Šta je novo?

Windows 10 - official hate thread :)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@ antena

Admine reaguj, a reaguj i ti antenice i lepo izbacaj majmuna pa se vrati.

@vkomozar

Pročitaj iznad ali prekrsti na sebe.

@DukeLander

Komplikovan je i moj sistem, ima tu i VPNova, i virtuelnih mašina i trista nekih sranjaca koje koristimo ja (admin) i programer. Ostali su noob useri (kao i barem 95 posto enterprise korisnika)

@boZZaP

Nije hejt nego nemanje kontraargumenta koje se nadoknađuje napušavanjem. Ništa novo. BTW, koje je to ulaganje potrebno za prelazak na w10 ? Sve W7 capable mašine teraju 10 bez problema, zar ne ?

Kao što već rekoh, kao i za sve, navika je čudo, pa je tako i ovaj hejt, po meni neopravdan.

@ilidan

Ovo je primer razmišljanja enterprise admin mozga.

Testiramo, radi nam posao, super.
Testiramo, ne radi...krastavac, više sreće drugi put...

a ova priča, kurčenje pred ekipom, e imam Wndows 10, vidi kako je do jaja, a onda nešto ne radi...ko je kriv tu ? Microsoft ili korisnik ?
Jel MS kriv što se koriste outdated programi u sistemu na kome se radi ? Smem da se kladim da pokretač teme (koga sam btw upoznao kad sam uzimao neku grafu od njega) nema ni jedan legalan program na kompu, a ovamo mrsi muda o nečemu...
 
Хејт је мало "прејака" реч за оно што осећају према десетки они који нису у могућности да сваке године купују "десет компатибилне" рачунаре са најновијим хардвером.

a sa Mackintosh-om i njihovim wau racunarima je bolja prica ?
 
Ne mogu sve W7 capable mašine da idu na desetku. Jedan primer su mašine sa Atom procesorima, za koje Intel nikad neće izbaciti drajvere. Naravno, to je krivica vendora, ne Microsofta, ali kakva je tu razlika za korisnika?
Lično nemam ništa protiv desetke, ali sistem je toliko izmešan da jednostavno ne liči ni na šta. Desktop daje jedan kontekstni meni, klik na taskbar ili start meni drugi sa drugačijim stilom i renderingom teksta. Nažalost, desktop je za sada jedan nedovršen hibrid, tek nagoveštaj sistema koji treba da radi i na telefonima i na desktop PC-u. Nadam se da će niz upgradeova popraviti situaciju.
 
Poslednja izmena:
Jel MS kriv što se koriste outdated programi u sistemu na kome se radi ? Smem da se kladim da pokretač teme (koga sam btw upoznao kad sam uzimao neku grafu od njega) nema ni jedan legalan program na kompu, a ovamo mrsi muda o nečemu...

Vidiš, interesantno je kada se neko tako razbacuje nekim stvarima o kojima nema pojma, ali pokušava da zvuči uverljivo navodeći nekakve 'argumente'. Pokretač teme ima plaćene sve licence na mašini zbog koje je tema pokrenuta, ne znam samo kako si to povezao sa susretom ispred zgrade da preuzmeš grafičku, kao da je uopšte bitan taj momenat, ali valjda doprinosi utisku.

Što se tiče outdated programa i to sam naveo više puta zašto i kako, neću se ponavljati. Sve u svemu, jedino ti ovde zvučiš kako neko ko bi trebalo da uradi ono što si preporučio anteni. :p
 
Poslednja izmena:
nema ni jedan legalan program na kompu, a ovamo mrsi muda o nečemu...

Ovde si pobrojao 99 % korisnika ovog foruma koji su odrasli na nelegalnim programima i igrama, cekali smo bolja vremena kada mozemo to sebi da priustimo nazalost takva jos nisu stigla.
 
