Šta je novo?

Objektivi

Ne dobiješ proporcijalno manje, nego i još manje, jer manju kompaniju više košta da napravi to što je napravila. Canon može da radi sa manjim zaradama od ostalih, jer ima veći obim. A zato što je veća kompanija, manje je košta razvoj i proizvodnja.
A izvini, ali iz kog izvora ti znas kolika je tacno zarada Canon-ova po odredjenim objektivima? Znas troskove isitrazivanja vezanja za taj objektiv i tacne troskove proizvodnje? Ja sam oduvek mislio da se to drzi u tajnosti... :d

Što se tiče oštrine, sve bi to bilo lepo da se u životu fotkaju 2D zidovi, ali je u praksi nešto drugačije. Nekada imaš samo jedno oko u fokusu, a sve pre i posle toga je mutno. Al Canon će 10/10 da zabode fokus na to oko. Tamroni i Sigme neće. Pa kad imaš samo par procenata kadra oštro, a sve ostalo mutno, pa onda shvatiš da ima nekih bitnijih stvari. Kako izgledaju boje, kako izgleda bokeh, kako izgleda vinjeta na kraju krajeva i da li stvarno želiš da je eliminišeš.
Ne znam, ja sam bas dobio pogresan utisak kada sam testirao fokus na svom apartu poredeci Sigmu od 300 eura i Canon-a. Sigma je ta koja je zabadala fokus brzo i ostro, a Canon nekad ne bi uspevao ni da fokusira... Nemojte molim vas te price 10/10 sa zabadanjem fokusa, pa to ne mogu ni L objektivi na 1DX.
 
@Bane R

Možemo tako do sutra, ja verujem da je Canon u praksi bolji, ali i dalje ne razumem zašto se toliko potencira ta razlika, koja nije mala kako drugi ljudi pričaju, nego drastična razlika iz ugla Canon korisnika objektiva. Sad ćeš mi sigurno reći "šta je za tebe mala razlika?". Sve je tako crno ili belo, Canon stakla kupuju ljudi koji imaju keša, a third party objektive ljudi koji ne mogu da priušte Canon objektive. Da li na tome ove third party kompanije preživljavaju, jer ljudi nemaju para? Mislim da nije baš tako...

Kojom magijom je tvoj Canon preživeo ono što Tamron nebi, tačnije koliko izrada mora da bude bolja da preživi pad sa automobila? Jel ima force field oko sebe, ili takve testove ne možeš da uzimaš kao validne jer nikad ne znaš kako će objektiv da padne... To mi je ista glupost kao sa drop testovima smartfona, gde se priča da je jedan model bolji i od drugog, a ugao udarca nikada nije potpuno isti :d

Opet, kojom magijom i koliko mirnim rukama ti možeš da dobiješ bolji rezultat od kompleksnog sistema unutar objektiva? Sad ćeš mi reći da su ostali fotografi babe kojima se tresu ruke i da je način na koji snimaju pogrešan :D

Znači Canon nikad ne maši fokus, to je vrhunski napravljen objektiv koji mu ne dozvoljava tako nešto? :) Znači sve osim Canon-a je teška lutrija, dobro je to znati.
 
Ne mislim da stavlja vece cene da bi napakostila vec da bi imala veci profit.
Pa to je isto. Zašto bi Canon želeo da ima veći profit po jedinici, ako već ima obim. Jer moguće da ste svi išli u Teslu i gimnazije :D.

Cene jedne firme i koliko godina radi vec u poslu ne moraju imati veze ni sa cim.
Ima veze. Jer ako neko godinama uzima više nego što mu pripada, onda on propadne.

A sto se tice odnosa cena - dacu ti primer na drugoj oblasti - tipa volis brze automobile, ali hoces da kupis nesto sto ti se cini pristupacnim. Pa npr. Bugatti Veyron je skup ti mnogo, a Nissan GT-R je mnogo jeftiniji. Da li tvojom logikom znaci da je Bugatti Veyron toliko puta bolji koliko je skuplji ili mozda ima neke veze i to sto je, da kazem, "prestiz"? I zasto bi neko pukao toliko para na Veyron-a koje bi pametnije potrosio na nesto drugo sto mu vise treba, ako ce i GT-R da mu odradi posao i to vise nego sto treba?
Malo si se zbunio. Pre svega Veyron nije tržišni proizvod. Za njega su oni koji su ga napravili rekli "ovo nam služi da reklamiramo Golfa." Takođe, mene ovde Veyron više podseća na Sigmu/Tamron, jer je bolji na papiru, a lošiji u praksi. GT-R više podseća na Canon, jer napravljen od ogromne kompanije, koja će prodati mnogo primeraka i neće morati da ima velike marže. Tamron/Sigma u auto svetu teško mogu da nađu poređenje. To bi bio recimo Ferrari 458 da nije duplo skuplji od GT-Ra (napravljen od male kompanije, od jefitnijih delova, sa jeftinijim RnDom i starijom tehnologijom).
 
Poslednja izmena:
Kojom magijom je tvoj Canon preživeo ono što Tamron nebi, tačnije koliko izrada mora da bude bolja da preživi pad sa automobila? Jel ima force field oko sebe, ili takve testove ne možeš da uzimaš kao validne jer nikad ne znaš kako će objektiv da padne... To mi je ista glupost kao sa drop testovima smartfona, gde se priča da je jedan model bolji i od drugog, a ugao udarca nikada nije potpuno isti :d
Pa šta ja sad lažem? Pa Toniju se gore na videu rascvetao objektiv bre. Kaže pao sa stativa. To znači nije ni direktan pad na zemlju, nego onako sa zadrškom.

Opet, kojom magijom i koliko mirnim rukama ti možeš da dobiješ bolji rezultat od kompleksnog sistema unutar objektiva? Sad ćeš mi reći da su ostali fotografi babe kojima se tresu ruke i da je način na koji snimaju pogrešan :D
Pa tako što amater nema pojma kako se pravi stabilan video, a ja znam i tu mu neće pomoći nikakva tehnologija bez iskustva. Plus Tamronova stabilizacija nije pogodna za video.

Znači Canon nikad ne maši fokus, to je vrhunski napravljen objektiv koji mu ne dozvoljava tako nešto? :) Znači sve osim Canon-a je teška lutrija, dobro je to znati.
Pa nisi daleko od istine. Canon kad promaši fokus, znaš zašto je promašio fokus i znaš koliko je promašio fokus. Kod ovih ne znaš. Zaista ne znaš. Samo odjednom promašen fokus 2 metra. Ili aparat uopšte neće ni da zaključa fokus, bilo gde.

U stvari, kad bolje razmislim, 24-70mm f2.8 mi nikad nije omašio fokus i uvek je korišćen na 2.8. Ta kombinacija je stvarno bila dosadna za fotkanje na 5D3 jer se sve odvija bez ikakvog izazova.
 
Poslednja izmena:
Pa to je isto. Zašto bi Canon želeo da ima veći profit po jedinici, ako već ima obim. Jer moguće da ste svi išli u Teslu i gimnazije :D.
Mozda zato sto postoje ekonomski proracuni pa su skontali ako smanje cenu da im prodaja nece toliko porasti da ostvare ovaj ili veci profit, a mogu da drze vecu cenu zbog reputacije i brenda? Zasto pojedina brendirana odeca drzi vecu cenu? Da li je toliko skuplja za proizvesti?

Ima veze. Jer ako neko godinama uzima više nego što mu pripada, onda on propadne.
Vise nego sto pripada je suvise relativan pojam. Izrazi se u procentima profita...

Malo si se zbunio. Pre svega Veyron nije tržišni proizvod. Za njega su oni koji su ga napravili rekli "ovo nam služi da reklamiramo Golfa." Takođe, mene ovde Veyron više podseća na Sigmu/Tamron, jer je bolji na papiru, a lošiji u praksi. GT-R više podseća na Canon, jer napravljen od ogromne kompanije, koja će prodati mnogo primeraka i neće morati da ima velike marže. Tamron/Sigma u auto svetu teško mogu da nađu poređenje. To bi bio recimo Ferrari 458 da nije duplo skuplji od GT-Ra (napravljen od male kompanije, od jefitnijih delova, sa jeftinijim RnDom i starijom tehnologijom).
Poenta je da su odredjeni Canon objektivi duplo skuplji a definitivno nisu duplo bolji od alternative, a pogotovo ne za nekoga ko jedva priusti tu alternativu. Nekome ko se iskljucivo bavi videom i fotografijom i to mu je posao je sasvim opravdano da kupi Canon jer time dobija najbolji kvalitet, a isto tako neko kome je to hobi ce biti zadovoljan da dobije nesto losiji kvalitet po duplo manjoj ceni. Primera radi - ja uzimam iMac Retinu, nekome drugome ce iMac obican odraditi posao za duplo manje para, a meni jednostavno treba Retina zbog prirode posla kojim se bavim.
 
Da li znate da se svakih par godina vodi ista ovakva prica na benchu ? :) I to u trenutku kada nekoliko ljudi kupi svoj prvi aparat, 10 dana kasnije vec sve znaju i imaju 15 godina iskustva :d

Nazalost, Bane je u pravu :) Ne samo za opremu, vec i za ekonomiju, mozda zato sto je ekonomista :d Mada, ja to nisam ali to su sve logicne stvari, ko se malo interesovao i pratio.

Veyron je recimo cist pokazatelj nesposobnosti, neefikasnosti i neznanja svog tvorca, on postoji samo kao reklama za VW i nista vise, isto kao i sto kupe najbolje vozace i pobede na Dakaru da bi narod mislio kako je Golf dobar auto :d Ne, nije dobar, raspada se, ali ima lepe farove :d

Dalje, Tamron, Sigma, Tokian, niko osim Canona nema blueprint za bilo sta na Canonu, sto znachi da su morali reverse engeneeringom da provale kako AF radi, kako blic radi, zato Canonovi plastikaneri rade bolje od bilo cega, i zato niko nema objektive slicne L staklima. Moze Sigma da bude ostrija, ali uzmi je u ruku i malo fotkaj sa njom, a onda uzmi Canona i bice ti sve jasno.

Ono sto je ovde problem je dati 1000e za Tamrona, to je isto kao da kupis najjachi model Citroena :d Za one sa jeftinijim ulaznicama, Citroen je raspad, ili recimo Reno, ili Fiat, i kupiti najskuplji model raspada je i dalje raspad, i bolje da uzmes 5 godina stariji dobar auto, ima da bude noviji nego taj novi iz fabrike, iima duze da traje i jeftnije da te kosta odrzavanje, a sve vreme vozis bolji auto :d Isto vazi i za objektive, kupiti bilo kakav 3rd party objektiv preko 300-400e je cisto bacanje para, gubis 20% istog dana, a kada dodje vreme da se prodaje, jer to uvek dodje posto si u medjuvremenu probao Canona (Nikona), jedva ces da ga prodas, a ako se jos nalozis i na dva sata menjas misljenje k'o Gizmo, ima da izgubis 50% na nesto sto nisi ni trebao da kupis jer nisi hteo da slusas iskusne KOJI SU SVE TO VEC URADILI :d

Da zakljucimo:

- Ne kupovati 3rd party preko 400e
- Uvek kupiti polovnog Canona umesto novog 3rd party, a inace uvek kupiti polovno kad je to moguce
- Skinuti postere Veyrona jer imate gomilu mnogo jefitnijih automobila koji nisu 20% losiji, nego su bolji u svakom smislu, a i lepshi :d
 
Poslednja izmena:
- Ne kupovati 3rd party preko 400e
Ja i pricam o 3rd party koji su oko 300-400 polovni. Nov objektiv bi jedino kupio kada bi 50mm 1.8 II uzimao cisto da odaberem "dobar" primerak, a polovni nije mnogo jeftiniji...
I nisam govorio da je Veyron bolji, omasili ste poentu :)
 
Ja apsolutno kapiram sta si hteo da kazes za Veyrona, ali Bane ti je objasnio, Veyron nije Canon, Veyron je Tamron :) Cena tu uopshte nije bitna, najbitnija je filozofija kompanije koja stoji iz te stvari, ma sta to bilo. Zato u evropi ne postoji serijski i pristupacan auto koji se vrti na 9000 rpm. Da li on to mogu da naprave kad bi hteli ? Da. Zasto nece da naprave ? Zato sto im je lakse da naprave lep auto koji se vrti na 6000, imace vise kupaca, jer kupci ne znaju nista ni o cemu :) Sve dok tako gledas na posao, nikada neces imati dobru stvar. Zaradjivaces ti mozda vise od onoga koji sve radi kao za sebe, ali pre ili kasnije ces provaliti da nije sve u parama, odnosno da je malo toga, i na kraju sigurno propadas, kao sto ima gomila primera u poslednjih samo 30 godina :d

Bane vam je objasnio zasto je Canon skup, pa jednostavno je najbolji. Svaki noviji Canon objektiv je bolji od svega sto postoji, ne od Sigme, vec i od Nikona, a pored toga, gomila starijih Canonovih objektiva ne samo da su isti ili bolji od drugih, vec su iako stari po 15-20 godina, potpuno aktuelni i moderni, sto se tice izrade, autofokusa, slike koju prave. Zato i dalje postoji dosta Canonovih objektiva koji nisu zamenjeni a potpuno su konkurentni, ili recimo i dalje su najbolji objektivi koji se mogu kupiti na trzistu (recimo 135/2L koji je napravljen 1996. godine). Sto se cene tice, Canon najvise zaradjuje od svih, ali zasto Sigma ne napravi najbolji sistem pa bi zaradjivala i sama, ochigledno to nije tako lako. Zasto Leica danas ne napravi konkurentan aparat, Kodak, ako je to tako jednostavno ? Ochigledno da nije, i svi osim Canona i donekle Nikona kopiraju sta rade najbolji, i zato Canon moze da priusti sebi da drzi najjace cene jer jednostavno ima najbolji izbor i najvise objektiva. Ako bi se u ovom trenutku desilo da kupci kazu necemo da placamo objektive ovoliko vise, Canon bi jedini preziveo, jer svi ostali zavise od njega, kopiraju ono sto Canon radi, isto kao sto kompletna Android zajednica kopira ono sto Apple radi, i to je uvek tako bilo, neko predvodi a svi ostali prate.

I zato, nema nikakvog smisla porediti Sigme i Canone slicnih cena, i uvek treba da ti bude jasno da si kupovinom Sigme napravio kompromis u odnosu na Canona. Sve sigme koje sam imao su bile zamenjene Canonom onog trenutka kada je bilo zamene ili kada sam mogao da priustim skuplji objekitv. A sa druge strane, nikada nisam imao Canon nize klase i sanjao o nekom boljem Sigma objektivu, uvek se sanja Canon a kupuje Sigma :d, ali to je kada pocnes da kapiras sve, kada probas neke objektive malo, ja sam imao tu srecu ili nesrecu da sam u prvih mesec dana DSLRa probao 15 L objektiva i od tog trenutka se nisam smirio dok nisam sve kupio sto mi je trebalo, a opet ponavljam, sve Sigme sam imao jer nisam mogao da kupim Canona, nikada o Sigmi ili Tamronu nisam razmishljao kao o objektivima jednakim sa Canonom, samo je on skuplji, to ne postoji, ako ne kupis Canona, napravio si kompromis u nekom smislu.

i BTW, stabilizacija na Tamronu za video je NEUPOTREBLJIVA, a inace stabilnost objektiva iz ruke zavisi od vise faktora, ne od toga da li ima stabilizaciju ili ne. To je tako kada gledas specifikacije pa objektive posmatraas kao brojeve, ali kada ih jednom probas vidis da je recimo Canon mnogo tezi i veci, fokus prsten mnogo precizniji i bolji, pa provalis da se mnogo lakse drzi mirno i fokusira, i provalis da 70mm stabilizacija nije toliko bitna koliko je bitan fokus prsten koji je na Tamronu takodje NEUPOTREBLJIV. Isto vazi za sve Sigme, a pogotovo za nove Art koje imaju uzasno tvrde i neprecizne fokus prstenove. To ne moze da se vidi u specifikacijama, moze samo da se kupi, pa istog dana provalis da si se za'ebo i kupis odmah Canona a Sigmu jedva prodas ispod americke cene na Black friday, pored toga sto se ljudi po svim forumima loze......I onda provalis da se na Sigme u stvari loze oni koji ni njih ne mogu da kupe, pa je logicno da im je tek L neprijatelj :d
 
Poslednja izmena:
Ima li neka alternativa za Sigmu 30mm 1.4, a da je i za full-frame. Ova Sigma mi deluje kao neki best-buy i vec je jako upotrebljiva sto se tice ostrine na 1.4, ali me nervira sto ne moze na FF, a da imam jos jedan objektiv koji cu morati da prodajem prilikom upgrade-a tela mi ne pada na pamet. Naravno podrazumeva se alternativa koja nije npr. 3 puta skuplja :d
 
Za Canon imas 50mm 1.4 i isto takav na Nikona. To ti je ekvivalent na FF.
 
Imas Canone 35mm f2 i novi f2 is. Jeste poskup ali je odlican...
 
35/2 je stvarno gotivan i dobar objektiv (ako uspes da ga nadjes trenutno).
 
Ima li neka alternativa za Sigmu 30mm 1.4, a da je i za full-frame. Ova Sigma mi deluje kao neki best-buy i vec je jako upotrebljiva sto se tice ostrine na 1.4, ali me nervira sto ne moze na FF, a da imam jos jedan objektiv koji cu morati da prodajem prilikom upgrade-a tela mi ne pada na pamet. Naravno podrazumeva se alternativa koja nije npr. 3 puta skuplja :d

Imaš Canon 28mm f1.8. Nije mlad, ali nije ni loš - dostajan je cene. Ako uopšte za Canon pitaš :D.
 
Za 35/2 cu videti kakav je, a za Canon 28 1.8 bi verovatno preskocio. Dobar je to objektiv, ali mi se cini da na crop telu nije bas nesto upotrebljiv na 1.8 bar na testovima na kojima sam gledao - uglovi budu puni aberacija i totalno su mekani, a ni centar nije bog zna sta, a da ga zavrcem na 2.8 vec imam Sigmu koja je na 2.8 ostra kao zilet.
 
Ta Sigma je sjajna, ali moras da izaberes dobar primerak, ili da odras kalibraciju za tvoje telo, jer imaju tendenciju da mase fokus, takodje, ona prilicno deformise sliku, za razliku od 35 f2, a veruj mi na rec u bokehu neces videti neku preteranu razliku, sasvim ce ti biti dobra 35ica, sto je po meni daleko pametnije resenje!
U ostalom, idi i probaj negde i jedan i drugi ;)

EDIT: E da, ja koliko se secam, a davno bese kada sam koristio Canon, taj 28 1.8 je vise nego fantastican objektiv, gde si procitao da nije dobar?
 
Mislio sam da je Sigma 17-50 2.8 ostra kao taj Canon 28mm na 2.8, ako ne i ostrija. Sto se tice Sigme 30mm 1.4 ona je jos bolji objektiv, ali me nervira sto je iskljucivo za crop. 35mm mi se svidja, ali nigde nisam nasao po oglasima polovan.

Za 28mm 1.8 - u tome je i problem - nemam priliku nigde da ga probam, a gledao sam fotke sa testova i raznih sajtova poput flickra i kad god su sa crop tela nisam nasao ni jednu da na 1.8 ima ikakvu ostrinu, a na 2.8 po koja ima. Sto se tice aberacija i uglova uglavnom sam to video po testovima...
https://www.youtube.com/watch?v=64K5CxJoJGk
Evo sad vidim i ovde (od 4:20 je primer sa crop-a) kazu isto za ostrinu i aberacije... Stvarno steta... Moracu vrv da izaberem dal da zrtvujem malo kvalitet dok sam na crop-u pa da jednog dana uzivam na FF :d

edit: 4:20 za Sigmu koju vec koristim (17-50) na 28mm na 2.8:
https://www.youtube.com/watch?v=t_rPxWpArNY
 
Poslednja izmena:
Pa znam ali onda nema poente ga kupiti dok ne uzmem ff jer imam vec Sigmu. Videcu jos da probam uzivo kako fokusira i ostalo i mozda da uporedim boje ako nadjem nekoga ko ga ima.
 
Evo danas - po 2. put seller sa ebay kaze da su mu vratili paket nazad (oba puta posle nekih 10-ak dana) i da ne moze da posalje objektiv. Uklonio ga je sa ebay-a i izvinio se. Kaze da ce da odradi refund i posalje free gift u znak izvinjenja.
Steta... Propade mi sansa sto sam Yongnuo-a narucio za $40. Obzirom da je sad $80-$90 ostaje mi samo da kupim plastic-fantastic ili da se isprsim za 1.4.
 
Evo danas - po 2. put seller sa ebay kaze da su mu vratili paket nazad (oba puta posle nekih 10-ak dana) i da ne moze da posalje objektiv. Uklonio ga je sa ebay-a i izvinio se. Kaze da ce da odradi refund i posalje free gift u znak izvinjenja.
Steta... Propade mi sansa sto sam Yongnuo-a narucio za $40. Obzirom da je sad $80-$90 ostaje mi samo da kupim plastic-fantastic ili da se isprsim za 1.4.

Hej, pa neces biti nezadovoljan sa 50 1.8, ja sam bio bas zadovoljan sa njim, jeste masio ponekad fokus, ali ne toliko cesto, a super rezultate daje, u kranjem slucaju, on ima cesto u oglasima, kupi ga, probaj ga, i prodaj ga ako ti se ne svidja :D
 
Evo danas - po 2. put seller sa ebay kaze da su mu vratili paket nazad (oba puta posle nekih 10-ak dana) i da ne moze da posalje objektiv. Uklonio ga je sa ebay-a i izvinio se. Kaze da ce da odradi refund i posalje free gift u znak izvinjenja.
Steta... Propade mi sansa sto sam Yongnuo-a narucio za $40. Obzirom da je sad $80-$90 ostaje mi samo da kupim plastic-fantastic ili da se isprsim za 1.4.

Ne veruj mnogo prodavcima ;) Nije ga nikad ni poslao, a nije ga poslao jer ga nije ni imao... Yongnuo je imao relativno malu kolicinu tih objektiva, otisli su odmah i nece ih imati bar do marta... Tako da je taj prodavac prodao nesto sto nije imao i nadao se da ce u medjuvremenu da dobije, sto se nije desilo...
 
Da li je normalno da canon 70-200 f4 L kad se objektiv podigne u vis oko 60 stepeni nemoguce fokusirati manuelno nista ispod 2m. Af radi ali manuelno ne moze da se pridje na 1.2. Okrece u mestu kao neka sila da ga gura u nazad.
 
Iskreno ne znam posto nemam isti, ali nije mi logicno da Canon napravi takovu gresku na L objektivu... Zar nema on bese onaj prekidac sa kojim biras raspon za fokusiranje (normalni range ili full sa macro) - cini mi se sa slika jedan je od 1.2m do beskonacno, a drugi od 3m do beskonacno. Da ti nije tu prekidac na ovome od 3m?
 
Isto se ponasa u bilo kom položaju. Kad se objektiv stavi u horizontalni položaj ili ka dole radi sve ok. Problem je u gornjem položaju
 
Poslednja izmena:
Odnesi u PixelPlus da ga provere.
 
Isti problem imaju f4 IS i non IS verzija ovog objektiva. Kada sam kupovao moj ex 70-200 f4 IS pre 7-8 godina bio sam veoma oprezan, u radnji sam probao i sve je bilo ok. Mnogi drugi nisu bili te srece. Bilo je tema na Canon forumima po ovom pitanju, ali Canon se nikada nije oglasio i ljudi svasta spekulisu. U svakom slucaju nisi jedini, odnesi u PP ali sumnjam da ce biti pomoci.
 
Znaci ako bi uzeo recimo od vas takav objektiv prihvati li bi to kao reklamaciju.
 
Od mene nikada ne bi mogao da kupis takav objektiv! :d
 
Najgore je u svoj prici sto sam objektiv uzeo od jednog clana ovde. Koji je rasprodao svu canon opremu. Necu ga imenovati iako je ispao da ne kazem sta. Objektiv sam probao bukvalno 5min i nisam znao da moram u nebo da okrecem da vidim da li radi manuelno. AF radi i to mi nije jasno kako nece manuelno. Jeste da u retkim situacijam koristim ali koristim. Al dobro. Ja sam kriv sto ljudima vise verujem nego sto bi trebalo
 
Nazad
Vrh Dno