Šta je novo?

iPhone u Srbiji - diskusija o ponudi

Meni se nekako čini da je dogovoreno da MTS prodaje Iphone a da VIP i Telenor samo profomre imaju Iphone u ponudi.
 
Ništa novo,mts treba da se proda sledeće godine,zato su i cene iphonea kod njih ovako realne da kažem,a kod ostalih deračina.Dosta ljudi je prešlo kod njih,baš zbog te povoljnosti.

Državna firma,ima sve povlastice,a ovi ostali kao da kupuju od nje i preprodaju.
 
Pa i jeste tako. Koliko mi je poznato, jedino MTS ima ugovor sa Eplom, a ovi drugi uzimaju od MTS-a pa zato i imaju ovakve cene.
Sta je sa servisom? Ko je ovlascen za telefone kupljene kod MTS-a, a ko za telefone kupljene kod ova druga dva operatera?
Sta je sa garancijom? Epl daje 12 meseci, a ovde daju garanciju 24 meseca. Ko onda servisira drugih 12 meseci?
Totalna konfuzija.
 
Mene danas zvali iz MTS-a, stigao je iPhone 6 16 GB koji sam rezervisao pre 15-ak dana.
Međutim, ne mogu da ga uzmem na rate već samo da platim odmah ceo iznos.

Nisam korisnik MTS-a i planirao sam da prebacim broj kod njih,
devojka u poslovnici mi reče da pošto nemam kod njih ni jednu uslugu,
mogu da provere u kreditnom birou i odobre rate (to mi i odgovara, imam redovne uplate i to je sve ok).

Danas kada me zvao neki momak preko telefona rekao mi je nešto skroz drugo,
da ne proveravaju ništa u kreditnom birou, već da su to pre radili i sve redom odbijali (?!),
tako da ta mogućnost trenutno ne postoji i mogu samo da platim odmah ceo iznos.

Uglavnom, bilo bi dobro da usaglase informacije. :)
 
Drug mi je danas dobio iphone 6 preko MTS-a. Čekao je sigurno tri nedelje. Danas su ga zvali da je stigao.
 
Da li ste naručili preko neta iPhone? Meni su rekli da će stići na kućnu adresu. E sad ne znam šta se dešava ako ja nisam kod kuće, da li neko drugi može da primi paket, da li se najave ranije??
 
Do sada sam tri telefona iz MTS-a uzela na taj način i uvek je sve bilo u redu. Najave se pre isporuke na kontakt telefon koji si ostavio prilikom poručivanja.
 
OK ali da li neko može da preuzme umesto mene? Svaki dan posao do 17h, često sam van grada pa samo da znam da se organizujem.
 
Pa i jeste tako. Koliko mi je poznato, jedino MTS ima ugovor sa Eplom, a ovi drugi uzimaju od MTS-a pa zato i imaju ovakve cene.
Sta je sa servisom? Ko je ovlascen za telefone kupljene kod MTS-a, a ko za telefone kupljene kod ova druga dva operatera?
Sta je sa garancijom? Epl daje 12 meseci, a ovde daju garanciju 24 meseca. Ko onda servisira drugih 12 meseci?
Totalna konfuzija.
Pa već rečeno dosta puta prethodnih nedelja... svi uvoze jer Telenor tamo negde ima ugovor sa Eplom kao i TAG namo negde...
Ne radi se servis nego "commercial swap" ako ti se prihvati reklamacija u garanciji dobijaš nov uređaj (koji može da bude baš nov ili refurbish ali ti to ne znaš). Proveru ispravnosti rade par firmi (Promobi, Macola) ali to je nebitno jer reklamiraš kod Operatora.

Uostalom šta te briga, imaš garanciju, svoje potrošačko pravo i to je to :)
 
Mislim da uvek dobijas refurbish
 
Znači kupiš telefon za 600€ i kroz mesec dana ga reklamiraš i dobiješ refurbish. Odlično, ne znam kako to naš zakon tretira. ali mislim da se ne bi sa tim baš pomirio.
 
