Šta je novo?

AMD Radeon R9 390/390X tema

DeRadicci

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
04.08.2011
Poruke
7,655
Poena
525
http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/R9_390X_Gaming/1.html

http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_radeon_r9_390x_gaming_8g_oc_review,1.html

http://www.overclock3d.net/reviews/gpu_displays/msi_r9_390x_gaming_8g_review/1

http://www.tomshardware.com/reviews/amd-radeon-r9-390x-r9-380-r7-370,4178.html


Jos jedna rebrand karta u pitanju, samo zategnuta - takmici se sa GTX980. Potrosnja ogromna.
Videcemo cene i da li ce biti isplativa kupovina.


perfrel_1920.gif
perfrel_2560.gif


power_peak.gif
 
Poslednja izmena od urednika:
A gde nadje ova merenja za TDP evo sa Guru3d
untitled-1.png

Nzm šta da pišemo od 390X što nismo o 290X ima 2 do 3 Frejma više zbog kloka i to je razlika.
A i ovo je razlika 290X - Hawaii , 390X Hawaii/Grenada
 
Pa i nije bas 2-3 frejma vise... :)

Pogledaj na Overclock3D i Tom's Hardware, takodje ogromna potrosnja.
 
Nesto ovo mnogo dobro izgleda dobili su 10% u odnosu na R9 290X, digli su taktove 50/250mhz, nesto mi mnogo ovi 10% u korist R9 390X

Ispade hawaii chip ovako zategnut brzi od GK110 sto ce reci da je AMD mogao zategnuti memoriju na R9 290X i dobili bi istu ili brzu kartu od GTX780Ti.

Da budem iskren necu reci da su lazirani ovi rezultati, ali 10% je velika prednost u odnosu na R9 290X ako se zna da su podigli taktove 50mhz za gpu i 250mhz za memoriju... jedino sta moze biti da 15.15 driveri donose prednost posto samo rade sa kartama iz R9 3xx serije, dok je R9 2xx serija testirana sa 15.5 driverom mozda su oni ti koji donose ovu prednost, jer 50mhz za gpu i 250mhz ne mogu dati 10% bolje performanse.
 
Poslednja izmena:
^ Testirani primerak MSI 390X Gaming je klokovan na 1100mhz. Dakle 100mhz vise od 290x referentne.

"MSI's card comes with a minor factory-OC that has the core running at 1100 MHz and memory at 6.10 Gbps."
 
^ Testirani primerak MSI 390X Gaming je klokovan na 1100mhz. Dakle 100mhz vise od 290x referentne.

"MSI's card comes with a minor factory-OC that has the core running at 1100 MHz and memory at 6.10 Gbps."

R9 390X reference performance was tested by running the MSI R9 390X Gaming at reference design clocks (1050/1500)

Plavo je karta na 1050/1500 zeleno je na 1100/1575 ja sam poredjenje radio na osnovu referentni taktova ;)

Da bude preglednije
R9 290X 1000/1250
R9 390X 1050/1500

dakle razlika je kao sto sam napisao 50mhz za gpu i 250mhz za memoriju i to donosi 10% u kombinaciji sa 15.15 beta driverima ovo je vec znacajan napredak za koji mogu biti zaduzeni samo driveri!
 
Poslednja izmena:
^ Aha, ok. Drajveri su u pitanju onda, nema sta drugo.
 
^ Aha, ok. Drajveri su u pitanju onda, nema sta drugo.

Nema sta drugo biti na prvu i ja sam ostao zatecen, ali kad sam vidio da su R9 390X testirali sa 15.15, a sve ostale R9 2xx karte sa 15.5 beta driverom shvatio sam da u tome grmu lezi zec, samo malo nepravedno prema korisnicima R9 2xx serije zasto nisu pustili drivere i za njih (vjerovatno bas da se napravi razlika izmedju karti), nadam se da ce neka zvanicna verzija da podjednako radi i na R9 290X i 390X jer nema razloga da ne bude tako!
 
Uvek mi je ova stvar sa rebrandom bila smešna. TJ. sam marketing za iste kao naj naj novije 390X i bla bla grafe sada pružaju ono što nije moglo do sada itd...
A ono sede dva lika jedan štampa nove nalepnice i drugi smislio novi dizajn za kutiju i idemo :p

Naravno ta priča prolazi jel 90% ljudi na kraju neće znati da je rebrand nego će reći moram da uzmem 390x to je novo i naravno misliće da to kida 290x i sl. ispod toga.

Ok bar su klokove digli pa je i to nešto nije kao 7970 ghz editon na 280x bukvalno samo ime.
 
