спрат и таван. Највише би ми одговарало да главни (сервер, какогод) рачунар буде у подруму, а да код њега буде и рутер.

Планирам да одрадим везу каблом за IP камере (за видео надзор локала), HTPC-јеве, Xbox и мој РС, а да остало остварим бежично.

Иако имам поприлично искуства у другим областима рачунарства, мрежама се никад нисам бавио, па имам нека, вероватно глупа, питања:

1. Да ли је домет 802.11n мреже довољно велики да покрије целу кућу? Ако није, је л' може нека додатна антена на рутер да се стави? Има ли негде да се купи примопредајник, или тако нешто, што би повећало домет?

2. Да ли постоји нека већа разлика у брзинама између различитих мрежних каблова? Оно што је мени битно је да могу да гледам 1080p преко мреже, не треба ми већа брзина.


Ако знате за неки сајт/литературу који имају везе са кућним умрежавањем, реците, не мрзи ме да читам, али све што сам до сад гледао било је на поприлично базичном нивоу, нигде нису детаљније улазили у проблематику.




Јесте питање огромно, али немам појма кога друго да питам:)
Хвала унапред на одговорима...
 
ukratko, ako ti ne bude dovoljan samo jedan wireless router, mozes da uzmes jos jedan i da ga postavis u repeater mode.
tesko da ces naci jeftin 1Gbps ruter, tako da te ceka 100Mbps LAN, ali uzmi makar Cat5 kategoriju kablova - neces uvek razvlaciti kablove - vec samo jednom.

Mozda ce ti trebati jos jedan switch, posto vecina wireless routera ima samo 4 LAN prikljucka...
 
ОК, нисам знао за тај "repeater" мод, то ми је екстра.

А колико сам гледао, већина (скупљих) рутера је 1Gbps, али и 100Mbps ми је довољно за 1080p, тако се за то не бринем пуно.

Свич долази сигурно, њега качим на један од LAN прикључака на рутеру, је л' тако?
 
tako je, switch na prvi wireless ruter... i switch, prvi wireless ruter i glavni racunar su ti do modem za kablovsku ili ADSL modema - kako vec dobijas internet.
kada guras toliko opreme, makar stavi jedan UPS da ti ako moze - zastiti opremu.

brat drzi ruter na spratu od kuce, a hvata signal i kod komsije 20-30m dalje. i to sa nekim TP-Link od 3000din
 
Е, да, добро си ми рекао за UPS, да упланирам и место за њега.
Тамо има СББ-а, тако да ћу вероватно код њих узети нет, мада има и АДСЛ могућности.
 
eh sad... ako imas SBB, onda moras i te kablove da sakrivas, ali su po meni manje od dva zla u odnosu na ADSL.
 
Postoji TP Link ruter sa 3 antene (WR941ND). Mnogo bolja pokrivenost prostora uz mogucnost kacenja jacih antena.
Nisam licno isprobao, ali sam cuo da je bolji od standardnih modela sa jednom antenom. Cena je OK (oko 50E). Vredi probati, s obzirom da ti ruter u svakom slucaju treba.
 
Да, каблови за СББ ће бити исто укопани у зид.
За овај рутер ћу да видим, пошто ће вероватно покривеност највише проблема да ми прави.
 
Vrh Dno