Vidi, vratis koriscen telefon koji najverovatnije ima vec neko ostecenje ili prasinu ovde i onde, i dobijes telefon ISTIH karakteristika koji je neko negde pre tebe vratio jer mu se ne svidja boja, maska je bila ogrebana "out of the box", pa je zamene i vrate ga na dalju prodaju... Ne deluje da su te zaj... jer si ti takoreci polovan i dao u "zamenu"!?
Ja ne znam ko jos veruje u bajke koje sam ovde negde citao da se u Americi, Svabiji, Svici... vracen telefon u roku kad moraju odmah da ga zamene salje odmah na reciklazu, jeste platili ga unapred, tebi dali na kredu i uz mozda neku manju doplatu i kad ga vratis dace ti drugi isto placen a onaj baciti i time izgubiti na tebi pare....
U ovo ne racunam DOA uredjaje kojima ko zna sta sve fali, ili koji moraju u servis zbog ovog ili onog veceg kvara i to samo ako je zakon te zemlje akav da odmah dobijete drugi, nas jeste na papiru (ako to trazi kupac) ali u praksi tek 3. tezi kvar omogucava zamenu, pa naravno da to ide na refurbishing.
 
To je malo glupo. Šta ako mi posle nedelju dana crkne npr displej. Moj telefon je praktično nov. I umesto da mi samo displej zamene, ja ću dobiti telefon koji je ko zna ko i ko zna gde i ko zna koliko koristio. Lično sam jako gadljiv na polovne telefone.
 
@Lomnica_city
Po ZZP dužni su da mi daju nov uređaj, tako da nema šanse da prihvatim refurbish, a to što po tebi praksa nije kako je zakon propisao to je već problem samog kupca što pristane na takvo rešenje.
Koja firma još u zameni neispravnog uređaja nudi refurbish umesto novog?
 
Refurbihed nije isto sto i polovan sa oglasa. Ne uzmu oni telefon koji je neko vratio pa vam daju taj isti kad vi dodjete da se zalite. To ide u servis, sredi se kvar i onda se stavlja u neosteceno kuciste, i izleda kao nov. Ne bi mogli da ukazete na razliku nikad. To je poenta. Ne dobije se zaprljani izgrebani ugruvani telefon u zameni....
 
Refurbihed nije isto sto i polovan sa oglasa. Ne uzmu oni telefon koji je neko vratio pa vam daju taj isti kad vi dodjete da se zalite. To ide u servis, sredi se kvar i onda se stavlja u neosteceno kuciste, i izleda kao nov. Ne bi mogli da ukazete na razliku nikad. To je poenta. Ne dobije se zaprljani izgrebani ugruvani telefon u zameni....

Što ne menja činjenicu da je polovan, i da u prve dve godine dok moraju da poštuju ZZP ne smeju da ga koriste kao zamenski uređaj.
 
Tehnicki oni to vode kao da je izasao iz fabrike sa delovima koji su sastavljeni od ranijih modela, ali kuciste je novo, tako da nije bas tako, ne vode ga da je polovan. A sta je za mene i tebe cinjenica, to je nesto drugo. A nase zakone nasi ne postuju prvi, ne vidim sto bi bilo ko drugi to onda postovao. :)
 
Još uvek ih nema u slobodnoj prodaji, ako bude bilo, moraće da imaju pravo na reklamaciju, kao i bilo koji drugi uređaj koji se prodaje. Sad sam pogledao zakon opet, nigde ne piše da zamena mora da bude sa novim uređajem, tako da ipak imaju puno pravo da daju i ove refurbished modele kao zamenske.
 
Kakve su im cene bolje i da nisu. Rekao bih da je njihova ponuda samo tu da bi se formalno reklo da nude Iphone.
 
Stigao! Zlaćani preko MTS-a. Sad još samo da sačekam ženicu, pa svečani obred otvaranja :) pošto je to jel'te za nju.
 
Još uvek ih nema u slobodnoj prodaji, ako bude bilo, moraće da imaju pravo na reklamaciju, kao i bilo koji drugi uređaj koji se prodaje. Sad sam pogledao zakon opet, nigde ne piše da zamena mora da bude sa novim uređajem, tako da ipak imaju puno pravo da daju i ove refurbished modele kao zamenske.

Verovatno postoji tumačenje, ne piše ni zamena za isti proizvod, što znači da može iphone 6 da ti zameni za alcatel, ili dobiješ futrolu za iphone 6 npr.
 
Refurbihed nije isto sto i polovan sa oglasa. Ne uzmu oni telefon koji je neko vratio pa vam daju taj isti kad vi dodjete da se zalite. To ide u servis, sredi se kvar i onda se stavlja u neosteceno kuciste, i izleda kao nov. Ne bi mogli da ukazete na razliku nikad. To je poenta. Ne dobije se zaprljani izgrebani ugruvani telefon u zameni....

Upravo tako.Čak taj uređaj prolazi dodatne kontrole da ne bi ponovo došlo do neke greške :)
 
To je malo glupo. Šta ako mi posle nedelju dana crkne npr displej. Moj telefon je praktično nov. I umesto da mi samo displej zamene, ja ću dobiti telefon koji je ko zna ko i ko zna gde i ko zna koliko koristio. Lično sam jako gadljiv na polovne telefone.
Pa razlike između novih i refurbish telefona praktično nema (kod određenih proizvođača). To samo lepo zvuči NOVO i podsvesno verujemo da je nešto lepo što uliva sigurnost. Kod refurbish telefona sve komponente su dodatno testirane (testira čovek ručno a onda i mašine-testeri), matične ploče su u 99% slučajeva nove iz fabrike, ostali delovi su u perfektnom stanju ili takođe novi. Šta me briga ako su mikrofon ili zvučnik već korišćeni, nije to nešto što mi kvari zadovoljstvo.

Ja, kada mi se nešto pokvari, uvek servisiram jer sam siguran da ću dobiti ispravan uređaj, prekontrolisan i testiran (naravno, u ovlašćenom servisu koji je legalno snabdeven rezervnim delovima). Ne insistiram na novom jer kažem, lepo zvuči novo ali ne postoje garancije da će to NOVO da radi bolje nego 100% servisiran telefon.

I kada kažem refurbish za iPhone to znači da je prepakovan u servisu, zapakovan u kutiju i celofan. Stvarno nema razlike da li je masovno proizveden u fabrici ili ga je neko ručno sastavio, za korisnika je to isto i nema potrebe da zna.
 
Ima potrebe da zna, i na zapadu je vrlo jasno označeno da je u pitanju korišćen (polovan) uređaj. To što su mu marketing stručnjaci dali fensi naziv pre-owned, i upakovali u celofan da uzmu više para ne menja činjenicu da je u pitanju polovna stvar. Ono što je za korisnika koji kupuje tako nešto svakako najbitnije je da za taj uređaj ima pravo na reklamaciju, i garanciju, kao i kada kupuje nov, i to je ono što je stvarna prednost u odnosu na kupovinu klasičnog polovnjaka.
http://www.elkjop.no/product/mobil-.../iphone-4-8-gb-apple-certified-pre-owned-sort
 
Ima potrebe da zna, i na zapadu je vrlo jasno označeno da je u pitanju korišćen (polovan) uređaj. To što su mu marketing stručnjaci dali fensi naziv pre-owned, i upakovali u celofan da uzmu više para ne menja činjenicu da je u pitanju polovna stvar.
Ako nešto radi, radi, to je to. Imaš svoja prava i garanciju. Samo mi nije jasno kako zarade više? :)
 
@mitar1982 nije ovde rec o tome da neko "uvaljuje" umesto novog telefona refurbished. Nego kad kupis u radnji/poslovnici, dobijes nov serijski proizveden. Koristis lupam 10 meseci i zabode ti tel. Odneses u radnju, zamene ti za taj refurbished. Poenta je da je tvoj star 10 meseci i njega ce da rasklope i uzmu samo ispravne komponente, sklope drugi tel i daju nekom drugom za par meseci. Ti dobijes fakticki nov telefon. I tako u krug. Ne placas servisera, to si platio vecom cenom za uredjaj kada si ga kupovao. Prosto.

Kada se prodaju refurbished uredjaji, oni su jasno oznaceni i vidno imaju etiketu i uglavnom imaju i nizu cenu od 5-40%, nekad i kracu garanciju ako su modeli stariji od 2 godine. To mozes pogledati na primeru za apple na sajtu na prodavnici za recimo usa u odeljku refurbished.
 
Nazad
Vrh Dno