Poslednja izmena:
Na žalost nije pobrojao nikog, već je prozvao direktno mene - šteta što je samo jak na rečima, dobro bi mi došao neki keš trenutno ako bi hteo da stavi novac na tu svoju tvrdnju. :d
 
@ mickeyrs

To što smo se upoznali jedared nije ni u jednom trenutku predstavljno kao negativna stvar, naprotiv, sećam se te kombinacije, svaka tebi čast za to. Pretpostavka za legalnost softwera se zasnovala na proseku kućnih korisnika koji imaju legalni/nelegalni software instaliran.
A priča ko je upućen u temu, a ko nije, o tome tek možemo da pričamo. Mogu ti reći da sam 10 godina u sys admin poslu, i da mi se takve gluposti nisu dešavale. Zašto ? Uvek, ali uvek sam bio u situaciji (čak i kod najvećih mogućih jajara od gazda) da imam test mašinu koja je prilagođena uslovima i potreba trenutnog preduzeća, te sam u dosadašnjoj karijeri imao dve velike migracije. Prva je sa XP na 7, a druga sa 7 na 10. Naravno, u međuvremenu sam testirao i Vistu, i 8 i 8.1 al se nisu pokazali kao dobri za potrebe trenutnog okruženja, pa shodno tome nisu ni korišćeni.
Drugim rečima, prvo test, pa onda korišćenje u realnim uslovima. Kod mene je desetka na VM stajala od RTM verzije, pa na dalje....
 
Sve u svemu Mikrosoft je previše trubio o Windows 10 i Windows 10 Mobile, a malo toga za sada ostvario. Kad se setim koja je to kampanja bila, a na kraju skoro pa mućak. Gde je taj Windows 10 Mobile? Toliko su pričali o tome, najavljivali, kao da će biti konkurencija Ajfonu. Sad su manji od makovog zrna, Continuum je nešto zapeo, podrška za iOS i Andorid apps je otkazana i tako. Od mobilne platforme za koju sam mislio da će možda moći da mi zameni iOS (makar sam i tada bio skeptičan), ostalo je maltene ništa - isto kao i u vreme Windows Phone 8/8.1. Sve se nadam da će ga vremenom dopeglati da liči na nešto, al vreme prolazi li prolazi a ništa se ne događa. iOS je već od verzije 3 bio pristojan a od verzije 4 ozbiljan. Znači za 3 godine su oni napravili platformu koja je aktuelna i dan danas, bez konkurencije, jer Android nije ozbiljan konkurent iOS-u sa aspekta optimizacije, stabilnosti, dizajna itd. Android je iOS za siromašne, bez obzira na sve.

Elem Windows Mobile u toj priči ne postoji. To je kao neki ezoterični OS za ljude koji vole da eksperimentišu, koji ne vole mejnstrim, koji žele da idu ispred vremena, early adopters etc. Međutim Windows 10 baš puca na to da postane mejnstrim, ali im to nikako ne polazi za rukom. S obzirom na veličinu Mikrosofta kao kompanije i resurse s kojima raspolaže, to jednostavno presporo ide. Oni su do sada morali da imaju zaokružen proizvod i ekosistem. Oni to nemaju. Čak je i Google sa Androidom uspeo da dogura do mejnstrima relativno brzo. To se još uvek ni ne nazire za Windows Mobile.

Windows 10 desktop, pa mogu da kažem da sam od entuzijaste u početku, postao skeptik koristeći ga. Sve je maltene već rečeno u mnogo brojnim postovima na ovom forumu. Prosto neke stvari koje se dešavaju u OS-u sa tim apdejtima, ne ulivaju poverenje i kao korisnik zaista niko ne može da bude siguran šta ga čeka sutra ili za mesec dana. Može da radi sve kako treba, a i ne mora da znači. To je razlog zašto ne bih preporučio običnim korisnicima, koji nisu computer savvy, da pređu na 10-ku.

U početku sam čak i bio u fazonu, apgrejd je prošao glatko, nema razloga da ga ne preporučim. Međutim sada, nakon što sam lično imao par neželjenih sukoba sa Windows Update-om, ne bih imao hrabrosti da preporučim apdejt npr. kućnoj prijateljici od 70 godina, koja koristi 7-icu i koja se čak neočekivano dobro snalazi sa kompjuterom. Ali da joj ja predložim ili uradim apgrejd, pa posle da se mislim da li će nešto da zapne nakon nekog apdejta, da idem tamo da popravljam kompjuter - ne pada mi na pamet. Što se mene tiče, neka svako odluči za sebe da li će da pređe ili ne, od mene preporuku nema, što se tiče tih običnih korisnika (office, internet, email, i tako to).
Moje lično iskustvo je da mi radi OK, ali da sam par puta morao da intervenišem nakon apdejtova i reinstaliram drajvere za grafičku, a apdejtovani drajver za Wi-Fi mi ne radi dobro kao prethodni. Treba mu 10-15 sekundi nakon buđenja iz sleep-a da se zakači na ruter - dovoljno da otvorim browser i da umesto stranice dobijem poruku o grešci. Ne vidim da mi sada nakon nekoliko meseci i ko zna kolko apdejta ovaj Windows 10 radi bolje nego pre, štaviše radi isto ili lošije. Drug mi se žali da mu radi sporije nego kad je uradio prvobitni apgrejd sa 7-ice na 10-ku. I tako dalje i tako dalje...
 
Super si ti admin,ne sumnjamo mi u to,ali kada covek napise ne jednom vec 5 puta sta i kako a konstantno se zaobilazi ta stavka onda je ocigledna namera...
 
I mene 10 tka zivcira. Najvise posle update, pobrljave drajveri i onda end useri budale odma odu na onaj restore pojebu sav softver, i onda zovu i jao pa ovo se vratilo i sad nemam 3sata instaliranja programa + zezanja sa licencama i objasnjavanje proizvodjacima zasto stalno reinstaliramo softver.
Takodje ima neki trip sa safe mode u koji ne udje i onda komp poblesavi a i ja sa njim jel nece ni restore ni back ni nista da radi.
Moja preporuka je cekanje 10.1 u nadi da ce da se ispegla sistem i da nece biti glupih situacija koje malo malo pa zahtevaju ceste intervencije.
Takodje ima da rade bolje sa starim softverom. boli mene stojko za win 10 ako ne radi softver koji je prosle godine placen 150.000,00€ po licenci, na istom.
 
U početku sam čak i bio u fazonu, apgrejd je prošao glatko, nema razloga da ga ne preporučim. Međutim sada, nakon što sam lično imao par neželjenih sukoba sa Windows Update-om, ne bih imao hrabrosti da preporučim apdejt npr. kućnoj prijateljici od 70 godina, koja koristi 7-icu i koja se čak neočekivano dobro snalazi sa kompjuterom. Ali da joj ja predložim ili uradim apgrejd, pa posle da se mislim da li će nešto da zapne nakon nekog apdejta, da idem tamo da popravljam kompjuter - ne pada mi na pamet. Što se mene tiče, neka svako odluči za sebe da li će da pređe ili ne, od mene preporuku nema, što se tiče tih običnih korisnika (office, internet, email, i tako to).
Moje lično iskustvo je da mi radi OK, ali da sam par puta morao da intervenišem nakon apdejtova i reinstaliram drajvere za grafičku, a apdejtovani drajver za Wi-Fi mi ne radi dobro kao prethodni. Treba mu 10-15 sekundi nakon buđenja iz sleep-a da se zakači na ruter - dovoljno da otvorim browser i da umesto stranice dobijem poruku o grešci. Ne vidim da mi sada nakon nekoliko meseci i ko zna kolko apdejta ovaj Windows 10 radi bolje nego pre, štaviše radi isto ili lošije. Drug mi se žali da mu radi sporije nego kad je uradio prvobitni apgrejd sa 7-ice na 10-ku. I tako dalje i tako dalje...