Tih 90% neka se samo malo pomuči i informiše pre kupovine. Ako ih mrzi ili im nije palo na pamet pre kupovine - krastavac, od takvih se uvek najviše inkasira, za to služe, da stanu u red za šišanje.
Marketing je za glupe ljude oduvek bio.
 
Ne znam kakve veze ima da li je rebrand ili ne pod uslovom da dobijes vise za manje para? Ovde to nije slucaj, ali pricam teoretski, koga briga ako u tom cenovnom rangu nudi vise od konkurencije. I sam sam pljuvao po rebrandiranim kartama kad je praksa uhvatila maha, ali dok god silazi cena visih klasa karti u nize, sve je to OK.
 
Super cjena za R9 380 s obzirom da je u nivou ili jaca od GTX960 i jos ima 4Gb rama sasvim korektno.
 
Ako cena za R9 380 4GB ne bude isla gore, best buy u najavi.
 
Cek jel to formirali cene cisto onako pa cekaju karte? Jel se zna neki datum kada izlaze?
 
Tonga i Fiji mogli bi da imaju odlican performance/price jedino ova granada tj R9 390/X karte ne uklapaju se u ovaj cjenovni segment, pre ili kasnije R9 390X sletice na neki 350$ dok bi ova sporija tj obicna trebala da ide na 300$ to bi donekle bilo ok, ovako 390/X ne opravdavaju ovu trenutnu cjenu, vjerovatno tek po dolasku fury nano karte ovo gore sto sam napisao desice se do tada AMD ce pokusati prodati sto vise ovi Granada tj. hawaii chipova ostale su velike zalihe pa sada pokusavaju da na pocetku lansiranja R9 3 serije prodaju sto vise i time nesto i zarade.
 
Pa sad...390x je u 2k i vecoj rez manje vise ista kao i GTX 980, a koliko kosta 980, 70+ usd vise? Ne verujem u neko skorije pojeftinjenje, sem ako nV prva ne krene u isto.
 
Bez da smatrate ovo kao flejm ali ce tako delovati... SKK radi uopste AMD, tj nikako mi nije jasna ova njihova politika? Da li su zaista toliko nesposobni da izbace novu generaciju GPU-a? Jer svako ko planira da kupi novu 3xx seriju moze da ode do prodavnice, pazari 2xx i napise/nacrta 3 umesto 2... Ovo nikako nije dobro za ljude koji planiraju da pazare novi hw, jer ne mogu da pariraju Nvidiji koja bukvalno moze da se zeza i rebranduje svoje grafe dogodine i verovatno ce opet biti korak ispred Radeona i u performansama a i u potrosnji... A cisto sumnjam da ce doci do nekog pada cena (posebno kod Nvidijinog tabora), sto opet stavlja nas kupce kratkih rukava... I jos samo kada se setim prozivke koje su imali za 970ku i 3.5GB rama, posle ovoga bi zaista trebali da se pokriju i bace na izradu cipa i arhitekture koja je zaista korak ispred a ne TA peci sa vodenim a mozda i dogodine sa azotnim hladjenjem...
 
Bez da smatrate ovo kao flejm ali ce tako delovati... SKK radi uopste AMD, tj nikako mi nije jasna ova njihova politika? Da li su zaista toliko nesposobni da izbace novu generaciju GPU-a? Jer svako ko planira da kupi novu 3xx seriju moze da ode do prodavnice, pazari 2xx i napise/nacrta 3 umesto 2... Ovo nikako nije dobro za ljude koji planiraju da pazare novi hw, jer ne mogu da pariraju Nvidiji koja bukvalno moze da se zeza i rebranduje svoje grafe dogodine i verovatno ce opet biti korak ispred Radeona i u performansama a i u potrosnji... A cisto sumnjam da ce doci do nekog pada cena (posebno kod Nvidijinog tabora), sto opet stavlja nas kupce kratkih rukava... I jos samo kada se setim prozivke koje su imali za 970ku i 3.5GB rama, posle ovoga bi zaista trebali da se pokriju i bace na izradu cipa i arhitekture koja je zaista korak ispred a ne TA peci sa vodenim a mozda i dogodine sa azotnim hladjenjem...

pa ..... znas kako ... izbacili su novi cip i novu "arhitekturu" Fury serija nova memorija ... niva iteracija GCN arhitekture .... sta ces vise ? :) to sto su staru preimenovali to njima na dusu ... ali samo prate ustaljenu praksu koju trziste prihvata
 
Ne deluje, deluje kao uzaludan post. Rade to i jedni i drugi a Nvidia je uvela to rebrandiranje 8800Gt na 9800GT i sl. milion puta pisano i prepisano. Jeste uvreda po ljude koje se neće edukovati nego će otići i kupiti tipa 390X a imaju istu 50eu jeftinije 290X razlika je u broju ali nažalost to će proći kod narodnih masa.
Ali opet za pomen te 390X su malko jače jel su fabrički OC ;)

Najbolje će biti kad se pojave 290X po oglasima za 200eu i sl. al to je druga priča.
Što se tiče AMD-a čeka se 24ti jun i FURY čudovište koje sahranjuje 980Ti pa se onda javi.
:wave:
 
Upravo o 360/-70/-80/-90x i pricam jer su udarili plafon sa tom arhitekturom , ili pak ne... Cemu gurati te "nove" karte kada nemaju razlike u performansama a vec imaju 2xx seriju koja popunjava taj cenovni segment? Zar nije logicnije da jos malo obore cene 2xx seriji i ucine ih jos primamljivijim za razliku od ponude zelenih?

Za Fury jos ostaje da se vidi sta ce ponuditi i kakav ce biti odgovor iz zelenog tabora... Ne navlacim ni na jednu stranu, nadam se samo da ce Radeon/Amd ponovo doci do one konkurentnosti koju je imao i da ce kupci imati mogucnost izbora dobrog hw-a po pristupacnijoj ceni... A ne da prave majmu*e od ljui i od sebe sa 3 godina starom arhitekturom a pritom prozivaju konkurenciju sa ne bas toliko kredibiliteta ispod pojasa...

Mada opet mozda se vode onom starom: "What I lack in length I make up for in girth..."
 
Upravo o 360/-70/-80/-90x i pricam jer su udarili plafon sa tom arhitekturom , ili pak ne... Cemu gurati te "nove" karte kada nemaju razlike u performansama a vec imaju 2xx seriju koja popunjava taj cenovni segment? Zar nije logicnije da jos malo obore cene 2xx seriji i ucine ih jos primamljivijim za razliku od ponude zelenih?

Za Fury jos ostaje da se vidi sta ce ponuditi i kakav ce biti odgovor iz zelenog tabora... Ne navlacim ni na jednu stranu, nadam se samo da ce Radeon/Amd ponovo doci do one konkurentnosti koju je imao i da ce kupci imati mogucnost izbora dobrog hw-a po pristupacnijoj ceni... A ne da prave majmu*e od ljui i od sebe sa 3 godina starom arhitekturom a pritom prozivaju konkurenciju sa ne bas toliko kredibiliteta ispod pojasa...

Mada opet mozda se vode onom starom: "What I lack in length I make up for in girth..."

Posjecas me na Pcbeast-a sa tom recenicom "udarili u plafon sa tom arhitekturom" taj je nama lik ovde solio pamet jos pre nekoliko godina kako amd-u curi napon kako ne mogu nista brze napraviti od tahitijia u 28nm kleo se u to, pa sta se desi?
Izbacise hawaii chip a sad i Fiji i taj isti Fiji u okviru istog nm procesa bice duplo brzi od tahitija i sta mislis jesu li udarili u zid?
Trebao bi nam dati odgovor, ako ga nemas posavjetuj se sa svojim uciteljem/ima ili nam nemoj solit pamet takvim glupostima prezvakano vise puta, demagogija nvidija fanova ne moze proci, zeleni se nalaze u jako teskom trenutku/trenutcima upalio se crveni alarm u zelenom taboru, nakon sto je AMD sahranio nvidiju na polju konzola sada lagano unistavaju konkurenta i na polju graficki kartica ;)
 
Posjecas me na Pcbeast-a sa tom recenicom "udarili u plafon sa tom arhitekturom" taj je nama lik ovde solio pamet jos pre nekoliko godina kako amd-u curi napon kako ne mogu nista brze napraviti od tahitijia u 28nm kleo se u to, pa sta se desi?
Izbacise hawaii chip a sad i Fiji i taj isti Fiji u okviru istog nm procesa bice duplo brzi od tahitija i sta mislis jesu li udarili u zid?
Trebao bi nam dati odgovor, ako ga nemas posavjetuj se sa svojim uciteljem/ima ili nam nemoj solit pamet takvim glupostima prezvakano vise puta, demagogija nvidija fanova ne moze proci, zeleni se nalaze u jako teskom trenutku/trenutcima upalio se crveni alarm u zelenom taboru, nakon sto je AMD sahranio nvidiju na polju konzola sada lagano unistavaju konkurenta i na polju graficki kartica ;)

Ne najjaci je PcBeast kad je pricao da Nvidia ima superiorniju arhitekturu zato sto koristi manje shader-a od AMDa i sto rade na duplo manjem kloku .... i kako ta prica sa dizanjem broja sejdera pokazuje da pojma nemaju ... kad ono medjutim Nvidia shvatila koliko je glupa i krenula istim putem lolololol

Sta ces neki ljudi nikad nece shvatiti da pojma nemaju i da se ne busaju u nesto o cemu znaju kao sto znaju o hladnoj fuziji
 
Ne najjaci je PcBeast kad je pricao da Nvidia ima superiorniju arhitekturu zato sto koristi manje shader-a od AMDa i sto rade na duplo manjem kloku .... i kako ta prica sa dizanjem broja sejdera pokazuje da pojma nemaju ... kad ono medjutim Nvidia shvatila koliko je glupa i krenula istim putem lolololol

Sta ces neki ljudi nikad nece shvatiti da pojma nemaju i da se ne busaju u nesto o cemu znaju kao sto znaju o hladnoj fuziji
Znam pricao je svasta nosi:D nije tema da se o tome sprdamo :D samo se nadam da ovaj gore lik nije neki njegov klon ili ucenik da necemo morati trpiti trolovanje ;)
 
Mašite poentu... Nije namera da provociram ovde, niti da ulazim u raspravu a definitivno nisam "fanboy" niti jednog tabora, tako da nema potrebe da skačete... Nelogično mi je da AMD popunjava segment istim kartama iz razloga koje sam već naveo gore... Cela ova situacija na kraju udara na ljude koji planiraju da kupe nove karte poslednje 2 godine nema pravog odgovora na modele od Nvidije- ako se uzme pre svega potrošnja i temperatura grafičkih ... I da, smatram da su neukusne prozivke na račun druge firme znajući da sopstven proizvod trenutno nije konkurentan suparničkom taboru..

Govorim jer mi planu da krajem oodnosno početkom sledeće godine pređem sa laptopa na desk konfiguraciju i apsolutno nemam nikakvih preferenci da li cu imati Radeon ili Nvidiu u kućištu - mnogo više mi je bitnije koja kartica će za određenu sumu novca nuditi bolje performase u igrama uz niže temperature i manju potrošnju.... A sigurno je da mi nije baš svejedno davati novac za nešto što je bazirano na starijoj arhitekturi koja u datom trenutku pokazuje da nudi manje za uloženi novac - bila to Nvidia ili Radeon... Da li je makar to toliko teško shvatiti?
 
Nije to tesko shvatiti,ali to malo lici na mentalnu onaniju. Evo zasto:
hoces da uzmes kartu koja nudi najvise za odredjenu sumu novca (pametno), i onda sledi user (u vidu izjave da to mora ici uz nizu temperaturu i manju potrosnju). A sta ako ne ide, jer obicno su jeftinije karte koje imaju los odnos u tom smislu? Sta ako neka karta nudi vece performanse ali i vecu potrosnju i grejanje??? Zatim ide sledeca izjava: "necu davati novac na stariju arhitekturu". A sta ako starija arhitektura nudi vise u odnosu na noviju arhitekturu konkurenta? A nudi. Mislim, deluje mi kao da juris sam svoj rep ili postavljas kontradiktorne standarde. Ili ces da juris najbrzu za X cenu, ili najtisu i najstedljiviju za X cenu, ili najjeftiniju za X cenu,ako juris sva tri, ostani ti bolje na laptopu,od toga ti nema nista. Kao da ti imas nesto od toga da li neka karta ima noviju arhitekturu ako ima losije performanse. Moras da razgranicis sta hoces, tj sta je prvi prioritet,jer da je neka karta i brza i tisa i hladnija i manje trosi i novija tehnologija a pritom jeftinija,svi bi samo tu kupovali. Prilicno sam siguran da takva karta nikad nije postojala. Mozda 5850 i 8800GT u jednom kratkom trenutku, zato su i danas legendarne.

Inace, sto nema legende, pcbeasta? Nikad necu da zaboravim njegovu izjavu da aluminijum nije metal :D znao je jako mnogo o nVidija grafikama, i jako malo o svemu ostalom.
 
Poslednja izmena:
^ Uzeci u obzir na ponude ove dve firme i recimo da kupujes grafu za "gejming" u cenovnom rangu od 300 do 400e - na koju graficku bi tvoj izbor recimo pao trenutno? Cisto hipoteticki, zasto bi tvoj izbor bio na istoj... :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno