Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

hehe...:) hvala na odgovoru :) a da li kad izađe rtm da radimo upgrade preko zadnjeg builda(pa na hard disk cleanup) ili mora format pa install? pošto sam podesio instaliro adobijeve i još neke programe, samo čekam da izađe i eset smart security 9, jer beta eset ne radi kako treba

edit: (screenshot)...sad me pita zašto koristim hrom? lol... :D


Hahaha stavi 1 :D

@Darkodar hvala,moja greska mislio sam da je neki kuvani drajver, posto ima takvih na guru 3d :D
Ocistio sam stare sa ddu i posle je automatski dosao taj novi, za sada je sve ok..testiracu posle.
 
Ja sam jedan od onih kojem se ne da isprobavati bete ali nestrpljivo čekam RTM, čitam komentare raznih preview verzija i tako.
Da, očito malo više bloatwarea u W10 nego u prethodnicima, tako je to sa većinom modernijih komada softwarea, ali dati će se to sve pogasiti. Pa i taj windows update ne želim da upada automatski nego kad ja to želim, uklanjanje opcije za gašenje updatea pokazuje želju microsofta da sve ima pod savršenom kontrolom, da praktično svi koriste identičnu verziju upgrade-a.

Plan mi je instalirati RTM na dual boot, koristiti ga onih standardnih trial bar 30 probnih dana. Par mjeseci nakon izlaska RTM-a će moguće doći još neki poboljšani upgrade, pa ću skinuti taj sviježi ISO opet te napraviti čistu instalaciju....ali ovoga puta ću ISO pročistiti od par GB viška programom http://www.winreducer.net/software.html
koji je nasljednik nLite-a. Ukloniti ću iz instalacijske ISO razne meni nebitne stavke npr (ovo sam sa W7 bio):
- Sve jezike (? oko 500 MB)
- Speech support (440 MB)
- Par većih igrica (260 MB)
- Drivere za printere, fax i skenere (90 MB)
- Screensavers (32 MB)
- Primjeri muzike, videa i slika (25 MB)
- Windows Help (173 MB)
- Tablet PC (391 MB)
- Windows Fax and Scanner (12 MB)
- Natural Language (1150 MB)

-------------U međuvremenu će ekipa riješiti najbolji besplatni način permanentne aktivacije, izaći će poboljšani driveri i tako. Nadam se funkcionalnom sistemu, brzom bar kao što mi je sad W7, vrlo dobrom Edge browseru, te bar malom poboljšanju grafike dolaskom DX12.
Single language verzija nema sve jezike, samo 16.5 KB en_us, Speach support treba za Cortanu (ako ikada proradi na ovim prostorima). Igrice mogu i posle da se skinu ali svi su kukali za Solitaire i ostale igrice sa 7mice pa su prilično nevoljno ubacili. Ništa od toga što planiraš da izbaciš ne utiče na brzinu a te drivere nebih izbacivao ni u ludilu. Izuzev manjeg instalacionog ISO, nebi postigao ništa sa izbacivanjem tih stvari.
 
Ma kakaw crni bloatware...sto su ljudi toliko opsednuti prostorom? Zaista bar u ovim do sada verzijama do 3 i kusur gb nije bilo nepotrebnih stvari..
Disk cleanup radi super posle gazenja wina :)
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi. Imam problem sa win-om od trenutka upggrade-a na 10162. Problem je u tome sto kada kliknem Settings baci me na onaj store glupavi i ne mogu da pristupim podesavanjima. Taj problem nisam imao na 10159. Ne znam u cemu je fora...Ako neko ima slican problem molio bih da mi pomogne u resavanju istog tj. ako je isti nekako resio.

EDIT: Da napomenem samo da sam se registrovao za onaj insider program.
 
Nije mozno da imas problema kaj Vuk40 sve radi kako treba :D
 
Naravno da radi, evo konacno da pita...:)
Ali necu vam pomagati..:d

Screenshot (296).png
 
Single language verzija nema sve jezike, samo 16.5 KB en_us, Speach support treba za Cortanu (ako ikada proradi na ovim prostorima). Igrice mogu i posle da se skinu ali svi su kukali za Solitaire i ostale igrice sa 7mice pa su prilično nevoljno ubacili. Ništa od toga što planiraš da izbaciš ne utiče na brzinu a te drivere nebih izbacivao ni u ludilu. Izuzev manjeg instalacionog ISO, nebi postigao ništa sa izbacivanjem tih stvari.
Cortana mi osobno ne treba, ugasiti ću je prvom prilikom. U svakom slučaju stvari koje znam da mi ne trebaju želim ukloniti. Uštedjeti prostora i pojednostaviti OS, a uz sva ta razna gašenja nepotrebnih mi servisa doći će i do boljih performansi.

Ma kakaw crni bloatware...sto su ljudi toliko opsednuti prostorom? Zaista bar u ovim do sada verzijama do 3 i kusur gb nije bilo nepotrebnih stvari..
Disk cleanup radi super posle gazenja wina :)

Nikakav disk cleanup neće osloboditi taj prostor ako ne ukloniš prije instalacije pomoću onog programa. Čak ni opcija u windowsima koja se zove ''Remove Windows Components'' neće osloboditi prostor koji je zauzet instalacijom.
Nisu ljudi toliko opsjednuti prostorom već urednošću i kontrolom. Netko trpa na PC svašta, a drugi želi stvari držati što jednostavnijima i čišćima, riješiti se i pogasiti nepotrebno, svakom svoje.
 
Cortana mi osobno ne treba, ugasiti ću je prvom prilikom. U svakom slučaju stvari koje znam da mi ne trebaju želim ukloniti. Uštedjeti prostora i pojednostaviti OS, a uz sva ta razna gašenja nepotrebnih mi servisa doći će i do boljih performansi.

Nikakav disk cleanup neće osloboditi taj prostor ako ne ukloniš prije instalacije pomoću onog programa. Čak ni opcija u windowsima koja se zove ''Remove Windows Components'' neće osloboditi prostor koji je zauzet instalacijom.
Nisu ljudi toliko opsjednuti prostorom već urednošću i kontrolom. Netko trpa na PC svašta, a drugi želi stvari držati što jednostavnijima i čišćima, riješiti se i pogasiti nepotrebno, svakom svoje.
Podrzavam! A i prostor je bitan, nije normalno da OS zauzme 20GB ma kolika bila legacy podrska!
 
Naravno da radi, evo konacno da pita...:)
Ali necu vam pomagati..:d

Pogledajte prilog 174215
Vuče, jel ti radi voice pretraga(ako je to cortana, nisam sve do sda testirao)? kod tebe je drugačije, ja sam postavio Srbiju kao lokaciju, kao i language settings, za keyboard. piše da nije dostupna u regionu...nadam se da će srediti i to za par meseci :)


e, da... da li je i vama skalirao tekst i ikone na 150% po difoltu, stavio sam na 125% sada je dosta preglednije...
 

Prilozi

  • 123.png
    123.png
    205.2 KB · Pregleda: 161
Poslednja izmena:
I meni je 17 (od toga Windows 14) ali nije to normalno. Ako je XP bio par GB i ako linuxi i OS X mogu da budu i nekoliko puta manji od windowsa, znaci da tu ima previse djubra! Jednom sam za probu obrisao nekih 5-6GB iz C:\Windows i sve je radilo bez problema! Ne zna se gde je veca deponija da li po folderima ili u registryju!
 
I meni je 17 (od toga Windows 14) ali nije to normalno. Ako je XP bio par GB i ako linuxi i OS X mogu da budu i nekoliko puta manji od windowsa, znaci da tu ima previse djubra! Jednom sam za probu obrisao nekih 5-6GB iz C:\Windows i sve je radilo bez problema! Ne zna se gde je veca deponija da li po folderima ili u registryju!


Gašenje hibernacije pa zatim delete njene hiberfil.sys fajle koja se nalazi u rootu sistemske particije. Time se uštedi više od 1 GB potpuno nebitnog prostora za nas koji nikada ne koristimo hibernaciju. To sam napravio na W7 bez ikakvih problema.
LINK: http://www.tenforums.com/tutorials/2859-hibernate-enable-disable-windows-10-a.html

Baš me zanima šta si to pobrisao u tih 5 GB ? Ovdje je netko složio listu šta se moglo nekad bez rizika ukloniti iz W7 pomoću programa koji je prethodio WinReduceru:
http://www.msfn.org/board/topic/133491-windows-7-keep-list/
 
Meni hibernacija treba posto nikad skroz ne gasim kompjuter. A brisao sam rucno, bez programa, sve sto mi je palo pod ruku a izgledalo nebitno.
 
Не гасим ни ја али ипак само успавам комп а не бацам га у хибернацију. Никад не оставим неснимљене битне податке па и ако се деси да рецимо ноћу нестане струја, нема никакве штете од тога.
 
Gašenje hibernacije pa zatim delete njene hiberfil.sys fajle koja se nalazi u rootu sistemske particije. Time se uštedi više od 1 GB potpuno nebitnog prostora za nas koji nikada ne koristimo hibernaciju. To sam napravio na W7 bez ikakvih problema.
LINK: http://www.tenforums.com/tutorials/2859-hibernate-enable-disable-windows-10-a.html

Baš me zanima šta si to pobrisao u tih 5 GB ? Ovdje je netko složio listu šta se moglo nekad bez rizika ukloniti iz W7 pomoću programa koji je prethodio WinReduceru:
http://www.msfn.org/board/topic/133491-windows-7-keep-list/
Osmica i desetka rade delimičnu hibernaciju kad je omogućen fast startup, ne vidim zašto gasiti nešto što znatno ubrzava boot. A što se tiče uklanjanja stvari iz instalacije i gašenja nepotrebnih servisa, dobitak uglavnom nije vredan vremena i truda koji je potrebno uložiti u tako nešto.
 
Ono sto mi se desava na buildu 10162 a takodje i na predhodnom je da kada stisnem neko slova na tastaturi na primer a otkuca ga vise puta dva do tri puta tacnije i non stop mi se pale lampice na tastaturio kao prilikom pokretanja sistema.
Takodje skaliranje je na 150 posto i kad ga namestim na 100 vrati ga na default 150.
S cremena na vreme pozadinu sam promeni.
Naj veci problem mi je ovo sa tastaturom..probao sam i drugu ali isto se desava.
 
Prijatno sam iznenađen Edgom, dobar je, prilično brz još samo da uvedu mogućnost dodavanja ekstenzija i biće mi prvi izbor.
Uzgred, ruku na srce dobar je bio i IE, naravno imao je mana ali generalno gledano bio je sasvim dobar pregledač, loša reputacija
ga je pokopala.
 
Pa ja sam IE poceo da koristim aktivno od 11e verzije ..:)
Edge ce biti super browser, polako dajte im vremena.
 
Vuče, jel ti radi voice pretraga(ako je to cortana, nisam sve do sda testirao)? kod tebe je drugačije, ja sam postavio Srbiju kao lokaciju, kao i language settings, za keyboard. piše da nije dostupna u regionu...nadam se da će srediti i to za par meseci :)


e, da... da li je i vama skalirao tekst i ikone na 150% po difoltu, stavio sam na 125% sada je dosta preglednije...
Radi, a mozes i da otvaras foldere i programe, samo mora jezik i region da se podese na US.
Tekst i ikone sam vec na win8.1 podesio na 150%, tako da mi je ostalo isto posle upgrade.
Mislim da kod ciste instalacije skalira na 100%.
 
Poslednja izmena:
Kod ciste instalacije skalira na 150 posto.
Problem sa tastaturom i dalje prisutan.
 
Izašla je vest da windows 10 trenutno testira pet miliona ljudi širom sveta, zar to nije prilično mali broj?

Očekivao sam daleko više.
 
Šta misliš koliko ljudi u Srbiji testira Win10?Nas 30-ak sa foruma, inače ne poznajem nikog lično ko testira.
 
Ljudi se boje bagova i nisu spremni da eksperimentisu.
Sama pomisao da ce svoje podatke deliti sa microsoftom ih odbija
Koliko ljudi zna da uopste postoji? nisu svi zainteresovani sta se desava na IT sceni.

Evo jednog primera, drugar kome sam uradio upgrade negde u nekoj prici pomene win 10.
Tip ga pita "Mislis win8? ne zezaj to ne postoji..."

Mislim da je 5 miliona dobra cifra za OS koji nije zvanicno izasao.

@veljadj mislim da je nesto veci broj, samo sam ja odradio upgrade na nekih 20-ak masina.
 
Poslednja izmena:
Naravno da je dobra cifra.I ja testiram na laptopu koji mi je sekundarni comp i na kome ne držim ništa bitno već mi služi za surf i gledanje filmova kada nisam kod kuće.
 
Osmica i desetka rade delimičnu hibernaciju kad je omogućen fast startup, ne vidim zašto gasiti nešto što znatno ubrzava boot. A što se tiče uklanjanja stvari iz instalacije i gašenja nepotrebnih servisa, dobitak uglavnom nije vredan vremena i truda koji je potrebno uložiti u tako nešto.
Meni osobno je zadovoljstvo potrošiti do sat vremena na pročišćavanje i podešavanje OS instalacije jer to je trajno, sistem ću držati bar 2 godine bez dogradnji, osim ako ne bude nekih jako bitnih....kao što sam i uvijek do sada radio. Što se tiče boota pri paljenju ugašenog računala, meni treba na sređenom W7 (koji koristim već oko 2 godine) 10 sekundi, isključen fast startup i bez SSD-a, ne zahtjevam ništa brže od toga.(tko ne vjeruje ako treba snimiti ću video, nikad nisam brojao sekunde ali to je tu negdje oko 10, jako brzo)

Prijatno sam iznenađen Edgom, dobar je, prilično brz još samo da uvedu mogućnost dodavanja ekstenzija i biće mi prvi izbor.
Uzgred, ruku na srce dobar je bio i IE, naravno imao je mana ali generalno gledano bio je sasvim dobar pregledač, loša reputacija
ga je pokopala.

Već od IE 9 je taj browser dosta napredovao i ubrzao, ali sučelje i podešavanja su mu djelovala jako zaostalo u vremenu, kao da smo u devedesetima. Edge zato izgleda i djeluje jako moderno, napravljen na način da će ga lako prihvatiti ljubitelji Chrome-a kojih je najviše.

Meni osobno je oduvijek Firefox broj 1, bez zamjerki, na broj 2 će se mi se gotovo sigurno probiti Edge koju poziciju sada još drži Chromeov privatniji klon Comodo Dragon.
 
Poslednja izmena:
Imam problema sa tastaturom posle updatea, je l imao još neko taj problem
 
Imam problema sa tastaturom posle updatea, je l imao još neko taj problem
@ vaske1975 ima neke probleme, pise mu x3 isto slovo, pale se diode tastature...
Vidi sa njim koja je tastatura u pitanju, mada bi ja izbrisao drajvere za tastaturu
u device manager i restartovao komp da ponovo ocita.
 
Nazad
Vrh Dno