Ja sam jedan obican, prosecan korisnik (kao sto rece, office, internet, malo igrice, filmovi i to je to). Od pocetka decembra prosle godine koristim Win10 (upgrade sa legalnog Win7) na masini iz potpisa, koja, kao sto se vidi, nije nista posebno.......Do sada nisam imao nikakvih problema, sve lepo radi, tecno, bez bagova.......Win radi update kako radi, nikada nisam imao zbog toga problema.....Meni licno se veoma svidja, brzi je od sedmice, za sada nisam imao nikakvih nestabilnosti, antivirus ne koristim pored Defendera (do sada mu nista nije promaklo). OneDrive koristim obilato i radi bez greske. Jos nisam proucio sve mogucnosti Office 2016 i Skype for bussiness, ali mi se cini da i tu ima novih, korisnih stvari.....Nisam niciji navijac, trudim se da budem objektivan.....za sada sam bas zadovoljan, a ako naletim na problem, prijavicu.....ne da bih nesto pljuvao, vec da bih nasao resenje.....
 
Poslednja izmena:
@ mickeyrs

To što smo se upoznali jedared nije ni u jednom trenutku predstavljno kao negativna stvar, naprotiv, sećam se te kombinacije, svaka tebi čast za to. Pretpostavka za legalnost softwera se zasnovala na proseku kućnih korisnika koji imaju legalni/nelegalni software instaliran.
A priča ko je upućen u temu, a ko nije, o tome tek možemo da pričamo. Mogu ti reći da sam 10 godina u sys admin poslu, i da mi se takve gluposti nisu dešavale. Zašto ? Uvek, ali uvek sam bio u situaciji (čak i kod najvećih mogućih jajara od gazda) da imam test mašinu koja je prilagođena uslovima i potreba trenutnog preduzeća, te sam u dosadašnjoj karijeri imao dve velike migracije. Prva je sa XP na 7, a druga sa 7 na 10. Naravno, u međuvremenu sam testirao i Vistu, i 8 i 8.1 al se nisu pokazali kao dobri za potrebe trenutnog okruženja, pa shodno tome nisu ni korišćeni.
Drugim rečima, prvo test, pa onda korišćenje u realnim uslovima. Kod mene je desetka na VM stajala od RTM verzije, pa na dalje....

Dovoljno receno sa "ko uopste ima legalni softver". Mogu ja da testiram nesto sto je Beta softver i da mi to radi i da prebacim na Workstation ali to sto radi ne menja cinjenicu da je to Beta softver koji je nedovrsen, koji je nekonzistenan zato sto je gradjen na propaloj osnovi koju pokusavaju da isprave i prave frankenstajna. Objavljivanje buildova i upgrade na iste je nevidjena glupost. Major upgrade je major upgrade i uvek ce biti bolji od gluposti sa buildovima. Nisam OS X korisnik, ali ovo sto Microsoft radi kad ne zna sta ce pa kopira konkurete umesto da smisli bolji sistem ili unapredi postojeci je zalosno.
 
Dovoljno receno sa "ko uopste ima legalni softver". Mogu ja da testiram nesto sto je Beta softver i da mi to radi i da prebacim na Workstation ali to sto radi ne menja cinjenicu da je to Beta softver koji je nedovrsen, koji je nekonzistenan zato sto je gradjen na propaloj osnovi koju pokusavaju da isprave i prave frankenstajna. Objavljivanje buildova i upgrade na iste je nevidjena glupost. Major upgrade je major upgrade i uvek ce biti bolji od gluposti sa buildovima. Nisam OS X korisnik, ali ovo sto Microsoft radi kad ne zna sta ce pa kopira konkurete umesto da smisli bolji sistem ili unapredi postojeci je zalosno.
To su tvoje "činjenice" !!! Evo i amerčka vojska naredila prelazak na 10ku na 20 miliona kompjutera.
 
Build-ovi idu često ako si insajder i to je cela poenta priče.

Dok izađe novi build na stabilnom kanalu, biće pola godine od zadnjeg.
I ne kapiram šta pričaš, ovamo radi, a ovamo je beta.
 
To su tvoje "činjenice" !!! Evo i amerčka vojska naredila prelazak na 10ku na 20 miliona kompjutera.
Busan sistem je busan sistem. A to za prelazak vojske SAD, super nek daju i nama istu verziju sistema (koji verovatno sadrzi drugaciji sistem update-a (iz Windows 7 i Windows 8) (Nema servise za telemetriju i ostale nepotrebne gluposti). Nema sta da budu moje cinjenice, to su cinjenice koje je svako primetio dosad sa upotrebom sistema. Znaci vecina korisnika, IT profesionalaca, administratora, pa cak i mnogi proizvodjaci masina su budale, ali eto fanovi ce da im ukazu zasto je windows 10 dobar za njih. Poluproizvod. Windows 10 mobile element? Toliko dobar da sef razvojnog tima koristi iPhone. Da ima problema sa performansama, bila bi ovo druga iteracija Windows ME.
Beta: Naravno da je beta sistem. Windows 10 sa ovakvim modelom je nikad zavrseni sistem. Uvek je bolji veci upgrade na nesto sto je logicno i istestirano posle nekog perioda (ako vec forsiraju da im je zadnja verzija) nego malo malo pa sistem Rolling Release. Volim i ja Arch ali daleko da kao operativni sistem uvek moze da bude stabilan sa Bleeding Edge upgrade-om. To ako koristimo Windows nam ne treba.
 
Poslednja izmena:
Administratori su uglavnom lenji, i bi da nameste jednom i da ne diraju.

I tako se dobijaju haos i panika kad ispadne da nešto nije zakprljeno od pamtiveka i problemi zajedno s tim.
Što je uredno moglo da se izbegne.
 
Iskreno, if it works don't fix it. Namestiti, odrzavati kroz update bezbednosnih propusta, optimizovati za proces na kojem masina radi i to je to. To je po meni uvek bilo logicno dokle god je sistem sposoban da to iznese. Kada prodje neko vreme i kada se istestira neka nova verzija, zameniti sa tom novom i sve je ok. E sad, kod kucnih korisnika deo hoce sve najsvezije, deo hoce to zbog igri, deo su obicni korisnici a.k.a Average Joe, a deo ljudi jednostavno vole da su early adopteri. U sustini fundamentalna je razlika u samom pristupu tj. filozofiji. Sa stanovista posla servisera racunara, bolje je da je tako jer onda ima vise posla. U sustini, sam Windows 10 kao sistem je ok, odredjeni delovi su super, ali i odredjeni delovi su wtf?

Po meni bi to bio super sistem da je: Zadrzan stari model update-a sa pristupom na upgrade na novi build koji je MR - Major Release, kao nekadasnji service pack, s tim sto bi to bilo vise kao Windows 10.1, Windows 10.2, Windows 10.3. Izbacivanje nepotrebne telemetrije bi bilo super, takodje nacin da mozemo da izaberemo da li zelimo metro aplikacije ili ne prilikom instalacije. Win32 aplikacije za neke stvari vratiti poput digitrona. Ispraviti personalize deo da funkcionise normalnije kao pre, i uraditi merge Settings-a i Control Panela. Licno misljenje je da je najbolje da se novi CP uredi tako da bude u metro stilu, ali da se nadogradi vec postojece sa novim opcijama. Automatski Run as Admin - Ovo je sa jedne strane i nebezbedno ali sa druge strane manje problema ako se pazi. Ovo da se popravi i ovo bi bio vec bolji sistem.
 
Warning: Windows 7 computers are being reported as automatically starting the Windows 10 upgrade without permission.

attachment.php
 
Čitam i ćudim :) 10 je ekspresno letnula sa računara koji koristim za posao, prvi put kad mi je promenila kojim programima otvaram fajlove. Komp je moj, ja sam ga platio kao i softver. Ko si bre ti da mi brljaš po sistemu? Možeš da instaliraš sigurnosne zakrpe, ali da menjaš programe koje koristim, svojim, to je neoprostivo! Da ne pričam o onesposobljavanju programa koji su do juče radili, a posle apdejta OS-a prestali.
Svi oni koji se slažu sa takvim ponašanjem Microsofta, bi trebali da porazmisle.
 
Kako da vidim slike na win 10 samo pise jpg file i to je to?
 
dupli klik obično pomaže.
 
Da malo ozivimo temu i uzburkamo botovsku masu :)

Driver Signing changes in Windows 10, version 1607

Danas drajveri, sutra aplikacije (zabrana w32 i forsiranje uwp). Otvoreni ekostistem Windowsa polako umire a menja ga Apple-like nakazna tvorevina.
 
Ne vidim ništa loše u ovome. To je valjda nekako i logično, posebno za drajvere. A ne da svako brljavi kako mu se ćefne.

Što se aplikacija tiče, treba naći kompromis. Uvek je bolje imati potpisan (proveren) program, međutim to će otažati posao samostalnim programerima koji razvijaju neke sitne, ali korisne programe. Nisam za to da MS uslovi kreiranje i puštanje svakog programa, ali bi mogli da nađu neki način da otežaju facebook generaciji da pokrenu virus.exe. Već je ovaj novi update doneo neki napredak (samo Store, Store i ostalo, Developer)
 
To je sasvim normalno i očekivano. A kad smo kod otvorene platforme Google forsira iste mere zaštite i na ChromeOS i Android-u.
Ne vidim da to iko pominje, većina ni ne zna.
S druge strane da to ne urade, bili pod napadom da ne brinu o bezbednosti.
 
Google to forsira na Androidu koji i pored toga stoji lose sa bezbednoscu. Iskreno da ti kazem, zastita je unapred izgubljena bitka. Nema smisla ni voditi je. Valja edukovati ljude a ne trositi vreme na kreiranje zastita koje ce pre ili kasnije biti razbijene. Ukoliko je sistem siroko rasprostranjen, maliciozni softver je neminovnost.

Dzabe sendboksi, polise, zabrane upisa, sertifikati, kontrola. Ko hoce, to zaobidje samo tako. Samo stvara glavobolje obicnim korisnicima.

Ne vredi to gubitka ovorene platforme. Kao sto nijedan DRM ne vredi opcije da softver koristis slobodno, uvek i svuda.

Edit: Jos jedna stvar. Google Play i Windows Store, takozvani centralizovani repozitorijumi softvera, ne postoje zbog bezbednosti i udobnosti korisnika vec da bi omogucili potpunu kontrolu kompanijama. Da mogu da kontrolisu zaradu koju platforma ostvaruje. Iz istog razloga Fejsbuci, Instagrami, Twiteri i ostala bagra onemogucavaju otvorene APIje koji su im pomogli u sirenju baze korisnika. Doslo vreme na naplatu, drugi nisu dobrodosli da ucestvuju...
 
Poslednja izmena:
Bezbednost je konstantna bitka. Jer da ne dodaju stalno nove mere, sve bi se raspalo. Kapiraš koliki bi haos bio da svaki exploit funkcioniše? I bez toga je popriličan haos.

I ne možeš da edukuješ ljude za remote code execution. Secure Boot, forsiranje digitalnih potpisa pri dizanju sistema je da spreči boot kit-eve. Malware će mnogo teže da ima validan digitalan potpis. A opet i to ne znači da nekog trenutka neće biti ukraden validan potpis. Što ne znači odustati unapred i dići ruke. Jer to možeš da kažeš za sve.
 
A i jednostavna analogija - ako svaka brava može da se obije, što onda uopšte zaključavamo kuće kad idemo na posao?

I ma koliko se mi bunili protiv DRM-a, to čudo mene jeste nateralo da legalno kupim nekoliko igara.:)
 
I da, jeste da Windows Store ima tu ulogu - da se nešto centralizuje, ali zahvaljujući tome i moji mama i tata mogu lako da instaliraju kad im nešto treba. To korisnicima mnogo pomaže. Zapravo, u slučaju sa mojima - njima su to pre svega prodavnice na Androidu i Windows Phone 8.1, ali bi im sve zbog toga bilo lakše na Windows 10. Dobro, to što bi meni neke opcije falile možda je drugo, zato sam i ostao na sedmici, ako oni da su sami, desetka bi im bila vrh.
 
Vau kakvi argumenti !

A sta ćemo ako im se u toku pisanja nekog bitnog testa komp restartuje zbog updatea, sta cemo ako budu imali problema sa driverima posle nekog updatea, ako im se neka aplikacija obrise posle updatea?
Svega toga nema na w7, radi rock solid.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno