Šta je novo?

Čudan problem sa matičnom pločom i grafičkim kartama

Alf

Čuven
Učlanjen(a)
10.11.2003
Poruke
54
Poena
609
Posle družeg vremena naleteh na problem koji nikako ne mogu da rešim. Postojeća konfiguracija: matična MSI Z95 PC Mate + i5 četvrte generacije, 16GB DDR3 i grafička HIS H775F1GD Radeon HD 7750 1GB (128bit), napajanje generičko 400W. Pošto je pomenuta grafička karta bila zamena za prethodnu koja je početkom godine prestala da radi nabavio sam ASUS Dual GTX 1060 6gb 192bit i tu počinje patnja.

Na ASUS-ovom sajtu sam našao da kartica traži napajanje od 500W pa ne želeći da rizikujem nestabilan rad kupim i LC POWER 600W napajanje. Dezinstaliram stare drajvere, izvadim staru grafičku kartu ubacim novo napajanje i novu grafičku kartu i ništa. Računar butuje, čujem da se sistem podogao ali nema slike.

Sve u svemu nema šta nisam probao bez ikakvih rezultata. Vratio sam staro napajanje i staru karticu i ponovo ista stvar - radi samo integrisana grafika ni jednu karticu ne vidi u BIOS-u (podešen PEG). Pošto i jedna i druga kartica koriste 6. pinsko napajanje nađem potpuno novu karticu koja ne traži dodatno napajanje - ništa. Probam sve tri grafičke karte na drugom računaru - rade. Probam staro i novo napajanje na drugom računaru - rade.

Vraćao sam BIOS na podrazumevana podešavanja, vadio bateriju BIOS-a ali nema rezultata.

Pomisleh da su otišli PCI-E slotovi pa sam našao neku PCI WIFI internu karticu i računar je vidi. Iskopao sam i neku prastaru GIGABYTE grafičku (ne traži dodatno napajanje i ona radi.

Sve u svemu PCI-E slotovi bi trebalo da su ispravni, napajanja ispravna, grafičke karte ispravne…

Treba mi neka sveža ideja, ja sam udario u zid.
 
Јеси пробао да реинсталираш систем?
 
Nisam. Device manager ih ne pokazuje a ne vide se ni u BIOS-u.
 
Dobro očisti PCI-E slotove, proveri pinove u njima, probaj drugi kabel, takođe još jednom sve kablove da li su na mestu
 
Јеси користио DDU за одинсталирање драјвера? Пробај ако ниси.

Едит: јел ти можда прикачен и неки други монитор, или ТВ који није укључен? Можда на њега баца слику.
 
Drajvere sam obrisao iz Contol Panela - Programs and Features. Ploča je generanlo čista, nema prašine. Četkicom sam očistio i PCI-E slotove. Računar je priključen samo na jedan monitor. Po meni je ovo problem koji nije vezan za sistem i drajvere inače bi u Device Manageru imao uređaj koji nije prepoznat. Ispod je slika Board Explorera gde se jasno vidi da ne prepoznaje karticu u slotu (trenutno ubodena HIS Radeon koja je maltene do juče normalno radila).

Još jednom napominjem da se vidi prastara GIGABYTE grafička karta (kad je ubodem) kao i WIFI interna kartica a da se HIS i Asus ne vide dok rade na drugim mašinama najnormalnije.

IMAGE 2023-04-13 17:45:56.jpg
 
Probaj još jedno vadjenje baterije,sačekaj malo...
Jesi li probao u drugi slot ima li neke promene?
 
Probao sam I drugi slot - ne verdi. Bateriju sam vadio više puta. Zadnji put sam je izvadio sinoć, otkačio kabl za napajanje i držao power dugme 60 sekundi. Jutros sam vratio bateriju i ništa. :(
 
Proveri da nisi slucajno nastavio da vracas HDMI kabl u maticnu plocu umesto u port na grafickoj, desava se i to.
 
ta prastara je pretpostavljam pcie 1.1 ili 2.0

mozda je neki problem sa plocom kada se ubode pcie 3.0 kartica? stara je to ploca danas
 
Izvadi ploču iz kućišta i probaj butovati izvan, posle ostaje još da probaš drugu ploču
 
Nazad
Vrh Dno