Šta je novo?

Želim da naučim Linux OS?

Raksa

Slavan
Učlanjen(a)
16.10.2005
Poruke
388
Poena
319
Čovek se uči dok je živ! Pošto sam totalni laik što se tiče ove teme želeo bih da mi pomognete kako da najlakše savladam ovaj OS.

Voleo bih da mi objasnite odakle je najbolje da krenem i šta prvo da učim tj. bilo bi možda najbolje da mi pošaljete neki link odakle bih krenuo sa svojim "prvim koracima" u svetu Linuxa...

Ne bi bilo loše i da mi preporučite sa kojom "verzijom" da prvo krenem?
Svaka pomoć mi je dobro došla! :wave:
 
Kreni od instalacije a preporuka Ubuntu,Fedora ili Mint poslednje verzije.
 
Moja preporuka je da prvo instaliras virtuelnu masinu, npr. vmware, pa onda da se zezas sa linux-om. Lakse ga brises i instaliras, jos ti i ostane poznato windows okruzenje.

Evo malo komandi u linux-u :smoke:
 
Hvala svima na brzim odgovorima. Nisam napomenuo da imam neki stari računar (Intel Celeron Tualatin 1.2 GHz, 512 MB SDRAM 256, HDD 160GB, SOUND BLASTER Live 5.1 + Samsung 940BF monitor) i mislio sam da instaliram za početak Ubuntu 10.04.2. Nadam se da je konfiguracija odgovarajuća za Ubuntu? Windows sam već "izdegustirao" pa želim da naučim i nešto pametno tj. batalio sam igrice pa će mi Windows ostati i dalje ali na "glavnom" računaru. Učio bih na Linuxu pa bi vremenom možda prešao na njega :)
 
Ako oćeš da učiš skini gentoo ili slackware imaš čak i slack knjigu koja je prevedena na sprski, a ako želiš dodatnu literaturu pored zvanične pogledaj domaći časopis GNUZZILA ako uspeš sad da ga nađeš
Jesam krvav, ali planiram da instaliram ovu 2cu matoraca da ih vidim na delu :D
 
Poslednja izmena:
ubuntu nije toliko nezahtevan koliko ljudi misle, zbog grafickog okruzenja. Radice na toj masini, ali nece leteti. Ako bas zelis ubuntu, onda bolje idi sa Xubuntu (ubuntu sa XFCE grafickim okruzenjem). E sad, ubuntu je veoma user friendly,pa sa njim neces bas mnogo nauciti. Kupi za pocetak neku knjigu o UNIXu, da naucis osnovni rad u terminalu. Kada malo upoznas neki osnovni rad u terminalu, onda mozes da se odlucis i za neke druge distroe linuxa. Mislim da za svaki linux imas uputstvo za instalaciju, tako da nece briti problem da instaliras bilo koji linux. Za pocetak Xubuntu, pa kad vidis da li zelis da ostajes ne nekom linux distrou, mozes da isprobavas razne. Gentoo poslednji ako te bas toliko bude zanimalo :)
 
ubuntu nije toliko nezahtevan koliko ljudi misle, zbog grafickog okruzenja. Radice na toj masini, ali nece leteti. Ako bas zelis ubuntu, onda bolje idi sa Xubuntu (ubuntu sa XFCE grafickim okruzenjem). E sad, ubuntu je veoma user friendly,pa sa njim neces bas mnogo nauciti. Kupi za pocetak neku knjigu o UNIXu, da naucis osnovni rad u terminalu. Kada malo upoznas neki osnovni rad u terminalu, onda mozes da se odlucis i za neke druge distroe linuxa. Mislim da za svaki linux imas uputstvo za instalaciju, tako da nece briti problem da instaliras bilo koji linux. Za pocetak Xubuntu, pa kad vidis da li zelis da ostajes ne nekom linux distrou, mozes da isprobavas razne. Gentoo poslednji ako te bas toliko bude zanimalo :)

Evo, po tvom savetu sam prvo instalirao Xubuntu pa cu za početak malo da učim na njemu. Sad, kako je najbolje krenuti? Učiti neke osnovne komande u Linuxu, koristiti forume (kao što je bench forum) ili uzeti neku literaturu. Kako je najbolje početi?
Izvini! Vidim da si mi napisao kako je bolje za početak uzeti neku literaturu. Hvala svima na pomoći....
 
Poslednja izmena:
Ima neka knjiga UNIX za pocetnike, tako nesto, u CETu, prelistaj prvo to da shvatis logiku UNIXa ( i svik uniksolikih sistema), da naucis kretanje kroz direktorijume, pravljenje direktorijuma, brisanje, zipovanje fajlova itd i neke bas osnove tih sistema, posle ako te bude zanimala administracija sistema, kupis knjigu neku i ucis
 
Ja sam takodje pocetnik u ovome pa me interesuje kojii je od svih linuxa najmanje zahtevan (za hardver). Neki su mi rekli da je Mint a ovde vidim npr. Xubuntu. Pitam zato sto planiram da instaliram na 10"-om laptopu (netbook-u). Instalirao sam ubuntu 10.10 netbook verziju i ne radi bas najsjajnije, tj sve po malo kasni.
inace u laptopu je Intel Atom n450 1,66Ghz, 2Gb rama na 800Mhz, Intel 3150 grafa sa 256MB, HDD na 5400 RPM 8MB Cache.

I jos jedno pitanje, kako da instaliram novi linux (da obrisem ubuntu i stavim xubuntu) a da ne s*ebem boot WinXP-a koji je instaliran pored ubuntu-a?
 
Xubuntu varijanta ima "lakši" DE (Desktop Environment) -> XFCE4. Isto bi dobio da instaliraš bilo koji drugi distro sa XFCE.
Novom instalacijom linuxa možeš gaziti staru, on će sam složiti GRUB tako a ulanča i Windows boot loader. Dakle, samo gaziš postojeću instalaciju linuxa. (Kad kažem gaziš, mislim da formatiraš postojeće linux particije i napraviš ponovo instalaciju).
 
@Ace Rimmer Uradio sam kako si rekao i radi sve kako treba, HVALA!!!. Skinuo sam Linux Mint 9 XFCE i radi sve ko podmazano :).

Imam jos par pitanja:
- Kako da mi windows particije budu uvek mount-ovane
- Koje najosnovnije, a dobre programe predlazete (kodeci, video i mp3 play-eri, program za pregled slike...) i ono sto mislite da treba instalirati
- Koliko da se uzdam u Synaptic
- I dali znate neki dobar html editor (tipa notepad++)
 
ja sam probao pappy linux preko VM i zaprepastio sam se koliko je prostiji od ubuntu mnogo je pregledniji i laksi za podesavanje a i manje zauzima nekih 120 mb
 
Zdravo svima,

Prvi put se susrecem sa Linuxom, tacnije Ubuntu 11.04, pa bih imao bih jedno pitanje:
Upoznavajuci ga i gledajacu po opcijama uspeo sam da napravim jedan problem, naime usao sam u System Settings pa u Desktop i tamo sam nesto stiklirao i desilo se da sam izgubio taskbar gornji i pokretnu traku sa aplikacijama, a ono sto uspem da otvorim otvara mi prozor u gornjem levom uglu i fiksira ga, znaci nemogu da ga pomerim. I jos jedno pitanje postojili ovde kao u Windows-u skracenica Ctrl-Shift-Esc odnosno Ctrl-Alt-Delete?
Bio bih zahvalan na odgovoru.
 
Imao bih jos jedno pitanje kako ubaciti back-up Bookmarks-a u Firefox-u?
 
Najlakši način (za sad i ubuduće) jeste da napraviš Firefox Sync nalog. Vidiš, pošto je Firefox zaostajao za Chrome odlučili su da ga malo (malo više) iskopiraju tako da je danas muka živa uneti bookmarks.html.

Tools -> Set up sync

Gornji taskbar je ujedno i program meni btw.

CTRL+ALT+DEL u Ubuntu poziva Log Out screen. Da bi to promenio moraš uraditi sledeće:

Go to "System > Preferences > Keyboard Shortcuts" (In Ubuntu 10.04, older versions may have it elsewhere under a different name, look around) .

1. Change the key combo for the current Ctrl-Alt-Del binding:
Look for "Log out", where you can see:
"Log out - Ctrl+Alt+Delete"
Click on the "Log out" line and you will be prompted to enter a new key, try "Ctrl-Shift-Del" or whatever key combination not in use.

2. Enter the new Ctrl-Alt-Del:
At the bottom of the "Keyboard Shortcuts" window, click on "Add", to add a new "Custom Shortcut" combination.

Name:* Ctrl-Alt-Del

Command: gnome-system-monitor

*You can name it whatever you want, even "Windows Task Manager", as in Windows. :)

Click "Apply", and then click on "Disabled", next to the new Ctrl-Alt-Del entry, and press Ctrl-Alt-Del to enter the new key combination when you see "New shortcut", and you're done!
Test it out by pressing Ctrl-Alt-Del!
 
Zdravo svima,

Prvi put se susrecem sa Linuxom, tacnije Ubuntu 11.04, pa bih imao bih jedno pitanje:
Upoznavajuci ga i gledajacu po opcijama uspeo sam da napravim jedan problem, naime usao sam u System Settings pa u Desktop i tamo sam nesto stiklirao i desilo se da sam izgubio taskbar gornji i pokretnu traku sa aplikacijama, a ono sto uspem da otvorim otvara mi prozor u gornjem levom uglu i fiksira ga, znaci nemogu da ga pomerim.

Čačkao si?

1) Main Menu
2) Launcher and Menus
 
G@W - Mislim da sam to dirao, postoji li mogucnost da se to vrati ili ponovna reinstalacija?
 
G@W - Mislim da sam to dirao, postoji li mogucnost da se to vrati ili ponovna reinstalacija?
Ma kakva reinstalacija...joj Windows filozofija, ako nešto ne radi kako ja hoću, FORMAT :/
 
G@W - Mislim da sam to dirao, postoji li mogucnost da se to vrati ili ponovna reinstalacija?

Probaj sledeće:

1) Otvori Terminal (CTRL+ALT+T)
2) Kucaj sledeće
Kod:
unity --reset
ENTER

Ako ne popravi ništa izloguj se (Log Out) pa se uloguj ponovo. Srećno.
 
G@W - imao bih jos par pitanja ako nije problem da mi odgovoris,
- koji program moze da popunjava razne obrasce u pdf-u
- sta menja JDownloader
- sta menja nero burning
- koji program je dobar za skener
- da li mogu da se samo odredjeni programi prevedu na nas jezik i kako
Hvala na odgovoru.
 
Imao bih jos jedno pitanje koristim bluetooth menager i sve fino radi, ali kada izvadim bluetooth i vratim ga nazad bluetooth menager ima problem pa moram da restartujem PC i onda sve radi kako treba do sledece situacije. moje pitanje se odnosi da li postoji neki safe remove kao kad je flesh stick upitanju.
 
G@W - imao bih jos par pitanja ako nije problem da mi odgovoris,
- koji program moze da popunjava razne obrasce u pdf-u
- sta menja JDownloader
- sta menja nero burning
- koji program je dobar za skener
- da li mogu da se samo odredjeni programi prevedu na nas jezik i kako
Hvala na odgovoru.

-probaj u OpenOffice sa PDF Import ekstenzijom.
-jdownloader, kolko se secam ima i u linux varijanti
-brasero, a ima i Nero za Linux, ali ne znam jel valja cemu.
-simple scan :) ,a mozes i iz gimp-a
-da, ali zavisi od programa, dal ima podrsku za prevod jezika.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno