Šta je novo?

čišćenje paste sa 3% hidrogen

vane

Cenjen
Učlanjen(a)
20.06.2010
Poruke
28
Poena
154
E ovako.

postavljam ovu temu jer hocu da znam mogu li pastu na procesor da ocistim sa ovaj hidrogen sta je za pranje rane na kozu.

Ako neko zna dal moze nek kaze :wave:
 
nece dobar poso da ti odradi ..ako mozes naci izopropil alkohol najbolje bi bilo, a ako ne onda standardni etil u apoteci, sto cistiji, jer alkohol brzo isparava dok hidrogen netje pantitju
 
Netreba ti nista samo obrisi papirnom maramicom.
 
Apotekarski/medicniski benzin skida sve paste, kao rukom odneseno :).
 
Moze svasta da se koristi. Ja obicno prvo samo krpicom obrisem pa zatim stavim aceton/alkohol na stapic za usi i njima malo prebrisem povrsinu - cisto da pokupi sta vec pokupi posto bude malo crn/prljav posle ciscenja :)
 
Moze svasta da se koristi. Ja obicno prvo samo krpicom obrisem pa zatim stavim aceton/alkohol na stapic za usi i njima malo prebrisem povrsinu - cisto da pokupi sta vec pokupi posto bude malo crn/prljav posle ciscenja :)

ovo sa acetonom mislim da je opasno moze nagriziti povrsinu proc
ipak najbolje je onaj cist alkohol medicinski:)
 
Pa sve i da ga nagrize jos bi bolje bilo, stanjio bi his i jos bi bolje bila odvedena temp sa jezgra!!
 
Kao sto neko rece najbolji je medicinski benzin mada moze i ovaj standardni(ako vam miris ne smeta), licno sam probao. E sad i aceton zavrsava posao a sto se obicnog (40% etanol) alkohola tice za njega znam da ne skida pasta a vec izopropil nisam probao
 
Malo alkohola 75% na stapic za usi je sasvim dovoljno
 
Probao benzin i alkohol i benzin je neuporedivo bolji pogotovu kod lepljivih pasti ("zvaka")
 
moze ono i samo sa papirnom maramicom i golim okom ne vidis nista ..al kad krenes izopropilom na ubrusu skine se jos dosta toga vidljivog golim okom
 
98%-tni alkohol u maksiju ili univeru 1l pakovanje sve resava ;)
p.s mozda je i 90% mrzi me sad da proveravam sta pise na flasi
 
Koja debljina paste treba da bude recimo na chipset ako se stavlja(2-3mm ili manje) i cime je najbolje to razmazati?
Da li moze da se koristi neka kartonska vizitkarta malo deblja recimo?
 
Kako Promeniti Cooler-e i Termalnu Pastu


Posto uvek postoji problem/nedoumica kakav je postupak promene doticnih komponenti, uz pomoc 2 prijatelja napravili smo mini tutorial.

Pa da pocnemo

1. Prvo i osnovno pravilo kod zamene CPU/GPU/Chipset cooler-a: pre same operacije, potrebno je ostaviti racunar ukljucen bar 30 minuta. Razlog je sledeci: cesto se desava da, ako na hladno pokusamo da odvojimo cooler od cipa, on ostane zalepljen ili jos gore, iscupamo cooler zajedno sa procesorom (slika 1.i 2.). Tu moze doci i do nepopravljivih ostecenja hardware-a. Stoga, UVEK racunar ostaviti ukljucen neko vreme.
2. Nakon sto smo propisno “zagrejali” masinu, krece se u postupak skidanja cooler-a. Postoje dve opcije, sa i bez demontiranja maticne ploce.

U vecini slucajeva, kod montaze CPU/chipset cooler-a je potrebno izvaditi maticnu plocu iz kucista.

Posto imam AMD-ov racunar, na njegovom primeru cemo demonstrirati skidanje CPU coolera(koji u ovom slucaju ne zahteva demontazu), zamenu chipset cooler-a (koji je zahteva) i promenu termalne paste na istim.

U pitanju je DFI ploca, koje su poznate po problematicnim chipset cooler-ima,
Konkretno na ovoj ploci, sam chipset cooler i nije toliko los i bucan, ali se chip prilicno greje (izmedju 48C-50C u idle-u) .

Zbog specificnosti same ploce, t.j pozicije chip-a, kao sto se moze videti na slici br. 3 (a i kasnije u tekstu), nije bilo moguce montirati standardne cooler-e tipa ZM-NB47J, ZM-NBF47, CM jer 1/3 chipa prekriva graficka karti.

Resenje je pronadjeno u Thermalright HR-05-SLI http://www.thermalright.com/a_page/main_product_hr05sli.htm
Zbog specificnog oblika (slika 5.), moguce ga je montirati na ovakve tipove plocU pakovanju, osim tela cooler-a, stizu adapteri za montazu na vise vrsta ploca, korisno uputstvo i termalna pasta u velikom spricu. Sto se tice paste, ona nije probana, jer sam koristio proverenu t.j.
Arctic Silver 5 http://www.arcticsilver.com/as5.htm

Sam cooler je glomazan, ali njegova montaza je relativno jednostavna. Kvalitet izrade je na vrhunskom nivou, kao i zavrsna obrada.

3. Sledeci korak je vadjenje ploce iz kucista, kako bi mogli da skinemo chipset cooler. Njegovo skidanje nije komplikovano, samo je potrebno biti pazljiv da ne bi doslo do fizickog ostecenja maticne ploce.
Od alata su Vam potrebna samo ova tanka kljesta kao na slici 6. Naravno moguce je to izvesti i bilo kojim drugim kljestima ili mozda nekim drugim alatom.
Njima se polako stisne kapica sa zadnje strane ploce, koja drzi cooler i nakon toga se laganim pritiskom izgura doticni, plasticni “sraf” sa federom. Ovde budite takodje pazljivi da ne bi posle bilo trazenja srafa/federa po prostoriji.

Posto smo prethodno drzali racunar ukljucen neki vremenski period, ne bi trebalo da bude problema prilikom skidanja cooler-a sa chipa, t.j nece se zalepiti za njega, jer je pasta popustila.
4. Kada smo uklonili cooler sa chipset-a, krecemo u cistcenje samog chipa i dela cooler-a koji je bio na njemu, od zaostale paste. Kao sto se vidi na slici 7. pasta je bele boje i nije bas najboljeg kvaliteta.
Kolicinski je ima dovoljno.

Za ciscenje je najpozeljnije koristiti neko od sredstava koje u najmanjoj meri sadrze vodu, t.j brzo isparavaju, kao na primer apotekarski benzin, izopropil alcohol itd.
Nije preporucljivo koristiti sredstva kao sto su skidac laka za nokte, jer sadrzi razlicita ulja ili WD-40 (Serbia favorite).
U mom slucaju, koristio sam izopropil-alkohol (99% cistoce), toaletni papir i standardne stapice za usi,


Izopropil je sipan u malu bocicu (od kapi za nos), jer brzo isparava,a i ovako se lakse nanosi.
Moram da napomenem da je bitno da se stara pasta ukloni u celost, i da se chip-ovi i cooler-i ociste lepo sa nekim od gore pomenutih sredstava.
Kada je sve ocisceno kako treba sledeci korak je montaza novog cooler-a na chipset.

Naravno, pre pocetka same montaze pozeljno je da se procita upustvo, da ne bi doslo do nepredvidjenih situacija J.
Kada smo se upoznali sa tehnikom montaze, prelazi se na postavljanje/mazanje termalne paste.Na ociscen chipset se nanosi tanak sloj paste. Ovo je veoma bitna stavka, jer u slucaju da stavimo vise ili manje paste necemo postici zeljeni efekat, t.j temperature ce biti znacajno vise.

Tehnika koju cu koristiti je sledeca: chip/CPU se premazuju po celoj povrsini u tankom sloju. (napomena: Na AS sajtu su prikazane druge tehnike nanosenja paste, ali zbog specificnog CM cooler-a je koriscena bas ova tehnika)
Na website-u Arctic Silver-a nalaze se upustva za postavljanje paste za Intel i AMD http://www.arcticsilver.com/arctic_silver_instructions.htm . Preporucio bih da obavezno procitate upustva za vas tip procesora.

Za razmazivanje paste, mozete koristiti parce plastike (nesto kao deo od kreditne kartice), dok ja volim da koristim “prostiju” metodu, prstima. Uz ovu metodu pozeljno je koristiti hiruske rukavice, a u nedostatku istih i kesa za zamrzivac ce da posluzi, Ujedno cemo i spreciti prljanje paste raznim cesticama koje nam se nalaze na sakama/prstima.

Posto smo koristili kvalitetnu pastu, nije bilo nikakvih problema pri njenom razmazivanju.

Bitno je da ceo chip bude pokriven. Evo kako to izgleda in vivo.
Malo paste, sto nam je ostalo na prstu, t.j kesici smo stavili i na cooler (ne pitajte zasto:D)Zavrsna faza je montaza coolera, koja je u ovom slucaju bila jednostavna. Bilo je potrebno postaviti cooler na chip (pozeljno je imati pomoc, da ne bi doslo do klizanja istog dok montirate plasticne srafice na plocu), postavi se drzac, koji se osigura sa sraficima (oni sa federima) i to bi bilo to.

Moram da napomenem da cooler nije najsjajnije fiksiran na plocu, t.j ima malo lufta na levo i desno, pa je pozeljno biti malo pazljiviji.

O tome kako izgleda vidi se iz sledecih fotografija.

6. Prvi deo posla je uspesno obavljen, sada prelazimo na montazu CPU cooler-a. Model koji smo koristili je Cooler Master Hyper TX (AMD). http://www.coolermaster-europe.com/index.p...p;other_title=0

Cooler dolazi sa vec nanetom pastom, koju smo naravno uklonili (na gore opisan nacin).
Na predhodno ociscen procesor nanosimo Arctic Silver 5 pastu u tankom sloju.

Opet napominjem da je bitno da se pokrije cela povrsina procesora (odnosno u ovom slucaju heat spread-era.)

Kada smo zavrsili sa procesorom, malo smo zamazali i deo cooler-a :tobre:
Sama montaza ovog cooler-a, ne bi trebala da bude problem i inace se radi bez vadjenja ploce. Problem koji moze nastati je prilicno nezgodan mehanizam za montazu, tako da je potrebno malo vestine i jos jedan par ruku. Obratite paznju da li je cooler lepo pokrio ceo procesor.

Jedna zanimljiva stvar, nakon motaze smo primetili da cooler bas ne lezi na sredini procesora, pa je usledilo centriranje:D .

Kako to sve izgleda mozete da vidite na sledecim slikama:

7. Kako je sve uspesno proslo, krenuli smo u zavrsne pripreme za vracanje u kuciste. Montirali smo i graficku karticu, da proverimo da li je sve ok.

to je kao neko upustvo..................

Preuzeto sa :

http://www.noobclub.org/ncf/index.php?showtopic=15&st=0&p=24&#entry24
 
Poslednja izmena od urednika:
Dobro to bi bilo to prstima sa hiruskom rukavicom ravnomerno razmazati debljina otprilike 2mm.
Sada samo jos da izaberem cooler za chipset kojih ima mnogo u ponudi. Najveca je fora sto cu od onog malog ventilatorcica od 200-300 din imati posao od nekih 2 sata koji nikada nisam radio tako da je najbolje da uzmem na vremem telefone servisera dok mi jos radi komp ako ne budem mogao da skinem tj ako se desi najgora varijanta da je donekle skinem a ne mogu skroz a ne mogu ni da vratim. Znaci skidam samo graficku, kablove slikam i to radim. To cu urati pre nego sto slozim kablove u kucistu skroz.
Ne mogu da docekam da krenem da sredjujem komp imam spisak a tek za nedelju dana cu imati pare za te sitnice sve koje ima kod nas. Sada ga ne diram jer nemam alat jos uvek ali sam vec nasao zgodan. I nije skupo za oko 50e sve cuimati novo. Spic klesta, 7 odvijaca, ostalo imam.
 
Poslednja izmena:
ma kakva 2 mm ..pasta je samo tu da popuni mikrorupice ..idealno bi bilo metal na metal bez icega, al kako idealno ne postoji, tu je termalna pasta
 
Mazanje (prstima ili cime vec) tj. razmazivanje je skroz pogresan metod...


[YOUTUBE]EyXLu1Ms-q4[/YOUTUBE]
 
Sto se tice acetona, pazite da se ne zeznete da uzmete onaj za skidanje laka sa noktiju, jer sadrzi, pored acetona, i sredstva protiv isusivanja (nesto masnjikavo).
U svakom slucaju, najbolje je uzeti izopropanol ili etanol.
 
Koja pasta je dobra od nama dostupnih u Bgd i da li biti i za chipset i za cpu od jedne???
Da li da gledam sto skuplju ili kave su CM one od oko 1000 din.
Predlozite.
Zalman ZM-STG2 ???
Noctua NT-H1 ???
Ili neka druga, samo nemojte imao sam jednom, eee kada bi je sada uvozili.
Treba mi pasta za neiskusne.
 
OCZ freeze, jeftina a skoro najbolja.
 
bese su se ljudi jedno vreme iskljucivo primali na onaj akrtik 5 ili kako beshe .. ?
 
Arctic Silver 5, ja je i dan danas koristim
 
Po meni je majka za skidanje medicinski benzin. Ima ga u svakoj apoteci, a flašica (kao ona mala od sirupa) košta oko 80din.
Ja sam radio u firmi koja je preprodavala Med. Benzin, pa sam za sebe poručio od proizvodjača jednu litru, koštala me oko 240 din. :D
 
Nazad
Vrh Dno