Šta je novo?

Valve VR headset

Nema tu u suštini šta da se javi. Nije problem prvi utisak, svako će biti oduševljen. Pravo je pitanje hoće li ljudi u kontinuitetu koristiti VR, da li će im to služiti neko vreme a onda će jednom odlučiti da im je ipak smor da stavljaju to na glavu, šta kada upekne zvezda pa bude 35+ stepeni i tome slično.
 
Kratko vreme da bi se malo bolje istestiralo, ali lepo od ljudi sto su sve to organizovali. Bio je plan da dodju programeri, ali ukupno se prijavilo tridesetak. Kaze imace za mesec/dva svoj Vive i Rift pa moze da se dodje i proba.
Prvo sam odgledao The blue, u moru, prolazi kit, dosta girica okolo. Vec sam vidjao nesto slicno sa Gear vr-om pa se nisam bas odusevio iskreno, ali je naravno bolje, sire vidno polje, vise detalja.
Drugi demo je kancelarija, mozes da podizes, bacas stvari, sipas kafu, ukljucujes komp. Dosta interakcije, zanimljivo. Takodje mozes da presipas iz jedne solje u drugu i prebacujes stvari iz jedne u drugu ruku, zongliras. To nisam provalio jer nisam znao sta cu pre na brzaka, a dosta znaci da ti stvori pravi osecaj interakcije, smith rece da jeste. Ja sam se setio da prinesem krofnu licu i kao grizes pa nestaje deo po deo krofne :)
Treci demo je pucacina, pokupis pistolj i pucas na zombije. Kada bolje razmislim, imao sam utisak da zaista drzim pistolj, jos ono dugme na palici podseca na okidac.
Cetvrti demo sam trazio Aperture, krenuo malo i istece vreme.

Ono sto sam uspeo da zapazim u odnosu na gear vr je sire vidno polje, jasnija slika, ne samo u centru, a sadrzaj je naravno bolji. Nazalost primetan je sde tj ta fina mrezica, manje nego na gear vr-u sa note 5 (kazu da je manje izrazen sa s6). Meni ne smeta toliko, mada citam da su mnogi malo razocarani sto htc nije poradio malo vise na ekranu. Kao Rift je tu dosta bolji, skoro da se sde ne vidi. Medjutim to je izrazeno dok je staticna slika, kada krene akcija nisam primecivao.
Kabal mi nije pravio problem, ali opet ne mozes sada da glumis Ramba i skaces, vrtis se u krug kako ti volja. Bice zanimljivo da se uporedi Rift sa ovim. Dok ne izadju touch palice za Rift, Vive je u prednosti, bar za ljude kojima simulacije nisu glavna stvar.
Na samom pocetku sam se odusevio palicama. Na podu su i pre nego sto mi je stavio Vive rekoh coveku, cekaj prvo da dohvatim palice. Kaze nema problema, stavim Vive, sluske, pogledam dole i vidim palice :) Znao sam da laser prati palice, normalno, ali nisam ocekivao.
Kao sto rekoste, klima leti je neophodna, a u prelaznom periodu naki ventilator i otvoren prozor. Sve u svemu odlicna stvar.
 
Dal si imao problema sa fokusiranjem slike, tj dal si odma sve video cisto ili si morao da pomeras i podesavas uredjaj?
Dal si imao osecaj nelagodnosti, neprijatnosi i dezorijentacije? Doduse vec si naviakao na Gear VR-a, to je verovatno nesto na sta se vremenom naviknes, mada vidim da nisi igrao nista intezivnije, poput roller coastera, adrifta ili elite dangerous, mislim da je to najveci test da proveris dal ti od tog uredjaja moze biti muka.
 
Dal si imao problema sa fokusiranjem slike, tj dal si odma sve video cisto ili si morao da pomeras i podesavas uredjaj?
Kad jedna osoba uzme dvogled i namesti ga po svojoj meri, druga osoba će taj isti dvogled ponovo da namešta,
jer nemamo svi isti razmak između očiju niti istu diptriju i slično, to isto važi i za VR kacigu, prosto je nemoguće da bude sve iz prve,
potrebno je svako sebi da namesti kako mu odgovara, plus na to, sočiva imaju fokus, tako da je veoma bitno namestiti kacigu pravilo,
posle toga ne bi trebalo da bude razloga da nešto nije u fokusu ili bilo šta slično.

Moj prvi utisak je bio WOW. HTC Vive je definitivno druga dimenzija od svega što sam probao do sada(Oculus DK1 & DK2, Samsung VR S6).
Iako sam znao da se vide palice dok nosiš VR na glavi, oduševio sam se kad sam to video iz prvog lica.
Ono što sam prvo osetio, tj i najbitniji faktor, koji kolega nije pomenuo je da nema nikakav delay/lag tj nema kašnjenja, sve je fluidno.
Tako da nema mučnine niti bilo šta slično, bez obzira što nismo probali ništa "intezivnije", to se da naslutiti, jer dok stojiš u pravom svetu stojiš u VR svetu, kad čučneš ovde, čučneš tamo, isto važi i za sve ostalo, kretanje, pomeranje ruku(držiš palice), samim tim nema nikakvog konflita "mozak vs telo", svi rade zajedno.
Takođe sam bio oduševljen što na kacigi ima kamera, tako da se može videti šta je ispred vas(pojavi se mali prozor na jednoj od palica) tako da nema potrebe za skidanjem kacige za svaku sitnicu. Jedini minus je rezolucija, pikseli se vide, krastavac gleda se kroz sočivo koje uvećava sliku, moje mišljenje je bar duplo veća rezolucija potrebna, što je naravno problem zbog potrebne jačine kompa koji će to da tera.
Takođe je šteta što palice nemaju force feedback, ugođaj je bi bio još luđi, zamisli da trza kod pucaš , ma ludilo.
S obzirom da je ovo "prva" generacija VR-a, i da je talas tek krenuo, HTC Vive je super uređaj, nadam se da ću imati priliku da ga probam još koji put na duže staze i na "pravi" način.
 
Poslednja izmena:
Kad jedna osoba uzme dvogled i namesti ga po svojoj meri, druga osoba će taj isti dvogled ponovo da namešta,
jer nemamo svi isti razmak između očiju niti istu diptriju i slično, to isto važi i za VR kacigu, prosto je nemoguće da bude sve iz prve,
potrebno je svako sebi da namesti kako mu odgovara, plus na to, sočiva imaju fokus, tako da je veoma bitno namestiti kacigu pravilo,
posle toga ne bi trebalo da bude razloga da nešto nije u fokusu ili bilo šta slično.

Kako se na Vive-u vrse ta podesavanja, jel isto kao na Oculusu preko tockica sa strane ili drugacije i kolko je to jednostavno, lako i brzo podesiti?

Takođe sam bio oduševljen što na kacigi ima kamera, tako da se može videti šta je ispred vas(pojavi se mali prozor na jednoj od palica) tako da nema potrebe za skidanjem kacige za svaku sitnicu. Jedini minus je rezolucija, pikseli se vide, krastavac gleda se kroz sočivo koje uvećava sliku, moje mišljenje je bar duplo veća rezolucija potrebna, što je naravno problem zbog potrebne jačine kompa koji će to da tera.

Da, to je problem, kad bi mobilni stavio tako blizu ocima video bi pixele i bez tih sociva sto zumiraju, kamoli sa njima... Lepo rekose da zahvaljujuci VR-u, mogu da teraju i do 16K u buducnosti, ima savrsenog smisla tako visoka rezolucija.
Slazem se za force feedback, ali siguran sam da ce izaci zilion raznih dodataka i zezalica kad VR uzme maha, vec sad zamisljam odelo sa neki feedbackom, zatim vec imamo onu spravicu gde mozes da "trcis u mestu" zaboravih kako se zove... zatim, video sam najavu za uredjaj koji je velicne kucista, a oponasa vetar, od slabog do bas jaceg, kao i promenut temperature od niskih do nekih bas visokih, sve radi vece imerzije i uzivanja, naravno sve dok je skladu sa udobnoscu tih sprava.

Sad sam se nalozio, ocu i ja da probam, javite ako opet bude neki show room.
 
Nisam nista podesavao, mislim da mi je razmak izmedju zenica u granicama normale tako da sam jasno video za razliku od dk2 koji sam probao u galaktici. Koliiko se secam touch palice za Rift ce imati force feedback. Nisam siguran za Vive.
A nelagodnost nisam imao kao sto je objasnio smith. Sa gear vr-om mi se smuci dok igram odredjene igrice i posle mi treba par sati da prestane morska bolest. To se desava sa Dreadhalls recimo i u svim igricama gde mozes slobodno da se kreces. Recimo stisnem napred, a on me prevlaci polako dok u stvarnosti stojim u mestu. Onda cesto to nije cisto napred vec deluje ukoso jer on u igrici ide napred, a ja gledam malo u stranu. U Dead secret sam ukljucio da me teleportuje i onda je bilo ok. Kazu da se naviknes posle nedelju dana, ali mene mrzi da nedelju dana izazivam sebi mucninu i vrtoglavicu. Bice to lakse uz Rift/Vive.

Kazu jos da je Rift udobniji za duze koriscenje, laksi je valjda, nije Vive bas ni mala dzudza na glavi. Playstation morpheus je tu najbolji sto se tice udobnosti, bar tako kazu oni koji su testirali sva tri uredjaja.
 
Novosti u vezi Benchmark VR dana - predlog je prošao, sviđa se HTC-u ideja. Trebamo da rešimo prostor, ali imamo i za to rešenje. Okvirni datum, mislili smo da to bude sam početak aprila, verovatno već u sledeću subotu. Ono što želim da ispipam jeste odziv, koliko vas je zaista uzbuđeno da proba ovako nešto. Hoću da se prijave ljudi koje zaista zanima da isprobaju kakav je HTC Vive. Voleo bih da vreme isprobavanja bude minimum 30 minuta, 15 nikako nije dovoljno da se stekne pravi utisak, ja kad sam isprobavao Vive bio sam "unutra" baš tako nešto oko pola sata, mada je i to malo :) Ideja je da se okupi dvadesetak ljudi i da se tamo družimo i isprobavamo veći deo dana, videćemo još za tačnu satnicu. Javite se ovde, pa ako je interesovanje preveliko, moraćemo da vas "biramo" :)
 
ja sam se bio prijavio i za prosli dogadjaj medjutim razbolim se i nisam mogao da idem :( za benchmark dogadjaj sam veoma zainteresovan
 
Svakako bih došao. :)
 
Zapisujem prijave :) Samo da dodam, nemojte se bojati vrućine, imamo klimu :)
 
Deluje interesatno, probao bih ako bude bilo mesta naravno :)
 


Jos jedna interesantna VR igra/aplikacija. Od Audiosurf developera, radi sa uvezenim pesmama sa vaseg kompa. Moze biti korisno onima koji ne zele da idu na casove plesa a manje bi da se blamiraju u diskoteci/klubu :)

Jos kada bi postojao kontroler za noge...
 
Realno kontam da bi jako dobar virtualni tutorijal mogao za ples da se napravi. Neku dobru instruktorku da pratis po raznoraznim open destinacijama!
 
Biće onda naša stara dobra ekipa, oće i Jeca onda da dođe, zovite kovača i marxistu :) Imaće mesta za sve koji su se prijavili.

edit:

Nije sigurno da će biti baš ovaj vikend, ne zavisi od nas nažalost.
 
Poslednja izmena:
Ako nije ovog vikenda onda se i ja prijavljujem, ako je sve popunjeno nema veze, uskocicu preko reda :p Salim se, neka proba neko ko nije, video sam otprilike kako izgleda, najbitniji je sadrzaj koji izbace do nove godine kada postoji relana mogucnost da se nabavi kod nas bilo Rift ili Vive.
 
Nazad
Vrh Dno